آب انبار دو قلو کیش؛ سازه ای با معماری سنتی  

آب انبار دو قلو کیش
0

آب انبار دو قلوی کیش را از دست ندهید. اگر عاشق فضای های سنتی هستید در کیش می توانید فرصت بازدید از جاذبه های بسیاری را داشته باشید.

یکی از این جاذبه ها آب انبار دو قلوی کیش است که اگر چه چندان کهن نیست اما شیوه های زندگی پیشینیان را یادآوری می کند.

زمان هایی که آب را برای فصل های گرم و روزهای خشکسالی ذخیره می کردند. اگر چه امروزه این سازه کاربرد اولیه خود را از دست داده ولی با کاربردی دیگر به حیات خود ادامه می دهد.

اکنون این آب انبار دو قلوی کیش یکی از جاذبه های کیش محسوب می شود که گردشگران بسیاری را به سمت خود روانه کرده است.

کیش؛ شهری برای تجربه های تفاوت

کیش سرزمین هزار رنگ است و شهر تجربه احساسات متفاوت. در این شهر برای هر سلیقه ای جاذبه ای فراهم است. همین امر سبب شده کیش در حال حاضر به یکی از اصلی ترین مقاصد توریستی داخلی تبدیل شود.

مقصدی که اکنون توانسته جایگزین مناسبی برای سفرهای پرهزینه خارجی باشد. انواع قابلیت های موجود در این جزیره تبدیل به فرصت هایی شده که علاوه بر سودمند بودن برای گردشگران نقش مهمی در رونق صنعت گردشگری کشور داشته است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

یکی از بهترین این فرصت ها استفاده از تفریحاتی مهیج و مفرح است. تفریحات کیش که در دو دسته تفریحات دریایی و غیر دریایی جای دارند امروز از اصلی ترین دلایل محبوبیت کیش محسوب می شوند.

با حضور در کیبل اسکی کیش می توانید یکی از مهیج ترین این تفریحات را تجربه کنید. جنگ های شبانه با آیتم های شاد و جذاب، تورهای صحرایی برای گشت در جزیره ، مراکز خرید متنوع با انواع امکانات رفاهی و بسیاری دیگر از فرصت ها در کیش در دسترس گردشگران است.

یکی از این فرصت ها بازدید از سازه های سنتی است که در این مطلب به یکی از آنها یعنی آب انبار دوقلو خواهیم پرداخت.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

ساخت آب انبار کیش

آب انبار دو قلوی کیش در سال 1372 برای ذخیره کردن آب ساخته شده است. این آب انبار که الهام گرفته از معماری یزد است برای نگهداری آب در زمان های کم آبی و فصل های گرم سال احداث شده.

در حقیقت اقلیم گرم و خشک جزیره ساخت چنین بناهایی را ضروری می ساخته. لازم به ذکر است که این آب انبار دو قلوی کیش بر روی پایه های آب انباری قدیمی ساخته شده و به نوعی بازسازی آن محسوب می شود.

در حال حاضر این آب انبار دو قلوی کیش با از دست دادن کاربرد اولیه خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. جاذبه ای که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به فضاهای سنتی واقع شده.

ساختمان این آب انبار دو قلوی کیش از دو گنبد و پنج بادگیر جهت خنک کردن آب و فضا تشکیل شده است.  وجود روزنه هایی در قسمت بالایی این آب انبار سبب تعادل هوای داخلی ساختمان می شود.

وجود کاکتوس هایی در اطراف این آب انبار دو قلوی کیشآب انبار دو قلوی کیش آن را جذاب تر ساخته است. امروز در این آب انبار آبی وجود ندارد و همانطور که گفته شد این مجموعه اکنون تنها مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

جاذبه های اطراف آب انبار کیش

کیش شهر چندان بزرگی نیست. با وجود این جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. این امر برای گردشگران یک مزیت محسوب می شود چراکه می توانند با حضور در یک جاذبه به دیگر جاذبه های شهر نیز نزدیک شوند.

این مسأله در مورد این آب انبار نیز صادق است. شما می توانید حضور در این مجموعه را چند منظوره تجربه کنید. از جاذبه هایی که در نزدیک این آب انبار قرار دارند یکی مجموعه درخت سبز است.

این مجموعه با حضور درختانی با عمر 500 سال توانسته از مجموعه های پر بازدید جزیره باشد. از دیگر جاذبه های اطراف آب انبار دوقلو کیش شهر باستانی حریره است.

این شهر با معماری اصیل و بناهای قدیمی جاذبه جالبی برای علاقه مندان به فضاهای سنتی است.

فرصت دیگری که در کنار بازدید از این آب انبار نصیب شما می شود نزدیکی به مجموعه ورزش المپیک کیش است که  یک مکان مجهز برای انجام انواع ورزش ها است.

4.2/5 - (5 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.