سوغات مشهد؛ نصیب دیگران از مشهدگردی شما

سوغاتی های مشهد
0

اگر به مشهد سفر کرده اید و برای خرید سوغاتی سردرگم هستید با من در سفرآس ۲۴ همراه باشید. نگرانی بابت اینکه سوغات مشهد چی بخرم خنده دار است. خوشبختانه این شهر به دلیل محوریت آن بر روی فروش کالاهای اساسی و سوغاتی و صنایع دستی مشهد انواع کالاها و اجناس را برای هدیه دادن دارد.

شما میتوانید انواع خوراکی ها، خشکبار، ادویه و پوشاک را در این محل پیدا کنید. حتی در سال‌های گذشته مشاغلی راه اندازی شده است که سوغاتی تمامی شهرهای ایران و برخی از کشورهای جهان را در شهر مشهد به فروش می‌رساند. به عنوان مثال در خیابان احمداباد شما می توانید سوغاتی استانبول و ترکیه را خریداری کنید. خرید سوغاتی افغانستان و پاکستان و هندوستان نیز در مشهد ممکن است. خب اما ببینیم که سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

زعفران مشهد طلای سرخ

زعفران مشهد

 اصلی ترین سوغات مشهد مقدس و خطه خراسان زعفران است که شهرت جهانی دارد‌‌ و از صنایع دستی مشهد محبوبیت بیشتری دارد. البته نگران نباشید قیمت زعفران در مشهد بسیار کمتر از شهرهای دیگر ایران است‌. زیرا بیشترین زمین‌کشاورزی مختص زعفران و بیشتر کشاورزان در این صنعت در مشهد زندگی می کند بنابراین شما می توانید گاهی به طور مستقیم از کشاورز خرید نمایید‌. با خرید این کالا در شهر چیزی حدود ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار تومان در هر مثقال زعفران می توانید در مشهد صرفه جویی کنید. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

 اما دقت کنید زعفران مشهد انواع مختلف دارد و تشخیص اصلی آن از تقلبی کار بسیار دشواری است. برنامه ریزی بهتر از فروشگاه های معتبر یا کشاورز با انصاف خرید نمایید. اغلب زعفران فروشان  ریشه پرچم زعفران را جدا کرده و با رنگ زعفران آن را رنگ می کند و به جای سر پرچم زعفران به فروش می رساند. این امر باعث می شود که زعفران رنگ و بو طعم کمتری داشته باشد اما در واقع افراد هزینه اصلی را پرداخت میکند. در واقع اگر زعفران و با کیفیت می خواهید باید سر گل ها یا بالای پرچم را خریداری نمایید. 

از زعفران فروشان مشهور مشهد که می توان از آنها با اطمینان خرید کرد محصولات سحرخیز و قائنات و پسران حسینی می باشند. اگر به صورت تصادفی به مناطقی مانند گناباد تربت جام و تربت حیدریه سفر می کنید می توانید به طور مستقیم از کشاورزان گل‌زعفران خریداری نمایید. این خرید به شما کمک می کند که تمام پرچم زعفران را برای خود جمع آوری نمایید.

البته فراموش نکنید پاک کردن گلهای زعفران کاری بسیار دشوار است این گل ها بر اثر رو تو بت و مدت زمان به سرعت پوسیده شده و پرچم های خود را خراب میکند. به همین دلیل اغلب کشاورزان به جای پاک کردن گلهای زعفران اغلب تنها سر پرچم های گل زعفران را جدا کرده و ریشه‌های آن را به دیگران می فروشند. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم! البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

زرشک باغ هایی شبیه گوشواره

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم زرشک و زعفران مشهد ! باغ های زرشک در منطقه خراسان یکی از زیباترین باغ هایی است که در عمرتان مشاهده خواهید کرد. اگر به طور تصادفی به باغ های زرشک خراسان جنوبی سفر می کنید باید بگویم شما یکی از خوش شانس ترین مسافران هستید. علاوه بر زیبای با های زرشک باید بگویم طعم بی نظیر زرشک تازه هر رهگذری را وسوسه می‌کند تا به باغ ها هجوم ببرند. خوشه های پر و آویزان زرشک از درختان صحنه های زیبای را برای عکاسی و وقت گذرانی در این باغ ها به وجود آورده است.

البته خوب است بدانید که درخت زرشک دارای تیغ های بسیار زیادی است و چیدن تعداد بالای این محصول به شدت دردسر دارد. شاید به همین دلیل است که زرشک محصولی گران قیمت محسوب می شود. همچنین خشک شدن زرشک تازه مرحله زمان‌بر است و نیاز به تجهیزات زیادی دارد. کشاورزان برای خشک کردن زرشک اغلب رقابت دارند. زیرا زرشک بعد از خشک شدن هر چه پفکی تر و قرمز تر باشد طرفداران بیشتری دارد‌. بنابراین خشک شدن این محصول در آفتاب به صورت سنتی تنها منجر به سیاه شدن و کم آب تر شدن آن می شود.

به همین دلیل زرشک محصولی گرانقیمت است همچنین این محصول خواص دارویی داشته و همین خاص موجب شده است کندو های اصلی که در این منطقه پرورش پیدا می‌کند عسلی با خواص زرشک و عناب تولید کنند. عسل این منطقه نیز به دلیل پوشش گیاهی آن با درختان زرشک و عناب و زمین های زعفران بسیار گران قیمت و دارویی می باشد. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

عناب

سوغات مشهد چیه

عناب نیز یکی دیگر از سوغات مشهد مقدس و محصولاتی است که در کنار باغ‌های زرشک مشاهده می‌شود. فصل رسیدن هر دو میوه تقریباً یکی است و اگر در فصل تابستان به خراسان جنوبی سفر می کنید خوش شانس هستید زیرا هم می‌توان عناب تازه و همین زرشک آبدار را بچشید.  این محصول ریز کوچک خواص بسیار زیادی دارد و برای تقویت سیستم ایمنی اختلالات خواب کاهش التهاب و بسیار دیگر کاربرد دارد.

البته در طب سنتی گفته می‌شود ریشه درخت انار و زرشک اگر جوشانده شود برای التهابات روده و معده نیز کاربرد زیادی دارد. جالب است که وقتی ریشه درخت عناب و زرشک را می جوشانیم به رنگ قرمز و عنابی در می آید.  این محصول نیز مانند زرشک قیمت بالایی دارد و به دلیل خواص درمانی متقاضی بسیار زیادی نیز دارد‌.

خشک کردن  عناب نیز مانند زرشک نیاز به دستگاه های مخصوص و مکان وسیعی دارد. به همین دلیل یک محصول نهایی قیمت بالایی دارد‌. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد را در تور مشهد ارزان از کجا می توانیم بخریم؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سوغات مشهد آستان قدس رضوی

 هرچند این نام فرهنگی و مذهبی به نظر می رسد اما شک نکنید خوشمزه ترین سوغاتی است که میتوانید بعد از زعفران مشهد خریداری کنیم. دکه های زیادی در سطح شهر مختص فروش محصولات کارخانه آستان قدس رضوی است. این دکه ها محصولاتی مانند انواع شیر، شیر های میوه ای، آب میوه ها،انواع اشترودل و کلوچه ها و کیک و بیسکویت ها و آدامس ها را ارائه می دهد. تعداد این دفترچه ها در جای‌جای شهر بسیار زیاد است و نزدیک به مراکز فرهنگی تفریحی نیز دیده می شود بنابراین شما خوشحال هستید اگر با یکی از آنها مواجه شده اید.

محصولاتی که اینجا ارائه می شود هیچ کجای دیگر ایران یافت نخواهد شد. به همین دلیل اغلب مسافران وقتی به مشهد سفر می کند سراغ دکه های محصولات آستان قدس رضوی را می گیرند‌‌. البته به غیر از بچه های خوراکی فروش محصولات فرهنگی مانند کتاب ها و سی دی ها در فروشگاه های کتاب نیز به چشم می خورد. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

قامفوت پیچ پیچی

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم قامفوت! بله سوغات مشهد شکلات است و این نوعی شکلات تند است.  شاید از خودتان سوال کنید که قامفوت چیست؟ در واقع این قدیمی ترین شیرینی یا شکلاتی است که در شهر رشت به عنوان سوغاتی به فروش می رسد. رشته های بلند آبنباتی دورنگ به رنگ سفید و قهوه ای که پیچ خورده اند. طعم شکلات دارچینی و زنجبیلی را می‌دهد‌.

پلیس اهنی زیاد نیست و مزه آن ترغیب و ملس است‌‌ البته در سال‌های گذشته با بسته بندی های متفاوت در ابعاد کوچک تر نیز به فروش می رسد. کمبود ها در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی کردند تا حدی که یکی از انواع آن با مغز حلوایی به فروش میرسد. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

جیلی بیلی

در کنار زعفران مشهد و زرشک و زعفران و ادویه، سوغات مشهد شکلات است. جیلی بیلی ها نیز نوعی شکلات هستند چه حالت پاستیلی باروکش سخت دارد. این نوع شکلات از غضروف مرغ درست شده است. پروتئین بسیار بالایی دارد و گفته می‌شود برای درمان آرتروز و مفصل درد کاربرد دارد‌. در رنگ های متنوع در فروشگاه های خشکبار فروشی قابل خریداری هستند علاوه بر اینکه گفته می‌شود بهتر از جویده نشود و در دهان نگه داشته و تا آب شود. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد را در تور مشهد لوکس از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

ادویه

در پاسخ به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم بله ادویه ها و خشکبار!  با قدم زدن در بازارهایی مانند بازار‌ رضا، الماس شرق و فروشگاه‌های اطراف حرم به زودی در می یابید چه فروشگاههای ادویه و رنگ و لعاب آن مختص به شهر مشهد است. از این جهت این شهر تشابه زیادی با شهر استانبول دارد‌.

بازار ادویه استانبول نیز شبیه به بازار ادویه اطراف و حرم و بازار رضا است. ظرفهایی لبریز از ادویه های رنگی که روی هم ریخته شده است و بوی معطر هر ادویه مسافران را به خود جذب میکند. اگر هنوز این سوال که سوغات مشهد چی بخرم مطرح است با ما همراه باشید.

هر نوع ادویه ای که تصور کنید به علاوه زعفران مشهد در فروشگاه های مشهد قابل خریداری است از ادویه آچار زاهدان گرفته تا ادویه شله مشهدی و کشک زرد که در برخی از غذاها مانند کشک بادمجان به رنگ بنفش در می آید.  به نظرم ارزش خرید ادویه در مشهد بسیار بالاتر از دیدن آثار تاریخی است چون ساعت ها میتوانید از تم و بوی آنها در فروشگاه ها لذت ببرید و اکتشاف کنید.

علاوه بر این در کنار این ادویه‌ها فروش خشکبار شکلاتها نیز بی نظیر است. خشکباری مانند لیمو عمانی پوست شده و بدون دانه یا انجیر های خشکه شکفته، یا آلو هایی برای غذاهایی با طعم ملس  همه اینها مسافران را وسوسه می‌کند تا ساعت‌های زیادی را در جوار این فروشگاهها بگذرانند.

سوغات مشهد شکلات است و چه بهتر این شکلات را با چای آنخ تجربه کنید. البته این چای مختص به اقوام ترک و کورد کرمانج می باشد. طعم بسیار خاص و دوست داشتنی و خواص دارویی بالایی دارد که به جای چای معمولی استفاده می شود. این نوع ها اغلب به صورت آتشی و سنتی طبخ می شود. گیاهان کوهی مانند آلاله وحشی و آویشن و نوعی گیاه دیگر را با یکدیگر مخلوط می کنند تا طعمی بی نظیر را به دست بیاورد. خب اما ببینیم که این سوغات مشهد از کجا بخرم ؟ بله از تمام پاساژها، مال ها و فروشگاههای اطراف حرم!

صنایع دستی مشهد

صنایع دستی مشهد

از جمله موارد و سوغات مشهد مقدس که می توان پس از زعفران مشهد به وفور یافت صنایع دستی است. چه مربوط به خراسان و چه مربوط به هر شهر دیگری! از اصفهان گرفته تا یزد و کرمانشاه و غیره. البته اگر تاکید دارید که صنایع دستی خراسان را خریداری کنید بهتر است قالی و گلیم خراسان را مشاهده کنید.

چرم مشهد نیز از جمله صنایع دستی معروف است که شعبه های زیادی حتی در شهرهای دیگر ایران دارد. علاوه بر این ها حصیر بافی با ارغوان یا همان ارغوان بافی به شدت در مشهد رواج دارد. می توانید با رفتن به طرقبه و کنگ انواع سبدها و کالاهای ارغوان بافی را خریداری کنید.

بعد از آن نیز انواع لباس پوست و کلاهها و دستکش ها در ییلاقات به فروش می رسند. همچنین می توان به ظروفی از جنس فیروزه و جواهرآلات فیروزه ای اشاره کرد. بعد از این ها از همه مهم تر دیزی های سنگی و وسایل سنگی دیگر که با سنگ های کوهسنگی ساخته شده اند بسیار رواج داشته و مرسوم هستند. از آنجا که یکی از سوغات مشهد شکلات است بد نیست جا شکلاتی سنگی را نیز از همینجا خریداری کنید. البته در کنار این کالا سوغات مشهد آستان قدس رضوی نیز بسیار توصیه میشود.

سوغات های مشهد از زاویه دیگر

در گذشته زائران امام رضا از اقصی نقاط کشور برای زیارت با کاروان ها به مشهد می رفتند, سوغاتی های زیادی در آن زمان بسیار رواج داشت و خیلی مهم به نظر می رسید.

 خوشبختانه این سنت تا به امروز حفظ شده است و رنگ و بوی سفر های مشهد تغییر نکرده است.

سوغات مشهد طرفداران زیادی پیدا کرده است به همین دلیل بیشتر زائران مشهد به دنبال تهیه کردن سوغاتی هستند.

سوغات مشهد آنقدر تنوع دارد، که هر کسی با هر سلیقه ای می توانند خرید داشته باشد و از خریدش نهایت لذت را ببرد فقط نمی توان زعفران و نبات را مختصر مشهد دانست. لیستی از معروف ترین سوغاتی ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم پس با ما همراه باشید.

انواع سوغات مشهد، شهر پاکی ها

سوغات مشهد  بسیار زیاد هستند. انواع تنوع محصولاتی که مختص به خراسان رضوی هست، باعث شده که نتوان همه آنها را در یک دسته بندی مشخص قرار داد به همین دلیل موارد مختلفی در این دسته بندی جداگانه را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

سوغات غیر خوراکی و صنایع دستی مشهد مقدس

اول از همه ی سوغاتی های مشهد به سراغ محصولاتی می رویم که به عنوان صنایع دستی معروف شده اند مواردی که گاهی در میان خوراکی ها گم می شوند ولی ارزش بسیار زیادی برای سوغاتی دارند.

فیروزه نیشابور، الماس ایران

در اطراف شهر مشهد و درست در اطراف نیشابور معدن های فیروزه وجود دارد؛ که قدمت آنها بیشتر از دو هزار ساله است.

 فیروزه سوغاتی ارزشمند به واسطه هنرمندان و سنگ تراشان به اشکال گوناگون تبدیل می شود.

 امروزه هنر دست این عزیزان در اشکالی مثل ظروف های مزین شده به فیروزه ، زیورآلات تسبیح و تابلوهای نفیس می باشد همچنین می توانید این سنگ نفیس را به صورت تراش نخورده هم هدیه دهید.

مطالب مرتبط

قبل از خرید این سوغاتی باید بدانید که فیروزه بر اساس نوع معدن دارای طیف رنگ و دسته بندی مختلف است. هر چه در سنگ فیروزه آبی تیره و سبز بیشتری وجود داشته باشد ارزش آن بالاتر می رود. سوغات مشهد بسیار با کیفیت هستند.

دیگ سنگی یا هرکاره مشهد سوغاتی متفاوت کوهسنگی

اگر به دنبال خرید یک سوغاتی متفاوت برای نزدیکانتان هستید که به دست هنرمندان ساخته شده است بهتر است به سراغ دیگ سنگی ها یا هرکاره بروید. از دیگ سنگی برای پخت انواع غذا ها استفاده می کنند در بازار کوهسنگی و در شهر طوس می توانید انواع گونه دیگ های  رنگی را پیدا کنید و در سبد سوغات جای دهید .

 ظروف سنگین مشهد دارای تنوع بسیار زیادی می باشند که در سایز اندازه های مختلف می‌توانید آنها را خریداری کنیی.

مهر و سجاده ترمه معنوی ترین سوغات مشهد

سجاده های ترمه در رنگهای مختلف از سوغات معنوی شهر مشهد به حساب می‌آید که می‌توانید برای عزیزانتان در میان انواع سوغاتی های مشهد سجاده های زیبا حال و هوای متفاوتی را به وجود می‌آورند زیرا متبرک هستند و به خصوص نمونه های تره ای مروارید دوزی شده اند حتما نظرتان را جلب می کند و نمی توانید از خرید آن منصرف شوید.

عطر های متنوع خوشبو ترین سوغاتی مشهد

اگر در بازار های مشهد به گشت و گزار می پردازید حتماً شیشه های  مختلف را دیده اید که به فروش می‌رسند.

بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند این عطر را به عنوان یادگاری برای عزیزان شان خریداری کنند این عطر ها بسته به کیفیتی که دارند قیمت های گوناگونی و برای آنها در نظر گرفته شده است. سوغات مشهد دارای مدل های مختلفی می باشد.

 از رایحه پر طرفدار عطرهای مشهدی می توان به :

 • بهار نارنج
 • میوه گل مریم
 • گل نرگس

اشاره کرد البته نمونه های مختلفی هم که با آنها از حرم گویند جز معروف ترین عطر مشهد هست که بوی ماندگار دارد.  از ارزانترین سوغات مشهد می توان به عطر اشاره کرد.

انگشتر مشهد، زیباترین زیورالات

جذاب ترین سوغاتی مشهد انگشتر است که در میان مغازه هایی که در بازار قرار گرفته اند؛ می توانید انگشتر های با قیمت های مختلف و سنگهای تزئینی با ارزش که معمولا رکاب آنها از جنس نقره هست را پیدا کنید. به همین دلیل است که در داخل حرم افراد زیادی این انگشتر ها را متبرک می کنند و به عنوان سوغاتی به دست عزیزان شان می سپارند. سوغات مشهد بسیار با کیفیت است.

سنگ های معروف برای انگشتر های سوغات مشهد

مشهد شهر سنگ های قیمتی و با ارزش است که بیشتر از ۲۲ سنگ قیمتی را می توان در شهر مشهد پیدا کرد به همین دلیل انگشتر های نقره را می توان با سنگ های مختلفی تهیه کنید که بعضی از آنها ارزش خیلی زیادی دارند که بر روی رکاب این انگشتر ها سنگ هایی مثل:

 • فیروزه
 • یاقوت
 • عقیق
 • شرف شمس
 • نجف
 • حدید
 • زمرد

 قرار گرفته است و زیبایی آنها را دوچندان می‌کند.

همچنین سایر سوغاتی های مشهد را می توان در دسته زیورالات زنانه و مردانه قرار داد که علاوه بر انگشتر و دستبند های چرمی و پلاک های ساده به زنجیرهای نقره هم می توان اشاره کر؛د که در کنار همه اینها و یکی از بیشترین کالاهایی که در بازارهای مشهد به فروش می رسد.

گلیم و قالی، هنر اصیل ایران زمین

 از اصیل ترین صنایع دستی مشهد است که ارزش خرید ویژه‌ای دارند. این سوغات سخت دست بانوان مشهدی هست که ارزش ان بسیار بالا است و این سوغات جز محصولات گران قیمت مشهد تلقی می شود.

در کنار همه اینها پوستین، دیگ سنگی، سماور، ارغوان بافی، تابلوهای نفیس، مهر و سجاده ، جام چهل کلید، چرم مشهد همگی در دسته سوغاتی های غیر خوراکی قرار می گیرند که ارزش زیادی دارند. سوغات مشهد بسیار ارزشمند هستند.

سوغات خوراکی مشهد؛ طعم به یاد ماندنی

خوراکی های مختلفی که با سفر کردن به مشهد می توانید به سراغ آن ها بروید، شامل:

 زرشک و زعفران و دیگر خوراکی هایی هستند که هر کدام می تواند گزینه مناسبی برای سوغاتی باشند. بزرگترین تولید کننده نبات در ایران در خراسان رضوی واقع شده است که می تواند نبات های کل کشور را تامین کند.

 البته به دلیل کیفیت خیلی خوب و همچنین بسته بندی مناسبی که دارد بسیار مورد استقبال زائران قرار گرفته است و به عنوان بخشی از سوغاتی ها معمولا به سراغ نبات می روند.

 خشکبار هم از محبوب ترین سوغاتی های مشهد می باشد که در مغازه های فروش سوغاتی در این بازار ها به فروش می رسد.از سوغات مشهد به عنوان خوراکی هم استفاده می شوند.

آلو بخارا در مغازه ها و فروشگاه هایی که انواع میوه خشک و خشکبار را به فروش می رسانند با قیمت مناسب و کیفیت خیلی خوبی به فروش می رسد.

 از سوغاتی های مشهد می توان به ادویه هفت قلم اشاره کنیم. این ادویه آنقدر خوش عطر و معطر است که پایه ثابت غذاهای گوشتی به خصوص آبگوشت می باشد.

 ادویه هفت قلم از مخلوط فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه، گلپر، زنجبیل، دارچین و سماق تشکیل شده است. نکته اصلی در این ادویه می‌توان به شکل عجیب و ظاهر زیبای آن که به تفکیک در کنار هم قرار گرفتند اشاره کرد و به همین دلیل می‌تواند سوغاتی محبوب و زیبا به نظر برسد.

ادویه هفت قلم از نمونه های ادویه است که بعد از زعفران در سبد سوغاتی های زوار قرار می گیرد.

از دیگر سوغاتی های مشهد به الو بخارا می‌توان اشاره کرد که در باغ های اطراف این شهر به بار می نشیند و الو بخارای مشهد طعمی ملس دارد و سوغات معروف مشهد می باشد خواص بی نظیری دارد. در اواخر فصل تابستان رنگ آلو های زرد و خوشمزه می شود  و به رنگ طلایی در می آیند. آلو بخارای خشک سوغاتی خوشمزه برای زائران مشهد به حساب می آید.

زرشک مشهد، نگین قرمز رنگ

از همه خوراکی های خوشمزه که در مشهد به عنوان سوغاتی از آنها یاد می شود اگر بگذریم میتوان به مرکز خراسان یعنی شهر قائن بروید و از جایگاه اولیه تولید زرشک دیدن کنید.

 برای خرید زرشک سوغاتی از طریق بازار هایی که در اطراف حرم هستند و دیگر بازار هایی که در جای جای مشهد واقع شده‌اند میتوانید زرشک با کیفیت اناری مجلسی و پفکی را خریداری کنید.یکی از  ارزانترین سوغات مشهد، زرشک است.

زعفران، طلای سرخ ایران

شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگوییم محبوب ترین سوغات مشهد زعفران است این ادویه گران قیمت و خاص جز معروف ترین سوغاتی های شهر زیارتی مشهد به حساب می‌آید که طعم و رنگ و عطر بسیار بی نظیری به غذا می بخشد. زعفران با فرهنگ غنی ایرانی عجین شده است و عطر حیرت انگیز که دارد شاخصه اصلی غذای سنتی مشهد شده است مسافران این شهر زیارتی به هیچ عنوان از خرید زعفرانی درجه یک در مشهد غافل نمی شوند زیرا زعفران مشهد رنگ عطر بی نظیری دارد.

از خواص اعجاب انگیز زعفران مشهد می توان به خواص دارویی آن هم اشاره کرد که برخی از آنها عبارت هستند از:

 • شادی آور
 • آرامبخش
 • مسکن
 • تقویت کننده معده

تسکین دهنده بیماری هایی مثل آسم و سرفه و … البته باید بدانید که این ادویه برای خانم های باردار مناسب نیست.

زعفران از اصیل ترین سوغاتی مشهد است در میان ما ایرانیان به طلای سرخ از آن یاد می شوند. زعفران از قدیمی ترین کالاهایی است که قدمت صادرات آن دوره باستان می رسند در کشور ما که مهد تولید این طلایی سرخ است مشهد توانسته است به عنوان اولین توزیع کننده زعفران کل دنیا به حساب آید و شناخته شود زعفران ها به چهار دسته تقسیم میشوند:

 • زعفران دسته
 • پوشال
 • سرگل
 • نگین

زعفران دسته جز اصلی ترین و پایه ترین نوع زعفران هستند که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن زعفران ها شکل دسته  به خود می گیرد و طرفداران خاص خود را دارد.

 زعفران پوشال بخش قرمز رنگ رشته زعفران است که از قسمت زرد رنگ آن جدا شده است.

 زعفران سرگل از انواع خالص زعفران به حساب می آید.

 زعفران نگین جز گرانترین و فاخر ترین نوع زعفران است و طعم عالی دارد.

نقل، سوغات شیرین مشهدالرضا

نقل مشهد هم همانند نبات جز اصلی از سوغاتی های این شهر زیارتی به حساب می‌آید. در این شهر از میان بازار های زیبایی که دارد می توانید نقل هایی با طعم های مختلف را خریداری کنید. نقل شکر پنیر زعفرانی، دارچینی، بادامی، گردویی و هل از جمله طعم های محبوب این خوراکی لذیذ هست. نقل جز ارزانترین سوغات مشهد است.

جیلی بیلی سوغات رنگار نگ

از دیگر سوغاتی های مشهد آبنبات های خوشمزه رنگارنگی می باشند که امروزه به نام جیلی بیلی سوغات مشهد از آنها یاد می شود و چند سال است که به لیست سوغاتی های لحظه و خوشمزه مشهد اضافه شده است.

 بافت این آبنبات ها همانند پاستیل می باشد و در طعم های مختلف مثل:

 • توت فرنگی وانیلی
 • شاتوت
 • انار

غیره یافت می شود. جیلی بیلی سوغات مشهد یکی از لذیذ ترین خوراکی های مشهد است.

شیرینی محلی مشهدی، شیرینی لذیذ

بعد از جیلی بیلی سوغات مشهد، شیرینی مشهدی جایگاه ویژه ای دارد. مشهد همانند دیگر شهرهای ایران دارای شیرینی های خوشمزه مخصوص به خودش است. شیرینی که در قنادی ها ان  را به اسم شیرینی آلمانی هم می‌شناسند شیرینی مشهدی یا شیرینی آلمانی است که جزو پرطرفدارترین شیرینی ها  در کل کشور است که به عنوان سوغاتی اصیل مشهد هم می‌توان روی آن حساب کرد.

سایر سوغاتی های مشهد به همین چند رقم ختم نمی شود و سوغاتی های خاص خودرا دارد. این سوغاتی ها شامل:

 • میوه خشک
 • سنگهای قیمتی
 • تولیدات نمدی
 • آینه‌کاری
 • کشمش
 • نخودچی
 • چادرنماز
 • خشکبار

هست.

مراکز خرید، شهر مقدس ایران

اکثر زوار این سوال برایشان پیش می اید که سوغات مشهد از کجا بخرم ؟

یکی از معروف ترین قسمت های مشهد، مرکز خرید های معتبر و پر زرق و برق مشهد می باشند که به دلیل رفت و آمد هایی بسیار زیاد مسافران و زائرانی که همیشه تقاضای زیادی برای انواع کالاها دارند موجب شده به دلیل خرید سوغاتی ها همیشه رونق داشته باشد .

به همین دلیل داره انواع اقسام پاساژها و مراکز خرید لوکس در برج های بسیار زیبا و بازارهای سنتی اصیل می باشد که در کنار سایر امکانات تفریحی و رفاهی مشهد می توان از بازارهای زیبای مشهد هم استفاده کرد.

 در کنار این مراکز لوکس بازارهای مختلفی هم وجود دارد اگر به دنبال قیمت ارزان هستید می توانید از ان ها استفاده کنید. بهترین سوغات مشهد را می توانید در مراکز خرید پیدا کنید.

 ضمن اینکه بیشتر بازارهای مشهد در نزدیک حرم واقع شده اند و در رابطه با رفت و آمد جای دیگری ندارد و اگر هم فرصت کافی برای گشت و گذار در این بازار و فروشگاه های نزدیک حرم را دارید می تواند گزینه بسیار مناسبی برای خرید سوغاتی ها باشند زیرا تمامی سوغاتی های مشهد به یک جا در این بازارها گرد هم جمع شدند.

معمولا کسانی که به مشهد سفر می کنند زائر امام رضا هستند. سوغاتی های متبرک را برای دوستان و آشنایان شما به ارمغان می آورد. اگر قصد سفر به این شهر زیارتی را دارید بهتر است با سوغاتی های مشهد به صورت کامل اشنا شوید.

 خوشبختانه انواع مختلفی از سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی خاص در این شهر وجود دارند که شما می توانید با توجه به بودجه و نیاز عزیزانتان آنها را خریداری کنید.

مجتمع تجاری آبان، مجتمع پر اوازه

مجتمع تجاری در منطقه هاشمیه در شهر مقدس مشهد واقع شده است. جز بزرگترین مرکز خرید شهر مشهد می باشد. اقلام و کالاهای متنوع و به روز در آن یافت می‌شود دارای هایپر ها و مغازه های متعدد و بسیار گسترده‌ای هست که به دلیل موقعیت مکانی عالی آن طرفداران مشتریان متعددی را به خود جذب نموده است. اگر برای شما این سوال پیش امده است کهسوغات مشهد از کجا بخرم؟ پیشنهاد می کنم از مجتمع ابان خریداری نمایید.

 وجود تنوع قیمت همراه با برند های مختلف و کیفیت محصولات و همچنین امکانات رفاهی متعدد برای احترام به مشتریان از عواملی هستند که هر ساله های بسیار زیادی از مسافران را به سمت خود می کشاند. بهترین سوغات مشهد در تمام مراکز وجود دارد.

بازار سپاد مشهد، بازار بین الملی

بازار سپاد مشهد به عنوان یک بازار بزرگ و بین المللی ارزش خاصی در خدمت رسانی دارد.

این بازار که به آن بازار خیام هم گفته می شود در مرکز شهر مشهد واقع شده است و از کالاهای متنوع از جمله ظروف لوکس پوشاک لوازم خانگی کیف و کفش و انواع سوغاتی های خوراکی و غیرخوراکی مشهد می باشد و هر کسی با توجه به نیاز و سلیقه و بودجه می تواند از این بازار خرید کند و دست پر بیرون بیاید.

مرکز خرید خورشید مشهد

سوغات مشهد از کجا بخرم؟ یکی از دغدغه های زواری است که به این شهر پا می گزارند. یکی از بازارهای شیک و لوکسی که با استقبال مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی مواجه شده است مرکز خرید خورشید است .

 شهر مشهد کلانشهر است که سالانه زائران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند وجود بازارهای لوکس باعث درخشش بیشتر این شهر شده است مجتمع خورشید از نظر کسی است که به عرضه اجناس با کیفیت و درجه یک همراه با برندهای مختلف پرداخته است و در کنار آن خدمات رفاهی مناسبی را به جهت رفاه حال مشتریان فراهم نموده است.

 اگر قصد سفر به مشهد را دارین بهتر است قبل از مسافرت حتما آدرس مرکز خرید مختلف را داشته باشید تا به راحتی بتوانید به بازار مراجعه کنید.

 بازار خورشید مشهد از بزرگترین بازار های لوکس مشهد می باشد که در قلب این شهر واقع شده است و اجناس متفاوتی دارد و می توانید اجناس را با کیفیت متوسط تا درجه یک پیدا کنید. این مجتمع یک ساختمان ۹ طبقه در مساحت ۱۵۰۰ متری می باشد که شامل پارکینگ طبقاتی است. بهترین سوغات مشهد را می توانید در مرکز خورشید پیدا کنید.

بازار اطلس مشهد

کسانی که به دنبال خرید لوازم خانگی و لوازم لوکس جهیزیه هستند می توانند به بازار اطلس مشهد سر بزنند شاید در گذشته های دور تنها اسم بازار رضا و بازارهای مرکزی به گوش میرسید اما امروزه انواع بازار ها و مراکزی که در این شهر قرار دارند با توجه به سلیقه هر فرد کالاها را در اختیار افراد قرار میدهند.

 معماری این مرکز خرید به گونه ای است که نمای بیرونی آن دارای اشکال عمودی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و یک نمای منحصر به فرد را به رنگ طلایی در در قلب مشهد به وجود آورده است.

 این مرکز تجاری دارای ۱۱ طبقه با زیربنای ۱۴ هزار متر مربع هست. آدرس بازار بزرگ اطلس مشهد جامع ترین مرکز ارائه لوازم منزل و جهیزیه در تقاطع بلوار نماز و خیابان کوشش در مرکز شهر قرار گرفته است و به عنوان یکی از مراکز تجاری لوکس در نزدیک حرم محسوب می شود برای رسیدن به این مرکز تجاری باید از بزرگراه شهید کلانتری به سمت میدان حافظ و بلوار جنوبی حافظ بروید.

بازار گوهرشاد مشهد، بازاری ارامش بخش

امروزه بازار گوهرشاد جز بزرگترین مغازه زیارتی در کل کشور به حساب می آید که یک مکان تفریحی همراه با امکانات رفاهی متعدد برای مسافران عزیز هست که یکی از مهمترین مقاصد تفریحی تبدیل شده بازار گوهرشاد مشهد از مهم ترین و مجهزترین بازارهای مشهد می باشد که انواع لوازم خانگی و چینی در آن پیدا می شود.

این بازار که یکی است موقوفات گوهرشاد خاتون هست می تواند تمامی نیاز شما را از خرید جهیزیه و سوغاتی رفع کند. بازار گوهرشاد مشهد، بازاری ارامش بخش به حساب می اید زیرا بافت قدیمی ان حس خوبی را به زوار می دهد.

آدرس پاساژ گوهرشاد مشهد در خیابان صادق که به سازمان آب هم معروف است میان میدان راهنمایی و خیابان ششصد دستگاه قرار گرفته است. خرید سوغات مشهد را می توانید از بازار گوهرشاد انجام دهید.

مرکز خرید کاسپین مد

جز مراکز بسیار لوکس مشهد حساب می‌آید که با ارائه بهترین برندها اجناس متنوع و باکیفیت را در اختیار خریداران عزیز قرار می دهد.

 مرکز خرید کاسپین در مشهد مساحت بیشتر از ۹ هزار و ۷۰۰ متر مربع دارد این مرکز دارای سه طبقه مجزا که شامل ۱۲ فروشگاه است که اجناس مختلفی را عرضه می‌کند در این مرکز خرید در طبقه مختص پوشاک که یک محصول خاص می باشد طبقات مخصوص پوشاک و لوازم آرایش کیف و کفش در طبقه آخر است.

مرکز خرید الماس شرق ، الماس خاورمیانه

یکی از بهترین بازارهای مشهد به جهت ارائه بهترین کالاها و امکانات تفریحی مناسب مرکز خرید الماس شرق می باشد. آدرس مرکز بسیار زیبا انتهای بلوار خیام شمالی و بلوار بهارستان است.

 مرکز خرید الماس با ارائه انواع محصولات با بهترین کیفیت از بازارهای درجه اول مشهد به حساب می آید .

همچنین فراهم کردن انواع تجهیزات رفاهی و تفریحی در این مرکز باعث محبوبیت آن در میان گردشگران و ساکنین شهر مشهد شده است.

 این مسافران که به شهر مقدس مشهد سفر می کنند نیازمند امکانات تفریحی و رفاهی و همچنین رستوران ها و مراکز خرید خاصی هستند.  بنابراین به تدریج شهر جاذبه های دیگری در کنار جاذبه های زیارتی احداث شده است و زمینه لذت گردشگران فراهم می گردد. رفتن به مرکز الماس شرق بهترین مقصد توریستی به لحاظ بازار خرید می توانید ساعت سفرتان را به یاد ماندنی تر کنید. خرید سوغات مشهد را می توانید از تمام بازار های مشهد انجام دهید.

نتیجه گیری

سوغات مشهد چی بخرم

برای خرید سوغات مشهد مقدس و کالاهای هندی و پاکستانی و زاهدانی بهتر است به یکشنبه بازار حر بروید. حر 72 مرکز فروش سوغات و کالاهای مردم این مناطق است. البته کمی نا امن بوده و بهتر است به صورت دسته جمعی به این منطقه بروید. برای خرید کالاهای عربی نیز بهتر است به بازار عرب ها و خوزستانی ها در منطقه محمدآباد بروید. در این منطقه ماهی فروشان جنوب هر روز ماهی های تازه را به فروش می رسانند.

همچنین می توان دشداشه و شیرینی های عربی و غیره را در این مکان خریداری کرد. برای خرید سوغات افغانی نیز بهتر است به شلوغ بازار گلشهر بروید. اینجا مرکز فروش لباس ها و پارچه ها و لوازم عجیب و غریب افغان است. اینجا نیز کمی خارج از عرف مناطق شهری معمول است ولی امنیت بالاتری دارد. شلوغ بازار اغلب جمعه ها برگزار می شود. در پاسخ سفرآس 24 به این سوال همیشگی که سوغات مشهد چیه باید بگم همه چیز…

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.