دانشگاه فردوسی مشهد + دانشکده ها و رشته

0

دانشگاه فردوسی مشهد – علم اندوزی از زمان های قدیم در بین ایرانیان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است کافی است تا سری به تاریخ ایران بزنید تا دانش این مردمان شما را شگفت زده کند! این خصلت ر امروزه نیز میتوان به خوبی در میان مردم کشورمان مشاهده کرد علاقه به تحصیل و مهارت اندوزی یکی از مهم ترین ارکان زندگی هر ایرانی ای است که همین موضوع سبب پیشرفت دانشگاه ها و کشورمان نیز شده است. اگر اهل مشهد نیستید می توانید در تور مشهد از این مجموعه دیدن کنید.

دانشگاه فردوسی در شهر مشهد واقع شده است که در حال حاضر یکی از بهترین دانشگاه های کشور میباشد و اعتبار زیادی در بین دانشجویان کشور نیز دارد. دانشگاه فردوسی دارای 13 دانشکده، 8 پژوهشکده میباشد و از امکانات بینظیری برای تحصیل بهره مند است. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر این مجموعه علمی بینظیر کشور خواهیم پرداخت.

دانشگاه فردوسی مشهد؛ مهد علم و آموزش

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل کیفیت سطح آموزشی آن بیش از 25 هزار دانشجوی ایرانی و خارجی و 814 عضو هیت علمی دارد به همین دلیل جزو برترین دانشگاه های کشور میباشد. دانشگاه فردوسی مشهد را به احترام شاعر بلند آوازه ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی به این نام نامگذاری کردند. تاریخچه بنیان گذاری دانشگاه فردوسی به سال 1328 برمیگردد که در سال 1398 جشن هفتاد سالگی برای دانشگاه فردوسی برگزار کردند. این مجموعه علمی معتبر، جزو سومین دانشگاه های با قدمت کشور میباشد و سوابق طلایی زیادی را در کارنامه خود دارد.

به دلیل امتیازات زیاد و سوابق درخشان دانشگاه فردوسی را به عنوان قطب علمی شرق کشور میشناسند و از تمامی کشور دانشجوهایی برای فراگیری علم به این دانشگاه سفر میکنند. در کل این سال ها دانشگاه فردوسی با شعار خرد باید و دانش و راستی توانسته بسیاری از قله های علمی را فتح کند.جالب است بدانید در زمان پهلوی دانشگاه فردوسی مشهد زیر نظر دانشگاه جرج تاون در واشنگتن دی سی بوده است و استادان زیادی از دانشگاه فردوسی برای تحصیل به دانشگاه جرج تاون سفر میکردند و آموخته های خود را در اختیار دانشجویان دانشگاه مشهد میگذاشتند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

دانشگاه فردوسی در غرب شهر مشهد در منطقه وکیل آباد در نزدیکی میدان آزادی واقع شده است. همه ساله از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش کشور دانشجوهای زیادی که برترین رتبه را کسب کرده اند به این دانشگاه برای علم اندوزی قدم میگذارند. مقاطع تحصیلی این دانشگاه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم ریاضی، علوم انسانی، علوم تجربی، فعالیت های هنری و زبان های خارجی میباشد.

[irp posts=”2641″]

سالانه بیش از 2000 دانشجوی خارجی از 30 کشور جهان برای تحصیل به دانشگاه فردوسی مشهد می آیند و به همین دلیل دانشگاه فردوسی جایگاه اول جذب دانشجویان خارجی را در دنیا بدست آورده است که همین موضوع به تنهایی میتواند نشان دهنده اعتبار علمی این دانشگاه باشد! دانشگاه فردوسی طبق بخش نامه در زمان های خاصی پذیرای دانشجویان بدون کنکور نیز میباشد ولی رشته های محدودی برای اینگونه دانشجویان دارد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

نگاهی به تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد

در سال 1328 دانشگاه فردوسی هنوز تازه تاسیس و نوپا بود و آن را به نام آموزشگاه عالی میشناختند. در سال 1353 مدیر دانشگاه، مهدی رضایی نام دانشگاه را به دانشگاه فردوسی تغییر داد و هنوز هم که هنوز است این نام به روی این دانشگاه ماندگار شده است. پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 برخی از واحد های دانشگاه فردوسی مشهد تفکیک سازی شد و دانشکده هایی در آن بنا شد از جمله دانشکده علوم دارویی و تغذیه، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، موسسه بینایی سنجی و بسیاری از رشته ها که در دانشکده های جداگانه در دانشگاه فردوسی تدریس میشدند.

پس از چند سال دوباره واحد های این دانشگاه را تفکیک کردند و دانشکده های جدیدی ساختند از جمله دانشکده علوم اداری و اقتصادی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده هنر نیشابور، دانشکده معماری و شهر سازی و … که با استادان با تجربه  و معتبر آماده برای تحصیل دانشجویان شدند و بسیاری از این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به عنوان اساتید در دانشگاه فردوسی استخدام شدند. اگر اهل تبریز هستید هم می توانید با تور مشهد از تبریز از این دانشگاه دیدن کنید.

نام آوران دانشگاه فردوسی

افراد زیادی در زمان های گذشته وجود داشتند که با فراگیری علم و فتح قله های دانش و مهارت، افتخارات زیادی بدست آورده اند. در دانشگاه فردوسی نیز از این گونه افراد بسیار وجود داشته است و به همین خاطر میباشد که امروزه دانشگاه فردوسی جزو صدرنشینان جدول دانشگاه های معتبر کشور میباشد و این نام اوران افتخاری عظیم برای دانشگاه فردوسی مشهد بوده و هستند و خواهند بود!

علی شریعتی استاد تاریخ و پژوهشگر دینی یکی از قدیمی ترین افتخارات این دانشگاه محسوب میشود. نفر بعدی که باعث افتخار دانشگاه است، جناب کاظم مدیر شانه چی میباشد که ایشان پژوهشگر و نویسنده بزرگ ایرانی بوده است و دستاورد های زیادی در کارنامه خود دارند.

محمد واعظ زاده خراسانی یکی دیگر از افتخارات دانشگاه فردوسی مشهد میباشد. محمد واعظ خراسانی محقق و متفکر اسلامی معاصر، استاد دانشگاه و موسس دانشگاه مذاهب اسلامی پس از تحصیل در دانشگاه فردوسی بوده است و هم اکنون در میان عالمان و فقیهان شهرت زیادی دارد. از دیگر افتخارآفرینان دانشگاه فردوسی محمد مهدی رکنی یزدی میباشد. محمد مهدی رکنی یزدی استاد زبان و ادبیات فارسی و اندیشمند ایرانی میباشد که دستاورد های زیادی در طول زندگی خود بدست آورده است.

دانشگاه فردوسی مشهد نام آوران زیادی داشته است و همین امر باعث شهرت آن در تمامی کشور ها شده است و بسیاری از کشور ها با تحقیق های زیاد به این نتیجه رسیدند دانشجو های نخبه خود را به دانشگاه فردوسی برای تحصیل بفرستند تا دانشجویانی همانند دکتر علی شریعتی تربیت کنند تا آینده بسیار روشنی داشته باشند و برای کشورشان علم و عمل از دانشگاه فردوسی به ارمغان ببرند.

 ریاست دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی در ابتدا به عنوان موسسه آموزش عالی رساله حقوق و صحیفه سجادیه بود که به دست آیت الله لطفیان اداره میشد ولی بعد از زمانی پیشنهاد عوض کردن نام دانشگاه به دانشگاه فردوسی را مطرح کرد. سپس مدیریت دانشگاه فردوسی را درسال 1341 به دست دکتر حسین سامی راد سپردند تا برای پیشرفت این دانشگاه بکوشد و در طی این سال ها مدیریت دانشگاه فردوسی را پس از دکتر سامی راد به افراد متخصص و تحصیل کرده سپردند.

یکی از دلیل های پیشرفت این دانشگاه وجود مدیران و مسعولانی شایسته و کاربلد میباشد که اداره این دانشگاه را در دست دارند. همچنین مدیران این دانشگاه در سال های گذشته کتاب های بسیاری در رابطه با دانشگاه نوشته اند که کاربرد های بسیاری برای دانشجویان دارد. امروزه از سال 1392 تا کنون بدست دکتر محمد کافی اداره میشود.

دانشکده های فردوسی مشهد

دانشکده های دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد در حال حاضر دارای 13 دانشکده، 8 پژوهشکده، 2 مرکز پژوهشی و دو گروه پژوهشی موسسات علمی میباشد. یکی از این دانشکده ها دانشکده الهیات و معارف اسلامی میباشد که در سال 1337 با نام دانشکده علوم معقول و منقول تاسیس شد. در سال 1348 نام این دانشکده به دانشکده الهیات و معارف اسلامی تغییر کرد و در سه رشته حقوق اسلامی، فقه و مبانی و فلسفه کلامی پذیرای دانشجو بوده است و در طی سال های اخیر گروه های آموزشی زیادی در الهیات و معارف اسلامی فارغ التحصیل شده اند که امتیاز بسیار خوبی برای این دانشکده میباشد.

در سال 1340 در دانشگاه مشهد دانشکده علوم افتتاح شد. این دانشکده دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک  و رشته های شیمی را پذیرش میکرد. در دانشکده علوم فردوسی مشهد گروه های علمی 50 نفره دانشجویی بوجود می آوردند و برای هر گروه یک استاد برای تدریس وجود داشت. سپس در سال 1346 به بعد رشته های زمین شناسی زیست شناسی در این دانشکده شروع به تدریس شد و دانش آموزان زیادی در این دو رشته شرکت میکردند. در حال حاضر این دانشکده شامل 34 استاد با تجربه و 34 دانشیار و 25 استادیار میباشد.

[irp posts=”2659″]

در سال 1352 دانشکده کشاورزی برای تامین نیروی انسانی متخصص برای کشاورزی صنعتی تاسیس شد. هدف تاسیس این دانشکده آموزش دانشجویان برای تولید، تبدیل، نگهداری و توزیع مواد غذایی بود. پس از مدتی با پیشرفت تکنولوژی کارگاه ها و آزمایشگاه هایی ساخته شد تا دانشجویان روش زراعت صنعتی گیاهان را بصورت عملی و بسیار دقیق فرا گیرند و همین امر باعث پیشرفت بسیار زیادی در صنعت کشاورزی کشور شد.

با تاسیس دانشکده های مختلف در دانشگاه فردوسی مشهد تغییرو تحول وضعیت این دانشگاه شروع شد و باعث شد افراد موفقی که در این دانشگاه تحصیل کردند پیشرفت زیادی در تمامی رشته ها و صنعت کشور ایجاد کنند و افتخارات زیادی بدست آورند. اهالی کرمانشاه نیز می توانند با تور مشهد از کرمانشاه از این دانشگاه دیدن کنند.

سایت دانشگاه فردوسی مشهد

 دانشجویان زیادی وجود دارند که برای قبول شدن در دانشگاه فردوسی مشهد انتظار میکشند و بدلیل مشکلات روزمره نمیتوانند در هر زمان نامشخص به این دانشگاه بروند. سایت رسمی دانشگاه فردوسی مشهد این مشکل را حل کرده است که با تلفن همراه یا رایانه میتوانید وارد سایت رسمی دانشگاه مشهد شوید. رشته های تخصصی دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری کنفرانس ها و همایش ها و مسابقات مطلع همگی در داخل سایت موجود است و میتوانید از آن ها با خبر شوید.

لیست رشته های دانشگاه فردوسی مشهد

رشته های دانشگاه فردوسی مشهد

همانطور که پیش تر نیز گفتیم دانشگاه فردوسی سالانه پذیرای دانشجو های زیادی با رتبه های برتر میباشد. در مقاطع کاردانی پذیرای دانشجویان رشته گرافیک، هنر های تجسمی، نقشه کشی، معماری، نرم افزار کامپیوتر و حساب داری میباشد.

مقطع کارشناسی پیوسته دانشجویان رشته نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، نقاشی، ارتباط تصویری، مهندسی معماری، حسابداری و هنر های چند رسانه ای را پذیرا میباشد.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرای دانشجویان رشته پژوهش هنر، هنر اسلامی، معماری داخلی، تصویر سازی، ارتباط تصویری، مهندسی معماری، ادبیات نمایشی، مدیریت بازرکاتی و تاریخ هنر اسلامی میباشد. لازم به ذکر است که تمامی رشته های دانشگاه فردوسی مشهد با تدریس استاد های بسیار با تجربه و مجرب انجام میشود.

در پایان مطلب

سالانه دانشجویان زیادی هم از داخل و هم از خارج کشور برای ثبت نام دانشگاه فردوسی مشهد حاضر میشوند ولی این دانشگاه شرایط خاصی برای متقاضیان دارد.  پس از بررسی رتبه کنکور و وضعیت درسی در دوران دبیرستان آزمون ورودی دانشگاه از متقاضیان گرفته میشود. اگر دانشجویان در این چالش های ثبت نام موفق بشوند میتوانند هم به صورت حضوری و یا به صورت غیر حضوری در یکی از معتبر ترین دانشگاه های کشور که به مفصل آن را در این مطلب از سفرآس 24 معرفی کردیم، تحصیل کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.