آبشار مارگون شیراز، زیبایی مطلق

آبشار مارگون شیراز
1

آبشار مارگون شیراز، یکی از زیباترین آبشار های ایران هست که طرفداران خیلی زیادی را از نقاط دنیا به سمت خود می کشاند؛ آبشارهای زیادی  در این منطقه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و شکلی شبیه مار را پدید آورده اند. وقتی می گوییم جای منحصربفرد و دیدنی دقیقاً تمثیلی از آبشارمارگون را باید در ذهنتان بیافرینید. اگر قصد سفر به این آبشار زیبا را دارید؛ با ما همراه باشید.

 این آبشار از توابع شهرستان سپیدان استان فارس هست و با شیراز چیزی حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. دانستن آدرس آبشار مارگون شیراز کمک زیادی به گردشگران عزیز می کند.

 اول آبشار مارگون شیراز را بشناسیم

 در لیست آبشار ها در کل دنیا ابشار مارگون شیراز توانسته است،در جایگاه نخست قرار بگیرد. آبشار مارگون شیراز   مرتفع جز آبشار های زیبا است و در اوج گرما دمای آن کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد؛ این آبشار ها معمولاً رود هایی هستند که از سمت ارتفاعات به یک دره جاری می شوند؛ اما تفاوت آبشار مارگون  شیراز با دیگر آبشارها دقیقاً در این قسمت است همان اول کار گفتیم که این آبشار از چشمه ها سرچشمه می گیرد. عکس آبشار مارگون شیراز زیبایی های منطقه را به درستی نشان می دهد.

 یعنی آب آن دقیقاً از دل کوه جاری می شود. آبشار مارگون شیراز  حدود ۷۰ متر ارتفاع و ۱۰۰ متر عرض دارد. برای راحت کردن گردشگران در محوطه اطراف این آبشار پارکینگ آلاچیق و سرویس بهداشتی ساخته شده است؛ تا گردشگران بدون دغدغه این که ماشین شان در امنیت قرار گرفته است یا خیر بتوانند از زیبایی این آبشار بهره‌مند شوند و در کنار آن خوش بگذرانند.

 قبل از آبشار مارگون شیراز رودخانه ای نیست و همانطور که گفته شد؛ چند چشمه در بالای کوهی دهن باز کرده اند و آب با دمای کم را به سمت رودخانه سپیدان می کشند؛  به خاطر اینکه مارگون در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است هوای آن نسبتا سرد است و در فصل سرد، قندیل های یخی در گوشه کنار آبشار به چشم می‌خورد؛ که زیبایی آن را چندین برابر می سازند.

 در مسیر مارگون زیبا، زالزالک های وحشی، بوته‌ های زرشک، درختان جنگلی و باغ ‌های سیب وحشی متعددی وجود دارد؛ که این منطقه را به بهشت روی زمین تبدیل کرده است.

 مردم روستا اصالتا لر هستند و به زبان لری صحبت می کند و آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی می باشند و این امر به دلیل مهمان نوازی بیش از حد آن ها هست.

 مارگون یعنی چه؟

 همانطور که از اسمش پیداست یعنی شبیه به مار. این آبشار همانند رشته های پی در پی در کنار هم شکلی شبیه مار را ایجاد کرده اند .بیشتر آبشارها که در این مسیر هستند؛ عریض می باشند اما آبشار مارگون شیراز شامل چند رشته طولانی و باریک و دقیقا به تمثیل مار است. با دیدن عکس آبشار مارگون شیراز، شاهد زیبایی های آبشار خواهید بود.

 این منطقه آب و هوای بسیار خوبی دارد و همین دلیل آبشار مارگون شیراز  همیشه پر آب می باشد به دلیل داشتن گیاهان مختلف که در آن رشد می کنند؛ صخره های زیریین آبشار سبز هستند و این درختان که در اطراف آبشار رشد کردن در کمتر جایی در کشور دیده می شوند.

 افراد زیادی در اطراف رودخانه مارگون درختان میوه کاشته اند و زیبایی آن را چندین برابر ساخته اند. درخت های دیگری هم در اطراف این رودخانه هستند که بیشتر آنها وحشی اند و جلوه ای بی نظیر به این منطقه داده اند.

در این منطقه تا دلتان بخواهد بارش وجود دارد. در فصل زمستان برف و باران همراه با هم بر روی آبشار طنین انداز می شوند. ترکیبی که در کمتر جایی می توانید مشاهده کنید. در کل آب و هوای منطقه سرد است میانگین دمای آن به حداکثر ۱۰ درجه می‌رسد البته در فصل زمستان هوای این منطقه به قدری سرد است؛  که آب های جاری آبشار هم در آن یخ می زند.

 بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون شیراز

عکس آبشار مارگون شیراز
عکس آبشار مارگون شیراز

عوامل متعددی از جمله پر آب بودن، ارتفاع از سطح دریا، سرسبزی آن باعث شده است؛ که میانگین دمای نسبتاً پایینی داشته باشد از اواخر پاییز و شروع زمستان اگر به سمت آبشار سفر کنید؛ سرمای استخوان‌سوز را تجربه خواهید کرد که ممکن است شما را از این آبشار دل زده کند.

البته با دیدن قندیل های پر و پیمون این آبشار خستگی از تنتان  در می رود و دیدن مناظر یخ زده مارگون خالی از لطف نیست.

منظره ای که در بهار می توانید در آبشار مارگون شیراز مشاهده کنید؛ در هیچ وقت دیگری نخواهید دید. البته نباید از تابستان های آن هم غافل شوید. این آبشار از بهترین جاها برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای تابستان است و می‌تواند روز های خاطره انگیز و خنک را در آن سپری کنید.

بهار و تابستان جز بهترین فصل هاست که می توانید به سمت این آبشار روانه شوید. البته اگر از کسانی هستید که به فصول سرد و یخبندان علاقه دارید با تجهیزات کامل می توانید به سمت آبشار مارگون شیراز بروید.

در فصل زمستان قبل از اینکه راهی این مسیر شوید از  جاده ی آن مطمئن شوید که مسدود نباشد؛ زیرا به دلیل کوهستانی بودن و بارش زیاد برف ممکن است مسیرهای آن مسدود شود.

 تفریحات آبشار ماری ایران  

  • عکاسی از طبیعت آبشار مارگون
  • پیک نیک اطراف آبشار مارگون
  • پیاده روی کمپینگ در مارگون
  • گشت و گذار در باغ های میوه

همگی از تفریحات این آبشار هستند. معمولا زمانی که شما به این آبشار سفر می‌کنید حیف است که لحظات تان را ثبت نکنید مطمئن باشید این عکس ها در آلبوم تان می‌مانند و یادگار خاطرات خوب و خنک این آبشار را برایتان تداعی می‌کند.

 البته آبشار و اطراف آن همگی و مکان های بی نظیر برای عکس های زیبا هستند در کنار این آبشار و گوشه گوشه آن در زیر سایه درختان می تواند وسایلتان را پهن کنید و ساعتی را به استراحت بپردازید.

 این پیک نیک با بقیه تکنیک ها برایتان متفاوت خواهد بود زیرا صدای لرزش و آب بر روی صخره ها و باد لابلای درختان فضایی رویایی را پدیدار می کند.

گذراندن یک شب در دل طبیعت چیزی است که کمتر کسی حاضر می شود از آن بگذرد؛ اگر اهل کمپینگ کردن هستید وسایل لازم را با خودتان بردارید و به دل آبشار بروید؛  باغ های میوه زیادی که در آبشار هستند که حاصل زحمات اهالی روستا و حصارهای درست و درمانی هم ندارد و می توان از این باغ ها دیدن کنید. فقط حواستان باشد که این باغ‌ها محصول زحمت های شبانه روزی باغبان های عزیز هستند و فقط به جهت تماشای درختان به سمت آن ها گام بردارید.

 اطراف آبشار چه امکانات رفاهی وجود دارد

شهرداری برای اینکه رفت آمد گردشگران راحت باشد وسایل نقلیه متعددی در آنجا قرار داده است. اطراف این آبشار یک سری امکانات اضافه شده که می‌توان خودرو های تان را در پارکینگ ها به صورت ۲۴ ساعته قرار بدهید و خیالتان از بابت امنیت و راحت باشد، برای پارک خودرو در این پارکینگ منطقه مبلغ زیاد پرداخت نمی‌شود؛ برای آنهایی که می خواهند شب را در کنار آبشار و رودخانه بگذرانند جاده های صاف و ساخته شده است تا بتوانید در نهایت آن را بر آن در آنجا برپا کنید.

چند جایگاه چادر هم در اطراف آن برای گردشگران وجود دارد سرویس بهداشتی از مهمترین مسئله در مسافرت هست؛ این منطقه به دلیل گردشی بودنش تمامی امکانات بهداشتی را دارا هست. اطراف آبشار دارای دو سرویس بهداشتی کاملاً تمیز مخصوص خانم ها و آقایان می باشد تیر های چراغ برق در نقطه نقطه این منطقه تعبیه  شده اند و تاریکی شب ها را از بین برده است.

آبشار مارپیچ ایران کجاست؟

این آبشار در بخش شمالی استان فارس واقع شده است در در نزدیکی شهر شیراز هست. البته چیزی حدود ۱۳۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. عکس آبشار مارگون شیراز در تمام فصول را می توانید ببنید.

 شما بعد از اینکه تمامی مکان های دیدنی شیراز را نظاره کردید و از آن لذت بردید می‌توانید؛ بر ماشین شخصی تان سوار شوید و به دل جاده بزنید و بعد از دو ساعت رانندگی کردن به این آبشار زیبا و خنک برسید .

آدرس آبشار مارگون شیراز 48 کیلومتری شمال سپیدان در استان فارس و در نزدیکی روستای مارگون هست. مسیر رسیدن به آبشار آسفالت شده است و فقط بخش کمی از آن خاکی از و به راحتی می تواند از ماشین پیاده شود و باقی مسیر را پیاده روی کنید .

اگر هم نمی توانید این کار را انجام بدهید با استفاده از اسب هایی که در مسیر هست میتوانید تا رسیدن به آبشار اسب سواری کنید و  از اسب سواری هم لذت ببرید. آدرس آبشار مارگون شیراز را روی نقشه طبیعت گردی استان فارس می توانید پیدا کنید.

آبشار زیبای مارگون شیراز
آبشار زیبای مارگون شیراز

پس از ۵ دقیقه قدم زدن به این زیبای بی نهایت خواهید رسید  زیبایی های مارگون در  تعداد آبشارش خلاصه نمی‌شود، جاهای دیدنی بسیار زیادی دارد البته برای رسیدن به این جا ها باید کمی از مناطق مارگون فاصله بگیرید. هر کدام از این مکان ها زیبایی منحصر به فردی دارد. آدرس آبشار مارگون شیراز را اگر به صورت دقیق نمی دانید، می توانید از اپلیکیشن های مکان یابی کمک کنید. با دیدن عکس آبشار مارگون شیراز، تمایلاتان برای سفر به این آبشار بیش تر  می شود.

 بنده تمام تلاشم را کردم تا بتوانم زیبایی های عاشقانه مارگون را برایتان توصیف کنم، اما طبق گفته بزرگان شنیدن کی بود مانند دیدن.  مطمئناً زمانی که به این آبشار سفر کنید زیبایی های آن را درک می کنید  و در این چند سطر نمی توان تمامی زیبایی های مارگون را گنجاند. اگر چیزی از آبشار مارگون شیراز از قلم من افتاد خوشحال می شوم که در بخش نظرات با من به اشتراک بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. ثریا می گوید

    ممنون از توضیحات خوب شما بسیار عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.