معرفی کامل چشمه گیلاس مشهد 1403 + ادرس

0

اگر نقشه چشمه گیلاس مشهد و یا آدرس دقیق چشمه گیلاس را میخواهید با ما همراه باشید . این چشمه نزدیک به چناران ( گلمکان ) قرار دارد. اگر مشهد هستید می‌توانیم در مسیر قوچان حرکت کنید و نرسیده به چناران یا شهر جدید گلبهار وارد گلمکان شویم و دست راست با تابلو روستای چشمه گیلاس مواجه شوید. اما شاید جالب باشد که بدانید چشمه گیلاس به نام گیلاس نامگذاری نشده است و در واقع از نام اسب برگرفته شده است. اما چرا باید این نام اینقدر تغییر داشته باشد. اگر مشهد نیستید و قصد سفر دیدن از این مکان را دارید می توانید تور مشهد را رزرو کنید.

در واقع روایت است که پدر بهرام گور یا همان یزدگرد که بزه کار شناخته می‌شود در کنار همین چشمه از یک اسب لگد خورده و مرده است. به دلیل همین لگد اسب بود است که نام این چشمه به عنوان چشم گلس شناخته شده است و به مرور زمان کم کم به عنوان گیلاس رایج شد‌‌.

در برخی از منابع عنوان شده است که ابوالقاسم فردوسی تلاش کرده است که آب این چشمه را به سمت شهر توس هدایت کند و مردم این شهر را برای آب آشامیدنی بی نیاز سازد. قبل از رفتن به این محل حتما عکس چشمه گیلاس مشهد را جست و جو کنید اما نگران نباشید اگر موفق نشدید فاصله مشهد تا چشمه گیلاس زیاد نیست.

عمر شاه اسماعیل جوابگو نبود و به این امر توفیق نیافت. اما بعدها دختر وی توانست این کار را انجام دهد. مکانی که چشمه گیلاس واقع شده است به لحاظ جغرافیایی و آب و هوای بسیار مساعد برای پرورش میوه ها و باغ های دیگر دارد. به همین دلیل است که این چشمه اغلب پر آب می باشد و کمتر پیش می آید که خشک دیده شود. روستاهای اطراف اینجا از قبیله گلمکان اسجیل و غیره با آب سد این منطقه سیراب می شود.

روستای چشمه گیلاس مشهد

فاصله مشهد تا چشمه گیلاس
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

این چشمه یکی از چشمه های معروف ایران است زیرا در شاهنامه نیز از آن یاد شده است. حتی می توان آدرس دقیق چشمه گیلاس را از شاهنامه پیدا کرد. به همین دلیل بازدید کنندگان زیادی نیز دارد. البته اغلب این بازدید کنندگان یا باید اهل مطالعه باشند یا شاهنامه‌خوانی.

این چشمه به قدری پرآب و جوشان است که چشم های کوچک دیگری در اطراف آن به وجود آمده است و به قدری آب دارد که مسافران و گردشگران و مردم بومی می‌توانند در آن شنا کنند. اگر در تور مشهد از اصفهان موفق نشدید مکانی با صفا برای شنا بیابید فاصله مشهد تا چشمه گیلاس زیاد نیست پس خود را به اینجا برسانید.

جالب است بدانید این چشمه آبادانی شهر مشهد تاثیر بسیار زیادی داشته است اما چه تاثیری؟ از این چشمه برای آبیاری باغات منطقه چهارباغ مشهد استفاده می‌شد. چهارباغ در زمان شاهان قدیم بسیار زیبا و محل زندگی با قرآن و اشراف بوده است.

اولین شخصی که پیشنهاد داد تا آب چشمه گیلاس را برای شهر مشهد استفاده کنن امیر علی شیر نوایی بود. شاه عباس صفوی طرح نیمه کاره آزاد تمام کرد بنابراین آب چشمه گیلاس در منطقه چهار باغ و صحن عتیق حرم امام رضا روان شد. در مجاورت چشمه گیلاس یک زمین چمن طبیعی وجود دارد که خانواده‌های زیادی در آن برای تفریح و استراحت اتراق می‌کنند. در مسیر چشمه گیلاس مشهد دیدنی ها و استراحتگاههای زیاد دیگری وجود دارد که می توان از آنها نیز بهرمند شد.

قلعه قهقهه در چشمه گیلاس مشهد کجاست

همچنین در این زمینه چمن طبیعی مرتفع یک قلعه قدیمی نیز قابل رویت است. این قلعه ، قلعه قهقهه نام دارد و قلعه ای تاریخی است. ماجرای تاریخی قلعه قهقهه در کتاب‌های داستان زیادی آورده شده است و برای دانستن آن میتوانید این کتاب ها را مطالعه کنید. برخی از داستان ها برای این باورند که این قلعه مکانی برای روضه و شیون زنان و کودکانی که در آن حبس شده‌اند. و برخی دیگر از آنها معتقدند که طلسم شده توسط موبدان زرتشت بوده است. قبل از رفتن به این محل حتما عکس چشمه گیلاس مشهد را جست و جو کنید و یا در همین صفحه از سفرآس 24 آن را مشاهده کنید.

به هر حال شاید این داستان ها واقعیت نداشته باشد اما تاریخی است که برای آن عنوان شده است همچنین می‌توانید در داستان‌ها بخوانیم که آب این چشم چگونه به مشهد سرازیر شده است‌. در حال حاضر آب چشمه گیلاس مشهد روان نیست. از این چشمه برای آبیاری زمین ها و باغ های اطراف چناران استفاده می شود متاسفانه با خشکسالی های پی در پی این چشمه رو به کم‌آبی و نابودی می رود. امید است مسئولین هرچه سریعتر برای حفظ این منبع تدابیری بیندیشند.

همچنین در کنار این چشمه آبشارهای متعدد کوتاه و کوچکی وجود دارد که به زیبایی محیط می افزاید. همچنین خوب است بدانید اگر قصد آبتنی در این چشم را دارید ، این چشمه ۴ تا ۵ متر است بنابراین دانستن شنا الزامی است. گفته می‌شود ۲۳۰ لیتر در ثانیه آب جوشش دارد بنابراین آب این چشمه بسیار زلال و شفاف است.

در قدیم این مکان برای چراندن اسب ها و قاطر ها بوده است به دلیل چمنزار طبیعی که داشته و آب زیاد برای آشامیدن و آبتنی.

دیدنی های اطراف نقشه چشمه گیلاس مشهد

برج رادکان چناران
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اگر به چشمه گیلاس فکر می کنید دیدنی های اطراف آن را نیز از دست ندهید. اما شاید بپرسی در اطراف این چشمه چه دیدنی وجود دارد. قبل از هر چیز در همین حوالی برج زیبای رادکان وجود دارد که با کاربرد علمی خود برای تقویم نویسی و اختر شناسی در کل جهان شهرت دارد. علاوه بر اینکه بنای تاریخی و معماری آن بسیار زیباست دانستن علمی که در آن به کار رفته است نیست جذاب و دانستنی است.

بعد از برج رادکان چناران؛ روستای رادکان نیز ارزش دیدن دارد زیرا این روستا مکان تولد ابوالقاسم فردوسی بوده است. همچنین یک اقامتگاه بوم گردی و یا بهتر بگویم یک خانه تاریخی بسیار بزرگ در این منطقه وجود دارد که می توانید شب هنگام در آن استراحت کرده و ستاره‌های آسمان و نجوم و اخترشناسی را بیشتر مد نظر قرار دهید. اگر به روستای رادکان رفتید بستنی رادکان را فراموش نکنید اینجا یک بستنی مخصوص به خود و بسیار خوشمزه نیز دارد.

با توجه به نقشه چشمه گیلاس مشهد بعد از دیدن از روستای رادکان می‌توانید به روستای گلمکان مراجعه کنید البته اینجا بیشتر شبیه شهر است. این روستا مملو از باغهای میوه همچون گیلاس، آلبالو، گلابی، انجیر و غیره می باشد. این روستا دارای بانک و درمانگاه و تمام امکانات یک شهر می باشد.

یک ساعت بزرگ نیز در گلمکان وجود دارد بعد از روستای گلمکان روستای ییلاقی سرد اسجیل دارد. این روستا نیز معمولا از باغهای میوه ویلاها و خانه های روستایی سرسبز است‌. روستای ماریان نیز در همین نزدیکی با همین ویژگی هاست که در تور هوایی مشهد از اصفهان از این مکان نیز می توانید دیدن کنید.

 بعد از دیدن روستاهای این راه می توانید به شهر جدید گلبهار سری بزنید. این شهر دارای یک دریاچه مصنوعی بسیار زیبا ، زمین سوارکاری و  بالن سواری فرودگاه اختصاصی برای پروازهای تفریحی و پاراگلایدر میباشد. قبل از رفتن به این محل حتما عکس چشمه گیلاس مشهد را جست و جو کنید. اگر موفق نشدید مکانی با صفا برای شنا بیابید فاصله مشهد تا چشمه گیلاس زیاد نیست پس خود را به اینجا برسانید. در مسیر چشمه گیلاس مشهد دیدنی ها و استراحتگاههای زیاد دیگری وجود دارد که می توان از آنها نیز بهرمند شد.

آیا آب چشمه گیلاس مشهد برای شما مفید است؟

با توجه به ادرس دقیق چشمه گیلاس می توان دریافت که آب چشمه سرشار از مواد معدنی است که وقتی بدانید که بدن انسان تقریباً دو سوم آب است، بسیار مهم است. این منبع طبیعی برای تصفیه، حذف سموم ضروری است و به هر اندامی (از جمله مغز شما که 75٪ آب است) اجازه می دهد آنطور که باید عمل کند. دسترسی به آب آشامیدنی خالص، تمیز و غنی از مواد معدنی هرگز نباید تجمل گران قیمت تلقی شود. این برای سلامت ذهن و بدن ضروری است و این همان چیزی است که انسانها هزاران سال است مصرف می کنند.

موضوع آب آشامیدنی حاوی اطلاعات غلط است، بنابراین تصمیم گیری آگاهانه در مورد نوع آب که باید مصرف کنید دشوار است. بسیاری از مردم برای جلوگیری از مواد شیمیایی موجود در سیستم های آب لوله کشی آب بطری را انتخاب می کنند، اما کیفیت آب بطری در بهترین حالت زیر سوال است. متأسفانه صنعت آب بطری با عدم تشخیص محل منبع تامین آب و ادعاهای گمراه کننده و کاملاً غلط بر روی بسته بندی محصولات خود بر معضل آب آشامیدنی می افزاید.

آب چشمه گیلاس مشهد از صبح می جوشد و محتوای مواد معدنی طبیعی  است که آن می تواند مزایای بی نظیری برای سلامتی ارائه دهد. آب چشمه به طور طبیعی سرشار از مواد معدنی است و در مقایسه با آب لوله کشی شهری یا آب بطری که دارای مقادیر کلر، مواد شیمیایی ضد باکتریایی و دارویی است به تنهایی ثابت می ماند – اگرچه صنعت بزرگ پلاستیک برای انکار این حقایق تلاش زیادی کرده است.

در بیشتر موارد، مصرف کنندگان متقاعد شده اند که آب بطری از منابع شهری بهتر است. در حالی که در حقیقت  بیش از نیمی از آب بطری که در بازار فروخته می شود، مجدداً بسته بندی شده و از سیستم های لوله کشی شهری فروخته می شود.

ابتدا اجازه دهید برخی از کلمات مورد استفاده هنگام صحبت در مورد آب چشمه را روشن کنیم زیرا زبان بازاریابی گیج کننده است. آب چشمه معمولاً به عنوان آب خام، آب چاه و آب آرتزین نیز نامیده می شود. مثل آب روستای چشمه گیلاس مشهد اگرچه تفاوت هایی نیز وجود دارد.

EPA آب چشمه به عنوان تعریف هر آب که سرچشمه از آبخوان های زیرزمینی و جمع آوری شده است آن را به عنوان جریان به طور طبیعی به سطح زمین یا از طریق یک گمانه است که شیپور خاموشی را به منبع زیرزمینی فرایند تصفیه آلی آب چشمه (از منابع مطمئن و قابل اطمینان) مشخصات معدنی بسیار غنی را ارائه می دهد – بیش از هر نوع آب دیگری – اما این را نباید با مارک های تجاری که محصولات خود را با “آب یخچال” یا “آب کوهستان” بازاریابی می کنند اشتباه گرفت.

در حالی که آب چشمه، آب چاه، آب آرتزیان و آب خام از نظر منبع متفاوت هستند، همه آنها مواد مغذی و مواد معدنی ضروری تری مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سدیم را تأمین می کنند.

چه مواد معدنی در چشمه گیلاس مشهد وجود دارد؟

مواد معدنی چشمه گیلاس مشهد

مواد معدنی معمولی موجود در آب روستای چشمه گیلاس مشهد منیزیم، پتاسیم، کلسیم و سدیم به همراه مقادیر کمی آهن و روی است. تمام مواد معدنی موجود در آب به شکل یونی خود هستند، به این معنی که به راحتی از دستگاه گوارش جذب می شوند تا مواد معدنی موجود در غذاها و مکمل ها. به همین دلیل، در ترکیب با کاهش منابع معدنی موجود در خاک ما، مصرف آب غنی از مواد معدنی برای سلامتی ما اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در حالی که تمام آب در شکل اصلی خود حاوی مواد معدنی است که در زیر توضیح داده شده است این مواد معدنی گاهی اوقات با مواد شیمیایی و سموم دیگر بسته بندی می شوند. همانطور که می توانید تصور کنید، آب چشمه در خالص ترین شکل خود دارای بالاترین میزان مواد معدنی در بین انواع آب است.

آیا آب چشمه دارای مواد معدنی مفیدی است؟

آب چشمه بسته به منبع، بیشترین میزان را در مواد معدنی پتاسیم، سدیم، منیزیم و کلسیم دارد. سازمان بهداشت جهانی می گوید شیوع بیماری های قلبی و پوکی استخوان را می توان با مصرف آب منیزیم و غنی از کلسیم کاهش داد و بسیاری از تولیدکنندگان معتبر آب چشمه برای جلوگیری از عوارض احتمالی محصولاتی با میزان کم سدیم یا فاقد سدیم ارائه می دهند. بهتر است هرچه سریعتر ادرس دقیق چشمه گیلاس را پیدا کنید تا یک جرعه آب کلسیم دار بنوشید.

2.3/5 - (47 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.