خانه موسوی مشهد کجاست؟ آدرس + توضیحات

0

خانه موسوی مشهد : سفر به مشهد آرزویی است که هر یک از شیعیان در دل خود دارند. روانه شدن سالانه میلیون ها زائر به این شهر مقدس همواره نشان دهنده این موضوع بوده است. شاید فکر کنید که این شهر به دلیل لقب خود به پایتخت معنوی ایران تنها جاذبه های زیارتی و معنوی دارد. کافی است یک بار به این شهر سفر کنید تا جاذبه های گردشگری و تاریخی و تفریحی آن شما را شگفت زده کند.

خانه موسوی مشهد یکی از مکان های تاریخی و قدیمی این شهر است که عاشقان به معماری تاریخی را هر روزه به خود جذب میکند. تنها باید یک دانشجو معماری باشید تا از ارزش این بنا با خبر شوید! در ادامه به توضیح بیشتری درباره خانه تاریخی موسوی مشهد خواهیم پرداخت.

خانه موسوی مشهد؛ شاهکاری از دوران پهلوی

خانه تاریخی موسوی مشهد

خانه موسوی مشهد با قدمتی بیش از نیم قرن در اوایل دوره حکومت پهلوی در استان خراسان رضوی ساخته شد. همچون دیگر اثار قدیمی این بنای باشکوه نیز مورد کم لطفی واقع شده و به دلیل رسیدگی و مراقبت نکردن بخشی از آن تخریب شد. اما اگر به این شهر سفر کردید حتما به دیدن خانه موسوی مشهد بروید حتی با وجود تخریب هایی که اتفاق افتاده است هنوز میتوان به راحتی محو شکوه و اعیانی بودن این بنا شد.

خانه موسوی مشهد در سال 1384 به جمع آثار ملی کشور پیوست و همچون سایر بناهای قدیمی با ارزش مورد ستایش قرار گرفت. معماری خاص و با شکوه خانه موسوی مشهد به ما این خبر را میدهد که این خانه برای سکونت در نزدیکی بازار حاج اقا جان ساخته شده، متریال گران قیمت به کار رفته در خانه موسوی مشهد نشان دهنده اشرافی بودن این ملک در روزگاران گذشته است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

خانه موسوی مشهد ملقب به خانه موسوی پریشانی

خانه موسوی مشهد که با نام خانه موسوی پریشانی نیز گاها شناخته میشود در محله نوغان مشهد قرار دارد. اگر کمی از تاریخ مشهد سر دربیاورید حتما خواهید فهمید که قرارگیری خانه موسوی مشهد در محله نوغان نشان دهنده قدیمی بودن این بنا است چرا که این محله جزو اولین محله هایی در مشهد است که شکل گرفت. در تور مشهد حتما از این محله دیدن کنید.

شاهکار معماری سنتی ایران

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !
معماری سنتی ایران در خانه موسوی مشهد

خانه موسوی مشهد یکی از شاهکارهای سنتی معماری است. به خوبی با دیدن تزیینات و دیوار های خانه موسوی مشهد میتوانید پی به معماری سنتی در زمان پهلوی ببرید. نمای این ساختمان از ابزار مرسوم و البته گران قیمت آن رمان یعنی آجر ساخته شده است. خانه موسوی مشهد از دو طبقه مجزا تشکیل شده است. اولین چیزی که در هنگام ورود به خانه موسوی مشهد ممکن است توجه ما را به خود جلب کند، ستون های دالبری بزرگ نمای این ساختمان است.

در معماری سنتی همواره وجود ستون هایی برای استقامت ساختمان جزو ضروریات یک بنای قدیمی مانند خانه موسوی مشهد بوده است. ایوانی که در قسمت جلویی ساختمان قرار دارد محلی دلنشین برای استراحت در فصول گرم تر سال بهار و تابستان بوده است. میتوانید با دیدن این ایوان حال و هوای دلنشین استراحت در یک روز بهاری و یا صرف یک فنجان چایی در عصری تابستانی را لمس کنید. قاب های شیشه ای، پنجره های چوبی کمی بیشتر شما را در معماری کهن ایرانی غرق میکند.

 آبی فیروزه ای که در خانه موسوی مشهد با آجرهای قدیمی قدیمی ترکیب شده است میتواند چشم ها را بیش از پیش نوازش دهد. اگر به بالای ساختمان خانه موسوی مشهد با دقت بیشتری نگاه کنید، تراش های سنگ های بالای ساختمان برای شما خودنمایی خواهند کرد. این سنگ تراشی ها در خانه موسوی مشهد در آن دوران جزو تزیینات کم یاب و گران قیمت محسوب میشده است که باری دیگر اعیانی بودن خانه موسوی مشهد را به رخ بینندگان میکشد.

خانه ای مجلل برای سکونت

خانه موسوی مشهد با دارا بودن بیش از 5 اتاق مجزا برای خانواده های بزرگ و اعیانی تر تدارک دیده شده بود. نوشته های نستعلیق چشم نوازی که بر روی دیوارهای خانه موسوی مشهد به چشم میخورد سندی دیگر بر تاریخی و سنتی بودن این بنا است که در تور مشهد از کرمانشاه می توانید از آن بازدید کنید.

چرا باید از خانه موسوی مشهد به عنوان یک بنای تاریخی محافظت شود؟

حفاظت از خانه موسوی مشهد

بخش مهمی از آنچه به شهر مشهد شخصیت و هویت می بخشد، تاریخ آن است. یکی از راه های تصدیق این تاریخ، حفظ بناهای تاریخی با ارزشی همچون خانه موسوی مشهد است. آنها ممکن است نمونه ای از سبک خاصی از معماری باشند، یا نشان دهنده یک دوره مهم یا نقطه عطفی در تاریخ شهر باشند. این بناهای تاریخی بنا به دلایلی ارزش نگهداری دارند.

حفظ تاریخ از طریق ساختمان ها

ساختمان‌های قدیمی همچون خانه موسوی مشهد شاهدی بر تاریخ زیبایی‌شناختی و فرهنگی مشهد هستند و به مردم کمک می‌کنند تا حس ارتباط با گذشته را داشته باشند. ساختمان‌های تاریخی اغلب برای افرادی که در یک شهر زندگی می‌کنند یا کسانی که از آن بازدید می‌کنند، چیزی معروف یا مهم را نشان می‌دهند.

با درک اهمیت بناهای قدیمی برای مردم و میراث کشور، قانون حفاظت از تاریخ ملی تصویب شد. این قانون برای نجات بناهای تاریخی با ارشی همچون خانه موسوی مشهد کار می کند و توضیح می دهد: «حفظ این میراث بی بدیل به نفع عمومی است. میراث فرهنگی، آموزشی، زیبایی شناختی، الهام بخش، اقتصادی برای نسل های آینده حفظ و غنی خواهد شد.

مزایای اقتصادی حفاظت از آثار تاریخی

ساختمان های قدیمی اغلب از مواد با کیفیت بالاتر ساخته شده اند. ساختمان‌های جدیدتر نیز معمولاً تنها 30 تا 40 سال عمر می‌کنند، در حالی که بسیاری از ساختمان‌های قدیمی‌تر مانند خانه موسوی مشهد برای دوام بیشتر ساخته شده‌اند. حفظ بناهای تاریخی و بهبود آنها برای مطابقت با قوانین و الزامات مدرن می تواند منطقی اقتصادی باشد.

بازسازی ساختمان‌های قدیمی به ظاهر اولیه‌شان نه تنها به این منطقه شخصیت می‌افزاید، بلکه می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری و همچنین گردشگران کمک کند، البته در صورتی که سازه‌ها از نظر تاریخی مهم باشند. به عنوان مثال، یک ساختمان تاریخی اما متروک همچون خانه موسوی مشه می‌تواند به فضای تجاری کوچک یا توسعه‌ای با کاربری مختلط تبدیل شود و حتی یک محله جان تازه‌ای می‌بخشد.

اهمیت زیبایی شناختی ساختمان های قدیمی

ساختمان های قدیمی اغلب با مواد منحصر به فرد و ارزشمندی مانند سنگ مرمر یا آجر قدیمی ساخته می شوند که به خوبی در خانه موسوی مشهد پدیدار است. آنها ممکن است جزئیات و ویژگی هایی داشته باشند که دیگر نتوانید نظیر آنها را پیدا کنید مانند نماهای تزئینی، شیشه کاری های زیبا یا سنگ تراشی های شگفت انگیز. بسیاری از مردم احساس می کنند که به همین دلیل، ساختمان های قدیمی هویت و ویژگی متمایز خود را دارند و آنها را جذاب تر از ساختمان های مدرن می کند.

ملاحظات زیست محیطی

اهمیت بازیافت در سطح خانواده درک شده است، اما حفظ ساختمان های قدیمی مانند خانه موسوی مشهد بازیافت در مقیاس بزرگتر است. تعمیر و استفاده مجدد از ساختمان‌های موجود، انرژی و منابع مادی را به طور موثرتری مصرف می‌کند و ضایعات را کاهش می‌دهد. نه نیازی به ایجاد مواد جدید است و نه نیازی به دور ریختن مواد تخریب شده قدیمی. به علاوه انرژی برای بازسازی حفظ می شود. همچنین تخریب ساختارها باعث آزاد شدن سموم و آلاینده ها در محیط می شود.

در پایان

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی و منطقه‌بندی شهر اخیراً مقررات متعددی را برای تشویق به حفظ ساختارهای تاریخی وضع کرده‌اند. به طور مثال خانه موسوی مشه مد از بناهایی است که اخیرا مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته است. خانه موسوی مشهد یکی از بناهای تاریخی مشهد است که نشان دهنده هویت و معماری تاریخی این شهر است. اگر مشهد آمدید حتما سری به این خانه اعیانی و با شکوه بزنید.

4/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.