جواهرده رامسر چه چیزها برای گفتن دارد؟

جواهرده رامسر
0

 قسمت‌های بسیار خاص و زیبایی در ایران قرار دارد. در بین آن‌ها نوار سبزرنگ شمال ایران همچون جواهری در ایران می‌درخشد و یک زیبایی وصف‌ناپذیر را به وجود آورده است برای مثال جواهرده رامسر و این منطقه در تمام سال سبز است و زیبایی‌های بسیار زیادی را در دل خود جای‌داده است.

یکی از زیبایی‌هایی که در رامسر قرار گرفته است روستای جواهرده رامسر ده است که به نگین رامسر مشهور است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود می‌کشاند.

جواهرده رامسر یکی از روستاهای بسیار زیبای شهرستان رامسر است که در غرب استان مازندران قرار گرفته است و در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر رامسر در  روستای سخت‌سر قرار دارد.

 فاصله این روستای زیبا با پایتخت زیبای ما تهران حدود ۲۶۰ کیلومتر است و پایتخت‌نشینان تنها با ۵ ساعت رانندگی می‌توانند به این روستای زیبا برسند.

 روستای جواهرده رامسر در مسیر جاده زیبای رامسر قرار گرفته است که بعد از اینکه از بازار شهر رامسر عبور کردید و به سمت جنوب شهر رسیدید می‌توانید در جاده جواهرده رامسر آن مسیر را ادامه دهید.

 مسیری که به روستای جواهرده رامسر ختم می‌شود یکی از زیباترین مناطقی است که هرگز از رانندگی در آن خسته نمی‌شوید. جالب است که بدانید در سال ۱۳۵۰ توسط مهندسین آلمانی  این جاده ساخته شده است و  یکی از زیباترین مسیرهای جاده‌ای کشور است.

لازم به ذکر است که در ابتدای ورود به آن باید مبلغی را به‌عنوان ورودی پرداخت کنید.

دلیل نامگذاری جواهرده رامسر چه بوده است؟

تور مشهد از شیراز یکی از با کیفیت ترین و ارزان ترین تور ها است .

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 ریشه نام‌گذاری جواهرده رامسر بسیار شنیدنی است به باور بسیاری از روستانشینان قرارگرفتن روستا در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری رشته‌کوه البرز آن را به ده بالا نام‌گذاری کرده‌اند و باگذشت زمان و تغییر گویش مردم این روزها به آن جواهرده می‌گویند.

به باور بخش دیگری از مردم این روستا، در این روستا آثار قیمتی و طلا و جواهرات بسیار زیادی از آن خارج شده است و به همین دلیل به جواهرده رامسر نام نهاده شده است.

 در بین افراد قدیمی آمده است که در زمان گذشته بانوی بزرگ و خوش قد و بالایی بر این منطقه حاکم بود و نام او بر این روستا گذاشتند. در ادامه شما را با دیدنی‌های جاده رامسر آشنا می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر راجع به این منطقه بکر و دیدنی متن زیر را تا انتها بخوانید.

دیدنی‌های جواهرده رامسر

در این منطقه زیبایی‌های بی‌شماری وجود دارد که معمولاً  کسانی که به این منطقه قدم می گذارند از همه ان ها دیدن می کنند.

 آبشار و چشمه‌های جواهرده

 این روستا آبشار و چشمه‌های بسیار زیادی را در دل خود جای‌داده است که منبع تأمین آب آشامیدنی روستا است و به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است و افراد زیادی از قسمت‌های مختلف به سمت روستا می‌آیند. آبشارها به یکی از پاتوق‌های اصلی برای توریست‌های داخلی و خارجی تبدیل شده است و در فصل بهار بیشتر گردشگران را مجذوب خود می‌کند. اگر برای رفتن به جواهرده رامسر بار سفر بسته‌اید  بازدید از این آبشار زیبا از دست ندهید. اگر به دیدن  آبشار علاقه‌مند هستید می‌توانید از این آبشار  دیدن کنید.

 جنگل جواهرده

جنگل جواهرده رامسر یکی از جنگل‌های بسیار منحصر به فرداست. این جنگل بسیار سرسبز است و زیبایی وصف‌ناپذیری دارد. همچنین این بافت جنگلی باعث شده که با قسمت‌های دیگر شهرهای شمالی فرق کند. قله سما موس از بلندترین قله‌های رامسر به شمار می‌آید که از جاذبه‌های منحصربه‌فرد و طبیعی این منطقه هستند.

 مسجد آدینه جواهرده

  از مسجدهایی که در شهر سبز رامسر وجود دارد مسجد آدینه جواهرده است. این مسجد بسیار خاص است. این مسجد قدمتی بیش از ۹۰۰ سال دارد. بازمانده‌ای از تاریخ کهن منطقه ییلاقی جواهرده است به گواه تاریخ و بسیاری از ساکنین جواهرده با وجود آتش‌سوزی‌ها و سیل‌های متعدد این مسجد را زنده نگه داشته‌اند و توسط یکی از بزرگان روستای جواهرده رامسر به نام شل شریف ساخته شد و جایگاه مذهبی تاریخی فرهنگ ویژه‌ای را در میان مردم بومی مازندران  دارد.

رسم گل‌کاری در مسجد آدینه از آیین‌های بسیار منحصربه‌فردی است که افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

اقامتگاه زیبای رامسر

جواهرده رامسر
جواهرده رامسر

رامسر یک اقامتگاه  بسیار بزرگ دارد که از چوب و…. ساخته شده است و شما در آن می‌توانید انواع شیرینی و تخم‌مرغی ارگانیک را میل کنید و اسم این اقامتگاه سپیدار رامسر است که شما می‌توانید هر زمان که بخواهید در این اقامتگاه شب را به صبح برسانید. اگر به رامسر رفتید پیشنهاد می کنیم که  حتما در این اقامتگاه اقامت کنیدو

 مقبره شاه یحیی

  از بناهایی که بسیار منحصربه‌فرد است، مقبره شاه یحیی است که  بر روی قله اسرارآمیز و زیبای سما موس قرار گرفته است. محل دفن شاه  کیا از پادشاهان کیایی است. این مقبره از مکان‌های مقدس جواهرده رامسر شناخته می‌شود.

 که مردم معتقدند که نذرشان  را ادا می‌کند. در سفرنامه‌ای که اوایل قرن بیستم کنسول دولت وقت بر رشت از سفرش به مازندران به تحریر درآورد گفت که این مقبره یکی از زیباترین مقبره‌های محصور شده در قله به‌حساب می‌آید و همانند ان در هیچ کجای دنیا ندیده است.

گورهای تاریخی گبری

  از مکان‌هایی که بسیار از دیدنش به وجد می‌آیید  و متعلق به دوره هخامنشیان و زرتشتیان باستان هستند و قدمت سه هزار‌ساله دارد گورهای تاریخی گبری است.

  درگذشته افراد غیرمسلمان را با گبری می‌شناختند همین امر باعث شد تا میراث به‌جامانده از آنها به نام گورهای گبری نامیده شود.

 درگذشته مردم از افراد غیرمسلمان به‌عنوان گبر یاد می‌کردند بر اساس اعتقاد مردم در دوران هخامنشیان مردان در بالادست و زن‌ها در کنار چشمه‌ها با آب روان به خاک سپرده می‌شدند و گورهای ان ها به‌صورت خمره‌ای کوچک هستند.

 مردم  معتقد بودند که در زمان دفن باستانی جواهرات و اشیای گران‌قیمت را باید به همراه افراد خاک می‌کردند به همین دلیل در این قسمت اشیای تاریخی و عتیقه جات زیادی پیدا شده است.

بوستان جنگلی صفارود و چشمه‌های آب‌معدنی

 این بوستان بسیار  منحصربه‌فرد است و همین امر باعث شده که طبیعتی وصف‌ناپذیر را به وجود بیاید. رودخانه صفارود از میان روستای جواهرده عبور می‌کند و صدای دلنشین آن باعث شده که مانند مهره مار عمل کند و هر ساله گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود بکشاند.

 رودخانه  از کوه سما موس سرچشمه گرفته است و سپس به دریای مازندران می‌رسد. رودخانه صفارود از چشمه‌های بسیار خاصی سرچشمه می گیرد که زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد و این بوستان امکاناتی مثل آلاچیق باربیکیو دارد که بسیار هیجان‌انگیز است. اگر شما اهل سفر هستید حتماً به این مناطق دیدنی سر بزنید و مطمئناً با دیدن زیبایی‌های آن به فکر فرومی‌روید.

 دریاچه قو، آرامش مطلق

یکی از زیبایی‌هایی که در منطقه جواهرده قرار گرفته است دریاچه قو است.  همچون جواهری در این روستا می‌درخشد و هر ساله گردشگران زیادی در کنار این دریاچه و غروب آفتاب را تماشا می‌کنند.

 این دریاچه در انتهای مسیر جاده جواهرده قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از حدود ۳ کیلومتر  از جاده خاکی عبور کنید و امکانات بسیار زیادی را در دل  خود جای‌داده است البته برای دیدن  منطقه باید مبلغی را به‌عنوان پول ورودی بپردازید.

پوشش گیاهی و جانوری روستای زیبای جواهرده

پوشش گیاهی و جانوری یکی از زیباترین سرمایه‌های ملی این منطقه  به‌حساب می‌آید. انبوه شاه‌بلوط اقاقیا شمشاد دست‌به‌دست هم دادند تا زیبایی این منطقه چندین برابر شود.

 همچنین درختان زبان‌گنجشک گلابی گردو فندق آلوچه آویشن همه و  همه در کنار هم فضایی بسیار زیبا را به وجود آوردند.

 پوشش جانوری  جواهرده بسیار زیبا و بسیار حیرت‌انگیز است شما می‌توانید انواع گیاهان گربه وحشی گنجشک کوهی سنجاب روباه گرگ و گراز و بز کوهی را ببینید.

عکس جواهرده رامسر زیبایی‌های آن را نشان می‌دهد اگر شما علاقه زیادی به دیدن این روستا دارید بهتر است که خودتان با چشم‌باز به این منطقه سفر کنید.  مطمئناً آن جمله معروف که می‌گویند شنیدن کی بود؛ مانند دیدن در این منطقه صدق می‌کند.

 آدرس روستای جواهرده بسیار سرراست  است و شما در کمترین زمان می‌توانید به این روستا دسترسی پیدا کنید. برای رسیدن به روستای جواهرده رامسر می‌توانید از افراد و بومیان محلی این منطقه کمک بگیرید این افراد به شما کمک می‌کنند تا شما در کمترین زمان به مقصدتان برسید.

 در سفر به جواهرده خرید از مردم محلی را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید. با این کار به اقتصاد مردم روستا کمک میکنید. احترام‌گذاشتن به فرهنگ مردم روستا و طبیعت را نیز در اولویت قرار دهید. در سال‌های اخیر به دلیل هجوم گردشگران، روستای جواهرده از حالت خاص خود خارج شده است.

 بهترین زمان سفر به جواهرده، ماه خرداد و فصل تابستان است؛ زیرا جواهرده یک روستایی ییلاقی است و در فصل پاییز و زمستان، آب‌وهوایی سرد دارد. بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان از جمله آبشارها، چشمه‌ها و مراتع و همچنین عکاسی، پیک‌نیک، کوهنوردی و شرکت در جشن‌های محلی از جمله تفریحاتی هستند که در جواهرده می توانید انجام دهید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.