معرفی کامل خانه اعیانی کیش + آدرس

0

اگر به دنبال آدرس خانه اعیانی کیش هستید با من در سفرآس 24 همراه باشید. حریره که از لحاظ جغرافیایی در شمال جزیره باشکوه کیش واقع شده است، نگاهی اجمالی به معماری باستانی به نمایش می‌گذارد، و اگرچه امروزه بخش زیادی از آن دست نخورده باقی نمانده است، خرابه‌ها حاکی از منطقه‌ای پر رونق است. حفاری این مکان تخمین می زند که حدود 1000 سال تاسیس شده و 600 سال بعد متروک شده است.

ویرانه های شهر باستانی حریره و خانه اعیانی کیش حدود 120 هکتار وسعت دارد. این سطح وسیع حکایت از این دارد که زمانی شهری بزرگ و مرفه در این منطقه با جمعیتی پر رونق وجود داشته است. آنچه امروزه از آن باقی مانده حجمی از معماری شهری است، اما به ندرت طاق، پوشش یا سقفی دست نخورده دیده می‌شود، مگر در موارد معدودی که سقف‌های سنگی قوسی از آسیب‌های تخریب سالم مانده‌اند.

بندر حریره باستانی شهری بتنی و خوش بافت با معماری برون گرا بود. اینجا،هیچ نشانه ای از معماری درونگرا و دفاع از خود که در دیگر شهرهای تاریخی ایران دیده می شود وجود ندارد.  خانه اعیانی در کیش یکی از زیباترین نوع معماری های بدون گارد در ایران است پس بازدید از آن را از دست ندهید.

حتما این صفحه رو ببینید : تور کیش دقیقه 90

انتخاب این قسمت از جزیره برای ساختن شهر و خانه اعیانی کیش طبیعی ترین و منطقی ترین انتخاب بود. صخره های مرتفع آن بیش از ده متر بالاتر از سطح دریا هستند، با سه دماغه که به عنوان بندر طبیعی عمل می کنند، و ساحلی نسبتاً آرام تر از سایر خطوط ساحلی در امتداد جزیره، همه به شکل گیری شهر در ساحل شمالی آن کمک می کند. تا به امروز سه کاوش جداگانه باستان شناسی در بقایای شهر باستانی حریره انجام شده است.

قسمت های مختلف خانه اعیانی کیش

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
آدرس خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی نشین : خانه اعیانی کیش یادآور خانه های قدیمی خانواده های بزرگ در داخل فلات ایران و در شهرهایی مانند یزد، اصفهان و کاشان است. الگویی از خانه های خانوادگی گسترده در کنار خلیج فارس محسوب می شود. جدای از وسعت خانه و فضاهای متنوع آن، کاشی‌های ستاره‌ای شکل در اینجا یافت شده است که شبیه به کاشی‌هایی است که بناهای مهم دوران ایلخانان ایران از جمله تخت سلیمان و سلطانیه را تزیین کرده است. این یافته که مطمئناً برای جزیره مهم است، نشان می دهد که این بنا متعلق به یکی از ساکنان ثروتمند کیش بوده است. آدرس خانه اعیانی کیش درست در دل شهر تاریخی حریره قرار دارد.

[irp posts=”4934″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

بخش صنعتی: این بخش از خانه اعیانی کیش دقیقاً در کنار دریا ساخته شده است و سبک معماری و فضاهای ناشناخته ای دارد. مجموعه کانال های زیرزمینی جانبی و چاه های متعدد در گوشه و کنار، مجموعه منحصر به فرد و جالبی را تشکیل می دهد که عملکرد آن هنوز مشخص نیست. اما به نظر می رسد که مستقیماً به فعالیت های ماهیگیری (ماهی، مروارید و مرجان) متصل است و برای دسترسی آسان تر به دریا ساخته شده است. همچنین می توان حدس زد که این راهروها گذرگاه های پنهانی بوده اند که ساکنان شهر می توانند در مواقع اضطراری در زمان حمله و تهاجم از آن استفاده کنند.

از هر مبدا برای هر مقصد تور تهیه کنید مثلا : تور کیش از رشت

حمام های عمومی: این مجموعه و خانه اعیانی کیش از یک حمام با حیاط های متعدد و 500 متر مربع حصار تشکیل شده است. رختکن، اتاق گرم و کوره در جنوب قسمت مذکور واقع شده و با راهروی سرپوشیده جدا شده است. دو حوض کوچک و بزرگ در جنوب اتاق گرم آخرین بخش ساختمان را تشکیل می دهند. باستان شناسان معتقدند این حمام ها که شاید قدیمی ترین حمام در نوع خود در ایران باشد که در کاوش های باستان شناسی کشف و شناسایی شده است، دارای دو دوره جدا از هم ایلخانان و تیموری هستند.

با توجه به ظرفیت محدود حمام ها و امتداد دیوار بیرونی تا خانه اعیانی که در جنوب شرقی حمام ها بر فراز تپه ای بلند قرار دارد، به نظر می رسد این حمام ها خصوصی متعلق به صاحب خانه بوده است. خانه اعیانی در کیش یکی از زیباترین نوع معماری های بدون گارد در ایران است پس بازدید از آن را از دست ندهید.

درباره دیدنی های پیرامون خانه اعیانی کیش

کیش جزیره ای تفریحی در خلیج فارس است. بخشی از استان هرمزگان ایران است. این جزیره حدود 25000 نفر جمعیت دارد. با توجه به وضعیت منطقه آزاد تجاری آن، به عنوان بهشت ​​مصرف کنندگان، مراکز خرید، خانه اعیانی کیش، جاذبه های توریستی و هتل های استراحتگاهی متعدد معرفی می شود. تخمین زده می شود که سالانه 1.3 میلیون نفر از این جزیره بازدید می کنند.

جزیره کیش در سال 2010 توسط نیویورک تایمز در بین 10 جزیره زیبای جهان قرار گرفت. مساحت این جزیره 91.5 کیلومتر مربع است. این جزیره دارای سواحل مرجانی زیبا و طبیعتی از گیاهان و جانوران مختلف است. علاوه بر این دیدنی ها خانه اعیانی در کیش یکی از زیباترین نوع معماری های بدون گارد در ایران است پس در تور کیش از کرمان بازدید از آن را از دست ندهید.

مجاورت خانه اعیانی کیش با سواحل مرجانی

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
خانه اعیانی در کیش در مجاور سواحل مرجانی

سواحل مرجانی کیش و خانه اعیانی کیش در زیر نور خورشید می درخشند. این چیزی است که سواحل شنی بسیاری از مناطق تفریحی در سراسر جهان ارائه نمی دهند. آب دریا در نزدیکی ساحل شفاف است و می توان کف دریا را تا فاصله دور دید. این البته به خاطر مرجان های اطراف جزیره است که آب را تصفیه می کنند. کیش نسبت به مساحت خود یکی از طولانی ترین سواحل را دارد. برخلاف سواحل شلوغ جاهای دیگر، ساحل اینجا مکانی آرامش بخش و آرام است.

ماهی ها و دیگر جانداران دریایی در آب های ساحلی کیش بسیار منحصر به فرد هستند. بازدیدکنندگان هنگام تماشای این گونه ها که به راحتی قابل مشاهده هستند، زمان را از دست می دهند. در عین حال مرغوب ترین ماهی خوراکی در اینجا صید می شود. آب های ساحلی کیش از امن ترین آب های دنیاست. هیچ کوسه ای وجود ندارد و شنا کاملاً ایمن است.گردشگران می توانند از این ساحل استفاده کنند و در تمام طول سال از آفتاب و آب لذت ببرند.

کشتی اسرارآمیز یونانی مجاور خانه اعیانی کیش

در غرب جزیره کشتی عظیمی در آب های نیلگون سواحل کیش فرود آمده است که به کشتی یونانی معروف است. کمی دورتر از این کشتی نیز خانه اعیانی کیش وجود دارد که بد نیست از آن بازدید نمایید. در یک روز گرم تابستان، بومیان کیش کشتی عظیمی را دیدند که در نزدیکی روستای باقو با حیرت غرق شده بود.

از تمامی مبادی برای کیش تور داریم مانند:  تور کیش از گرگان

با گذشت سالها دلیل به گل نشستن کشتی در ابهامی از گمنامی باقی می ماند. این کشتی توسط شرکت ویلیام همیلتون در سال 1943 با وزن 7061 تن و طول 136 متر در گلاسکو اسکاتلند ساخته شد. در 26 جولای 1966، هنگام بازگشت از ایران به یونان، کشتی در عرض جغرافیایی 20 درجه و 26 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 54 درجه و 53 دقیقه شرقی به گل نشست. تلاش‌های ناموفق زیادی برای آزادسازی آن انجام شد، اما مسافران در نهایت مجبور به ترک کشتی شدند، زیرا از نظر مالی امکان جابجایی آن وجود نداشت.اطلاعات به دست آمده از شرکت بیمه لویدز لندن نشان می دهد که این کشتی با پرچم یونان و در آن زمان کولوف نام داشت.

 نام اول کشتی «شاخ امپراطور» سپس «طبیعت‌گرا» بود و در سال‌های 59 تا یک سال قبل از لنگر انداختن نهایی، در مالکیت شرکت کشتی‌سازی ایران بود و «کوروش فارس» و «همدان» نام داشت. تماشای غروب آرام آرام پشت کشتی یونانی در آب های نیلگون خلیج فارس خاطره ای فراموش نشدنی و ماندگار است.

تماشای غروب آرام آرام پشت کشتی یونانی در آب های نیلگون خلیج فارس خاطره ای فراموش نشدنی و ماندگار است. آدرس خانه اعیانی کیش درست در دل شهر تاریخی حریره و در مجاورت کشتی یونانی قرار دارد.

اسکله تفریحی بزرگ

اسکله تفریحی کیش

 کیش با شمع بندی فولادی و عرشه چوبی با چهار فضای کناری و خانه اعیانی کیش توسط متخصصین ایرانی ساخته شد. این اسکله 437 متر طول، 18 متر عرض و 10 هزار متر مربع مساحت دارد. ساخت آن آسیبی به زیستگاه دریایی وارد نکرد. گردشگران می توانند با تماشای گونه های ماهی رنگارنگ سواحل مرجانی کیش از مناظر طبیعی این اسکله لذت ببرند. فاز اول اسکله بزرگ تفریحی کیش در مدت کوتاهی 20 ماهه احداث و در 27 تیرماه 96 افتتاح شد.

مساجد کیش بناهای تاریخی بعد از خانه اعیانی کیش

کیش هفت مسجد و یک خانه اعیانی کیش دارد. مسجد امیر، مسجد خاتم الانبیاء و مسجد نور از بزرگترین مساجد کیش هستند. مسجد امیر یکی از آثار باستانی کیش است که با حفظ عناصر معماری بومی توسط سازمان میراث فرهنگی به زیبایی حفظ شده است. آنها در اوایل دهه 90 سعی کردند این مسجد واقع در پشت ساختمان اداری منطقه آزاد کیش را نگهداری کنند. مسجد خاتم الانبیاء یکی از بناهای مذهبی باشکوه در شرق ساحل است.

مناره های بلند آن منظره بسیار زیبا و دیدنی را از ساحل می دهد. این مسجد در منطقه صفین واقع شده و نماز جمعه کیش در آن اقامه می شود. مسجد نور یکی از بزرگترین مساجد بومی کیش با معماری بسیار خاص است و نماز جمعه و اهل سنت در این مسجد برگزار می شود. علاوه بر این بناها خانه اعیانی در کیش یکی از زیباترین نوع معماری های بدون گارد در ایران است پس در تور کیش بازدید از آن را از دست ندهید.

مجموعه پارک دلفین

پارک دلفین کیش

به غیر از دیدن از آثار تاریخی همچون خانه اعیانی کیش می توان از جاذبه های طبیعی نیز لذت برد. در باغی زیبا به وسعت 70 هکتار که بوگنویل های زیبا دور درختان نخل پیچیده شده و گیاهان سبز و گل های رنگارنگ طبیعتی متفاوت را به بازدیدکنندگان هدیه می دهند، برای اولین بار در خاورمیانه، پستانداران دریایی و پنگوئن ها کودکان و بزرگسالان را سرگرم می کنند. یکسان بیش از 20 دلفین، شیر دریایی، گربه دریایی، گراز دریایی و نهنگ سفید می پرند، به جلو و عقب حرکت می کنند، دست می زنند، خروپف می کنند و توپ را در بزرگترین استخر دست ساز جزیره کیش پرتاب می کنند.

[irp posts=”1485″]

پستانداران دریایی و پنگوئن ها تنها تفریحات پارک و مجتمع تفریحی مهندس حسین ثابت نیستند. باغ وحش پرندگان، باغ کاکتوس، باغ ارکیده، خانه کرم ابریشم، آکواریوم زیر آب و آتشفشان فوران از دیگر بخش‌های سرگرم‌کننده نخلستان‌های جنوب شرقی جزیره کیش هستند که روزانه هزاران نفر را به خود جذب می‌کنند.

بازدیدکنندگان از تماشای ده‌ها پرنده مختلف از سراسر جهان، کاکتوس‌ها و ارکیده‌های زیبا و کمیاب، دگردیسی کرم‌های ابریشم و گشت و گذار ماهی‌ها در محیط طبیعی خود در طول روز و فوران یک آتشفشان مصنوعی در شب لذت می‌برند. همچنین به عنوان بیننده سفرآس 24 به شما توصیه می کنیم در روز بازدید از خانه اعیانی کیش را از دست ندهید.

باغ پرندگان کیش

پرندگان در داخل پارک دلفین ها با بیش از 57 گونه پرنده از جمله پلیکان، شترمرغ، ماکائو آبی و زرد، انواع مختلف لک لک، توکو توکان، توراکو، قو، پنگوئن آفریقایی و گونه های کمیاب مانند کروکودیل های مرداب واقع شده است. این مرکز بدون شک یکی از منحصربفردترین مراکز نگهداری حیوانات در ایران است. قابل ذکر است که انواع گونه ها از دورترین نقاط جهان از آمریکای جنوبی تا استرالیا و از شرق آسیا تا آفریقا به این پارک آورده شده است. در کنار این جاذبه های طبیعی از خانه اعیانی کیش بازدید کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.