خانه تاریخی پیشه وران مشهد 1402 + آدرس

0

اگر قصد سفر به مشهد را دارید و تمایل دارید که این بار در سفر خود از جاذبه های تاریخی مشهد دیدن کنید و بهتر از قبل با تاریخ و فرهنگ این شهر زیبا آشنا شوید، اما دوست دارید که گردش تاریخی خود را این بار متفاوت تر از سری های قبل که در موزه های مختلف، سپری می شد؛ بگذرانید، ما به شما خانه تاریخی پیشه وران مشهد را پیشنهاد می دهیم.

آشنایی با خانه تاریخی پیشه وران

خانه پیشه وران مشهد

خانه تاریخی پیشه وران مشهد در طی چند سال اخیر دو یا سه بار بازسازی شده است، چرا که قدمت آن به حدود قرن چهاردهم که همان اواخر عصر حکومت قاجاریان و پهلوی، به شمار می آید، نسبت می دهند. این نسبت دهی به عصر قاجاریان و پهلوی طبق مستنداتی است که به طور شفاهی جمع آوری شده است، زیرا متاسفانه در این زمینه اثری مانند: کتیبه یا آثار تاریخی از این دست، برای استناد، بر جای نمانده است.

با دیدن از خانه تاریخی پیشه وران مشهد که تجلی سبک و سیاق زندگی مردمان مشهد است، شما از بسیاری آداب و رسوم و پیشینه تاریخی  شهر مشهد آگاه خواهید شد.

خانه تاریخی پیشه وران کجاست؟

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

این بنای تاریخی و جذاب شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی ۵ واقع شده است. خانه تاریخی پیشه وران مشهد دو ساختمان را در خود جای داده است که هر یک از آنها هنر معماری آن دوره را به رخ گردشگران مختلف می کشند.

خانه تاریخی پیشه وران مشهد در محله ای با قدمت طولانی و خوش آب و هوا که در قدیم محل استقرار، استراحت و تفریح شاهان مختلف ایران، بوده است؛ قرار دارد.

[irp posts=”4536″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

نام این محله، محله ارگ است که پیدا کردن این مکان زیبا و دارای قدمت تاریخی طولانی، کار چندان سختی نیست و مطمئنا از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشید چرا که علاوه بر شهرت محله و خود خانه تاریخی پیشه وران مشهد، این اثر تاریخی در ورودی استان مشهد مقدس، واقع شده است و به همین خاطر شما مجبور به صرف وقت زیادی برای رسیدن و تماشای خانه تاریخی پیشه وران مشهد نخواهید داشت و چرا که اگر در مسیر این بنا ی تاریخی جذاب مقداری خسته شدید، با دیدن زیبایی های متنوع خانه تاریخی پیشه وران مشهد، خستگی شما از بین می رود.

شاهکار معماری این خانه تاریخی

خانه پیشه وران

از جمله شاهکاری های معماری به کار برده شده در خانه تاریخی پیشه وران مشهد، طاق های این بنای تاریخی هستند که به وسیله معرق و حاشیه کاری، بر روی دیوار ها واقع در درب ورودی، نقش بسته اند و نیز از دیگر جذابیت های معماری خانه تاریخی پیشه وران مشهد، می توان به انواع اتاق های تو در تو که با حاشیه کاری معرق و نیز  آجر کاری های نهفته و هم چنین راسته، بر دیوار های آن خودنمایی می کنند؛ اشاره کرد که در تور هوایی مشهد از تهران دیدن این مکان را فراموش نکنید.

بی شک وجود آب و هوای خوش خانه تاریخی پیشه وران مشهد که به خاطر وجود قنات ها، باغات و نیز آب فراوان در این منطقه مستقر است، خاطره ای به یاد ماندنی برای شما به ارمغان می آورد که لحظه لحظه آن را برای افرادی که تجربه شیرین این گردش زیبا را نداشته اند، تعریف کنید.

متاسفانه روز به روز بخاطر افزایش زندگی شهرنشینی و گسترش ساخت و ساز های جدید در قالب آپارتمان های بلند که با بنا های تاریخی اصیل تناسبی ندارند، از زیبایی های بناهای تاریخی از جمله همین خانه تاریخی پیشه وران مشهد؛ کاسته شده است، چرا که این محله قبل از ساخت و ساز های ناهمگون با بنای تاریخی که در آن واقع شده است.

با جذابیت هایی خودنمایی می کند که ساعت ها چشم گردشگران را به خود خیره می کند؛ اما با وجود ساخت و ساز ساختمان های مرتفع در برابر خانه تاریخی پیشه وران مشهد، هنوز جذابیت های خود را حفظ کرده است و مکانی برای رهایی از مشغله های زندگی شهری برای تمام گردشگرانی محسوب می شود که تا مدت ها با به یاد آوردن خاطره های آنجا، حس خوب و لذت بخشی  به ارمغان می آورد.

مالک این خانه تاریخی در حاضر کیست؟

اولین مالک خانه تاریخی پیشه وران مشهد، آقای غلامحسین پیشه وران بود که با خانواده شان  در آن زندگی می کردند.

چند سال پیش، روحانی مردم داری به نام مرتضی حسینی این خانه تاریخی را از آقای پیشه وران خریداری کرد که تا چند وقت پیش در آن زندگی می کردند، اما پس از ایشان خانه پیشه وران مشهد در اختیار شهرداری این شهر قرار گرفت که پس از بازسازی محلی برای گردشگران مختلف و علاقه مند به تاریخ تبدیل شد.

با تماشای بخش های مختلف خانه پیشه وران مشهد، به راحتی می توانید قسمت هایی که قدیمی بوده است و قسمت هایی را که به تازگی به آنجا اضافه شده است را تشخیص دهید.

در این خانه چه چیزهایی را مشاهده خواهید کرد؟

دیدنی های خانه پیشه وران مشهد

خانه پیشه وران مشهد تعدادی ابزار های مشاغلی که در زمان خود رایج بوده است را داراست، در اوایل قرار بود که به موزه ای تبدیل شود که انواع ابزار ها، مشاغل قدیمی و مرسوم مشهد را به نمایش بگذارد، اما متاسفانه بخاطر افراد سود جویی که از این خانه تاریخی سرقت هایی کردند، این تصمیم اجرایی نشد و شهردا ی مشهد تا سال ها بخاطر این عمل ناشایست و انجام دوباره این سرقت ها از خانه تاریخی پیشه وران مشهد، بازدید عمومی را برای آن ممنوع کرد.

یکی از کارکرد های متفاوت خانه تاریخی پیشه وران مشهد که تا مدتی پیش برای آن یه کار برده می شود،  برگزاری جلسات مختلف شهرداری بوده است. 

یکی دیگر از کارگرد های خانه تاریخی پیشه وران مشهد، انجام امور مدیریتی و برنامه ریزی د  وورد زائران مختلف به شهر مشهد بود که در این راستا خدمات زیادی در اختیار زائران عزیزی قرار می گرفت که مشهد را برای سف  زیاردی و پیز سیاحتی خود انتخاب کرده بودند.

چند ماه قبل، بعد از یک سال از ممنوعیت بازدید خانه تاریخی  پیشه وران مشهد، تصمیم بر آن شد که پس از بازسازی و نیز مرمت این بنا، بازدید آن برای عموم آزاد شود تا گردشگران مختلف علاوه بر گذران اوقات خوش در خانه تاریخی پیشه وران مشهد، از آثار تاریخی و مشاغل مرسوم مشهد در قدیم آگاهی پیدا کنند.

بخش های مختلف خانه تاریخی پیشه وران

همانطور که قبل تر گفته شد خانه پیشه وران مشهد از دو بخش ساخته شده است که در اینجا می خواهیم به شما بگوییم که اگر در ابتدا بازدید تان از خانه تاریخی پیشه وران مشهد، تمایل دارید از بخش دارای قدمت خانه تاریخی پیشه وران مشهد دیدن کنید، باید به بخش غربی و جنوبی آن رجوع کنید چرا که این قسمت از ابتدای ساخت این بنا وجود داشته است و امروزه همین بخش غربی و جنوبی آن در میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

ممکن است بپرسید که پس بخش های دیگر خانه پیشه وران مشهد چه؟!

بخش های شمالی و شرقی خانه تاریخی پیشه وران مشهد، جز قسمتی هستند که از قدیم نبوده اند و بلکه طی بازسازی ها و مرمت های این خانه به آن اضافه شده اند.

احتمالا در زمان دیدن از محیط داخلی خانه تاریخی پیشه وران مشهد، سقف تیره آن در بخش های مختلف سقف داخلی خانه و پوشش کاهگلی بام این خانه، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد؛ بله این یکی از بخش های جالب این بنای تاریخی است که گردشگران را به خود جذب کرده و شما نیز در تور زمینی مشهد از تهران می توانید از این مکان دیدن کنید.

خانه تاریخی پیشه وران مشهد از مساحت بزرگی برخوردار نیست اما حتی این نکته در آن سبب کاهش جذابیت تاریخی اش نشده است؛ چرا که محلی دنج و صمیمی برای گردشگران با زیبایی های معماری در نمای داخلی و نیز خارجی، خیاط با صفا و سرسبز و نیز حوض دوست داشتنی اش خاطره های شیرین دورهمی کودکی مان را دوباره از نو می آفریند و ما را ساعت هایی از زمان حال به دوران خوش تر قدیمی تر ها می برد.

[irp posts=”4519″]

با این وجود فکر نکنید که خانه تاریخی پیشه وران مشهد تنها برای بزرگتر ها دلپذیر و دوست داشتنی است، خیر بلکه این خانه تاریخی با زیبایی هایی که در خود جای داده است علاوه بر ساختن لحظات خوش برای بزرگتر ها، کوچک تر ها را نیز از دنیای مدرن بی حرکت و مجازی که د. دسترس آن ها قرار گرفته است، رها می سازد و آنها را با دنیایی از شیرینی های ساده اما بسیار به یاد ماندنی آشنا می کند، به طوریکه ممکن است گاهی با خود بگویند کاش ما در آن زمان به دنیا می آمدیم و کودکی مان همینقدر ساده و دلچسب سپری می شد.

علاوه بر بخش های مختلف و جذاب واقع در خانه تاریخی پیشه وران مشهد ، زیبایی های دیگری در آن چشم نوازی می کنند؛ مانند: کاشی کاری ها به شکل خورشید در طرح ها و رنگ های متنوع و زیبا، ناودانی های جالب، آجر کاری ها در انواع طرح ها، حاشیه کاری معرق که در اغلب این بنا به چشم می خورد، آب چکانی های آنجا طراحی شده در رنگ های خاص فیروزه ای و …

سخن آخر

خانه تاریخی پیشه وران

در این مقاله سفرآس 24 سعی بر این شد که هر چه بیشتر جاذبه تاریخی و معروف استان مشهد که همه روزه ،پذیرای گردشگران مختلف از جای جای دنیا، مشهد را برای مقصد سفر خود بر می‌گزینند، معرفی کنیم. خانه تاریخی پیشه وران مشهد یکی از مکان هایی است که بخش زیادی از پیشینه تاریخی شهر مشهد را به گردشگران مختلف نشان می دهد.

خاطره خوش این سفر زیارتی  با بازدید از خانه تاریخی پیشه وران مشهد آنقدر در ذهن گردشگران آن خواهد ماند که بعد از بازگشت گردشگران، در کنار زیارت حریم قدس رضوی، تبدیل به‌ نیروی محرکه آنان برای سفر به مشهد شود.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.