کویر مرنجاب اصفهان ، عروس کویر های ایران

کویر مرنجاب اصفهان
0

کویر مرنجاب اصفهان جزو پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است و از مکان های دیدنی آران و بیدگل می باشد که در میان کویر های دیگر  محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.  با تور کویر مرنجاب می توانید زیبایی ها را ببینید. تور کویر مرنجاب از یک روزه شروع می شود و تا چند روزه ادامه دارد و شما می توانید ان را رزرو نمایید. برای اکثر گردشگران این سوال برایشان پیش می اید که  کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب کجاست؟

در پاسخ به این سوال که کویر مرنجاب کجاست؟ باید گفت این کویر زیبا در دل استان اصفهان قرار دارد.

کویر مرنجاب از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای استان اصفهان است و در شمال شهرستان آران و بیدگل اصفهان بزرگ قرار گرفته است و از  توابع کاشان می باشد.

شب کویر مرنجاب از دیدنی ترین زیبایی های کویر است. نام مرنجاب از کاروانسرا و قنات تاریخی در این منطقه گرفته شده است و به  زمان صفویان برمیگردد.

کویر مرنجاب جزو بهترین گزینه های کویر نوردی برای علاقمندان و گردشگران در بیابان گردی هست و در واقع یکی از قطب‌های اصلی کویر گردی در ایران می باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

گروه‌های مختلف تازه‌کار و کویر نوردان مجرب در طول سال از این کویر در فصل های مختلف دیدن می‌کنند. پیاده روی در میان تپه‌های شنی بسیار بلند و محصور شده میان جنگل های طاق و در میان دریاچه نمک از جاذبه های برجسته این کویر  به حساب می‌آید.

 لفظ دریاچه در محیط کویر با تصور ما کاملا تفاوت دارد دریالچه کویری محوطه های گودر و فراخ در کویر می باشند که به جای آب نمک در کل آن قرار گرفته است. با این وجود در وضعیت از سالها بارش بسیار مناسب است و باران باعث تجمع آب تا چند سانتی متر درون دریاچه می شود. آب و هوای کویر مرنجاب در تابستان روز ها گرم است و آب و هوای کویر مرنجاب در شب ها تابستان خنک است بهتر است لباس گرم با خود ببرید.

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب اصفهان

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

فاصله تهران تا کویر مرنجاب ۲۷۰ کیلومتر می باشد. امکانات مناسب آن کویر مرنجاب را به عنوان یک مقصد بسیار مهم برای ساکنین تهرانی کرده است و شهرهای اطراف خیلی راحت می‌تواند به آن دسترسی پیدا کنند.

شهر کاشان و آران و بیدگل در استان اصفهان دسترسی مناسب به کویر  دارند و بسته به محل اقامت می توانند بهترین مسیر و با توجه به منطقه ورود به استان اصفهان انتخاب کنند.

 فاصله آران و بیدگل تا این کویر حدوداً 53 کیلومتر می باشد و از سمت خروجی آران و بیدگل یک جاده اختصاصی به سمت چپ کشیده شده است.

 برای رسیدن به کویر مرنجاب از سمت شمال آران و بیدگل در سمت بلوار ارتش تا میدانگاهی بزرگ امتداد پیدا کرده است. در مسیر مستقیم به جاده مرنجاب می توانید برسید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

 می توانید با ماشین های معمولی همین مسیر را طی کنید ولی باید این نکته را بدانید که در طول مسیر باید آرام برانید. بعد از رسیدن به دوراهی دریاچه نمک باید خود را از سمت راست به این دریاچه برساند بعد از طی کردن فاصله کوتاه به کمپ مرنجاب خواهید رسید و برای تردد در میان کویر حتماً باید از ماشین هایی که آفرود هستند استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب در بهار ماه اردیبهشت است و بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب اصفهان در پاییز اواخر مهر و اوایل ابان است. کویر مرنجاب در زمستان زیبایی های خودش را دارد اما هر کسی نمی تواند ان سرما را در شب تحمل کند.

آدرس کویر مرنجاب اصفهان( شهر کاشان- آران و بیدگل- بلوار ارتش -جاده مرنجاب -کویر مرنجاب)

کاروانسرای کویر مرنجاب اصفهان

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

کاروانسرای مرنجاب از مکان  های تاریخی به جا مانده از دوره صفویه می باشد که در حال حاضر اتاق‌های آن برای اقامت گردشگران به صورت اجاره و کرایه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و اقامت در این کاروانسرا برای علاقمندان به افرادی که از بناهای تاریخی لذت می برند بسیار مناسب است. از کویر مرنجاب عکس های زیادی وجود دارد در واقع کویر مرنجاب عکس های حیرت انگیزی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

 کاروانسرای مرنجاب از مکان‌های بسیار دیدنی آران و بیدگل است که قلعه مربع شکل می باشد مساحت آن به ۱۵۰۰ مترمربع می‌رسد که داری ۶ برج در دیواره‌های آن است. کاروانسرا در بندر ریگ از معروفترین و بزرگترین ریگزارهای ایران به حساب می‌آید. این منطقه در گذشته گذرگاه رودخانه‌ها و آبراه های دائمی بوده است که معمولاً پر آب بوده اند و حتی در بهار به دلیل عبور جریان های سیل آسا خطرناک به حساب می‌آمدند.

 البته اکنون دیگر خبری از آب و سیل نیست و بندر ریگ در بهار تنها با پوشش گیاهی بسیار زیبا پوشیده می شود و زمانی که بر اثر وزش باد در تپه ها و آثار آن را به حرکت در می آیند می توان منظره بسیار زیبا و شگفت انگیزی را در اینجا مشاهده کنید.
 برای دسترسی و این منطقه ۳ مسیر وجود دارد اول می توان از سمت شهر آران و بیدگل خود را به جاده خاکی مرنجاب برسانید.

مسافت این مسیر حدود ۵۰ کیلومتر میباشد اما با استفاده از خودروی سواری نمی توانید با سرعت زیادی خود را به این مسیر برسانید و به همین دلیل دو تا سه ساعت برای پیمودن این مسیر احتیاج است.

 ورودی کویر از ۵ هزار تا ۱۵ هزار تومان معمولاً متغیر است. از آران و بیدگل تا کاروانسرای مرنجاب هیچ روستایی را نخواهید دید فقط کمپ  های کوچک در این مسیر وجود دارد و در طول مسیر تنهایی یک چاه آب در نزدیکترین نقطه به جاده خاکی کاروانسرا قرار گرفته است.

 برای اقامت در کویر مرنجاب در کمپ های اطراف آن حتماً اجرا کنید. کمپ ستاره شبهای کویر در کیلومتر ۱۱جاده مرنجاب امکانات بسیار خوبی را به گردشگران ارائه می دهند.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

در نیمه دوم سال میتواند بهترین زمان برای سفر به اصفهان باشد

در این زمان وضعیت آب و هوا در مناطق کویری معمولاً معتدل‌تر است. شب های کویر بسیار سرد است در نیمه اول سال در ابتدای فروردین می تواند گزینه بسیار خوبی برای سفر باشد.

در ادامه این فصل ها که گرمتر می‌شود و افتاب سوزان تر می گردد تشنگی و تعربق  بالا می‌رود و گرما طاقت فرسا می شود به همین دلیل در فصل تابستان کویر گردی پیشنهاد نمی شود.

تفریحات کویر مرنجاب

علاوه بر پیاده روی بر روی شن های روان در کویر  مرنجاب می‌توانید از تفریحاتی  مثل:

  • شتر سواری
  • موتور چهار چرخ
  • سافاری
  • رصد ستارگان
  • در شب و
  • شبگردی در دل کویر

 لذت ببرید.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

پوشش جانوری و گیاهی کویر مرنجاب اصفهان  زیبا شامل گیاهانی از جمله :

ارته و حیواناتی مثل گرگ آفتاب پرست، بزمجه، شغال، مار مارمولک، کفتار ،روباه گربه شنی و انواع پرندگان شکاری هستند که در سال های اخیر یک جفت یوزپلنگ هم در آن دیده شده است.

جاهای دیدنی کویر مرنجاب

از برجسته ترین دیدنی های کویر مرنجاب میتوان به دریاچه نمک، چاه کنج، جزیره سرگردان چاه و  کاروانسرای مرنجاب، ریگ بلند کو کلنگ، قلعه کرشاهی، چاه هندوانه و کوه یخ خواب اشاره نمود.

وسعت دریاچه نمک در شمال کویر مرنجاب حدوداً به ۱۵۰ کیلومتر مربع رسیده است و در بیشتر ایام سال از نمک سرشار است بعد از تبخیر آب حاصل از بارش های فصلی از رسوب نمک در این دریاچه اشکال هندسی جالب به وجود می‌آید حفر چاه آب شیرین در کویر از جالب‌ترین نکات کویر مرنجاب است.

سفر به کویر مرنجاب اصفهان در زمستان

همانطور که گفته شد در زمستان ها روزهای کویر بسیار هوای معتدل و خوبی دارد اما در عین حال شب های کویری زمستان طاقت فرسا هستند. به همین دلیل کاملا بستگی به سلیقه و توان شما دارد که کدام فصل را انتخاب کنید اگر واقعا از گرما فراری هستید و هیچ عنوان تحمل گرما را ندارید زمستان می تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

 اگر در زمستان قصد سفر به این کویر بسیار زیبا را دارید بهتر است در زمستان  هوای بیرون اصلا قابل تحمل نیست همین دلیل در فصل زمستان توصیه می شود حتماً در کاروانسراهای کویری اقامت کنید و از امکانات رفاهی کاروانسرا بهره مند شوید.

گردشگری در کویر بدون حصار کفش

در ساعت هایی که هوا خنک می شود می تواند در مسیر کویری  به پیاده‌روی بپردازد اگر لمس نزدیک طبیعت برای تان احساس خوبی به وجود می آورد به شما پیشنهاد می شود در میان ماسه های کم عمق بدون کفش راه بروید و برای صعود از تپه های شنی بهتر است با کفش مسیر را طی کنید.

لذت شناور شدن بر روی ماسه ها

وقتی از یک نمای کلی به کویر نگاه می کنید شیب تپه ها و ماسه ها را خواهید دید. اسکی روی شن که به آن سند بردینگ گفته می‌شود از تفریحات بسیار مرسوم در منطقه کویری در کل دنیا می باشند .از مزایای اسکی روی شن این است که هیچگونه آلاینده ندارد آسیبی به طبیعت وارد نمی کند و هیجان را به بالاترین حد خود می رساند.

کاروان  شترها برای  سواری مسافران

از لذت بخش ترین تفریحات که در کویر مرنجاب وجود دارد شتر سواری است زیباترین صدایی که در دل کویر شنیده می‌شود صدای زنگوله شتر هایی است که به صورت کاروان در کنار هم و قدم می زدنند. سوار بر شتر  ها همراه با آرامشی که در دل کویر است یک تجربه ساده و بسیار شیرین می باشد.

کویر پیمایی با چهارچرخ های هیجان انگیز

موتورهای چهار چرخ از امکاناتی هستند که چند سالی است در کویر رونق گرفته اند با کرایه این موتورها می توانید در قسمت های مختلف این کویر برای ماساژ بچرخد و هیجان کویر  را با استفاده از موتور تجربه کنید.

شب های کویر مرنجاب

تور کویر به صورت یک روزه برگزار می‌شود پیشنهاد میشود حتما بدون دیدن آسمان کویر و شبهای پر ستاره کویر را ترک نکنید. نمایش آسمان کویر معمولاً از غروب کم کم خود را نشان می‌دهد هر چه به انتهای شب نزدیک می شود ستاره ها و درخشان تر خواهند شد و کهکشان راه شیری خود را بیشتر به نمایش می‌گذارد.

 اگر دوربین حرفه ای دارین حتما عکاسی در شب را در دل کویر امتحان کنید شب ها خبری از تابش سوزان آفتاب نیست و ستاره به هم نزدیک هستند که گاهی میخواهید دستتان را دراز کنید و آنها را بچینید.

 رصد ستارگان از تفریحاتی  است که در شب های کویر انجام می‌شود اگر شیفته‌ی دیدن ستاره ها هستید این کار را انجام بدهید و به دل  کویر بروید و شب های پرستاره آن و همچنین از  دیدن دب اکبر و دب اصغر لذت ببرید در شبهای کویر می توانید به پشت بر روی شن های کویر دراز بکشید و ساعت ها چشم به سفره آسمان بدوزید. آب و هوای کویر مرنجاب در پاییز بسیار دل چسب است.

تجربه هیجان و بالا رفتن آدرنالین

درگذشته این منطقه محل عبور آفرود بازان بود ماشین های آفرود از تفریحات پرطرفدار و به صورت بسیار لوکس کویر  هستند اما به دلیل تاثیرات مخربی  که این بر  کویر می گذارند خودرو ماشین های آفرود محدود شده است اگر قصد و آفرود سواری را دارید از کارشناسان این منطقه باید درباره رابطه با خودرویی که دارید پرس و جو کنید.

 از بخش های ایران که میتوان در آن از طبیعت بی حد و مرز لذت برد کویر مرنجاب  است که زیبایی های بسیار زیادی را در دل خود نهفته دارد. در کویر بدون وجود هیچ گونه مانعی با سرعت بیش از ۱۰۰ می توانید ماشین سواری کنید و آدرنالین تان را به بینهایت برسانید. فاصله کویر مرنجاب تا اصفهان  انقدر طولانی نیست که شما خسته شوید. فاصله کویر مرنجاب تا اصفهان اگر با سواری باشد راه کمی در پیش رویتان است. کویر مرنجاب از اصفهان سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.