سوغات مشهد؛ نصیب دیگران از مشهدگردی شما

سوغاتی های مشهد
0

اگر به مشهد سفر کرده اید و برای خرید سوغاتی سردرگم هستید با من در سفرآس ۲۴ همراه باشید. نگرانی بابت اینکه سوغات مشهد چی بخرم خنده دار است. خوشبختانه این شهر به دلیل محوریت آن بر روی فروش کالاهای اساسی و سوغاتی و صنایع دستی مشهد انواع کالاها و اجناس را برای هدیه دادن دارد.

اگر به مشهد سفر کرده اید و برای خرید سوغاتی سردرگم هستید با من در سفرآس ۲۴ همراه باشید. نگرانی بابت اینکه سوغات مشهد چی بخرم خنده دار است. خوشبختانه این شهر به دلیل محوریت آن بر روی فروش کالاهای اساسی و سوغاتی و صنایع دستی مشهد انواع کالاها و اجناس را برای هدیه دادن دارد.

شما میتوانید انواع خوراکی ها، خشکبار، ادویه و پوشاک را در این محل پیدا کنید. حتی در سال‌های گذشته مشاغلی راه اندازی شده است که سوغاتی تمامی شهرهای ایران و برخی از کشورهای جهان را در شهر مشهد به فروش می‌رساند. به عنوان مثال در خیابان احمداباد شما می توانید سوغاتی استانبول و ترکیه را خریداری کنید. خرید سوغاتی افغانستان و پاکستان و هندوستان نیز در مشهد ممکن است. خب اما ببینیم که سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

زعفران مشهد طلای سرخ

زعفران مشهد

 اصلی ترین سوغات مشهد مقدس و خطه خراسان زعفران است که شهرت جهانی دارد‌‌ و از صنایع دستی مشهد محبوبیت بیشتری دارد. البته نگران نباشید قیمت زعفران در مشهد بسیار کمتر از شهرهای دیگر ایران است‌. زیرا بیشترین زمین‌کشاورزی مختص زعفران و بیشتر کشاورزان در این صنعت در مشهد زندگی می کند بنابراین شما می توانید گاهی به طور مستقیم از کشاورز خرید نمایید‌. با خرید این کالا در شهر چیزی حدود ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار تومان در هر مثقال زعفران می توانید در مشهد صرفه جویی کنید. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

[irp posts=”2641″]

 اما دقت کنید زعفران مشهد انواع مختلف دارد و تشخیص اصلی آن از تقلبی کار بسیار دشواری است. برنامه ریزی بهتر از فروشگاه های معتبر یا کشاورز با انصاف خرید نمایید. اغلب زعفران فروشان  ریشه پرچم زعفران را جدا کرده و با رنگ زعفران آن را رنگ می کند و به جای سر پرچم زعفران به فروش می رساند. این امر باعث می شود که زعفران رنگ و بو طعم کمتری داشته باشد اما در واقع افراد هزینه اصلی را پرداخت میکند. در واقع اگر زعفران و با کیفیت می خواهید باید سر گل ها یا بالای پرچم را خریداری نمایید. 

از زعفران فروشان مشهور مشهد که می توان از آنها با اطمینان خرید کرد محصولات سحرخیز و قائنات و پسران حسینی می باشند. اگر به صورت تصادفی به مناطقی مانند گناباد تربت جام و تربت حیدریه سفر می کنید می توانید به طور مستقیم از کشاورزان گل‌زعفران خریداری نمایید. این خرید به شما کمک می کند که تمام پرچم زعفران را برای خود جمع آوری نمایید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

البته فراموش نکنید پاک کردن گلهای زعفران کاری بسیار دشوار است این گل ها بر اثر رو تو بت و مدت زمان به سرعت پوسیده شده و پرچم های خود را خراب میکند. به همین دلیل اغلب کشاورزان به جای پاک کردن گلهای زعفران اغلب تنها سر پرچم های گل زعفران را جدا کرده و ریشه‌های آن را به دیگران می فروشند. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم! البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

زرشک باغ هایی شبیه گوشواره

سوغات مشهد مقدس

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم زرشک و زعفران مشهد ! باغ های زرشک در منطقه خراسان یکی از زیباترین باغ هایی است که در عمرتان مشاهده خواهید کرد. اگر به طور تصادفی به باغ های زرشک خراسان جنوبی سفر می کنید باید بگویم شما یکی از خوش شانس ترین مسافران هستید. علاوه بر زیبای با های زرشک باید بگویم طعم بی نظیر زرشک تازه هر رهگذری را وسوسه می‌کند تا به باغ ها هجوم ببرند. خوشه های پر و آویزان زرشک از درختان صحنه های زیبای را برای عکاسی و وقت گذرانی در این باغ ها به وجود آورده است.

البته خوب است بدانید که درخت زرشک دارای تیغ های بسیار زیادی است و چیدن تعداد بالای این محصول به شدت دردسر دارد. شاید به همین دلیل است که زرشک محصولی گران قیمت محسوب می شود. همچنین خشک شدن زرشک تازه مرحله زمان‌بر است و نیاز به تجهیزات زیادی دارد. کشاورزان برای خشک کردن زرشک اغلب رقابت دارند. زیرا زرشک بعد از خشک شدن هر چه پفکی تر و قرمز تر باشد طرفداران بیشتری دارد‌. بنابراین خشک شدن این محصول در آفتاب به صورت سنتی تنها منجر به سیاه شدن و کم آب تر شدن آن می شود.

به همین دلیل زرشک محصولی گرانقیمت است همچنین این محصول خواص دارویی داشته و همین خاص موجب شده است کندو های اصلی که در این منطقه پرورش پیدا می‌کند عسلی با خواص زرشک و عناب تولید کنند. عسل این منطقه نیز به دلیل پوشش گیاهی آن با درختان زرشک و عناب و زمین های زعفران بسیار گران قیمت و دارویی می باشد. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

عناب

سوغات مشهد چیه
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

عناب نیز یکی دیگر از سوغات مشهد مقدس و محصولاتی است که در کنار باغ‌های زرشک مشاهده می‌شود. فصل رسیدن هر دو میوه تقریباً یکی است و اگر در فصل تابستان به خراسان جنوبی سفر می کنید خوش شانس هستید زیرا هم می‌توان عناب تازه و همین زرشک آبدار را بچشید.  این محصول ریز کوچک خواص بسیار زیادی دارد و برای تقویت سیستم ایمنی اختلالات خواب کاهش التهاب و بسیار دیگر کاربرد دارد.

البته در طب سنتی گفته می‌شود ریشه درخت انار و زرشک اگر جوشانده شود برای التهابات روده و معده نیز کاربرد زیادی دارد. جالب است که وقتی ریشه درخت عناب و زرشک را می جوشانیم به رنگ قرمز و عنابی در می آید.  این محصول نیز مانند زرشک قیمت بالایی دارد و به دلیل خواص درمانی متقاضی بسیار زیادی نیز دارد‌.

خشک کردن  عناب نیز مانند زرشک نیاز به دستگاه های مخصوص و مکان وسیعی دارد. به همین دلیل یک محصول نهایی قیمت بالایی دارد‌. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد را در تور مشهد ارزان از کجا می توانیم بخریم؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

سوغات مشهد آستان قدس رضوی

سوغات مشهد آستان قدس رضوی

 هرچند این نام فرهنگی و مذهبی به نظر می رسد اما شک نکنید خوشمزه ترین سوغاتی است که میتوانید بعد از زعفران مشهد خریداری کنیم. دکه های زیادی در سطح شهر مختص فروش محصولات کارخانه آستان قدس رضوی است. این دکه ها محصولاتی مانند انواع شیر، شیر های میوه ای، آب میوه ها،انواع اشترودل و کلوچه ها و کیک و بیسکویت ها و آدامس ها را ارائه می دهد. تعداد این دفترچه ها در جای‌جای شهر بسیار زیاد است و نزدیک به مراکز فرهنگی تفریحی نیز دیده می شود بنابراین شما خوشحال هستید اگر با یکی از آنها مواجه شده اید.

[irp posts=”2659″]

محصولاتی که اینجا ارائه می شود هیچ کجای دیگر ایران یافت نخواهد شد. به همین دلیل اغلب مسافران وقتی به مشهد سفر می کند سراغ دکه های محصولات آستان قدس رضوی را می گیرند‌‌. البته به غیر از بچه های خوراکی فروش محصولات فرهنگی مانند کتاب ها و سی دی ها در فروشگاه های کتاب نیز به چشم می خورد. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

قامفوت پیچ پیچی

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم قامفوت! بله سوغات مشهد شکلات است و این نوعی شکلات تند است.  شاید از خودتان سوال کنید که قامفوت چیست؟ در واقع این قدیمی ترین شیرینی یا شکلاتی است که در شهر رشت به عنوان سوغاتی به فروش می رسد. رشته های بلند آبنباتی دورنگ به رنگ سفید و قهوه ای که پیچ خورده اند. طعم شکلات دارچینی و زنجبیلی را می‌دهد‌.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

پلیس اهنی زیاد نیست و مزه آن ترغیب و ملس است‌‌ البته در سال‌های گذشته با بسته بندی های متفاوت در ابعاد کوچک تر نیز به فروش می رسد. کمبود ها در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی کردند تا حدی که یکی از انواع آن با مغز حلوایی به فروش میرسد. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

جیلی بیلی

در کنار زعفران مشهد و زرشک و زعفران و ادویه، سوغات مشهد شکلات است. جیلی بیلی ها نیز نوعی شکلات هستند چه حالت پاستیلی باروکش سخت دارد. این نوع شکلات از غضروف مرغ درست شده است. پروتئین بسیار بالایی دارد و گفته می‌شود برای درمان آرتروز و مفصل درد کاربرد دارد‌. در رنگ های متنوع در فروشگاه های خشکبار فروشی قابل خریداری هستند علاوه بر اینکه گفته می‌شود بهتر از جویده نشود و در دهان نگه داشته و تا آب شود. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد را در تور مشهد لوکس از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

ادویه

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم بله ادویه ها و خشکبار!  با قدم زدن در بازارهایی مانند بازار‌ رضا، الماس شرق و فروشگاه‌های اطراف حرم به زودی در می یابید چه فروشگاههای ادویه و رنگ و لعاب آن مختص به شهر مشهد است. از این جهت این شهر تشابه زیادی با شهر استانبول دارد‌.

بازار ادویه استانبول نیز شبیه به بازار ادویه اطراف و حرم و بازار رضا است. ظرفهایی لبریز از ادویه های رنگی که روی هم ریخته شده است و بوی معطر هر ادویه مسافران را به خود جذب میکند. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

هر نوع ادویه ای که تصور کنید به علاوه زعفران مشهد در فروشگاه های مشهد قابل خریداری است از ادویه آچار زاهدان گرفته تا ادویه شله مشهدی و کشک زرد که در برخی از غذاها مانند کشک بادمجان به رنگ بنفش در می آید.  به نظرم ارزش خرید ادویه در مشهد بسیار بالاتر از دیدن آثار تاریخی است چون ساعت ها میتوانید از تم و بوی آنها در فروشگاه ها لذت ببرید و اکتشاف کنید.

علاوه بر این در کنار این ادویه‌ها فروش خشکبار شکلاتها نیز بی نظیر است. خشکباری مانند لیمو عمانی پوست شده و بدون دانه یا انجیر های خشکه شکفته، یا آلو هایی برای غذاهایی با طعم ملس  همه اینها مسافران را وسوسه می‌کند تا ساعت‌های زیادی را در جوار این فروشگاهها بگذرانند.

سوغات مشهد شکلات است و چه بهتر این شکلات را با چای آنخ تجربه کنید. البته این چای مختص به اقوام ترک و کورد کرمانج می باشد. طعم بسیار خاص و دوست داشتنی و خواص دارویی بالایی دارد که به جای چای معمولی استفاده می شود. این نوع ها اغلب به صورت آتشی و سنتی طبخ می شود. گیاهان کوهی مانند آلاله وحشی و آویشن و نوعی گیاه دیگر را با یکدیگر مخلوط می کنند تا طعمی بی نظیر را به دست بیاورد. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

صنایع دستی مشهد

صنایع دستی مشهد

از جمله موارد و سوغات مشهد مقدس که می توان پس از زعفران مشهد به وفور یافت صنایع دستی است. چه مربوط به خراسان و چه مربوط به هر شهر دیگری! از اصفهان گرفته تا یزد و کرمانشاه و غیره. البته اگر تاکید دارید که صنایع دستی خراسان را خریداری کنید بهتر است قالی و گلیم خراسان را مشاهده کنید.

چرم مشهد نیز از جمله صنایع دستی معروف است که شعبه های زیادی حتی در شهرهای دیگر ایران دارد. علاوه بر این ها حصیر بافی با ارغوان یا همان ارغوان بافی به شدت در مشهد رواج دارد. می توانید با رفتن به طرقبه و کنگ انواع سبدها و کالاهای ارغوان بافی را خریداری کنید.

[irp posts=”3897″]

بعد از آن نیز انواع لباس پوست و کلاهها و دستکش ها در ییلاقات به فروش می رسند. همچنین می توان به ظروفی از جنس فیروزه و جواهرآلات فیروزه ای اشاره کرد. بعد از این ها از همه مهم تر دیزی های سنگی و وسایل سنگی دیگر که با سنگ های کوهسنگی ساخته شده اند بسیار رواج داشته و مرسوم هستند. از آنجا که یکی از سوغات مشهد شکلات است بد نیست جا شکلاتی سنگی را نیز از همینجا خریداری کنید. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

نتیجه گیری

سوغات مشهد چی بخرم

برای خرید سوغات مشهد مقدس و کالاهای هندی و پاکستانی و زاهدانی بهتر است به یکشنبه بازار حر بروید. حر 72 مرکز فروش سوغات و کالاهای مردم این مناطق است. البته کمی نا امن بوده و بهتر است به صورت دسته جمعی به این منطقه بروید. برای خرید کالاهای عربی نیز بهتر است به بازار عرب ها و خوزستانی ها در منطقه محمدآباد بروید. در این منطقه ماهی فروشان جنوب هر روز ماهی های تازه را به فروش می رسانند.

همچنین می توان دشداشه و شیرینی های عربی و غیره را در این مکان خریداری کرد. برای خرید سوغات افغانی نیز بهتر است به شلوغ بازار گلشهر بروید. اینجا مرکز فروش لباس ها و پارچه ها و لوازم عجیب و غریب افغان است. اینجا نیز کمی خارج از عرف مناطق شهری معمول است ولی امنیت بالاتری دارد. شلوغ بازار اغلب جمعه ها برگزار می شود. در پاسخ سفرآس 24 به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم همه چیز…

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.