جاهای دیدنی ساری

جاهای دیدنی ساری
0

ساری به عنوان مرکز استان مازندران، یکی از شهرهای پرجمعیت شمال ایران هست. جاهای دیدنی ساری بسیار زیاد است. کسی که به این شهر پا می گذارد، نمی تواند در یک روز تمام جاهای دیدنی ساری را ببنید.

 حتما باید مدت اقامتش را بیش تر کند تا بتواند تمام جاهای دیدنی ساری و مکان های دیدنی ساری را ببنید.

این  شهر زیبا، قدمتی پنج هزار ساله دارد و نزدیکی آن به دریا و کوه های اطراف آن باعث شده است که هوای شهر ساری معتدل و مرطوب باشد.

 جاهای دیدنی ساری و مکان های دیدنی ساری فقط به زیبایی های طبیعی خلاصه نمی شود؛ بلکه قسمت های تاریخی هم  دارد و جز جاهای دیدنی ساری به حساب می ایند.

 از زیبایی های دیدنی آن هر چقدر بگوییم کم گفته ایم. جاهای دیدنی ساری و مکان های دیدنی ساری بسیار زیبا و حیرت انگیز هستند.

رزرو تور مشهد از ساری و تور کیش از ساری با تضمین بهترین قیمت از سایت سفرآس 24.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 این شهر علاوه بر جاذبه های طبیعی، جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی هم دارد؛ که در سفر به این شهر زیبا حتما شاهد  زیبایی های وصف ناپذیر این شهر بی نظیر خواهید بود. با دیدن جاهای دیدنی ساری شگفت زده می گردید.

 نگاهی به شهر ساری

 شهر ساری در کوهپایه های البرز است و به همین دلیل آب و هوای آن در فصل تابستان معتدل و مرطوب و در زمستان سرد می‌باشد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 جاهای دیدنی ساری اوازه ای بسیار زیبا از خود به جای گذاشته اند و همه ساله افراد زیادی از این شهر دیدن می کنند.

 ساری کوه، جنگل، دریا دارد و نسبت به دیگر شهرهای شمالی از  هوای ملایم تری بر خوردار است. همین امر سبب شده است که مکان های دیدنی ساری مورد استقبال گردشگران قرار بگیرد.

 باید بدانید که این شهر اولین راه آهن سراسری ایران را در دل خود جای داده است و به عنوان اولین تولید کننده کاغذ در خاورمیانه شناخته می‌شود.

 اهالی این به ان شهر ساروی گفته می‌شود. که گویش آن ها هم مازندرانی است.

 ساری از گذشته تاکنون از شهرهای بسیار مهم شمرده  می شود  و ابزار ها و ظروف کشف شده در این شهر قدمت بالا و پنج تا شش هزار سال را نشان می دهد.

 در زمان سلطنت آقا محمد خان قاجار این شهر به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. یکی از دلایل ان هم جاهای دیدنی ساری بود. به دلیل این که جاهای دیدنی ساری بسیار زیاد است اقا محمد خان ان را  به عنوان پایتخت انتخاب کرد.

 اما روند پیشرفت ساری بیشتر در زمان پهلوی نمایان شد و بعد از آن این روند هم همچنان ادامه پیدا کرد. تا اینکه امروز به یکی از مراکز مهم در گردشگری ایران قرار گرفته است.

 جاهای دیدنی ساری

همین حالا  که با این  شهر زیبا تا حدودی آشنا شده اید. بهتر است در رابطه با جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی این شهر توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

جاهای دیدنی ساری انقدر زیاد هستند که همه ان را نمی توانم برای شما بازگو کنم. جاهای تفریحی ساری بسیار مهیج هستد و می توانید ساعات زیادی را خوش بگذرانید.

 موزه کلبادی ساری

از دیگر  جاهای دیدنی ساری و مکان های دیدنی ساری ، موزه کلبادی ساری است.

قدمت خانه کلبادی، به دوره قاجار بر می گردد. این خانه تاریخی از سال ۱۳۸۸ به موزه مردم شناسی تبدیل شده است  و در زمان قاجار شخصی به نام سردار جلیلی فرمانده  ارتش بود دستور ساخت این عمارت زیبا را داد.

 و او را به فرزند بزرگش امیر نصرت خان هدیه داد. اما امیر نصرت در زمان جوانی فوت کرد و همین دلیل این خانه به فرزند دیگر او به نام منوچهر کلودی رسید.

او  در سال ۱۳۶۲ فوت کرد در سال ۱۳۷۰ این خانه به صورت رسمی به مالکیت میراث فرهنگی درآمد و بعد از بازسازی در سال ۱۳۸۸ به عنوان موزه شناخته شد.

 مصالح به کار گرفته شده در این خانه از سفال چوب و آجر هست؛ سبک معماری آن و گچبری عروسی و شیشه های رنگی است.

 که این یک سبک متعلق به زمان قاجار بود و در دو بخش اندرونی و بیرونی ساخته شده است.

 در این موزه آثاری با قدمت هفت هزار سال هم دیده می شود، که جنس آن ها از سنگ شیشه سفال و فلز می باشد موزه کلبادی در محله آب انبار قرار دارد.

 عمارت فاضلی، عمارتی پر اوازه  در ساری

عمارت فاضلی هم از  زیبا ترین جاهای دیدنی ساری به حساب می اید و جز مهم ترین مکان های دیدنی ساری است.

عمارت فاضلی در محله آب انبار قرار گرفته است و جز مکان های دیدنی ساری می باشد. این خانه به خاندان فاضلی معروف بود که در زمان قاجار و پهلوی ساخته شد و اکنون به یکی از مراکز مهم گردشگری در این شهر تبدیل شده است.

 به نظر می‌آید که صاحب این عمارت معلم بود و این خانه را در دو بخش اندرونی و بیرونی ساخت.

 قسمت اندرونی آن داره سه طبقه است که یک زیر زمین هم به همان پهناوری در زیر این خانه بنا شده است. در زمان پهلوی ساخته خانه به اتمام رسید این بنا از لحاظ فرهنگی و تاریخی اهمیت زیادی دارد نمای به کار گرفته شده در آن از آجر و سفال می باشد.

 پناهگاه حیات وحش سمسکنده

از دیگر جاهای دیدنی ساری  می توان به پناهگاه حیات وحش سمسکنده اشاره کرد. این پناهگاه یک هزار هکتار مساحت در ۱۰ کیلومتری جنوب ساری به خود اختصاص داده است. از گونه های مهم گیاهی و جانواری از جمله:

 • انجیر
 • ممرز
 • قرقاول
 • گوزن
 • زرد
 • پرندگان شکاری
 • گربه
 • شغال
 • سنجاب
 • سمور جنگلی
 • عقاب جنگلی
 • گراز
 • جغد
 • کبوتر جنگلی و گرگ

 اشاره کرد. همچنین بخشی از آن همانند یک دشت پهناور و زیستگاه گوزن زرد ایرانی هست.

 پناهگاه حیات وحش دشت ناز

 پناهگاه حیات وحش دشت ناز با ۵۵ هزار هکتار مساحت از جاهای دیدنی شهر ساری شده است. جنگل جلگه ای آن از سال ۱۳۴۶ به محل تکثیر گوزن زرد خالدار تبدیل شد. از جاهای دیدنی ساری که بسیار پر طرف دار است پناهگاه حیات وحش دشت ناز است.

 دشت ناز برای علاقه‌مندان به حیات وحش و طبیعت مکانی بسیار دیدنی و هیجان انگیز خواهد بود.

 علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش با گرفتن مجوز سازمان محیط زیست می توانند به تماشای گوزن و پرندگان بپردازند.

 باداب سورت عروس طبیعت ساری

 باداب سورت، بعد از قله  دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران ثبت شده است.  از جاهای دیدنی ساری که لقب عروس را به خود گرفته است باداب سورت عروس طبیعت ساری است.

باداب سورت عروس طبیعت ساری دارای چندین چشمه است  که هر کدام از این چشمه‌ ها آبی رنگ هستند؛ بو و مزه و همچنین حجم آب متفاوتی دارد. جریان آب های معدنی و رسوبی این چشمه ها در طی سالیان در شیوه پایینی کوهستانی خود صد ها طبقه و هزاران حوضچه پلکانی بسیار زیبا در رنگ های قرمز، زرد، نارنجی ایجاد کرده است. این حوضچه ها در اندازه های مختلفی هستند ویژگی های منحصر به فردی  برای این باداب به حساب می آیند.

 پارک جنگلی شهید زارع

پارک جنگلی شهید زارع در سه کیلومتر ساری و در قسمت شرقی آن واقع شده است. اکثر افرادی که به ساری سفر می کنند فکر می کنند تنها پارک جنگلی شهید زارع از جاهای دیدنی ساری است در صورتی که این گونه نیست.

به علت مجاورت این پارک زیبا با تپه های جنگلی که در دامنه البرز هستند نمایی زیبا و چشمگیر را پدیدار کرده اند، این پارک امکانات رفاهی و گردشگری زیادی برای مسافران عزیز دارد.

 دریاچه الندان آب

از جاهای دیدنی ساری که هر ساله گردشکران زیادی به ان رفت و امد می کنند دریاچه الندان آب است. آب این دریاچه زیبا تنها از بارش های فصلی تامین می شود و هیچ رودخانه ای به سمت آن سرازیر نخواهد شد. پیرامون دریاچه جنگل های پهناور متعددی قرار دارد که در بهار رویش گاه، گل های بنفشه می باشد. در فصل زمستان هم محل سکونت اردک های وحشی هست.

 مسجد جامع شاه عباسی یکی از دیدنی‌ترین اماکن ساری

از دیگر جاهای دیدنی ساری که توانسته است افراد زیادی را به خود جذب کند مسجد جامع شاه عباسی است. مسجد جامعه شاه عباسی یکی دیگر از مکان های دیدنی ساری هست که در ۲۵ کیلومتری روستای فرح آباد ساری واقع شده است.

 این مسجد در سال ۱۲۵۰ هجری قمری به صورت کامل ساخته شده است و جز زیباترین بناهای باقی مانده از زمان صفویان در استان مازندران می باشد.

 مجموعه تاریخی فرح آباد شامل کاخ جهان نما مسجد و پل هست که شاه عباسی بخش هایی از دوران سلطنت خود را در این بنای تاریخی می‌گذرانند.

 تنها ساختمان مسجد از مجموعه تاریخی فراوان به جا مانده است آجر و ملات از مصالح به کار گرفته شده در ساخت این مسجد هست این بنا دارای چهار ایوان نسبتا بزرگ می باشد در ورودی آن بسیار زیبا و مجلل است.

 دریاچه چورت

دریاچه چورت در بخش چهاردانگه شهرستان قرار گرفته است. این دریاچه از بی نظیر ترین جاهای دیدنی ساری می باشد.

 دریاچه در قلب یک جنگل انبوه و وسیع شکل شگرفی بر اثر وقوع زلزله در سال ۱۳۱۸ پدیدار شد. در مسیر رفتن به این دریاچه از جنگل های زیبا با درختانی بر فراز آسمان گذر می کنید.

 در میانه راه به یک روستای زیبا و بی نظیر به نام چورت می رسید. علت  نامگذاری  چورت به دلیل نزدیکی به این روستا هست.

 از این روستا تا دریاچه یک مسیر خاکی و ناهموار وجود دارد که با دو ساعت پیاده روی می توانید به این دریاچه برسید و از زیبایی های مسیر هم لذت ببرید.

 اگر با ماشین این راه را طی کنید ۴۰ دقیقه زمان لازم دارد در نهایت به یک دریاچه و غم انگیز و پر هیاهو خواهید رسید. صدای پرندگان و درختان که به قسمتی از آن ها در آب هست منظره های حیرت انگیز را به وجود آورده است که شبیه به یک تابلوی نقاشی زیبا می باشد.

میدان ساعت از دیدنی های ساری و نماد شهر

اگر از افرادی که به شهر ساری سفر کرده اند، درباره جاهای دیدنی ساری سوال بپرسید اولین چیزی که در ذهن آن ها نقش می بندند میدان ساعت ساری هست.

کار ساخت آن در سال ۱۳۵۵ شروع شد و در سال ۵۷ به پایان رسید و همچنان بعد از سال ها با زیبایی تمام پابرجا است.

 این میدان یک برج سفید رنگ با تزیینات قرمز می باشد، که در بالای آن ساعت عقربه ای بسیار بزرگی وجود دارد.

 این ساعت عقربه ای به صدای ناقوس مجهز شده است و با هر با تغییر ساعت به تعداد رقم های ساعت به صدا در می آید.

 اگر ۱۲ شب در ساری باشید می توانید صدای ناقوس این ساعت زیبا را در دورترین نقطه میدان بشنوید. نکته جالبی که در رابطه با برج ساعت ساری هست این است که با تغییر هر فصل رنگ آمیزی برج تغییر می کند و این کار زیبا باعث شده بر جذابیت برج ساعت افزوده شود.

سد شهید رجایی

 از جمله جذاب ترین و مهم ترین مکان های دیدنی ساری سد شهید رجایی هست که به عنوان مجموعه ای کامل و زیبا برای گردشگران احداث شده است.

 این سد عظیم از این باغ در واقع تفرجگاهی برای مردم و مسافران ساری هست. از جاهای دیدنی ساری که هر ساله مورد توجه و استقبال گردشگران است می توان به سد شهید رجایی اشاره کرد. این مکان جز جاهای تفریحی ساری محسوب می شود.

 سد شهید رجایی که به سد سلیمان تنگه معروف است،  زیبایی حیرت انگیزی دارد و یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی های ساری می باشد.

 با تهیه بلیط ورودی آن می‌توانید به  سمت آن حرکت کنید و از بالای ان تمامی کوه ها و جنگل های اطراف را مشاهده کنید. سد سلیمان تنگه در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری و در منطقه‌ای کاملاً کوهستانی واقع شده است.

 دریاچه پشت این سد در میان جنگل های دست نخورده و بسیار زیبا قرار گرفته است؛که قرار گرفتن دریاچه و جنگل در کنار هم منظره های بی نظیر را ایجاد نموده است. دهکده آرامش که در سد شهید رجایی ساخته شده از مکانی دوست داشتنی و کامل برای گردشگران می باشد.

 در آنجا می توانید فعالیت های مختلفی مثل اسکی روی آب قایقرانی پدال و اتوبوس دریایی و ماهی گیری را تجربه کنید. مجموعه سد شهید رجایی مجموعه ای کامل از پارک تفریحی هتل رستوران آلاچیق هست که مجموعه برای آسایش و رفاه گردشگران تمامی تلاش  خود را کرده است تا سفری به یادماندنی را برای شما رقم بزند.

 خانه رمدانی ها

از زیبا ترین جاهای دیدنی ساری می توان به خانه رمدانی ها اشاره کرد.  این خانه زیبا از قدیمی ترین و تاریخی ترین خانه های شهر ساری است و  از دوره قاجار به یادگار مانده است؛ یک مکان زیبا و دیدنی است که طرفداران خاص خود را دارد معماری خاص و دیدنی آن مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی زیادی واقع شده است این خانه به دو بخش قاجاریه و پهلوی تقسیم می شوند.

 که بخش جنوبی آن متعلق به عصر قاجار است برای این خانه در دو طبقه با تزییناتی مثل نورگیر های گچی تزیینات چوبی ساخته شده است که محل مناسبی برای تماشای زیبایی های تاریخی می باشد.

بازار سنتی ساری از بهترین مکان های تفریحی ساری

 به قطع می توان گفت که از پر طرفدار ترین مکان های که برای گردشگران بسیار جذاب واقع شده است.

 بازار های سنتی ساری می باشند در این میان بازارهای شمالی با رنگ ها از عطر و بوی متفاوت و خاص دوست داشتنی شده‌ اند.

 بازار سنتی ساری از بازار های زیبا و دیدنی شمال هستند که هر روز تعداد قابل توجهی از مردم محلی و گردشگران و آنجا می روند این بازار سنتی بافت قدیمی و سنتی دارند که قدم زدن در دل آن حس لذت بخش و شادابی و طراوت را در وجود شما پدیدار می کند.

 بخش میوه و سبزیجات ترشیجات خانگی و خوراکی‌های محلی از  جذاب ترین قسمت های این بازار معروف هستند که بوی خوش ترشی سبزی تازه و ماهی های دودی شما را متحول خواهند کرد.

 علاوه بر این ها کیف و کفش، گل و گیاه، لوازم التحریر، ظرفشویی و دیگر ها در این بازار به وفور یافت می‌شود. قدم زدن در پهنای این بازار و بوییدن عطر تازه یه میوه و سبزیجات تجربه‌های شیرین را از سفر به ساری در ذهنتان هک می کند.

 پارک ملل بزرگترین مجموعه تفریحی شمال ایران از جاهای تفریحی ساری

پارک ملل از دیگر جا های دیدنی این شهر پر آوازه می ‌باشد وسعت فوق‌العاده دارد. با جاذبه های درون آن توانسته است گردشگران را به سمت خود بکشاند این پارک جذاب و وسیع در مرکز شهر ساری و در اطراف رود تجن قرار گرفته است.

 این مجموعه از مکان های تفریحی ساری هست فضای سبز نوعی و جزیره مصنوعی بسیار زیبایی در آن ساخته شده است که بر جذابیت‌های آن افزوده است. جاهای تفریحی ساری معمولا تفریحات مختلفی را در خود جا داده اند.

 جاهای تفریحی ساری به خودی خود سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و جاهای تفریحی ساری فقط مختص کودکان نیست بلکه نوجوانان و بزرگسالان هم می توانند از جاهای تفریحی ساری استفاده کنند.

 امکانات پارک توریستی ملل مثل:

 • پل کابلی معلق
 • جزیره مصنوعی
 • وسایل ورزشی
 • فضای سبز
 • مسیر پیاده روی
 • پیست
 • دوچرخه سواری
 • قایقرانی
 • جت اسکی
 • ماهیگیری
 • خانه سنتی
 • پارکینگ با ظرفیت ۲۰۰۰ خودرو می باشد.

 که وجود پارکینگ باعث شده مسافران با خیال آسوده بتوانند از زیبایی های این پارک وسیع استفاده کنند.

 مجموعه تفریحی پارک ملل لحظات شاد و مفرحی را در ذهن تان ماندگار خواهد کرد.

تالاب حمید آباد از بهترین جاهای تفریحی ساری

تالاب  نیلوفرهای آبی مکانی وصف ناپذیر است و  هنرمندی طبیعت را مقابل چشمتان به نمایش می گذارد. تالاب حمید آباد با زیبایی بی نظیر درد این منطقه غوغا به پا کرده است اگر سوار بر قایق به داخل این تالاب در حرکت باشید می توانید به آرامی نیلوفر ها را لمس کنید و از این حجم شگفتی به وجد بیاورد.

دوزیستان پرندگان در این تالاب زیست می کنند و زیبایی این تالاب را دوچندان کرده اند. اگر فقط یک بار هم که شده به سمت این تالاب حرکت کنید قادر به ترک این تالاب پر رمز و راز نخواهید بود.  از جاهای دیدنی ساری که طبیعتی حیرت انگیز دارد تالاب حمید آباد نام دارد.

برج رسکت یادگاری از قرن ۵ هجری

 از جاذبه های بی نظیر شهر ساری می توان به برج رسکت اشاره کرد. این برج زیبا در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب این شهر واقع شده است. جاهای دیدنی ساری به قرن اخیر بر نمی گردد بلکه در قرن 5 به بعد هم جاذبه های زیادی وجود داشته است.

 این برج متعلق به قرن پنجم هجری است که به احتمالی آرامگاه شهریار آن دوره بوده است. معماری برج بسیار تماشایی و خاص است.

 علاوه بر آن کتیبه های زیبا با خط کوفی پهلوی ساسانی  بر روی آن قرار گرفته اند که کتیبه ها بر ارزش این برج افزوده اند. اعجاز هندسی فوق العاده و نمای بی نظیر این برج در بلندای تپه های در منطقه جلوه ای تماشایی را ساخته است.

 حمام وزیری

 این حمام سنتی بخش از خانه اشرافی در زمان قاجار بود که به دلیل نوع ساخت و معماری حیرت  انگیز مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

بخش‌های این حمام شامل گرم خانه، خزینه، آبسرد، سربینه، راهروی انتقال هوا هست. این حمام برای علاقمندان از جاهای تفریحی ساری که جنبه تاریخی  دارد به حساب می اید.

 ساحل خزر آباد

وقتی شما  به این شهر سبز سفر می کنید در خود شهر خبری از ساحل نخواهید داشت. ساحل خزر آباد هم توانسته است به یکی از زیبا ترین و مهم ترین جاهای دیدنی ساری به حساب می اید. از زیبا ترین جاهای تفریحی ساری می توان به ساحل خزر آباد اشاره کرد.

 معروف ترین ساحل خزر آباد است و به همین دلیل این ساحل بسیار شلوغ می شود.

 اگر قصد اقامت و تفریح در یک مکان بکر و زیبا را دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتماً به ساحل خزر آباد حرکت کند.

 این ساحل امکان استفاده برای  خانواده  را دارد ساحل خزرآباد کاملاً ماسه ای است با صدف های رنگارنگ پوشیده شده است که البته یک کافه به شکل قایق در کنار این ساحل زیبا فعالیت می کند فضای ساحل خزر آباد کاملاً خانوادگی و آرام کرده است.

بازار ترکمن، بازاری زیبا در دل شهر باران

بازار ترکمن ها تو جذاب ترین بازارهای ساری هست. زیبایی های این بازار آنقدر زیاد است که به جاهای دیدنی تبدیل شده است بازار گردشگری همیشه در سفر تکمیل کننده هستند تصور کنید که در میان گشت و گذار در بازارهای سنتی از میان بازار ترکمن ها سر در بیاورید.

 ترکمن ها از طوایفی  هستند که در شمال ایران زندگی می کنند. سبک زندگی آن ها و همچنین آداب و رسوم ترکمن ها با رنگ طرح های متنوع عجین شده است.

 بازار ترکمن ها دارای صنایع دستی وسیله تزیینی لوازم آرایشی بهداشتی بدلیجات و انواع لباس های ترکمنی رنگا رنگ است. حتی اگر قصد خرید ندارید می توانید به سمت این بازار حرکت کنید و ساعت ‌های خوشی را در آنجا بگذرانید. بازار ترکمن هم از زیبا ترین جاهای دیدنی ساری محسوب می ششود.

منطقه حفاظت شده رودخانه تجن

 از دیگر مکان های دیدنی ساری و  جاهای دیدنی ساری که زیبایی حیرت انگیزی دارند می توان به منطقه حفاظت شده تجن اشاره کرد.

از جمله تماشای ترین جاهای دیدنی در شهر ساری هست و بعد از عبور از مسیری سخت و کوهستانی وارد رودخانه تجن  می شود در مسیر خود از رود های مختلفی گذر می کند تا نهایتاً به دریای خزر برسد این در این منطقه می توانید.

مناطق تماشایی و دیدنی زیادی را نظاره گر باشید. رودخانه تجن ماهی های آزاد قزل آلا و کپور را در خود را داده است. اگر اهل ماهی گیری هستید چوب ماهیگیری را در دست بگیرید و به سمت این رودخانه پرهیاهو حرکت کنید.

آب انبار نو

در خیابان قارن ساری واقع شده است. این  آب انبار نو از جاهای دیدنی ساری می باشد. خورشید خانم از بزرگان خاندان کنی ها بود که دستور ساخت آب انبار نو را در زمان قاجاری داد.

 بخش های مختلفی از این آب انبار هنوز هم سالم هستند و تزئینات کاشی‌کاری هنرمندانه بسیار زیبا است. بخش‌هایی از اب انبار  در ملک های شخصی قرار گرفته است و به همین دلیل امکان بازدید در آن وجود ندارد. ارتفاع آب انبار ۲۱ متر است فضای داخل آن با ساروج کاملاً عایق بندی شده است.

 آب انبار به شکل گنبدی بسیار زیبا ساخته شده است که از دوردست ها هم همانند نگینی می درخشد.

آب انبار نو یکی از زیبا ترین مکان های دیدنی ساری و جاهای دیدنی ساری به حساب می اید.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.