شهر باستانی حریره؛ سفری در دل تاریخ جزیره

شهر باستانی حریره

جاذبه های تاریخی یکی از مهم ترین اماکن توریستی در هر شهری محسوب می شوند. گذشته پر از رمز و راز است و کشف این رمز و راز در دیدن این بناهای کهنسال نهفته شده است.

این شهر باستانی حریره شما را به زمانی می برد که زندگی به شکل ساده تری برای مردمانی کهن در جریان بود. زمانی که دیوارها از سنگ و ساروج و مرجان ساخته می شد و حمام ها دلاک داشت. روزگاری که دل مردم چون خانه هاشان ساده بود و کارشان پر برکت.

در کیش به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری ایران می توانید شاهد بسیاری از این جاذبه های تاریخی باشید. این سرزمین پر قدمت برای اهالی گشت و گذار در دل تاریخ چند سورپرایز ویژه دارد.

جزیره هندورابی، کاریز کیش، روستای باغو، خانه بومیان کیش و بسیاری دیگر از اماکن این جزیره سورپرایزهایی هستند که می تواند شما را مهمان زمانی کند که هنوز متولد نشده بودید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شهر باستانی حریره نیز کی از این سورپرایزهاست. این شهر از جمله یادگاری های دوران کهن جزیره است که اکنون جز ویرانه هایی از آن باقی نمانده. اما همین ویرانه ها می تواند شما را  در روزگار گذشته غرق کند.

البته برای کسانی که علاقه ای به جاذبه های قدیمی ندارند و به قصد خرید وارد جزیره شده اند می توانیم بازدید از مراکز خرید متنوع جزیره را پیشنهاد بدهیم. مرکز خرید پردیس 1 و پردیس 2 از جمله بازارهای معروف جزیره برای اهالی خرید هستند.

حضور در 800 سال پیش

کیش به عنوان شهری پر قدمت با تاریخی کهن مسافرانش را بر یک ماشین زمان سوار می کند و پس از گذشت 800 سال در جایی به نام شهر باستانی حریره پیاده می کند.

اکنون در زمان ساسانیان هستید. زمانی که بنای این شهر پایه ریزی شد. آن هنگام که بازرگانان از بندر سیراف نا امید شده بودند در فکر بنای شهری دیگر افتادند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

آنها جایی در شمال کیش را انتخاب نمودند و پایه شهری به وسعت 120 هکتار را پی ریزی کردند. شهری سرسبز و لطیف که هیچ نامی چون حریره برازنده اش نبود. شهری که با رونقش کم کم سیراف به فراموشی سپرده شد. شهری ساخته شده از سنگ و ساروج و گچ و آهک و مرجان.

شگفتی های شهر باستانی حریره

تعجب نکنید اگر هنگام پیاده شدن از ماشین زمان کیش چیزهایی شگفت دیدید. مثلاً دیواره هایی سنگی را دیدید که لایه ای از گچ بر آنها کشیده شده است و یا چشمتان به خانه ای اعیانی افتاد که دارای اتاق شاه نشین است.

یا مسجدی دیدید با چهار محراب که سقفی بر سر آن نیست ویا حمامی پیش چشمتان سبز شد که دارای خزینه و سربینه و جایگاه دلاک هاست.

جای شگفتی وجود ندارد. شما اکنون در 800 سال پیش قدم گذاشته اید. در شهری که معماری اصیل ایرانی را نشان شما می دهد.؛ در شهر باستانی حریره.

جاذبه های شهر حریره

این شهر باستانی حریره جاذبه های بسیاری را در دل خود قرار داده که بازدید از آنها برای مسافران مغتنم ست. یکی از این بناها خانه ای است که وسعتش و  شاید ثروتمند بودن صاحبش آن را به خانه اعیانی مشهور کرده است.

خانه ای که از یک خانه شمالی بزرگ و یک خانه جنوبی کوچکتر تشکیل شده است. اکنون در بقایای  این خانه می توانید شاهد سکوهای جلوی ورودی و راهرویی متصل به حیاط باشید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مسجد قدیمی حریره از دیگر بناهای تاریخی این شهر است که نشان دهنده دوران شکوه این شهر در زمان مسلمانان است. حمامی کهن با فضاهایی قدیمی از دیگر بناهایی است که از این شهر به جا مانده است.

سفری چند منظوره به شهر تاریخی حریره

با حضور در شهر باستانی حریره راه خود را تا یکی دیگر از جاذبه های تاریخی جزیره یعنی شهر زیرزمینی کاریز کیش کوتاه کرده اید.

این شهر نیز یادگاری ارزشمند از دورانی کهن است که شما را مهمان فضایی در عمق 16 متری زمین می کند.

مر کز خرید دامون نیز می تواند در اطراف این شهر مقصد اهالی بازارگردی قرار گیرد. برای تفریح نیز می توانید در حدود دو کیلومری این شهر از تفریحاتی چون بانجی جامپینگ و کلوپ دریایی آکواریوس بهره مند شوید.

بنابراین سفر به این شهر تاریخی را می توانید یک تیر و چند نشان بدانید. یک تیر و چند نشان که می تواند در تور کیش از اصفهان فرصت بیشتری برای کیش گردی در اختیار شما بگذارد.

4/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.