سد کارده مشهد کجاست؟ امکانات تفریحی و آدرس

0

سد کارده مشهد: شاید از خود بپرسید که سد کارده کجای مشهد است خب جواب سوال سخت نیست با من همراه باشید. سد کارده کلات مشهد یکی از پر آب ترین سدها در خراسان است که برای مصرف آب آشامیدنی شهر نیز استفاده می شود. علاوه بر سد کارده و بند گلستان سد دوستی از جمله سدهای هستند که آب مشهد و خراسان رضوی را تامین می کنند. شاید جالب باشد بدانید که زمانی سد کارده مشهد مکانی پر آب بود که بر وسطی بر روی آن وجود نداشت رفته رفته این مکان خالی از آب شد و خشک بود.

اینجا زمانی منطقه‌ای خشک محسوب می شد بخشی از جاده ابریشم نیز بود. روزگاری دوباره اقلیم به حالت اولیه برگشت و به دلیل بارش های فراوان سیل در این منطقه جاری شد و جاده ابریشم از بین رفت. حالا با وجود یک بند و سد حرفه ای و صنعتی  تبدیل به یکی از مهمترین سدهای تامین آب منطقه شده است. اطراف سد کارده کلات مشهد روستاهای سرسبز زیادی وجود دارد که همگی به مشاغلی مانند باغداری و کشاورزی مشغول هستند به دلیل آب و هوایی که در این منطقه وجود دارد ویلا سازی و زندگی شهری نیز در تقریبا و رواج دارد.

کاربرد کشاورزی سد کاره مشهد

کاربرد سد کارده مشهد

آبی که پشت سد کارده کلات مشهد جمع آوری می‌شود اغلب از رودخانه هایی است که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد. رشته کوه های هزار مسجد یکی از رشته کوه های معروف و بزرگ در ایران است که اغلب پر برف و همراه با بارندگی های فصلی می باشد.

به همین دلیل است که این ساعت همیشه پر آب می باشد و در واقع یکی از قدیمی ترین مکانهای پر آب شمال خراسان به حساب می آید. علاوه بر کاربرد هایی که برای تامین آب و ماهیگیری و پرورش ماهی و آبیاری زمین های کشاورزی و باغ ها دارند مکان تفریحی برای مردم مشهد نیز محسوب می‌شو که شما نیز در تور مشهد می توانید از این مکان دیدن کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اما خوب است بدانیم که روستاهای اطراف سد کارده مشهد کجاست و برای تفریح به آنها نیز سری بزنیم پس با من همراه باشید. سد کارده مشهد ادرس سر راستی دارد کافی است به سمت آرامگاه خواجه ربیع رانندگی کنید و سپس در جاده کلات رانندگی کنید و تابلو سد کارده را دنبال کنید.

سد کارده مشهد یک تفریحگاه بومی

مردم بومی اغلب برای تفریح ماهیگیری گرفتن خرچنگ قورباغه و یا حتی وقت‌گذرانی کنار آب و باغهای اطراف جمعه ها و روزهای تعطیل به این سایت مراجعه می کنند. البته در سال‌های قبل شنا کردن در این نیز بسیار رایج بود که به دلیل تلفات جانی بسیار زیاد در حال حاضر منع شده است و کمتر کسی در این آب شنا می کند.  بدلیل گلایول جنی که بر کف سر نشسته از احتمال غرق شدگی بسیار بالاست. مقدار آبی که پشت سد کارده جمع آوری می شود چیزی حدود ۳۱  میلیون متر مکعب است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

شاید از خود بپرسید که سد کارده کجای مشهد است خب جواب سوال سخت نیست با من همراه باشید. اگر عاشق قزل آلا و ماهی های پرورشی هستید در اطراف این سد میتوانید آنها را خریداری و حتی سرو‌ نمایید. همچنین اگر برای اقامت شبانگاه ها در روستاهای این منطقه مشکلی ندارید می توانید در روستای دره آل یا اندروید اقامت داشته باشید. دره آل یکی از روستاهای زیبای جاده کلات با وجود چندین رودخانه است که اغلب با توجه به خشکسالی ها که در فصل‌های بارندگی آب دارد.

در واقع  سد کارده ما بین روستای اندرخ و دره آل قرار دارد و همچنین چشم انداز زیبای این سد از جاده بالایی این دو روستا بسیار زیباست و گردشگران زیادی را برای تماشا به سوی خود می کشاند. سد کارده مشهد ادرس سر راستی دارد کافی است به سمت آرامگاه خواجه ربیع رانندگی کنید و سپس در جاده کلات رانندگی کنید و تابلو سد کارده را دنبال کنید.

روستاهای اطراف سد کارده مشهد

خواجه حسین آباد مشهد

شاید از خود بپرسید که سد کارده کجای مشهد است خب جواب سوال سخت نیست با من همراه باشید. یکی از روستاهای جذاب برای علاقمندان به زیارت در اطراف سد کارده روستای خواجه حسین آباد در نزدیکی شهرک صنعتی مشهد است. این روستا دارای دو امام زاده با نام های بی بی صنوبر و میرر سبحان است که در مسیر رسیدن به سد کارده می توان به آنها نیز سری زد. روستای کوچک فیروزآباد نیز در حوالی این سد وجود دارد که در تور مشهد از اصفهان می توانید از آن دیدن کنید.

اما همانطور که پیش از این گفتیم روستا و تفرجگاه اندرخ از معروفترین و بعد از آن روستای دره آل است. روستای اخنگلن نیز یک روستای تاریخی است که فاصله اندکی با این سد دارد. این روستا دارای برج یا میل تاریخی اخنگان است که شهرت جهانی برای تنظیم تقویم و ستاره شناسی دارد. معماری و کاشی کاری های آن نیز بسیار زیباست و برای دیدن و عکاسی جالب است.

فواید سد کارده مشهد

تولید برق شهری

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سیاره زمین به دلیل افزایش جمعیت و مصرف، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به آب بیشتر و بیشتر نیاز دارد. CO 2 ساطع سوخت فسیلی منابع هیدروکربن مانند گاز طبیعی، نفت و زغال سنگ در حال رشد مصرف و ذخایر به ناچار در حال تخلیه شدن و این به ضرر نسل های آینده است.

پس از COP 21، افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر یک ضرورت است که با توافقنامه پاریس تقویت شده است. مقرون به صرفه ترین انرژی تجدیدپذیر، برق آبی است: بدون یارانه های پرهزینه و بدون ایجاد مشکل در ذخیره سازی یا تامین متناوب اپراتورهای شبکه برق، قابل رقابت است. همچنین مزایای منحصر به فردی برای عملکرد شبکه برق (تنظیم فرکانس و ولتاژ) ارائه می دهد.

تولید آب شیرین

تقاضا برای آب شیرین آب آشامیدنی و آب برای آبیاری نیز با تغییر آب و هوا بسیار افزایش می یابد. بدون آب، هیچ حیاتی در سیاره ما وجود نخواهد داشت. منابع آب شیرین محدود و توزیع ضعیفی است. مناطقی وجود دارند که تامین آب پیش شرط مطلق هرگونه بهبود در سطح زندگی-که در حال حاضر بسیار پایین است-و حتی برای بقای جوامع موجود ، و همچنین ارضای تقاضای روزافزون ناشی از رشد سریع جمعیت آنها چنین مناطقی بدون مشارکت مخازن سد در مدیریت منابع آب نمی توانند انجام دهند.

ما باید منابع آب خود را تا حد زیادی افزایش دهیم و سدهای جدیدی بسازیم.زیرساخت های ذخیره آب به عنوان ابزارهای ضروری هم برای توسعه پایدار و هم برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی دیده می شود. با این وجود توسعه سدها در شمال و جنوب به دلیل تأثیرات احتمالی آن بحث برانگیز است و پروژه های جدید اغلب با مخالفت (گاهی شدید) مواجه می شوند. به هر حال سد کارده مشهد نقشه خوبی دارد و میتوان از آن برای ساخت دیگر شهرها استفاده کرد.

بنابراین مقبولیت اجتماعی سدها یک مسئله مهم است و این مقاله به دنبال ارائه برخی از پاسخ ها و خطوط تحقیق در مورد آگاهی از مسائل زیست محیطی و دموکراتیک، با نمونه هایی از اقدامات در کشورهای در حال توسعه است.

مزایا و معایب سد کارده مشهد

مزایا و معایب سد کارده مشهد

با توجه به آنچه در سفرآس 24 دریافتیم خوب است بدانیم که روستاهای اطراف سد کارده مشهد کجاست حال به کاربرد این سد برای این روستاها و شهر می پردازیم. استفاده اصلی از سدهای بزرگ جهان برای تولید غذا، با آبیاری زمین هایی است که در غیر این صورت بیابانی هستند. کالیفرنیا و پرووانس نمونه های خوبی از چگونگی تغییر سدها در یک سرزمین هستند.

قبل: خشکسالی و بیابان. بعد: مناطق بسیار پربار. به هر حال سد کارده مشهد نقشه خوبی دارد و با توجه به خشکسالی محیط اطراف می توان از آن به عنوان نمونه ایرانی نام برد. سد کارده مشهد ادرس سر راستی دارد کافی است به سمت آرامگاه خواجه ربیع رانندگی کنید و سپس در جاده کلات رانندگی کنید و تابلو سد کارده را دنبال کنید تا ببینید که این مکان نیز زیاد سرسبز نیست.

بخش عمده ای از رشد جمعیتی جهانی در مناطق خشک که برای تولید غذا به آب نیاز دارند یا در مناطقی که بارندگی بسیار نامنظم است (سرزمین های موسمی) اتفاق می افتد ، بنابراین به روشهای ذخیره سازی مانند مخازن سدها نیاز دارد. انرژی برق آبی، با خروجی جهانی 2100 TWh، در حال حاضر 20 درصد از کل تولید برق و حدود 7 درصد از کل انرژی مصرفی در جهان را نشان می دهد. سدهای برق آبی با ذخیره مقدار زیادی آب در مخازن خود، تولید برق قابل تنظیم را تسهیل می کند.

سدهایی با وضعیت سد کارده مشهد آب رودخانه را نگه می دارند. با استفاده از توربین، آنها تولید برق از یک منبع تجدید پذیر با CO بسیار کمی 2 تولید گازهای گلخانه ای. این تولید انرژی برق آبی است – برای دوستانش “آبی”. بر خلاف انرژی باد یا خورشیدی ، انرژی آبی را می توان ذخیره کرد (در مخازن) تا در مواقع نیاز ، صرفاً با بازکردن دروازه ها ، برق تولید کند. این ذخیره طبیعی انرژی رقابتی ترین شکل ذخیره انرژی است که از PSPS (نیروگاه های ذخیره سازی پمپ شده) استفاده می کند که برای شبکه های برق بسیار مهم هستند و نقش مهمی در ادغام سایر انرژی های تجدیدپذیر مدرن (خورشید و باد) ایفا می کنند. طبیعت متناوب

سدهایی با وضعیت سد کارده مشهد علاوه بر تولید انرژی پاک بدون کربن، می توانند به طور همزمان وظایف دیگری را نیز انجام دهند: آبیاری زمین های زیر کشت، تامین آب آشامیدنی برای جوامع، کاهش جریان سیل، پر کردن سطوح کم آب، کمک به ناوبری آبراهه، استفاده از مخازن برای گردشگری و ورزش، پرورش ماهی، حفاظت از خورها در برابر پشتیبان جزر و مد و غیره.

از نظر انرژی و آب و هوا، سدها به وضوح بسیار مثبت هستند، و شاید حتی بیشترین مزیت را در بین همه انرژی های تجدیدپذیر داشته باشند، به شرطی که جغرافیا و هیدرولوژی اجازه دهند.

اما سدهایی با وضعیت سد کارده مشهد معایب دیگری نیز دارند: تأثیر بر تنوع زیستی، تعارض استفاده، خطر نقض و گاهی جابجایی جمعیت محلی، مخالفت هایی را برانگیخته است. و در واقع، هر سدی، آبی یا غیره، جریان آب را مسدود کرده و مانعی برای گردش برخی گونه ها (ماهی هایی که در بالادست شنا می کنند، به ویژه گونه های مهاجر مانند ماهی قزل آلا و مارماهی) و رسوبات (ماسه، گل و غیره) که در نتیجه تجمع می یابد ایجاد می کند. و می تواند آلاینده ها را در مخزن متمرکز کند.

عدم وجود رسوبات جدید در پایین دست سد می تواند مشکلات فرسایشی ایجاد کند که محیط آبزیان را تغییر داده، سواحل رودخانه ها را زیر پا گذاشته یا سواحل را شستشو دهد. بنابراین سدها یک سکه دو طرفه هستند که دارای جنبه مثبت (انرژی، آب آشامیدنی، آبیاری، کنترل سیل، هدایت رودخانه، مبارزه با خشکسالی و غیره) و روی منفی (اکولوژی، رسوبات) است. سد کارده مشهد ادرس سر راستی دارد کافی است به سمت آرامگاه خواجه ربیع رانندگی کنید و سپس در جاده کلات رانندگی کنید و تابلو سد کارده را دنبال کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.