توضیحات کامل کلیسای مسروپ مقدس مشهد 1403

0

وقتی نام کلیسا در شهر مذهبی مانند مشهد به میان می‌آید مسافران و حتی افراد بومی زیادی تعجب می کنند که یک شهر شیعه نشین چگونه میتواند دارای کلیسا باشد. جای تعجب نیست زیرا مشهد کنونی که محل حوزه های علمیه بسیار زیادی در کنار حرم مطهر امام رضا علیه السلام می باشد زمانی اصلی ترین مکان برای سکونت ارامنه یهودیان و حتی رفت و آمد آلمان ها و روزها و انگلیس ها بوده است.

بنابراین در شهری با این رفت و آمد و تنوع قومی وجود کلیسا بسیار لازم و حتی اضطراری بوده است. به ویژه این که محل قرارگیری کلیسای مسروپ مقدس مشهد دقیقا محله زندگی ارامنه بوده است و بنابراین بسیار طبیعی است که یک کلیسا در منطقه زندگی آنها وجود داشته باشد. اما کلیسای مسروپ مقدس کجاست و آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد چیست ؟

آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد در منطقه ارامنه

کلیسای مسروپ مقدس مشهد

منطقه ای که کلیسای مسروپ مقدس مشهد در آن واقع شده است در زمان قدیم چهارباغ بالا  یا منطقه سرشور نامرداش منطقه سرشور منطقه فرهنگی نشین و ارامنه نشین شهر بود. کارمندان دولتی که اغلب دیده ارمنی داشتند در این منطقه زندگی میکردند. با توجه به خرافات رایج در زمان‌های قدیم جالب است بدانید که سر شور و محل قرارگیری کلیسای مسروپ هیچ رمال و دعانویسی وجود نداشت. بنابراین بازدید از کلیسای مسروپ مقدس مشهد را حتما در برنامه گردشگری خود قرار دهید.

[irp posts=”4592″]

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همچنین بهترین فروشگاه های قهوه و کالباس در آن زمان بسیار مانده بود و دستاورد آلمان ها و انگلیس ها به این شهر بود در این منطقه وجود داشت. بهترین سینماهای نیز در این منطقه واقع شده بود هم اکنون دو تا اذان سینماها باقی مانده است که با مرمت و بازسازی های مکرر به شکل کنونی در آمدند. همچنین جالب است بدانید بهترین کارمندان دولت ارمنیه بوده است به همین دلیل اداره پست و اداره های دیگر به دست این مردم سپرده شده بود.

با توجه به آنکه از ارمنی ها گفتیم حالا به خوبی می‌دانیم که ارمنی ها بهترین میزبانان برای پذیرایی و بهترین خدمات برای ارائه خدمات به مردم شهر و مردمی بودند تا از کشورهای خارجی به مشهد می آمدند. بنابراین کلیسای مسروپ در زمان خود یکی از بزرگترین کلیسا ها و پرکاربردترین آنها البته ما از وجود دیگر کلیساها در شهر مشهد آگاه نیستیم و تنها یک کلیسای دیگر در منطقه شاندیز دیده شده است. اما کلیسای مسروپ مقدس کجاست و آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد چیست ؟؟

مدرسه ارامنه در مجاورت کلیسا مسروپ مقدس

در مجاورت کلیسای مسروپ مقدس مشهد یک مدرسه نیز وجود دارد هرچند این مدرسه نما و معماری بسیار زیبایی ندارد و بسیار معمولی است اما به هرحال ساختمانی تاریخی برای ارامنه محسوب می‌شود و در مشهد نیز به عنوان یک اثر تاریخی همچنان پابرجاست و بازدیدکنندگان می‌توانند از آن بازدید کنند. این مدرسه مختص دانش آموزان ارمنی در زمان‌های گذشته یعنی زمانه رضاشاه و قاجار بوده است.

مدرسه مختلط بود و به آموزش دین ارمنی زبان مخصوص آنها و آنچه مختص به این مردم بود می‌پرداخت. این مکان در سال‌های بعد به عنوان یک مدرسه عادی برای مردم آتی استفاده می شد که یهودیان از شهر مشهد فرار کردم و بعد از آن نیز ارامنه کم کم به دلیل حاکم بودن جو مذهبی شیعه بر شهر از اینجا رفتند. بنابراین بازدید از کلیسای مسروپ مقدس مشهد را در هنگام رزرو تور هوایی مشهد از اصفهان حتما در برنامه گردشگری خود قرار دهید.

آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد

آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد

خب حالا کلیسای مسروپ مقدس کجاست و آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد چیست ؟ وقتی در اطراف حرم قدم میزنیم به سمت خیابان آخوند خراسانی یا خسروی نوک پیش برویم کم کم یک صلیب بزرگ با یک گنبد هشت ضلعی را مشاهده می کنیم. این گنبد از جنس آجر سه سانت است و قدیمی بودن اون هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند. در واقع جالب است که در نزدیکی حرم امام رضا علیه السلام با گنبد و بارگاه طلایی یک گنبد کلیسا و صلیب به چشم بخورد این تضاد بسیار زیبا در شهری مذهبی شایان توجه است.

به هر حال اگر حتی یک بار این صحنه به چشم شما خورده باشد وسوسه می شوید که نزدیک بروید و این کلیسا را مشاهده کنید. در حال حاضر کلیسایی محسوب برخی از شنبه ها فعال است و درب آن فقط برای ارامنه باز می‌شود اما اگر خواهش کنید شاید شما را نیز برای بازی در این مکان پذیرا باشند. یک حیاط کوچک به داخل کلیسا وجود دارد و یک راهرو در حیاط وجود دارد که شما را به سمت کتابخانه هدایت می کند. سالن اصلی کلیسا نیز با اشکال و نقاشی های مختص به کلیساها و دین ارا بله تزیین شده است البته پر نقش و نگار نیست و بسیار ساده می باشد.

نقش کلیسای مسروپ مقدس مشهد در گردشگری

کلیساها، نمازخانه ها و خانه های ملاقات “گنجینه” تاریخ و اجتماع هستند. پتانسیل کلیساها برای جذب بازدیدکنندگان و بازدیدهای لذت بخش و ارزشمند بسیار زیاد است. بازدید از کلیسای مسروپ مقدس مشهد نیز همین حکم را دارد. انگلستان دارای مجموعه ملی فوق العاده ای از کلیساها، نمازخانه ها و خانه های ملاقات است که در سراسر روستا و در شهرها یافت می شود.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شاید به همین دلیل است که بازدید از کلیساها (اعم از قدیمی و جدید) یکی از محبوب ترین سرگرمی های کشور است و چنین مکان هایی بازدیدکنندگان خارجی را نیز به خود جلب می کند. این امر در ایران جای خود را به مساجد و گاهی به صورت موردی به کلیسا داده است.

ما معتقدیم که ساختمانهای کلیسا (منظور ما از همه مکانهای عبادت مسیحیان، از جمله کلیساهای کوچک و خانه های اجتماعات) باید برای همه مردم باز باشد و برای عبادت، فعالیتهای اجتماعی، یادگیری، بازدید فرهنگی و یادگیری تاریخ و میراث استفاده شود. به ما تلاش می کنیم تا از این ساختمانها برای حفظ و نگهداری در مرکز اجتماعات آنها، در شهرها، روستاها حمایت کنیم.

اینگونه بازدید از کلیسای مسروپ مقدس مشهد نیز مورد توجه گردشگران تور مشهد از اصفهان قرار می گیرد. ما معتقدیم که پتانسیل عظیم تحقق نیافته ای برای جلب حمایت عموم مردم با گشودن کلیساهای بیشتر به روی بازدیدکنندگان و بیان داستانهای آنها به شیوه های جدید و هیجان انگیز وجود دارد.

معماری کلیساها

هرچند از نظر سفرآس 24 معماری کلیسای مشهد خیلی خاص نیست اما آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد را در خاطر بسپارید. معماری کلیساهای جامع بزرگ است و در مقیاس بزرگ ساختمان ها مشخص می شود. بنابراین کلیسای مسروپ مقدس مشهد یک کلیسای جامع نبوده است.

کلیساها دانشگاهی، و کلیساها رهبانی اغلب شکل ساختاری پیچیده ای دارند که کمتر در یافت کلیساها محلی مثل مسروپ مقدس به چشم می خورد. آنها همچنین تمایل دارند که سطح بالاتری از سبک معماری معاصر و آثار صنعتگران حرفه ای را به نمایش بگذارند و از نظر کلیسایی و اجتماعی از موقعیتی برخوردارند که یک کلیسای معمولی محله به ندرت از آن برخوردار است.

چنین کلیساهایی به طور کلی از بهترین بناهای محلی و منبع غرور منطقه ای هستند. بسیاری از آنها برجسته ترین آثار معماری جهان هستند. اینها شامل کلیسای سنت پیتر، نوتردام دو پاریس، کلیسای جامع کلن، سالیسبوری کلیسای جامع، پراگ کلیسای جامع، لینکلن کلیسای جامع، در کلیسای سنت دنیس، سانتا ماریا مگیوره از کلیسای سان ویتال، کلیسای سنت مارک، کلیسای وستمینستر، کلیسای جامع سنت باسیل، آنتونی گائودی و کلیسای جامع قدیمی ایاصوفیه در استانبول، که اکنون مسجد است.

اولین کلیساها

اولین کلیساهای بزرگ مربوط به دوران باستان اواخر است. با گسترش مسیحیت و ساخت کلیساها در سراسر جهان و ایران، نحوه ساخت آنها وابسته به مصالح محلی و تکنیک های محلی بود. سبکهای مختلف معماری توسعه یافته و مد آنها گسترش یافته است که با استقرار دستورات رهبانی، اعزام اسقفها از منطقه ای به منطقه دیگر و سفر استادکاران سنگ تراشی که به عنوان معمار خدمت می کردند صورت می گیرد.

سبکهای پی در پی ساختمانهای کلیسای بزرگ اروپا به عنوان مسیحیان اولیه، بیزانس، رومانسک شناخته می شوند. سبک های گوتیک، رنسانس، باروک، روکوکو، نئوکلاسیک و انواع مختلف احیای اواخر قرن 18 تا اوایل قرن 20 و سپس مدرن. زیر بنای هر یک از سبک های دانشگاهی ویژگی های منطقه ای قرار دارد. برخی از این ویژگیها آنقدر برای یک کشور یا منطقه خاص مشخص است که بدون توجه به سبک آن، در معماری کلیساهایی که چندین قرن از یکدیگر طراحی شده اند ظاهر می شود. هرچند معماری کلیسای مشهد خیلی خاص نیست اما آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد را در خاطر بسپارید.

[irp posts=”4227″]

در میان بزرگترین و مهمترین کلیساهای جهان معماری بسیاری از آنها برای خدمت به عنوان کلیسای جامع یا کلیساهای ابی ساخته شده اند. دسته های زیر منحصر به فرد نیستند. کلیسا می تواند کلیسای ابی باشد و به عنوان کلیسای جامع عمل می کند. برخی از کلیساهای پروتستان مانند Ulm Minster هرگز به عنوان یکی از اینها خدمت نکرده اند.

از زمان اصلاحات بسیاری از فرقه های مسیحی غربی به طور کلی از اسقف اعظم صرف نظر کردند و کلیساهای قرون وسطایی وضعیت کلیسای خود را از دست دادند به دست آوردند یا دوباره از دست دادند. مانند سنت ژایلز، ادینبورگ یا سنت مگنوس، کرک وال. برخی از کلیساهای بزرگ قرون وسطی، مانند ابی وست مینستر، ابی های سابق هستند. دیگران دوست دارندکلیسای جامع ریپون و بات ابی به عنوان کلیساهای خانقاهی ساخته شدند و در قرون اخیر به کلیساهای جامع یا کلیساهای کلیسایی تبدیل شدند.

دیگران دوباره به عنوان کلیساهای کلیسایی ساخته شده و متعاقباً به کلیساهای جامع، مانند کلیسای جامع ساوت وارک، تبدیل شدند. برخی از کلیساهای مهم “معابد” یا “سخنرانی” نامیده می شوند. در میان کلیساهای کاتولیک روم، بسیاری از آنها از قرن 18 به عنوان ” باسیلیکا ” ارتقا یافته اند. به هرحال ما به هیچ کدام از این کلیساها در ایران دستری نداریم و تنها می توانیم در مشهد از کلیسای مسروپ مقدس بازدید کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.