جت ‌لگ چیست و راه های مقابله با جت ‌لگ ؟

جت لگ
0

سوالی که برای افراد پیش می اید این است که جت لگ چیست؟ پرواززدگی به اختلالی گفته می شود که فرد در حین سفر یا بعد از رسیدن به مقصد با ان مواجهه می شود.

اکثر  افراد در پروازهای طولانی دچار اختلالاتی در بدنشان می‌شوند که به این اختلالات جت لگ می‌گویند. ممکن است تاثیرات مختلفی بر بدن داشته باشد یک اتفاق و کاملا طبیعی است.

زمانی که فرد به مناطق مختلف سفر می کند، این پدیده رخ می دهد و  افرادی که به صورت منظم سفر می کنند مثل خلبان ها مهمانداران هواپیما و گردشگرانی که مدام در سفر هستند ممکن است به جت لگ مبتلا شوند.

 جت لگ  عوارضی دارد که از جمله مهمترین عوارض آن می توان به:

 • از بین بردن نظم بدن
 • بی خوابی
 • خستگی
 • بدخلقی
 • خشکی چشم
 • خشکی دهان
 • خشکی گوش
 • سردرد
 • اختلالات گوارشی
 • اختلالات روده

 اشاره کرد. هنگامی  که این اختلال رخ می‌دهد بدن شما ضعیف می‌شود و مشکلاتی مثل کم‌آبی، غذاهای چرب و جای تنگ به هم خوردن، تنظیمات خواب لباس های سفت و ناراحت کننده و صداهای اضافی، مدام در پرواز بودن همگی باعث به وجود آمدن جت لگ میشود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 اگر قصد سفر از تهران به ماداگاسکار را دارید در ۹۰ درصد مواقع برای مسافران این سندروم  ایجاد  نمی شود زیرا تقریباً سه تا پنج ساعت است.

 اما در یک پرواز طولانی که شما در مبدا شب سوار هواپیما می شوید و در روز به مقصد می رسید، زمانی که به مقصد میرسید چند ساعت اختلاف وجود دارد و ممکن است  دچار جت لگ  شوید. اگر احساس کردید که دچار سندروم   شده اید بهتر است، ساعاتی را به نرمش و  ماساژ اختصاص دهید چند نکته را باید انجام دهید تا دچار  این سندروم  نشوید.

جت ‌لگ چیست و کار های پیش از رفتن به سفر

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

قبل از اینکه عازم  سفر شوید، بهتر است خوب با بدن خودتان رفتار کنید تا می توانید ورزش کنید، آب به اندازه کافی میل کنید و خوابتان را تنظیم کنید.

 حتماً سعی  کنید قبل از سفر هوایی به جای پله برقی و آسانسور از راه پله استفاده کنید تا بدن شما به خواب نرود. اگر قصد سفر دارید قبل از سفر ساعت خواب تان را تنظیم کنید به عنوان مثال اگر قصد سفر به کشور سوئیس را دارید بهتر است برای تنظیم خواب بدن تان تلاش کنید.

 مثلاً حدود ۳ ساعت زودتر بیدار شوید. شب ها دیرتر بخوابیدبدین‌صورت بدن شما برای رسیدن به کشور سوئیس آماده می شود اکثر  افراد پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری از اینکه دچار این اختلال شوید از  دو ساعت مچی استفاده کنید.

 البته برخی از ساعت ها چند موتوره  هستند که این ساعت ها  کمک زیادی به شما می کنند، تا از نظر ذهنی برای تغییر دادن ساعت منطقه مورد نظر آماده شوید.

کارهای مهم در طول پرواز  برای جلوگیری از مبتلا شدن به این سندروم

یکی از مهمترین و موثرترین کارهایی که در طول پرواز برای جلوگیری از مبتلا شدن به جت لگ باید انجام دهید خوب رفتار کردن با بدن تان است. سعی کنید در طول پرواز اگر پروازتان بلندمدت است و زمان زیادی در هواپیما هستید از آب استفاده کنید.

 از نوشیدنی های غیر الکلی و غیر کافئین استفاده کنید بهترین نوشیدنی دمنوش های گیاهی و آب هستند. از الکل و نوشیدنی های الکلی در طول پرواز اجتناب کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 بهتر است در طول پرواز از جای خود بلند شوید نرمش کنید و  قدم بزنید.  همچنین بهتر است حرکات کششی، انعطاف پذیر در دست و انگشتان پا انجام دهید تا گردش خون بدنتان تنظیم شود.

 اگر قصد مسواک زدن در هواپیما را دارید  بهتر است این کار را به صورت ایستاده انجام دهید.

بهترین کاری که می توانید بکنید این است که لباس های گشاد و راحت بپوشید. از چشم بند هوشمند، هدفون، بالشت گردنی، استفاده کنید.

 از پوشیدن لباس های تنگ و تیره خودداری کنید کفش های پاشنه بلند اصل نپوشید  و تا حد امکان از لباسهایی که راحت هستید استفاده کنید.

دارو ویتامین ها

یکی از مواردی که در داخل بدن وجود دارد ملاتونین است به صورت خودکار به چرخه خوابتان  کمک می کند.

 اگر در شرایط اضطراری مثل هواپیما هستید می توانید این ماده را به صورت قرص مصرف کنید.

 نکات منفی دارد و  اگر داروی خاصی مصرف می کنید از فشارخون دیابت و سرطان و بیماری های این چنینی رنج میبرید بهتر است قبل از مصرف این قرص با پزشک معالجتان درمیان بگذارید سپس مصرف کنید.

 روش دیگری که در از بین بردن جت لگ ها  کمک فراوانی می‌کند نور درمانی است. در این سندروم  شما طلوع و غروب خورشید را با هم اشتباه می گیرد. بنابراین بعد از اینکه در فرودگاه مقصد فرود آمدید، بهتر است ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بدون عینک آفتابی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید تا بدن شما تنظیم شود.

نرم افزار های پرواززدگی و پاسخ به سوال جت ‌لگ چیست؟

نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلفی برای تلفن های همراه اندروید و اپل ساخته شده اند که مسافران را برای مبارزه با جت لگ یاری می کند و شما می توانید اطلاعات پرواز سن و سالتان و  اگر که  بیماری دارید در این اپلیکیشن وارد کنید.

 به شما این اپلیکیشن به صورت رندوم مواد غذایی خورد و خوراک و خواب را پیشنهاد می‌کند. اگر آن را انجام دهید تا حد زیادی از مبتلا شدن به جت لگ خود داری می کنید.

تاکتیک های رژیمی

یکی از متداول ترین روش هایی که پزشکان برای مبارزه با جت لگ پیشنهاد می‌کنند تاکتیک های رژیمی است. شما می توانید قبل از اینکه عازم  سفر شوید  از غذاهای سبک استفاده کنید.

 غذاهایی که فیبر زیادی  دارند میل کنید اگر می خواهید به بدنتان به موقع با زمان  مقصد بیدار شود می توانید از نوشیدنی هایی که مقدار کم کافئین دارد استفاده کنید.

 بهتر است در  مصرف نوشیدنی های کافئین دار  زیاده روی نکنید. برخی از افراد خوردن موادی که ویتامین سی دارند را توصیه می کنند.

 پرتقال نارنگی لیمو شیرین قرص های جوشان و قرص های ویتامین c همانطور که از نامشان مشخص است دارای  مقادیر زیادی از ویتامین سی هستند با خوردن آن می توانید انرژی بدنتان را افزایش دهید و از مبتلا  شدن به این اختلال دردناک جلوگیری کنید.  

جت‌لگ چیست و جت لگ چقدر طول می‌کشد؟

از بین رفتن پرواززدگی به فاصله  منطقه زمانی بستگی دارد اگر به سر زمینی سفر کرده اید که از مبدا شما بسیار دور است، احتمال اینکه جت لگ بسیار زیاد تر باشد بیشتر است.

این  اختلال موقتی است و اگر به جت لگ مواجه شدید اصلاً نگران نشوید و بعد از چند ساعت یا چند روز بهبود می یابید.

 ممکن است در شرایط نادری  که فردی مبتلا به بیماری قلبی است به دلیل استرس و قرار گرفتن در ارتفاعات دچار این سندروم  شود. به محض این که سوار هواپیما شدید بهتر است برنامه خود را تنظیم کنید.

 آرامش داشته باشید و قبل از سوار شدن به هواپیما یک برنامه روتین منظم مثل خوابیدن و ورزش  کردن انجام دهید. اگر می خواهید به جت لگ دچار نشوید از پرواز کردن در شب جدا اجتناب کنید؛ پرواز در شب اختلالات زیادی را برای شما به وجود می‌آورد و ممکن است حال شما را خراب کند.

 سعی کنید حتماً در بین راه توقف داشته باشید و از هواپیماهایی استفاده کنید تا مقصد شما، چندین بار  به روی زمین می نشیند.

 به هیچ عنوان قرص های خواب آور میل نکنید.

 قرص های خواب آور تاثیر بسیار بدی بر روی بدن میگذارد.

 برخی از افراد به محض این که سوار هواپیما می شوند از قرص های خواب آور مثل سرماخوردگی کلداکس آنتی‌هیستامین استفاده می کنند که باعث می شود بعد  از رسیدن به مقصد دچار بیماری‌های مختلف شوید و یا مادام گیج و منگ باشید.

 از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید غذاهای چرب خواب شما را برهم می زند و شما در سفر با هواپیما اذیت می شوید.

 بهتر است  هنگامی که به مقصد می رسید نخوابید.

 سعی کنید هنگامی که به مقصد می رسید حتما حمام کنید اگر بخوابید شما نمی توانید در شب درست و حسابی استراحت کنید.

 اگر هم خیلی خسته هستید سعی کنید بیشتر از ۳۰ دقیقه نخوابید.

 هنگامی که در هواپیما هستید از خوردن مواد غذایی سنگین اجتناب کنید مواد غذایی کربوهیدرات ها باعث می شود که شما احساس کسلی و خستگی کنید و در سفرتان اذیت شوید تا می توانید از لباس های راحتی استفاده کنید  .

نشانه های پرواززدگی

ممکن است هنگامی که به جت لگ مبتلا می‌شوید احساس کنید که برای همیشه در بدن شما باقی می‌ماند اما خوشبختانه این سندروم  موقتی است و بعد از گذر زمان از بین میرود.

از جمله نشانه های ان می توان به:

 • کم شدن هوشیاری
 • به وجود آمدن خواب آلودگی مداوم در طی روز
 • از بین رفتن عملکرد روزانه
 • احساس بی حالی و کسالت
 • ناراحتی در معده
 • اختلال در پریود برای خانم ها

بی خوابی مخصوصا برای افرادی که از شرق به غرب مسافرت می کند. زیرا شرق و غرب کره زمین با  اختلالات بسیار زیادی در شبانه روز مواجه هستند.

اگر برای شما مهم است که هنگامی که به مقصد می رسید از سفرتان  نهایت لذت را ببرید و یا می‌خواهید جلسات مهم و همایشات  شرکت کنید به شما پیشنهاد می کنم که قبل از اینکه سوار هواپیما شوید از  چند روز قبل از پرواز تان با یک پزشک در این زمینه صحبت کنید.

4/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.