جنگل لفور مازندران، جنگلی زیبا در شمال ایران

جنگل لفور مازندران
0

اگر تا به حال به منطقه زیبای بابلکنار و بابل رود سفر کرده باشید مطمئناً جنگل النگدره را هم در کنار جنگل لفور مازندران خواهید دید. این جنگل جزو زیباترین و قدیمی ترین جنگل های ایران است، سوادکوه شهر قدیمی در استان مازندران می باشد که بیشتر با پل قدیمی ورسک و حوادثی که در تهیه آن سالها اتفاق افتاده است آن را می شناسید.

این جنگل دیدنی در روستای توابع شهرستان سوادکوه است از شمال با جنگل شیرگاه و سمت جنوب در دامنه های کوه البرز محدود تر می شود. اگر از تهران به قصد سفر را دارید و به جنگل را می‌خواهید بروید، مسیر خود را باید از سمت جاده تهران فیروزکوه آغاز کنید. در نهایت با گذر کردن از روی پل سفید به تدریج وارد این جنگل می شوید و از زیبایی های خدادادی آن بهره مند خواهید شد باید بدانید که اقامتگاه های مختلفی در اطراف سوادکوه وجود دارد که می‌توانید شبها را هم در آنجا بگذرانید.

عکس جنگل لفور مازندران بسیار منحصر به فرد هستند با دیدن عکس جنگل لفور مازندران به وجد می آیید. آدرس جنگل لفور مازندران بسیار راحت است می توانید آدرس جنگل لفور مازندران را در سایت های مختلفی پیدا کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مسیر دسترسی به جنگل لفور مازندران

کوتاه ترین و بهترین مسیری که می‌توانید برای این جنگل در پیش بگیرید و به سمت تهران برید و در مسیر فیروزکوه قرار بگیرید و بعد از عبور کردن از فیروزکوه و پل سفید به شیرگاه برسید در شیرگاه می توانید از طریق جاده جنگلی وارد مسیر لفور شوید تا رسیدن به شیرگاه جاده خوبی را در پیش خواهید داشت اما بعد از اینکه جاده جنگلی شیرگاه می رسید متوجه می‌شوید که آسفالت نیست و مسیر کاملا جنگلی را تجربه خواهید کرد.

جنگل لفور مازندران

 بهتر است تجهیزات مناسب در رابطه با این مسیر را همراه خود داشته باشید. تیوپ و لاستیک اضافه در خودروی شخصی تان باشد تا در صورت مواجه شدن با مشکل به راحتی بتوانید مشکل را حل کنید در این مسیر می توانید در فیروزکوه بمانید و به سراغ کلبه های جذاب و دیدنی مجموعه های مختلف بروید و اقامت آن را طولانی تر کنید و یا میتوانید مسیری را در پیش بگیرید و مستقیماً به جنگل لفور برسید.

 فاصله جنگل لفور مازندران از تهران

 اگر جاده شیرگاه را به عنوان ورودی اصلی حساب کنید فاصله این جنگل از تهران حدود ۲۵۰ کیلومتر و در کمتر از ۴ ساعت از تهران می‌تواند خود را به این منطقه خوش آب و هوا برسانید. این جنگل می توانند یکی از قسمت های دیدنی سفرتان باشد، در این کنار می‌توانید به سمت جنگل لفور بابلسر هم بروید و در اقامتگاه های مختلف آن ساکن شوید. از سمت بابلسر به جنگل لفور حدود ۷۵ کیلومتر فاصله است و می‌توان از مسیر بابلسر به بابل و از جاده گنج افروز به سمت لفور حرکت کنید.

 فاصله جنگل لفورمازندران از مشهد

به دلیل اینکه این جنگل نزدیک به شهر است باعث شده از یکی از گزینه‌های بسیار خوب برای استان های شرقی از جمله خراسان شود. فاصله لفور از مشهد حدود ۹۵۰ کیلومتر است و برای رسیدن به این جنگل از نیشابور سبزوار شاهرود دامغان ساری و قائمشهر باید عبور کنید و خود را به جنگل سرسبز لفور  برسانید در این مسیر حتما جنگل النگدره را هم دیدن کنید.

 دیدنیهای مرتبط با جنگل لفور مازندران

 پوشش گیاهی و طبیعت ناب باعث شده است در این جنگل مجموعه بی نظیر و کامل از لحاظ جاذبه‌های طبیعی همچون آبشار و پارک جنگلی وجود داشته باشد و گردآوری همه اینها در کنار هم یک جلوه خارق العاده را به طبیعت بخشیده است. سفر به جنگل هزار و یک طبیعت گردی کامل است و شما را با عجایب زیادی روبرو می کند.

هفت آبشار تیرکن زیبا ترین قسمت درجنگل لفور مازندران 

  از جذاب‌ترین جاذبه‌های این قسمت زیبا، آبشار تیرکن است که در یک محدوده کوچکی و در دل کوه قرار گرفته است اما واقعاً زیبا های خاص خودش را دارد. ارتفاع بلندترین آبشار به ۹ متر و منظره های چشم نواز را به وجود آورده است. مسیر دسترسی به هفت آبشار از روستا به همین نام یعنی روستای تیرکن شروع می شود.

 فاصله این روستا تا اولین آبشار سه کیلومتر است و با سایر آبشارها اندکی بیشتر می باشد. مسیر دسترسی تقریبی جنگل در برخی از قسمت ها سخت تر می شود و بهتر است حتماً کفش مناسب و تجهیزات کامل پیمایش را با خود همراه داشته باشید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 پارک جنگلی آذررود

 پارک جنگلی آذررود در واقع قسمتی از این جنگل است که امکانات بیشتری برای جمع های خانوادگی دارد و به راحتی در این پارک جنگلی می توانید اقامت داشته باشید. امکاناتی همچون سرویس بهداشتی امکانات رفاهی و آلاچیق در پارک برای راحتی شما فراهم شده است.

 پارک جنگلی آذررود در مجاورت روستا واقع شده است برای رسیدن به این روستا  باید از جاده شیرگاه وارد  جاده گنج افروز شوید و بعد از رسیدن به جاده البرز تا انتهای این جاده حرکت خود را باید ادامه دهیدو به پارک جنگلی آذررود می رسید. اگر عاشق طبیعت گردی و زدن به دل جاده هستید بهتر است در این مسیر اندکی استراحت کنید و از آبشارهای جاذبه های طبیعی منطقه لذت ببرید.

آبشار اسکلیم رود

آبشار اسکلیم رود جزو قدیمی ترین جاذبه های دیدنی جنگل لفور است که حدوداً ۴۰ میلیون سال قدمت دارد. این آبشار ۳۲متری حوضچههای متعددی را پشت سر می‌گذارد و منظره ای بسیار خیره کننده را ایجاد می کند. مسیر دسترسی به آبشار اسکلیم رود از قسمت های مختلف جنگل است و اگر اهل کمپ زدن در طبیعت هستید می توانید در نزدیکی این آبشار اقامت کنید و از زیبایی های آن لذت ببرید. البته در رابطه با کمک باید به این موضوع دقت کنید که اگر قصد شب ماندن در این محیط را دارید حتما باید به فکر حیوانات وحشی همچون روباه و خرس هم باشید.

 آبشار گزو، آبشاری پر آب

 آبشار گزو از بهترین گزینه ها برای یک پیمایش یک روزه هست که شما به راحتی می‌توانید از دل این جنگل زیبا عبور کنید و آبشار گزو را در زیباترین حالت خود مشاهده کنید. این آبشار به دو قسمت تقسیم می شود در برخی از قسمت ها ۴۳ و در برخی دیگر ۴۸ متر ارتفاع دارد دارای حوضچه های بزرگ و پر آبی هستند که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

 اگر در بهار و تابستان به این منطقه می روید حتماً آبتنی در حوضچه ها را از دست ندهید زیرا گزینه بسیار خوبی برای تفریح است برای دسترسی به این آبشار باید در جاده شیرگاه به سمت کارسنگ بروید  و در پشت سد البرز مسیر پیش رو را ادامه دهید و حدود ۱۸ کیلومتر پیش بروید تا به آبشار گزو برسید.

 پلنگ دره

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 پلنگ دره جز جاذبه های هیجان انگیز جنگل لفور است در این منطقه رودخانه های جذاب و آبشارهای بی نظیر وجود دارد که گزینه بسیار خوبی برای آبتنی هم هستند و پلنگ دره در نزدیکی شیرگاه است و برای دسترسی به آن باید از این جاده عبور کنید و وارد جاده فرعی سمت چپ شوید، بعد از رسیدن به روستای لفور می توانید در همان جا ماشینتان را پاک کنید و بقیه راه را  پیاده روی کنید.

سد البرز، سدی پر اوازه در جنگل لفور مازندران

 به سدالبرز سد لفور هم می گویند در قلب لفور واقع شده است. بهترین مسیر برای رسیدن به سد البرز این است که از سمت شیرگاه به سمت جاده گنج افروز بروید این جاده به دلیل مجاورت داشتن با دره اندکی خطرناک است. پس در این مسیر باید احتیاط لازم را داشته باشید بهتر است در ایام بارانی و زمانی که هوا مه آلوده است از رفتن به این جاده خودداری کنید. از مسیرهای جایگزین که مسیر جاده شیرگاه بابلکنار هست به سمت سد البرز به حرکت بیاید فضای اطراف این سد آنقدر دست نخورده و طبیعی باقی مانده است که می تواند تجربه یک طبیعت گردی بی نظیر را برای شما رقم بزند.

آبشار تزرج، از زیبایی های جنگل لفور مازندران

آبشار تزرج هم از زیبایی های این جنگل است که در مسیر رسیدن به آن باید از سمت جنگل و رودخانه و همچنین ارتفاعات مختلف عبور کنید و در این مسیر حسابی پیاده روی هست ولی زیبایی های آن انقدر زیاد است که شما را خسته نمی‌کند. برای رسیدن به آبشار ترزج باید وارد شهر شیرگاه شوید و بعد از رسیدن به طراحی لب و وارد مسیر آبشار شوید تمامی این قسمت ها دارای تابلو راهنما هستند. پس از رسیدن به انتهای جاده خاکی باید ماشین را در همان جا پارک کنید و تجهیزات مناسب پیاده روی و کوهنوردی راهی شوید.

پوشش گیاهی جنگل لفور

جنگل لفور مجموعه ای از گیاهان و پوشش گیاهی متنوع را در خود به زیبایی جای داده است. مجموعه ای از گیاهان سوزنی پهن برگ و برگ انجیری های استوار و بسیار محکم همه و همه در این جنگل به چشم می خورد در مجموع می‌توان گفت پوشش گیاهی متنوع در جنگل لحظه وجود دارد که همه آنها در نوع خود بسیار بی نظیر هستند.

جنگل لفور مازندران یکی از زیبا ترین جنگل های ایران است در این جنگل لفور مازندران می توانید از طبیعت زیبا لذت ببرید. جنگل لفور مازندران بسیار منحصر به فرد است و چشم هر کسی را به خود جذب می کند.

اولین نفر باید جهت امتیاز
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.