پارک موزه علوم زمین مشهد؛ آدرس + قیمت بلیط

0

موزه علوم زمین مشهد یکی  بهترین موزه‌های مشهد که با هدف شناساندن پدیده‌های طبیعی به عموم جامعه ایجاد شده است. مشهد به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران همه ساله میزبانی مسافرین و گردشگرین زیادی از جمله مسافران تور مشهد از اصفهان است. گردشگرانی که با علایق و سلایق متفاوتی به این شهر سفر می‌کنند. از این رو وجود خدمات، تفریحی، گردشگری، رفاهی و… از مسائل ویژه و پر اهمیت در این شهر است.

وجود مکان‌های علمی  نیز می‌تواند یکی از مسائل مهم باشد که موزه علوم زمین مشهد است که برای علاقه مندان به  زمین‌شناسان و محیط زیست  بسیار مناسب است و همچنین برای جوانان و نوجوانان بسیار می‌تواند سرگرم کننده و آموزشی باشد. البته این موزه در کنار فضای علمی، با داشتن یک فضای سر سبز و شاد تبدیل به یک مکان مفرح برای گذراندن اوقات فراغت شده است. اگر شما هم قصد بازدید از پارک موزه علوم زمین مشهد را دارید و یا می‌خواهید از برنامه‌ها و بخش‌های مختلف این موزه تخصصی باخبر شوید با سفرآس 24  همراه باشید.

مشخصات موزه علوم زمین مشهد

موزه علوم زمین مشهد

موزه علوم زمین مشهد در یک زمین 10 هزار متری و با زیر بنای 1750 متر مربع ساخته شده است. این مجموعه با هدف آشنایی تمامی افراد جامعه با پدیده‌های محیط زیستی در سال 1397 افتتاح گردیده است. فضای بیرونی موزه بسیار وسیع و بزرگ بوده و دارای فضای سبز زیبا و دلنشین است از این رو به آن پارک موزه علوم زمین مشهد هم گفته می‌شود. نمای بیرونی و داخلی موزه علوم زمین مشهد بسیار زیبا وشیک ساخته شده است و هر قسمت آن به صورت مجزا مخصوص نمایش پدیده خاصی از از محیط زیست و یا اکتشافات زمینی است.

[irp posts=”4815″]

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 در خزانه این پارک بیش از 200 هزار نمونه پدیده زمین شناسی گردآوری شده که تنها 2000 نمونه در آن نمایش داده ‌می‌شود. مجموعه‌ای از سنگ‌های قیمتی، فسیل، سنگ، اسکلت دایناسور مواد معدنی در پارک موزه علوم مشهد در معرض دید بازدیدکنندگان  وجود دارد. پارک موزه علوم زمین مشهد با چشم اندازهای بسیار زیبایی که دارد هم اکنون به یکی از مراکز گردشگری مهم مشهد تبدیل شده است و میزبان بسیاری از مسافران و گردشگران تور مشهد از تبریز و همچنین ساکنین شهر مشهد است.

بخش‌های مختلف پارک موزه علوم زمین مشهد

موزه علوم زمین مشهد شامل بخش‌های متنوع و مختلفی است که در هر بخش از آن پدیده متفاوت و خاصی از محیط زیست به نمایش گذاشته شده است. در این موزه از قسمت‌های منظومه شمسی، زمین کره، دایناسورها،  کانی و سنگ‌ها، انواع فسیل، گوهر سنگ‌ها، آتشفشان، آشنایی با معدن و اکتشاف و… آشنا خواهید شد. بخش‌بندی این موزه باعث می‌شود که به راحتی از هر بخشی که بخواهید دیدن فرمایید و بیشتر تمرکز و زمان خود را به بخشی اختصاص دهید که بیشتر به آن علاقه دارید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

بخش مرکزی موزه علوم زمین مشهد

تالار اصلی موزه علوم زمین مشهد

تالار اصلی موزه علوم زمین مشهد به ارائه اطلاعات دوره‌های مختلف زمین شناسی و نمایش پدیده‌هایی چون اسکلت دایناسورها، فسیل تنه درختان و ردپای دایناسورها پرداخته است.

تالار نمایش فسیل‌ها

این قسمت از موزه علوم مشهد مرتبط با فسیل‌هاست و فسیل انواع مهره داران و بی مهره گان در این بخش به نمایش گذاشته شده است.

بخش کانی‌های فلوئورسنت

 این بخش از موزه بسیاز جذاب و دیدنی است چرا که در آن کانی های درخشان در رنگ های متنوع به نمایش گذاشته شده است، کانی‌های کم  نظیر و نایاب که دیدن آن هر علاقه مند به محیط زیست را سر ذوق می‌آورد.

راهروهای بازدید از کانی و سنگ

در این قسمت از پارک موزه علوم زمین مشهد، با  انواع کانی‌ها و سنگ‌ها که یه صورت علمی و دقیق دسته‌بندی شده‌اند آشنا می‌شوید و همچنین سازوکار فوران آتشفشانی و نمونه‌های معدنی را نیز مشاهده خواهید کرد.

تالار پدیده‌های موضوعی

 تالار پدیده‌های موضوعی در موزه علوم زمین در مشهد به روش تهیه نقشه زمین شناسی،  نقشه پراکندگی مواد معدنی، آب و محیط زیست به نمایش گذاشته شده است، همچنین موزه گوهر سنگ  نمایش فیلم در این قسمت از موزه علوم زمین قرار دارد.

پردیس‌های تخصصی موزه علوم زمین مشهد

 پارک فیزیک زمین

در این بخش از پارک موزه علوم زمین مشهد با وضعیت قرار گیری زمین و خورشید، ساعات آفتابی و شناخت مفاهیم جغرافیایی آشنا می‌شوید. این بخش با نمایش بسیار منحصر به فرد پدیده‌ها یکی از بخش‌های جذاب و خاص است.

پارک زمین‌شناسی

در قسمت پارک زمین شناسی موزه  به نمایش انواع سنگ ها در چرخه سنگ‌ها و انواع گسل‌ها پرداخته شده است . همچنین تندیسی از دایناسور گیاهخوار که نماد اصلی و مشخص پارک موزه علوم زمین مشهد است در اندازه واقعی در این بخش ساخته و قرار داده شده است.

 پارک اکتشاف و تونل معدنی

 دراین قسمت از موزه علوم زمین، با  معادن  و اصول اکتشاف در معدن آشنا می‌شوید و با فضای واقعی کار در معدن و اصول اولیه عمومی اکتشاف آشنایی پیدا خواهید کرد.

امکانات و اطلاعات موزه علوم زمین مشهد

اطلاعات موزه علوم زمین مشهد
 • حضور راهنمایان مجرب و متخصص که به خوبی به توضیح هر بخش پرداخته و به سوالات شما در زمینه‌های مرتبط پاسخ می‌دهند.
 • وجود مرکز خرید نمونه‌های طبیعی یکی دیگر از مزایای پارک علوم زمین مشهد است.
 • به راحتی می‌توانید عکس‌های یادگاری بگیرید و در ایستگاه‌های عکاسی، خاطرات خود را ثبت کنید.
 • وجود کافی شاپ در فضای باز و سر سبز که می‌توانید با عزیزانتان لحظاتی بسیار زیبایی را داشته باشید.
 • وجود پارک تخصصی برای بازی کودکان، تا به راحتی در کنار شما از بازدید از پارک موزه علوم زمین مشهد لذت ببرند.
 • ارائه مطالب موجود رد موزه به زبان‌های عربی و انگلیسی برای توریست‌ها وگردشگران امکان پذیر است.

مزایای موزه علوم زمین مشهد

بازدید از موزه علوم زمین مشهد علاوه بر مشاهده پدیدهای طبیعی و آشنایی با آن‌ها مزایا دیگری نیز دارد که عبارت است از:

 • آشنایی با علوم زمین در زندگی روزمره
 • لذت بردن از نمادهای هنری
 • برانگیخته شدن حس نوآوری و خلاقیت
 • آشنایی با بسیاری از پدیدهای طبیعی بدون سفر و هزینه زیاد
 • مشاهد انواع سنگ‌های قیمتی و زیبا  تراش نخورده و بکر

موزه علوم زمین مشهد برای چه کسانی مناسب است؟

 موزه علوم زمین مشهد، برای تمام افراد جامعه مناسب است. این مجموعه همان طور که گفته شد برای آشنایی عموم جامعه با پدیده‌های طبیعی ایجاد شده است.  افرادی که علاقه مند به علوم زیستی، فیزیک، نجوم و زمین ‌شناسی هستند و یا در رابطه با این موضوعات تحقیق، پژوهش و یا تحصیل میکنند بسیار مناسب است.

موزه علوم زمین مشهد، مکانی مناسب برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان است ومحیطی مناسب برای بازدید محصلان و دانش‌آموزان می‌باشد. برای بازدید انفرادی در ساعات کاری هر زمانی می‌خواهید می‌توانید مراجعه نمایید اما  برای بازدیدهای گروهی از قبل، بایستی با مسئولین موزه هماهنگ فرمایید.

هزینه ورودی در پارک موزه علوم زمین مشهد

هزینه ورودی جهت باز دید از موزه علوم مشهد یک هزینه اندک بوده که در مناسبت‌های مختلف نیز تخفیف‌های خاص  و ویژه‌ای را نیز قرار میدهد. به طور کلی هزینه ورودی موزه به شرح زیر است:

 • بازدید انفرادی: ۱۵۰،۰۰۰ ریال
 • دانشجویان و دانش آموزان: ۷۰،۰۰۰ ریال
 • عزیزان دارنده کارت منزلت: ۵۰،۰۰۰ ریال

موزه علوم زمین مشهد در ایام کرونا

در ابتدای کرونا، موزه علوم زمین مشهد با تعطیلی مواجه شد اما در حال حاضر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازدید از موزه علوم زمین مشهد امکان پذیر بوده و به راحتی می‌توانید از این مکان علمی و گردشگری بازدید فرماید. برای حضور در پارک موزه علوم زمین، در ایام کرونا بایستی دستورالعمل‌های زیر را رعایت فرمایید:

 • حتما از ماسک و دستکش استفاده نمایید.
 • اگر دارای علایم سرماخوردگی مانند تب، عطسه، سرفه و… هستید از آمدن به موزه اجتناب فرمایید.
 • از مواد ضد عفونی کننده مانند الکل در فضای موزه استفاده نفرمایید!
 • فاصله اجتماعی را با سایر بازدید کننده‌ها و یا راهنمایان و کارکنان موزه حفظ کنید.
 • از تمامی آثار موزه و ویترین‌ها حداقل فاصله یک متری را رعایت فرمایید.
 • قابل به ذکر است که به دلیل شیوع کرونا، بازدید از تمامی آثار و بخش‌ها امکان پذیر نیست و می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

موزه علوم زمین مشهد کجاست؟

موزه علوم زمین مشهد، در ضلع جنوبی بلوار شهید فکوری در حد فاصل فکوری 55 و 57 قرارد دارد، به عبارت دیگر  بین بلوارهای سرافرازان و دلاوران واقع شده است. روزهای بازدید از موزه، همه ایام هفته به جز شنبه و چهارشنبه می‌باشد.  ساعت کاری و بازدیداز موزه نیز از 10 الی 13 و 16 الی 19 می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با موزه علوم زمین تماس حاصل فرمایید و از طریق فضای مجازی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

شماره تماس: 38212406-051

آدرس سایت:WWW GSINRT.IR

[irp posts=”1102″]

 سخن آخر

مجموعه موزه علوم زمین مشهد با هدف آشنایی با پدیده‌های زیستی ایجاد شده است اما با فضای سبز زیبایی که دارد و امکانات رفاهی که در آن در نظر گرفته شده است، تبدیل به یک مکان گردشگری شده است که می‌توانید در کنار یادگیری و بازدید از پدیدهای جذاب زمین شناسی به تفریح و گردش در کنار عزیزانتان بپردازید. این موزه دارای بخش‌های متعددی است که هرکدام  به توضیح و تشریح موضوع علمی و طبیعی می‌پردازد. همچنین بازدید از این مکان به مسافران تور مشهد از کرمانشاه نیز توصیه می شود.

حضور راهنمایان مجرب و کار بلد به شما کمک می‌کند تا باز دیدی مفید و پر بازده را داشته باشید، همچنین این موزه برای بازدیدهای گروهی دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان بسیار مناسب است. موزه علوم زمین مشهد  بیشتر برای جوانان و نوجوانان و علاقه مندان به پدیدهای زیست شناسی جذایبت دارد  تا به طور کلی در مورد معدنکاری، زمین شناسی، سنگ و کانی و اکتشاف و …. اطلاعات زیادی را بدست آورند.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.