آبشار ارتکند ؛ یا بهشت گمشده مشهد کجاست ؟!

آبشار ارتکند
0

آبشار ارتکند : استان خراسان رضوی دارای جاذبه های توریستی و گردشگری زیادی میباشد. سالیانه افراد زیادی هم از داخل و هم از خارج کشور برای بازدید از این جاذبه های گردشگری راهی این استان میشوند. شهر زیبای مشهد بعد از حرم مطهر امام رضا جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که بسیاری از توریست ها و مسافران را مجذوب خود میکند.

تور مشهد با قیمت عالی از سایت سفرآس24 .

شهر زیبای مشهد جاذبه های طبیعی بسیار چشم نوازی را دارا میباشد و امکانات رفاهی تفریحی که در مجاورت جاذبه های طبیعی ساخته شده است لذت بازدید از آنها را برای گردشگران چند برابر میکند. جاذبه های دیدنی مشهد شامل پارک های طبیعی، آبشار ها و دره ها میباشد که شگفتی های آفرینش را به خوبی نمایش میدهند. یکی از این جاذبه های زیبا آبشار ارتکند مشهد میباشد که در ادامه مطلب بیشتر با این جاذبه طبیعی شگفت انگیز آشنا خواهید شد.

آبشاری پر آوازه و شگفت انگیز! آبشار ارتکند

آبشار ارتکند یکی از مناطق بسیار عالی برای تفریح میباشد و در روز های تعطیل و آخر هفتهه ها جای سوزن انداختن در این تفریحگاه پیدا نمیکنید! آبشار ارتکند با وجود کوه های بسیار بلند و سر به فلک کشیده توانسته نظر بسیاری از گردشگران را جلب خود کند.

همه روزه افراد زیادی روز خود را با کوهنوردی کوه های آبشار ارتکند شروع میکنند و لذت یک کوهنوردی هیجان انگیز در دامان طبیعت را تجربه میکنند. همچنین عکاس های حرفه ای و کارکشته برای گرفتن عکس های منحصر به فرد به قله های این کوه ها میروند و عکسبرداری های زیبایی انجام میدهند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
آبشار ارتگند بهشت گمشده مشهد
آبشار ارتگند بهشت گمشده مشهد

 آوازه آبشار ارتکند در تمامی ایران و حتی کشورهای خارجی رسیده و اکثرگردشگران برای فصول گرم برنامه ریزی میکنند تا به این آبشار سفر کنند و از آن لذت ببرند. در آبشار ارتکند آنقدر مناظر دیدنی فراوان است که هیچوقت از آنجا سیر نمیشوید از جمله سنگ های سابیده شده توسط آب، دیواره آبشار ها، غار آبی و منظره طلوع آفتاب که نظر هر بیننده ای را جلب میکند. عکاسان همیشه در مواقع  طلوع یا غروب خورشید در آبشار ارتکند حاضر میشوند تا عکسبرداری زیبایی داشته باشند.

آبشار ارتکند در کیلومتر 110جاده شهرستان کلات نادری واقع میباشد و از شهر مشهد حدود 70 دقیقه باید در مسیر باشید تا به آبشار ارتکند برسید. آبشار ارتکند از آب و هوای خوبی بهره مند میباشد ولی در فصل زمستان هوای در آنجا سرد و خشک میشود.

بیشتر مسافران و گردشگران برای بازدید از آبشار ارتکند فصل بهار را انتخاب میکنند که بسیار هوای دل انگیز و معتدلی دارد و نسیم خنک به درختان طراوت میدهد. ارتفاع آبشار ارتکند از سطح دریا حدود 1402 میباشد و میزان بارندگی سالیانه در آبشار ارتکند حدود 247 میلی متر و 36 متر ارتفاع آن میباشد.

 آبشار ارتکند در مجاورت یک آبادی میباشد که در زمان های گذشته نام این آبادی اورتکند بوده است ولی امروزه آن آبادی را به نام آبشار ارتکند میشناسند و گردشگران پس از بازدید برای استراحت وارد مهمانسرا ها و رستوران های این روستا میشوند.

مردم روستای آبشار ارتکند بسیار مهمان نواز میباشند و از مسافران و گردشگران به خوبی پذیرایی میکنند و خاطره خوشی را برای مسافران به یادگار میگذارند. همچنین در کشور های خارجی عکس های آبشار ارتکند را تبدیل به پوستر میکنند که به تنهایی نشان دهنده زیبایی خارق العاده این ابشار است!

طبق صحبت های قبل آبشار ارتکند همیشه شلوغ میباشد و پیشنهاد میشود برای بازدید و پیداکردن محل نشستن از صبح زود به این مکان بروید. در هنگام سفر میتوانید از روستا های مجاور آبشار ارتکند نیز برنج بسیار مرغوب و ماهی تازه که از رود ارتکند صید میشود را خریداری کنید و طعم سفر به این ابشار ماندگار کنید. برای بازدید نزدیک از آبشار ارتکند می بایست حدود 15 دقیقه سنگ نوردی کنید و به سمت بالا بروید تا این پدیده طبیعی زیبا از زاویه نزدیک راحت مشاهده نمایید.

بخش های مختلف آبشار ارتکند

این آبشار از دو بخش تشکیل شده است، البته لازم به ذکر است اگر از ارتفاع یا رد شدن از رودخانه یا خیس شدن هراسی ندارید به راحتی میتوانید از این آبشار زیبا دیدن کنید.بخش اول آبشار یک غار کوچک با ارتفاع 10 متری میباشد که آب بصورت سرازی از داخل آن عبور میکند و در قسمت بالایی آن آب بصورت پر فشار و سرازیر به پایین آبشار میریزد و منظره بسیار زیبایی را به بازدید کنندگان هدیه میکند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

پس از بازدید از آبشار ارتکند میتوانید در کنار رودخانه بساط پیک نیک را پهن کنید و با شنیدن صدای زیبای آب چای تازه دم خودرا میل کنید و از این مناظر لذت ببرید و خستگی مدت ها کارکردن و خستگی سفر را فراموش کنید.

ولی پیشنهاد میشود در آبشار ارتکند به دنبال پارکینگ نگردید و می بایست خودرو خود را در روستا پارک کنید و مقداری پیاده روی کنید تا به این آبشار زیبا برسید و حتی میتوانید در مسیر زیبا و کوتاه پیاده روی تا رسیدن به مقصد عکس های خاطره انگیزی بگیرید و لذت سفر خود را ماندگار تر کنید.

بهترین زمان سفر به ارتکند

بهترین زمان سفر به آبشار ارتکند فصول گرم میباشد البته اگر بتوانید در فصل بهار به این مکان سفر کنید آب و هوای لذت بخش تری را لمس خواهید کرد  ولی به دلیل شلوغ بودن مسیر ها ممکن است برای افراد مسن کمی ناخوشایند باشد ولی در تابستان آبشار ارتکند هم هوای خوبی دارد و هم خلوت تر میباشد.

نکاتی برا لذت بخش تر شدن سفرتان به آبشار ارتکند

برای سفر به آبشار ارتکند شما نیاز به یک سری وسایل ضروری دارید از جمله لباس اضافه. در کنار آبشار به دلیل فشار آب ممکن است خیس بشوید و حتما باید لباس اضافه همراه داشته باشید. همچنین نیاز به کفش های محکم و مخصوص کوهنوردی دارید تا به راحتی و بدون دغدغه از کوه های کنار آبشار ارتکند بالا بروید. و مهم تر از همه خوراکی و آب و چای را از یاد نبرید!

یکی از پیشنهادات سفر به آبشار ارتکند همراه داشتن چادر میباشد. شب های آبشار ارتکند بسیار زیبا است و نسیم خنکی صورت بازدید کنندگان را نوازش میکند به همین دلیل بهتر است چادر همراه داشته باشید تا شب را در این محل خوش آب و هوا سپری کنید و هیچ نگرانی از نظر سرویس بهداشتی نخواهید داشت .

چرا که آبشار ارتکند مجهز به سرویس بهداشتی بسیار تمیز میباشد، ولی در نظر داشته باشید که هوای خنک در شب آبشار ارتکند به هوای بسیار سرد و غیر قابل تحمل در نیمه شب میشود و میبایست حتما قبل از خواب لباس گرم بپوشید و در کنار خود یک اجاق گاز پیک نیک همراه داشته باشید تا نیمه شب دندان هایتان از سرما برهم نخورد! ولی حسن خوبی چادر زدن این است که در یک محل زیبا و با صفا استراحت میکنید و نیازی نیست هزینه های سنگین هتل را بپردازید.

با یک تیرچند نشان بزنید!

آبشار ارتکند تنها نیست بلکه جاذبه های دیگری در اطراف آن هستند. از جمله آبشار قره سو کلات، بعد از مسیر شهرستان کلات نادری آبشاره قره سو قرار دارد. از مشهد تا آبشار قره سو حدود 2 ساعت و نیم زمان پیمودن مسیر میباشد. یکی از تفریحات لذت بخش آبشار قره سو نردبان هایی است که تا بالای آبشار میرود و بسیاری از مردمان به وسیله این نردبان ها تا بالای آبشار میروند و لذت میبرند. پیشنهاد میشود پس از بازدید از آبشار ارتکند حتما از آبشار قره سو کلات دیدن کنید.

پس از آبشار قره سو بعد از آبشار ارتکند کاخ کلات یکی از زیبا ترین آثار به جا مانده میباشد. بسیاری از بازدید کنندگان پس بازدید از آبشار ارتکند به کاخ کلات میروند و از معماری زیبای گذشته حیرت زده میشوند. از آبشار ارتکند تا کاخ کلات حدود 15 دقیقه میباشد و فقط 4 دقیقه باید رانندگی کنید تا به کاخ برسید. کاخ کلات به دستور نادرشاه افشار ساخته شده و معماری آن برای بازدید کنندگان بسیار جالب است و اگر بازدید نکنید ضرر کرده اید!

پس از بازدید از آبشار ارتکند پیشنهاد میشود حتما از کتیبه نادری دیدن کنید. کتیبه نادری در دروازه قدیمی شهر کلات میباشد. از آبشار ارتکند تا کتیبه نادری حدود 5 دقیقه راه میباشد و با بازدید از کتیبه ها بسیار حیرت زده میشوید.

و در انتها

در سال های گذشته به علت یک سری از مشکلات و مسائل به جاذبه های گردشگری از جمله آبشار ارتکند اهمیت نمیدادند ولی امروزه با وجود مسئولین توانا کارهای زیادی بر روی آبشار ارتکند انجام شده از جمله ساخت سرویس بهداشتی برای رفاه بیشتر بازدید کنندگان یا احداث سوپر مارکت های مجهز که از شیر مرغ تا جان آدمی زاد را میتوان در آنها یافت!

همچنین رستوران هایی که غذا های بسیار با کیفیتی طبخ میکنند که لذت سفر شما چندین برابر میکنند. اگر به آبشار ارتکند میروید سعی کنید صبحانه نخورید و در یکی از رستوران های آنجا به میل کردن صبحانه بپردازید چرا که صبحانه های آبشار ارتکند بسیار معروف میباشند بخصوص املت آن و بازدید کنندگان برای این املت سر و دست میشکنند.

پیشنهاد میکنم هر وقت به آبشار ارتکند سفر کردید حتما املت آنجا را امتحان کنید و برای ناهار به رستوران جوجه طلایی در روستای مجاور سری بزنید و حتما جوجه کباب های آنجا را امتحان کنید. امیدوارم از سفر خود به آبشار ارتکند بسیار لذت ببرید.

4.2/5 - (8 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.