ارز مسافرتی چیست ? چگونه ارز مسافرتی دریافت کنیم?

ارز مسافرتی
0

در پاسخ به ارز مسافرتی چیست باید گفت سهمیه ای است که دولت در اختیار مسافرانی که قصد سفر های خارجی دارند قرار می دهد. شرایط در یافت ارز مسافرتی در همه کشور ها ثابت نیست.

کشور ایران سهمیه ای  را در اختیار مسافرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی دارند قرار می دهد. این ارز به ارز مسافرتی معروف شده این سهمیه تقریباً تا اکنون دو هزار دلار است و فقط کسانی که به کشورهای خارجی خاصی سفر می کنند می توانند از این استفاده کنند.

 برای گرفتن و تهیه ارز  تمامی مراحل طولانی را پشت سر بگذارید ولی باید  به بانکهای معین  بروید و حواله ای دولتی را تهیه  کنید قیمت ارز در بازار آزاد است اما نرخ دولتی چند هزار تومان کمتر است.

 امروزه با بالا رفتن مداوم دلار یورو و پوند میزان نیاز افراد به این ارز  ها افزایش پیدا کرده است بنابراین همه کسانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند می کوشند که از آنها استفاده کنند.  

از پرتقاضاترین پول هایی که مسافران برای سفرهای خارجی به آن نیاز دارند یورو پوند و دلار است صرافی های موجود در کشور این سه ارز را قبول می کنند و قیمت دلار و ارز در چند سال اخیر جهش بسیار زیادی پیدا کرده است. برای اکثر کسانی که برای اولین بار است به کشور های خارجی سفر می کنند این سوال پیش می اید که ارز مسافرتی چیست؟

 قوانین ارز مدام در حال تغییر است و این روزها فقط دو هزار دلار و  یورو به مسافران تعلق می گیرد مسافری که می‌خواهد این سهمیه یا کوپن ب را تهیه کند باید به صرافی دولتی برود و ارز  خود را دریافت کند.

 گرفتن ارز به همین سادگی نیست و باید کارهایی را انجام داد ارز مسافرتی باید از صرافی های دولتی گرفته شود. مسافرانی که میخواهند عازم  کشورهای خارجی شوند؛ میتوانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه دریافت کنند. روش هایی برای دریافت ارز وجود دارد.

 اگر قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید باید بلیط سفرتان را اماده  کنید تا سهمیه ارز را دریافت کنید. بر اساس خبری که از بانک مرکزی صادر شد مسافرانی که می‌خواهند به کشورهای مشخصی سفر کنند می توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه دریافت کنند.

 این هزینه بدین صورت است که بانک مرکزی است با قیمتی کمتر از قیمت موجود در بازار ارز را  ارائه می دهد و این مبلغ تنها سالی یکبار به مسافرت تعلق می گیرد.

 برای آنکه بتوانید این ارز  را تهیه کنید اول باید بلیط هواپیمای خود را دریافت کنید و به یکی از صرافی های دولتی جایی  که زیر نظر  بانک مرکزی است مراجعه کنید و حواله ارز خود را دریافت کنید.

 قبلاً در زمان های گذشته ارز برابر با هزار دلار آمریکا بود اما از سال ۹۷ به بعد قیمت ارز که افزایش چشمگیری داشت این مقدار تا یک سوم کاهش یافت و به ۳۰۰ دلار یا یورو برای هر نفر رسید. بنابراین اگر خانواده شما چهار نفری است  به شما ۱۲۰۰ دلار یا یورو عرضه می شود .

شرایط در یافت ارز مسافرتی در سال 1402

اصلاً در زمانهای گذشته مهم نبود که مسافر قصد دارد به کجا سفر کند. اما در  سال ۱۴۰۰ بانک مرکزی بخشنامه ای صادر کرد که در این بخشنامه وضعیت فروش ارز را سر و سامان داد و بر  این اساس این بخشنامه میزان ارز کم شد.

 • البته در تیرماه ۱۴۰۰ این ارز  مجدداً کمتر شد و مبالغ زیر رسی.
 • ارز در سفرهای هوایی که نیازمند دریافت ویزا است ۵۰۰ یورو
 • ارز در سفر هایی به کشورهای بدون دریافت ویزا ۳۰۰ یورو
 • و ارز در سفرهای ریلی دریایی زمینی معادل ۳۰۰ یورو است.
 • توصیه می کنم که بدون ویزا سهمیه ارز دولتی دریافت نکنید . 

مزایای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

هر  چقدر از مزایای دریافت ارز گفته باشم کم گفته ام.  به همین دلیل افرادی که می خواهند به کشورهای خارجی سفر کنند ترجیح می‌دهند که این ارز  را استفاده کنند مبلغ ارز فقط چند هزار تومان ارزانتر است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 این ارز هزینه چند میلیونی را برای مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند کمتر می کند ارز تنها یک بار در سال به فرد تعلق می گیرد. بنابراین باید به آن توجه کنید.

 در حاشیه نشستی که رئیس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی داشت تصمیم بر این شد که سهم ارز دانشجویی و ارز دوباره در اختیار مسافران قرار بگیرد  و  مسئولان مانع سوء استفاده افراد از این سهمیه ها شوند به علاوه به نظر می‌رسد سامانه ای  راه اندازی می‌کند که اول از طریق این سایت به صورت غیرحضوری درخواست شان را به ثبت می‌رساند و به صورت دقیق ارز را دریافت می کنند.  

برای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت ارز مدارکی لازم است بهتر است آنها را بدانید که در زمان دریافت و  درخواست ارز با مشکل روبرو نشوید. اصل و فتوکپی  گذرنامه ایرانی

 1. حداقل ۶ ماه اعتبار گذر نامه داشته باشد.
 2. ارائه کپی بلیط هواپیما به همراه با اصل آن همراه با مهر آژانس شرکت هواپیمایی
 3. اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریداری نموده اید کد رهگیری اطلاعات آژانس صادرکننده و تاریخ زمان خرید بر روی آن باید نوشته  شده باشد.
 4. ارائه اصل کپی کارت ملی
 5. ارائه رسید
 6. واریز عوارض خروج از کشور (هر کسی که  می خواهد از کشور خارج شود باید مبلغی  را به عنوان عوارض خارج کشور پرداخت کند این مبلغ بسته چندمین سفر شما دارد.)
 7. ارائه و اصل کپی ویزا اگر کشور مقصد شما به ویزا نیاز دارد ویزای مربوطه باید همراهتان باشد باید فرم درخواست اصل را تکمیل کنید.
 8. باید دقت زیادی به خرج دهد که اگر اشتباهی در آن باشد ثبت نام ارز  ناقص می ماند.
 9. پرداخت مبلغ ریالی و مبادلات ارز
 10. درخواست تحویل رسید.
 11. امکان دارد که صرافی های دولتی علاوه  بر مبلغ ارز درخواستی به عنوان کارمزد فروش آن را  از شما دریافت کند.
 12. شماره موبایل و حساب بانکی معتبر باید همراه خود داشته باشید.
 13. شماره تماس حساب بانکی را باید به صرافی های دولتی اعلام کنید و به نام خودتان باشد.
 14. سیم کارت باید به نام خودتان باشد  

چند نکته مهم در مورد ارز مسافرتی

در مورد ارز مسافرتی باید بدانید در مرحله اول صرافی های دولتی فرم تقاضای ارز را به شما تحویل می دهند تا آن را به صورت کامل پر کنید.

 مبادله ارز دولتی نیز مثل نرخ آزاد بازار است در حال تغییر است و معمولاً با افزایش روبرو می‌شود. بنابراین این صرافی‌ها قیمت روز مبادلاتی را به شما اعلام می‌کنند تا پرداخت کنید.

 پس اگر در هفته های قبل یا حتی در ماه‌های قبل اگر کسی بیشتر یا کمتر ارز را دریافت کرده بود اصلا تعجب نکنید.

 نکته دوم که باید آن را بدانید اگر می خواهید برای سفر زیارتی این ارز را بخرید واجب است که شما در پورتال آن را مشاهده کنید برای دریافت ارز حتماً باید فرد متقاضی مراجعه کند. یعنی اگر خانواده شما چهار نفر است باید هر ۴ نفرتان  مراجعه کند در صورتی که گذرنامه تا را عوض کرد یا المثنی نگرفته اید  باید گذرنامه قبلی خود را به متصدی صرافی بدهید. 

شرایط در یافت ارز مسافرتی

اگر میخواهید ارز مسافرتی بگیرید حتما باید شرایط در یافت ارز مسافرتی زیر را دارا باشد برای گرفتن ارز باید حتماً قصد سفر به کشورهای خارجی را داشته باشید و بلیط تان را گرفته باشید این نکته را فراموش نکنید که گرفتن ارز  فقط سالی یکبار به شما تعلق  می‌گیرد.

افرادی که  دارای ۱۲ سال هستند  می توانند این ارز  را دریافت کنند.

 ارز به چهار دسته از افراد تعلق نمیگیرد:

 افرادی  که زیر ۱۲ سال باشند ارز  مسافرتی داده نمی‌شود.

 به ایرانیانی که دو تابعیتی هستند و مقیم  کشورهای دیگر هستند ارز داده نمی شود.

 این نوع ارز برای کسانی که گذرنامه سیاسی و خدماتی دارند تعلق نمی گیرد  .

از کجا ارز بگیریم و شرایط در یافت ارز مسافرتی دقیقا چه است؟

باید  ارز را از صرافی دولتی خصوصی بانک ها با مجوز رسمی دریافت کنید. در صورتی که مدارک آنها مورد تایید بود ارز را با یورو یا دلار به شما تحویل داده می‌شود به صورت حضوری این ارز را تهیه کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و به یکی از صرافی های دولتی بروید می توانید به سایت سامانه مرکزی بروید و این سایت هم اطلاعات هویتی شما را ثبت می‌کند و از طریق فهرست صرافی های مجاز را بررسی می کند.

 بعد از اینکه درخواست شما در صرافی تایید شد از طریق پیامک به شما ارسال می شود و پیدا کردن صرافی راحت تر است.

چه زمانی برای دریافت و پرداخت ارز اقدام کنیم

۷ روز قبل از پرواز می توانید ارز را دریافت کنید اگر قبل از پرواز این ارز را  دریافت نکنید نمی توانید بعد از برگشت از سفر خارجی به مراکز مجاز بروید.

 در بازه زمانی مشخص باید و به  دریافت ارز بروید اگر می خواهید ساعت دریافت ارز را به ساعت پایانی موکول کنید و  ساعت پرواز را در نظر داشته باشید.

آیا میتوانم شخص دیگری را به جای خودم به صرافی بفرستم ؟

پاسخ  این سوال قطعا منفی است.

 همانطور که در مطالب بالا هم گفتم دریافت ارز تنها توسط شخص متقاضی صورت می‌گیرد و حتی بستگان درجه اول هم نمی‌تواند آن را انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.