سوغاتی های مشهد؛ نصیب دیگران از مشهدگردی شما

سوغاتی های مشهد

خرید سوغاتی های مشهد جزء برنامه های همیشگی مسافران این کلان شهر است. انواع سوغاتی های این شهر می توانند دیگران را نیز از سفر شما بهره مند کنند. یکی از مزایای سوغاتی های مشهد تنوع آن است که می تواند دست شما را برای انتخاب کاملاً باز بگذارد و همچنین نزدیکان شما را با هر سلیقه ای که دارند  راضی کند. این سوغاتی ها از نظر قیمت نیز دارای تنوعی بسیار هستند و شما با هر بودجه ای که داشته باشید می توانید به خرید سوغاتی بپردازید و اطرافیان خود را از سفرتان بی نصیب نگذارید.

سفر یکی از مهم ترین تفریحات زندگی است و خرید یکی از مهم ترین بخش های سفر. در این میان خرید سوغاتی لذت ویژه ای دارد. مقاصد گردشگری ایران هر کدام صاحب سوغاتی هایی هستند که به نام خود ثبت کرده اند. مشهد نیز از این قضیه مستثنی نیست.

در این شهر پهناور می توانید انواع سوغاتی را ببینید و بخرید. به طور کلی سوغاتی های این شهر را می توان در دسته های خوراکی، پوشاک، زیورآلات و غیره دسته بندی کرد. عرضه سوغاتی های مشهد در بازارهای اطراف حرم دسترسی به آن ها را برای مسافران بسیار آسان کرده است.

در این مطلب شما را با تمام سوغاتی های این کلان شهر آشنا خواهیم کرد. شما در تور مشهد از تهران ارزان قیمت میتوانید به راحتی به این سوغاتی ها دسترسی داشته باشید.

زعفران؛ سوغات سرخ مشهد

زعفران، این طلای سرخ یکی از مهم ترین و مرغوب ترین سوغاتی های مشهد است که طرفدران بسیاری دارد. این محصول که می توان آن را از گران بهاترین تولیدات کشاورزی نامید از مهم ترین محصولات استان خراسان محسوب می شود. جالب است بدانید خراسان در زمینه تولید زعفران رتبه نخست کشور را دارد.

این سوغاتی ارزشمند بیشتر در شهرهای زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، گناباد، باخرز، تایباد، بجستان، قائنات، فردوس و بیرجند کشت می شود.

خواص فراوان زعفران چون درمان افسردگی، رفع اضطراب، درمان استرس، درمان سرطان، دیابت،  نارسایی قلب، تقویت حافظه و جوان سازی پوست سبب محبوبیت آن در نزد مسافران شده است.

این محصول را می توانید در تمام بازارهای دور حرم در بسته های مختلف خریداری نمایید و هدیه ای ارزشمند را برای نزدیکان خود به همراه ببرید. البته زعفران از آن دست سوغاتی هایی است که مسافران برای خود نیز به مقدار زیاد تهیه و خریداری می کنند.

زرشک؛ طعم ترش سوغاتی

زرشک از دیگر سوغاتی های مشهد و خراسان است که طرفداران خاص خودش را دارد. نکته جالب توجه این است که ایران بزرگ ترین تولید کننده زرشک در جهان است و در ایران نیز این نقش به خراسان جنوبی می رسد. این محصول در اغلب موارد به صورت خشک شده عرضه و مصرف می شود ولی تازه آن نیز بسیار خوشمزه و هوس برانگیز است.

این دانه های ریز سرخ که همواره سفره ایرانی ها را زینت بخشیده اند، می توانند به عنوان سوغاتی در چمدان شما جای بگیرند. زرشک دارای خواص فراوانی است که سبب شده افراد زیادی از مصرف آن استقبال کنند. مبارزه با عفونت ها، کمک به سلامتی دستگاه گوارش، کمک به سلامت قلب، پیشگیری و بهبود دیابت، پاک سازی کیسه صفرا و بهبود سوء هاضمه را می توان از مهم ترین خواص این سوغاتی دوست داشتنی دانست.

نقل و نبات؛ سوغاتی های شیرین مشهد

نقل و نبات از سوغاتی های پر طرفدار خوراکی مشهد هستند که دارای قیمت پایین تری نسبت به زعفران و زرشک هستند و به همین سبب طرفداران بسیاری دارند. این محصول از شکر و آب تهیه می شود و اکنون در طعم های مختلفی چون زعفرانی، زیره، نعنایی، دارچینی، لیمویی و آویشن قابل عرضه است.

نبات معمولاً به دو صورت عرضه می شود. یک نوع آن به شکل شاخه نبات است و در تزیین سفره عقد بیشتر کاربرد دارد. نوع دیگر نبات به صورت چوبی ارائه می شود و به شکل خوراکی مصرف می شود.  نبات دارای خواص بسیاری است که مهم ترین آن را می توان رفع سردی مزاج دانست.

این محصول همچنین نشاط آور است و یک خوراکی مقوی محسوب می شود. در کنار تمام برنامه ها، لذت حضور خود را در این شهر با خوردن انواع غذاهای سنتی مشهد تکمیل کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.