توضیحات تکمیلی درباره غار مغان مشهد + آدرس

2

اگر برنامه سفر به مشهد را دارید و همچنین از طرفداران هیجان نیز هستید، در سفر مشهد خود بازدید از غار مغان را از دست ندهید! این غار با وجود تمام شگفتی هایی که دارد به یکی از نقاط طبیعی زیبا در این شهر تبدیل شده است که سالانه افراد زیادی از طریق تور مشهد از اصفهان و سایر تورها برای بازدید از آن راهی مشهد میشوند. در ادامه این مطلب از مجله سفری سفرآس 24 به طور کامل با این غار آشنا خواهید شد.

درباره غار مغان مشهد

غار مغان مشهد

غار مغان به عنوان یک جاذبه طبیعی در مشهد شناخته میشود که برای رسیدن به غار مغان باید از روستاهای زیبای بالدر، خان رود، اردومه و مغان دیدن کنید. این روستاها نیز بسیار زیبا هستند و میتواند مسیر رسیدن شما به غار مغان را لذت بخش تر کنند! اسرار غار مغان و تاریخچه آن، در سال های اخیر مورد توجه غارنوردان قرار گرفته است. غار مغان در 27 کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان قرار دارد.

 تاریخچه این پدیده طبیعی شگفت انگیز بر اساس شواهد موجود و اکتشاف فسیل های کف در مسیرهای منتهی به غار را می توان مربوط به 100 میلیون سال پیش یا دوره دوم زمین شناسی دانست. به دلیل وجود صخره های خطرناک در غار مغان، ورود بدون راهنما و ابزار به آن می تواند خطرناک باشد. اگر به نقشه غار مغان نگاهی انداخته باشید متوجه خواهید شد که این غار دو دهانه دارد. ارتفاع آن از دریا 2910 متر است. در داخل غار، استالاگمیت ها و استالاکتیت ها و چندین چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه ها 25 متر است. همچنین در این غار پرتگاهی به عرض 35 متر و حوض آبی زیبا وجود دارد.

محل زندگی پریان!

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

رازهای بسیاری در دل غار مغان مشهد نهفته است، به طوری که وجود حوض آب در وسط غار و چاه های متعدد باعث شده تا برخی از بومیان منطقه مشکوک شوند که این غار زمانی محل پریان بوده است. هنوز هم افسانه های مختلفی از غار مغان به گوش میرسد! دهانه اصلی غار دهانه جنوبی است که نیازی به نورپردازی تا ارتفاع 120 متری ندارد.

سفری کوتاه به درون غار

تور غار مغان
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اگر از مسافران تور هوایی مشهد از آبادان هستید و قصد دیدن این غار را دارید حتما ادامه متن را مطالعه کنید؛ حوض آبی در وسط غار وجود دارد، غار مغان را به چند بخش فرعی تقسیم می کند. این غار تنگه‌ها و راه‌های متنوعی دارد که اگر محیط را نشناسید، احتمالاً در این مسیر شگفت انگیز گم خواهید شد. از سقف این غار زیبا، ستون های استالاکتیت و استالاگمیت از سنگ آهک ساخته شده و منظره بسیار جالبی را ایجاد کرده اند.

در داخل غار چشمه ای وجود دارد که آب آن بسیار سرد است بنابراین اگر فکر آبتنی در این حوض غار مغان به سرتان زد باید بدانید که آب بسیار سردی را باید تحمل کنید! چاه های موجود در غار مغان محل زندگی تعداد زیادی از خفاش ها است.

[irp posts=”4928″]

ارتفاع غار در کوتاه ترین نقطه حدود چهار متر و در بلندترین نقطه آن به دوازده متر می رسد. همچنین عرض ورودی غار نوزده متر است و پس از گذشت حدود صد و بیست متر به تنگه چهار متری می رسیم. باغ مغان دارای پنج تالار است و برای بازدید کامل از غار حداکثر دو ساعت زمان لازم است.

در برخی مناطق سقف غار آب در حال جاری شدن است که به زیبایی و شگفتی غار مغان افزوده است. در فاصله 110 متری به استالاگمیت های دوقلو می رسیم که به تنهایی پدیده جالب و دیدنی منحصر به فردی است. در فاصله 120 متری از ابتدای غار با گلوگاهی به عرض 4 متر مواجه می شویم.

در سمت غرب به ابتدای سالن دوم در محل غار مغان می رسیم. تالار اول با طول 246 متر و عرض 11 تا 33 متر و ارتفاع حدود 9 متر بزرگترین تالار غارهای خراسان است. تالار دوم 29 متر طول و 10 متر عرض و 7 متر ارتفاع دارد. پس از مدتی  به دو غار غربی و جنوب غربی به طول 19 متر می رسیم که هر کدام به تالار سوم منتهی می شوند که البته مسیر غربی بهتر و ساده تر است.

تالار سوم 12 متر طول، 7 متر عرض و 6 متر ارتفاع دارد. روبروی ما صخره ای 5 متری و سمت راست شیب باریکی قرار دارد. برای عبور از این بخش به طناب و حمایت همراهان نیاز داریم، به طور کلی برای پیمایش این منطقه شگفت انگیز به نقشه غار مغان مشهد نیاز دارید.

پس از عبور از این قسمت به سالن چهارم می رسیم. طول تالار 23 متر، عرض 8 متر و ارتفاع 6 متر است. پس از طی حدود 23 متر به دوراهی شرقی و غربی می رسیم که طول هر کدام 17 متر است. سپس با سالنی زیبا با حوضی در عمق 20 تا 40 سانتی متر و قطر 5×4 متر مواجه خواهیم شد. این زیباترین تالار این غار است. وجود این برکه و همچنین ستون های آهکی استالاگمیت و استالاکتیت ها بر شگفتی هر چه بیشتر این غار افزوده است. لازم به ذکر است که آب این برکه غیر قابل شرب است.

هنگام گشت و گذار در غار مراقب باشید!

مهم ترین تهدید غار مغان مشهد برای بازدید کنندگان وجود چاه های مختلف و پرتگاهی با عمق حدود 25 متر است. شاید همین عامل مهلک باعث ایجاد انواع خرافات برای بومیان شده باشد که طی سالیان متمادی منجر به مرگ تعدادی از غارنوردان شده است. با این حال، مجموعه این عوامل جغرافیایی به ناچار وجود راهنما را برای گشت و گذار در غار مغان در مشهد ضروری می کند. میتوانید برای اطمینان بیشتر سفر با یک تور غار مغان را ترتیب دهید تا با خیالی راحت اسرار این غار را کشف کنید! اینگونه با اطمینان بیشتری میتوانید مسیر غار مغان مشهد را طی کنید.

بهترین زمان بازدید از غار مغان

بازدید از غار مغان مشهد

برای کشف غار مغان  مشهد و لذت بردن از آن، بهترین زمان شش ماهه اول سال است. هوای خوب و معتدل میتواند لذت گشتن در غار مغان را برای شما دوچندان کند. در شش ماه دوم سال به دلیل سرما و باران، مسیر غار برای رفتن مناسب نیست.

چه خطراتی در غار مغان میتواند شما را تهدید کند؟

چندین نسخه از دستورالعمل های ایمنی غار نوردی وجود دارد. داشتن آموزش کافی و تجهیزات قابل اعتماد از نکات اصلی در هر غارنوردی ای است. با آگاهی از خطرات احتمالی در غار مغان و آگاهی از تجهیزات و تکنیک ها، احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد.

از نظر آماری، حوادث غارنوردی عمدتاً به دلیل تجربه کم یا نداشتن تجربه غارنوردی و سقوط نسبت داده می شود. شایع ترین علل حوادث غارنوردی عبارتند از: افتادن، برخورد اجسام در حال سقوط و هیپوترمی.

سقوط

 برای کاهش خطر افتادن در غار مغان، باید از پریدن و سر خوردن بی رویه از شیب ها خودداری کرد، کفش مناسب پوشید، تجهیزات معیوب یا فرسوده را بررسی و دور انداخت و آموزش مناسب را دید. هنگام غارنوردی، همیشه باید سعی کنید هنگام حرکت روی زمین ناهموار با سه نقطه تماس داشته باشید. این به این معنی است که سه نقطه روی بدن خود را بر روی اجسام غیر متحرک پشتیبانی کنید تا در هنگام حرکت در مناطق دشوار، بدن خود را ثابت نگه دارید.

سقوط اجسام

 با استفاده از کلاه ایمنی بهتر است از آسیب های ناشی از سقوط اجسام جلوگیری کنید. همه اقلام تجهیزات را ایمن کنید تا روی غارنوردان زیر شما نریزند.

هیپوترمی

 اگر دما بیش از چند درجه کاهش یابد، بدن دیگر نمی تواند به درستی عمل کند. متناسب با آب و هوا لباس بپوشید و لباس اضافی یا چیزی که می تواند شما را از سرما محافظت کند همراه داشته باشید. اولین نشانه های هیپوترمی عبارتند از: خستگی، خواب آلودگی، خستگی، عدم تمایل به ادامه، احساس سرما، هماهنگی ضعیف و تلو تلو خوردن.

سایر خطرات

 همه مشکلات غارنوردی شامل صدمات نیست. چند نفر در غارها گم می شوند، گیر می کنند یا نمی توانند از طناب بالا بروند تا از غار خارج شوند. خستگی و کمبود نور (یا نقص نور) ممکن است باعث گم شدن افراد شود. اگر پس از رزرو تور مشهد از آبادان می خواهید از این غار دیدن کنید حتما این موارد را در نظر بگیرید.

نگاهی دقیق تر به ایمنی

ایمنی غارنوردی

همانطور که قصد دارید به یک گشت و گذاردر غار مغان بروید، چندین چیز وجود دارد که باید در برنامه ریزی قبل از سفر خود بگنجانید. آماده‌سازی مناسب به شما کمک می‌کند تا سفری امن داشته باشید و تا حدی از خطرات زیر زمینی محافظت کنید. صرف این واقعیت که شما به غارنوردی علاقه دارید نشان می دهد که احتمالاً با سطحی از خطر راحت هستید و تا حدودی با ناشناخته ها راحت هستید. اینها چیزهای خوبی هستند، اما فردی که برای سفر به غار آماده می شود، خطرات را در نظر می گیرد، سعی می کند مشکلات را پیش بینی کند و به ناشناخته ها فکر می کند.

هیچ‌کس نمی‌خواهد زمانی که زیر زمین هستیم مشکلی داشته باشیم، اما هرگز نباید بدون اینکه حداقل چند دقیقه در مورد چیزهایی که ممکن است در غارنوردی مان اتفاق بیفتد فکر کنیم، وارد غار شویم. بنابراین بهتر است هرگز تنهایی به غار مغان نروید و تورهای گروهی را ترجیح دهید. بردن تجهیزات مناسب، هشیاری و مسئولیت پذیری در برابر چالش ها نیز از موارد ضروری برای غارنوردی هستند.

در پایان

سفر به غار مغان مشهد میتواند تجربه ای شگفت انگیز و متفاوت برای هر مسافری باشد که راهی این شهر شده است. اگر تا به امروز نمیدانستید که غار مغان در کدام شهر واقع شده است اکنون میدانی که با سفر به مشهد میتوانید با یک تیر دو نشان بزنید! هم زیارت کنید و هم از گشت و گذار در یکی از برترین نقاط طبیعی ایران لذت ببرید!

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. مصطفی می گوید

  غارمغان طرقبه؟ لطفاً متن رو اصلاح کنید
  غار مغان تو طرقبه نیست بزرگوار.
  ضمنا من خودم ساکن مشهدم پس رو حرفم حساب کنید.

  1. زینب رمضانی می گوید

   سلام
   مصطفی عزیز
   ممنونم از توجه شما .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.