شاندیز مشهد کجاست؟ راهنمای شاندیز گردی 1403

0

شاندیز مشهد : مشهد از نظر جغرافیایی در میان منطقه ای کوهستانی قرار دارد و به همین دلیل آب و هوای بسیار خوبی دارد. روستاهای اطراف این شهر برای این مزیت شکل گرفته و به یکی از جاذبه های مشهد تبدیل شده اند که سالانه گردشگران و توریست های زیادی را به خود میبینند. امروز قصد داریم یکی از برترین مناطق خوش آب و هوای این شهر یعنی شاندیز مشهد را معرفی کنیم.  و همچنین اطلاعاتی در مورد راه های دسترسی و ویژگی های آنها به شما معرفی کنیم تا بتوانید به این منطقه سفر کنید و اوقات خوشی را سپری کنید. پس همین حالا تور مشهد تهیه کنید.

اگر قصد سفر به مشهد را دارید، جدای از جاذبه های طبیعی و شهری فراوان در این شهر، می توانید حساب ویژه ای روی اطراف مشهد مانند شاندیز مشهد نیز باز کنید و از گشت و گذار در حومه های این شهر لذت ببرید. برای دانستن اینکه شاندیز مشهد کجاست با ما در این مطلب از سفرآس 24 همراه باشید تا بیشتر با این طبیعت چشم نواز و خوش آب و هوا آشنا شوید.

تفریح در دل طبیعت

شاندیز مشهد کجاست

شاندیز مشهد یکی از مکان های های مهم و قدیمی گردشگری شهر مشهد میباشد. این منطقه چشم نواز در دره ای با صفا و سرسبز و در 40 کیلومتری شهر مشهد مقدس واقع شده است.

منطقه شاندیز مشهد از سال 1384 توسط جاذبه های توریستی به یک منطقه تفحریحی تبدیل شد. این منطقه 1403 متر از سطح دریا فاصله دارد و در دره های ان رود هایی از کوه بینالود سرچشمه گرفته اند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شاندیز مشهد از قدیمی ترین مناطق شهر مشهد به حساب می آید. با اینکه این منطقه ییلاقی و جز مناطق سردسیری میباشد اما اب و هوای معتدل تری دارد و به همین دلیل است که طبیعت غنی و سرسبزی دارد و تقریبا در تمامی فصول سال پذیرای مسافران خود خواهد بود. در تابستان و بهار از هوای دلنشین و مطبوع شاندیز مشهد لذت ببرید و در زمستان از طبیعت برفی و تفریحات زمستانه این منطقه بهره بجویید.

شاه دیز؛ مکانی تاریخی

در گذشته های دور این شهر به شاه دژ یا شاه دیز معروف بوده و این نام از آنجایی به شاندیز مشهد اختصاص یافته که مردمان و پادشاهان برای فرار از حمله دشمن به این منطقه پناه میبردند. بعد ها طی زمان های طولانی شاندیز به خانه همیشگی انها تبدیل شد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

منطقه شاندیز مشهد یکی از خوش اب و هوا ترین مناطق در شهر مشهد میباشد که از سمت شمال با شهر میان ولایت و از جنوب با نیشابور و از غرب با گلمکان و از شرق با منطقه گردشگری طرقبه ارتباط دارد.

در شاندیز مشهد درخت 2700 ساله را ملاقات کنید!

درخت قدیمی شاندیز مشهد

یکی دیگر از دلایل معروف بودن شاندیز مشهد وجود درخت چناری با طول عمر 2700 سال میباشد و در حدی تنه قطور و بزرگی دارد که چند مغازه را در دل خود جای داده است! هنگام سفر با تور مشهد از تبریز دیدن این جاذبه عجیب و زیبا را از دست بدهید.

تفریح در دل طبیعت!

شاندیز مشهد چی دارد؟! در گذشته های نزدیک مردم فقط برای طبیعت زیبا به شاندیز مشهد سفر میکردند ولی اخیرا با توجه به شمار زیاد گردشگران و توریست ها این منطقه به یک منطقه رفاهی نیز تبدیل شده است و رستوران ها و امکانات زیادی نیز به آن افزوده شده است و چون امکانات تفریحی و لذت بخشی دارد یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد نیز میباشد.

شاندیز مشهد رستوران های بینظیری دارد که هر ذائقه ای را راضی میکند. کافی است تا یک بار به رستوران های شاندیز مشهد سر بزنید، دیگر طعم غذاهای آنجا از زیر دندانتان نخواهد رفت! حتی در دوران کرونا نیز رستوران های شاندیز مشهد باز است.

 در شاندیز مشهد هتل پدیده یکی از با شکوه ترین هتل های کشور به حساب می آید و این هتل در بهترین مکان شاندیز مشهد واقع شده است و در نزدیکی رود های مغان، مج، مایان، دهبار، جاغرق، کنگ و زشک واقع شده است. یکی دیگر از جاذبه های مهم گردشگری شاندیز سنگ نگاره های شتر سنگ میباشد که این آثار بجا مانده از دوره انسان های اولیه تا به امروز بر جای مانده و بسیار حیرت انگیز برای گردشگران است.

با اهالی شاندیز مشهد بیشتر آشنا شوید

شاندیز مشهد رستوران

اصلیت مردم شاندیز مشهد ایرانی تبار بوده و به زبان فارسی ولی به لحجه خراسانی (مشهدی) گویش میکنند.

در سرشماری آبان 1385 طبق اطلاعات بدست امده حدود 11000 سکنه وجود داشته که از این تعداد تقریبا 5149 نفر با سواد که شامل 2749 آقا و 2400 خانم بوده است و در آخرین سرشماری که در سال 1395 بوده است حدود 14030 نفر بوده است و رشد جمعیتی 31 درصد داشته است و در اینده انتظار میرود جمعیت شاندیز مشهد نیز بیشتر شود.

از محله های مهم شاندیز مشهد میتوان به گورگاه، کاریزنو،حصار سرخ، فرش مسکن مهر، سر آسیاب و … اشاره کرد. شاندیز مشهد به عنوان اولین منطقه گردشگری بین المللی ایران نیز شناخته میشود.

اقتصاد شهر شاندیز مشهد بیشتر به کشاورزی، امور اداری و خدماتی وابسته است و مشاغل دیگر در آن توسعه کمتری یافته است.

شهرک صنعتی شاندیز مشهد، مجموعه ورزشی ثامن شاندیز، مجموعه توریستی شاندیز و مرکز تفریحات پدیده ی شاندیز برخی از پروژه های شاندیز مشهد میباشد که کمک زیادی به اقتصاد منطقه نیز کرده است.

یکی از مهم ترین جاده های شاندیز مشهد مسیر اسفالت شاندیز است که به طول 20 کیلومتر میباشد ولی جاده های فرعی نیز وجود دارد از جمله جاده حسن اباد به جاده سنتو و از سمتی دیگر به جاده شاندیز میتوان اشاره کرد و از سمت جنوب شاندیز نیز از طریق نغدر به شهر طرقبه و از طریق کوه های زشک و بعد از عبور از خور به نیشابور منتهی میشود.

خرید هایی که نباید در شاندیز مشهد از دست دهید!

مهم ترین محصول باغی این شهر گیلاس میباشد و سوغات مهم این شاندیز مشهد صنایع دستی از جمله پوستین دوزی میباشد. کلیه ی محصولات پوستی از جمله کیف، کفش، کت، کلاه و…از شهر شاندیز به تمامی نقاط ایران صادر میشود.

غذای معروف شهر شاندیز شیشلیک شاندیز است که به وسیله شش تکه گوشت (گوسفند یا گوساله) با روش طبخ مخصوصی تهیه میشود.

از مهم ترین و باشکوه ترین مراکز تفریحی شاندیز میتوان به مورد های زیر اشاره کرد.

-خیابان ابشار

-رصدخانه نجوم رضوی شاندیز

-مجموعه توریستی گلستان شاندیز

-پاک جنگلی شاندیز

و بسیاری دیگر از مناطق زیبا و توریستی این شهر.

شهر تاریخ و تمدن شاندیز

روستای زشک شاندیز مشهد

در شاندیز نیز موزه ای به نام رباط وجود دارد. این موزه در گذشته کاروانسرایی بود که محل استراحت مسافرانی که از مشهد و توس عبور میکردند، بوده است ولی از سال 1384 به بعد به عنوان موزه شناخته شد و وسایل قدیمی این موزه جذابیت زیادی برای گردشگران تور مشهد از کرمانشاه دارد و افراد زیادی را مجذوب خود میکند.

البته بجز جاذبه های گردشگری شاندیز روستا های اطراف آن نیز بسیار زیبا و دیدنی هستند از جمله:

روستای زشک

 روستای زشک در امتداد کوه بینالود واقع شده و 2200 نفر ساکن هستند ولی بدلیل اب و هوای ییلاقی در تابستان جمعیت آن زیاد و در زمستان کم میشود. زشک، روستایی عالی با آب و هوای مطبوع و دلچسب یکی از معروف ترین روستاهای اطراف مشهد است که در نزدیکی شاندیز مشهد قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری این روستا، جمعیت آن ۲۱۷۱ نفر برآورد شده است.

در مورد جمعیت این روستا نکته جالبی وجود دارد که در فصل بهار و به خصوص تابستان بیشتر به دلیل آب و هوای خوب آن زیاد می شود. از جاذبه های این روستا می توان به چشمه قلقلی، قله شیرآباد، دره ناهل و قله چمن اشاره کرد. از زشک تا مشهد یک ساعت رانندگی در پیش خواهید داشت اما شک نکنید که ارزشش را دارد. ابتدا باید به پارک وکیل آباد بروید و بعد از 15 کیلومتر به زشک در نزدیکی شاندیز مشهد خواهید رسید.

خادر، باستانی هزار ساله

خادر یکی از روستاهای اطراف مشهد است که مانند زشک از توابع شاندیز نیز می باشد. موقعیت جغرافیایی این روستا به گونه ای است که در دره قرار گرفته است. به دلیل رویش گیاهان وحشی و خاردار در منطقه و به دلیل وزش باد به نواحی اطراف، روستا در ابتدا به نام خدره نامگذاری شد که البته پس از مدتی به خادر تغییر نام داد. کلمه خادر در زبان محلی به معنای گیج شدن است. روستای خادر مشهد را می توان روستای تاریخی منطقه شاندیز مشهد با قدمت هزار ساله معرفی کرد. از جاذبه های تاریخی این روستا می توان به آبنما و آتشکده روستا اشاره کرد.

راه های دسترسی به خادر

روستای خادر در 20 کیلومتری جاده شاندیز قرار دارد. بنابراین برای رسیدن به آنجا باید جاده شاندیز را طی کنید.

روستای عنبران با عطری دل انگیز

روستای عنبران تنها جاذبه‌های طبیعی ندارد، بلکه علاوه بر ویژگی‌های طبیعی، امکانات رفاهی خوبی هم برای شهروندان و هم برای گردشگران دارد. از جمله امکانات رفاهی این روستای ییلاقی می توان به رستوران ها، واحدهای پذیرایی و گمرک های متنوعی اشاره کرد که در این روستا در نزدیکی شاندیز مشهد ایجاد شده است. جالب است بدانید که نام این روستا برگرفته از علف‌های خوشبوی این منطقه است که به‌طور طبیعی رشد می‌کنند. با رفتن به این روستا مشام خود را از عطر دل انگیز این گیاهان پر کنید.

با این دلایل برای رفتن به شاندیز مشهد قانع میشوید!

تا به حال فکر کرده اید که چرا در طبیعتی مانند شاندیز مشهد بودن برای شما خوب است؟ در اینجا نگاهی کامل به چند فایده گذراندن وقت در طبیعت برای سلامت روان، ایمنی و موارد دیگر برای شما آورده شده است. اگر در داخل خانه هستید وقت آن رسیده که اوقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید. ترکیبی از هوای تازه، زیستگاه های طبیعی و تنهایی می تواند برای شما معجزه کند! به خصوص اگر این طبیعت شاندیز مشهد باشد.

 طبیعت استرس را کاهش می دهد

شیرین یوکو، یا همان حمام کردن در جنگل، یک نوع درمان طبیعی است که به طور گسترده در ژاپن مورد مطالعه قرار گرفته است.

اولین مطالعه عمده در مورد این شکل از طبیعت درمانی در سال 1995 انجام شد. نشان داد شرکت کنندگانی که به مدت 40 دقیقه در میان درختان راه می رفتند سطوح کورتیزول پایین تری داشتند در مقایسه با افرادی که در یک محیط خارج از طبیعت راه می رفتند.

گروه داخل طبیعت همچنین نمرات بالاتری برای قدرت و همچنین نشانگرهای پایین‌تری از موارد زیر گزارش کردند:

تنش

خشم

غمگینی

خستگی

گیجی

از این مطالعه و بسیاری از مطالعات پس از آن، واضح است که مزایای روانی گذراندن وقت در طبیعت های خوش آب و هوایی همچون شاندیز مشهد می تواند راه نجات شما باشد.

 پیاده روی در طبیعت، سلامت روان را تقویت می کند

در مطالعه‌ای در سال 2015، محققان استنفورد دریافتند شرکت‌کنندگانی که به مدت 90 دقیقه در طبیعت قدم زدند، کاهش فعالیت عصبی در قشر جلوی مغز (ناحیه ای از مغز که با سلامت روان و عدم تعادل خلق و خوی مرتبط است) را نشان داد.

بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند و به طور قابل توجهی در معرض خطر مشکلات سلامت روان هستند. بنابراین، در صورت امکان، از شلوغی و شلوغی شهر عقب نشینی کنید و به مناطقی همچون شاندیز مشهد بروید تا مزایای سلامتی طبیعت و پیاده روی را تجربه کنید.

 طبیعت به شما کمک می کند تا به فرد بهتری تبدیل شوید

در یکی از مطالعات، شرکت کنندگان به مدت یک دقیقه یا به درختان بلند یا به یک ساختمان بلند نگاه کردند. شرکت کنندگان در گروه طبیعت نوع دوستی بیشتری از خود نشان دادند. از جمله آن چیزی که طبیعت به انسان ها القا می‌کند، تشویق به بخشش، رفتار اجتماعی و نگرانی جمعی است.

در پایان

شاندیز

همانطور که در سفرآس 24 خواندید، شاندیز مشهد از قدیمی ترین و زیباترین مناطق اطراف مشهد است که میتوانید با گذراندن حتی زمانی اندک در آنجا از فواید بینطیر آن بهره مند شوید. رستوران ها و سایر امکانات تفریحی و رفاهی این منطقه را به مکانی برای تفریح در دل طبیعت کرده است. میتوانید با رفتن به آنجا در شاندیز مشهد عکس های بینظیری در دامان طبیعت نیز بگیرید.

4/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.