شهر باستانی حریره؛ سفری در دل تاریخ جزیره

شهر باستانی حریره
0

شهر باستانی حریره : جاذبه های تاریخی یکی از مهم ترین اماکن توریستی در هر شهری محسوب می شوند. گذشته پر از رمز و راز است و کشف این رمز و راز در دیدن این بناهای کهنسال نهفته شده است.

این شهر باستانی حریره شما را به زمانی می برد که زندگی به شکل ساده تری برای مردمانی کهن در جریان بود. زمانی که دیوارها از سنگ و ساروج و مرجان ساخته می شد و حمام ها دلاک داشت. روزگاری که دل مردم چون خانه هاشان ساده بود و کارشان پر برکت.

در کیش به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری ایران می توانید شاهد بسیاری از این جاذبه های تاریخی باشید. این سرزمین پر قدمت برای اهالی گشت و گذار در دل تاریخ چند سورپرایز ویژه دارد.

جزیره هندورابی، کاریز کیش، روستای باغو، خانه بومیان کیش و بسیاری دیگر از اماکن این جزیره سورپرایزهایی هستند که می تواند شما را مهمان زمانی کند که هنوز متولد نشده بودید.

شهر باستانی حریره نیز کی از این سورپرایزهاست. این شهر از جمله یادگاری های دوران کهن جزیره است که اکنون جز ویرانه هایی از آن باقی نمانده. اما همین ویرانه ها می تواند شما را  در روزگار گذشته غرق کند.

البته برای کسانی که علاقه ای به جاذبه های قدیمی ندارند و به قصد خرید وارد جزیره شده اند می توانیم بازدید از مراکز خرید متنوع جزیره را پیشنهاد بدهیم. بازار پردیس کیش از جمله بازارهای معروف جزیره برای اهالی خرید هستند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

حضور در 800 سال پیش شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره
شهر باستانی حریره

کیش به عنوان شهری پر قدمت با تاریخی کهن مسافرانش را بر یک ماشین زمان سوار می کند و پس از گذشت 800 سال در جایی به نام شهر باستانی حریره پیاده می کند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اکنون در زمان ساسانیان هستید. زمانی که بنای این شهر پایه ریزی شد. آن هنگام که بازرگانان از بندر سیراف نا امید شده بودند در فکر بنای شهری دیگر افتادند.

آنها جایی در شمال کیش را انتخاب نمودند و پایه شهری به وسعت 120 هکتار را پی ریزی کردند. شهری سرسبز و لطیف که هیچ نامی چون حریره برازنده اش نبود. شهری که با رونقش کم کم سیراف به فراموشی سپرده شد. شهری ساخته شده از سنگ و ساروج و گچ و آهک و مرجان.

شگفتی های شهر باستانی حریره

تعجب نکنید اگر هنگام پیاده شدن از ماشین زمان کیش چیزهایی شگفت دیدید. مثلاً دیواره هایی سنگی را دیدید که لایه ای از گچ بر آنها کشیده شده است و یا چشمتان به خانه ای اعیانی افتاد که دارای اتاق شاه نشین است.

یا مسجدی دیدید با چهار محراب که سقفی بر سر آن نیست ویا حمامی پیش چشمتان سبز شد که دارای خزینه و سربینه و جایگاه دلاک هاست.

جای شگفتی وجود ندارد. شما اکنون در 800 سال پیش قدم گذاشته اید. در شهری که معماری اصیل ایرانی را نشان شما می دهد.؛ در شهر باستانی حریره.

جاذبه های شهر باستانی حریره

این شهر باستانی حریره جاذبه های بسیاری را در دل خود قرار داده که بازدید از آنها برای مسافران مغتنم ست. یکی از این بناها خانه ای است که وسعتش و  شاید ثروتمند بودن صاحبش آن را به خانه اعیانی مشهور کرده است.

خانه ای که از یک خانه شمالی بزرگ و یک خانه جنوبی کوچکتر تشکیل شده است. اکنون در بقایای  این خانه می توانید شاهد سکوهای جلوی ورودی و راهرویی متصل به حیاط باشید.

مسجد قدیمی حریره از دیگر بناهای تاریخی این شهر است که نشان دهنده دوران شکوه این شهر در زمان مسلمانان است. حمامی کهن با فضاهایی قدیمی از دیگر بناهایی است که از این شهر به جا مانده است.

سفری چند منظوره به شهر تاریخی حریره

با حضور در شهر باستانی حریره راه خود را تا یکی دیگر از جاذبه های تاریخی جزیره یعنی شهر زیرزمینی کاریز کیش کوتاه کرده اید.

این شهر نیز یادگاری ارزشمند از دورانی کهن است که شما را مهمان فضایی در عمق 16 متری زمین می کند.

مر کز خرید دامون نیز می تواند در اطراف این شهر مقصد اهالی بازارگردی قرار گیرد. برای تفریح نیز می توانید در حدود دو کیلومری این شهر از تفریحاتی چون بانجی جامپینگ و کلوپ دریایی آکواریوس بهره مند شوید.

بنابراین سفر به این شهر تاریخی را می توانید یک تیر و چند نشان بدانید. یک تیر و چند نشان که می تواند در تور کیش از اصفهان فرصت بیشتری برای کیش گردی در اختیار شما بگذارد.

درباره شهر باستانی حریره

جزیره کیش به دلیل سواحل زیبا و مراکز خرید معروف است. اما از نظر جاذبه تاریخی نیز غنی است. یکی از این مکان ها شهر باستانی حریره است. این مکان که به عنوان یکی از خزانه های ملی ایران نیز به ثبت رسیده است، بیش از 800 سال قدمت دارد.

این شهر با مساحت بیش از 120 هکتار شامل حمام عمومی قدیمی، مسجد، ساختمان اشرافی، قنات و کارگاه پانتی است. مورخان معتقدند که شهر باستانی حریره پس از تخریب سیراف، بندری بسیار محبوب ساخته شده است. حریره شهری جذاب و سرزنده بود که تجار عاشق آن بودند.

موقعیت شهر باستانی حریره

از آنجا که این شهر باستانی در قسمت شمالی جزیره واقع شده است، می توانید به راحتی از اکثر جاذبه های دیگر کیش دیدن کنید. سواحل کیش، کشتی یونانی، مجموعه پارک دلفین ها، کاریز کیش، مراکز خرید کیش، هندورابی و خلیج فارس برخی از این مکان ها هستند.

کجا در نزدیکی شهر باستانی حریره غذا بخورید

وقتی کار ماجراجویی خود را در شهر باستانی حریره تمام کردید، وقت غذا خوردن است! رستوران برکت، رستوران گیلانه و رستوران رویال استار از جمله انتخاب های شما برای رستوران در این نزدیکی هست.

محل اقامت در نزدیکی شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره
شهر باستانی حریره

جزیره کیش به عنوان یک مقصد گردشگری، طیف وسیعی از هتل ها را ارائه می دهد. از هتل های مقرون به صرفه و متوسط ​​تا هتل های متوسط ​​و لوکس. اگر بودجه شما محدود است، می توانید در هتل کیش خاتم، هتل کیش فنوس یا هتل کیش ستاره اقامت کنید تا پول خود را صرف فعالیت های ماجراجویانه کنید.

همچنین، یاسمن هتل، کیش گلدیس هتل، و سیمرغ کیش هتل های مقرون به صرفه در این جزیره هستند. و اگر شما ترجیح می دهید در هتلی لوکس و مدرن اقامت، شما می توانید چیزی متوسط و مابین را انتخاب کنید فلامینگو هتل، آرامیس هتل کیش، و مارینا پارک هتل گزینه مناسبی است.

تاریخ شهر باستانی حریره

این شهر باستانی در کنار ورزشگاه المپیک قرار دارد.  مجموعه ورزشی ورزشگاه المپیک یکی از مجموعه های ورزشی محبوب در جزیره کیش که اگر به این ورزشگاه مراجعه کنید ویرانه های شهری به چشم شما می خورد این ویرانه ها همان شهر باستانی حریره است‌. هرچند از این شهر تنها چند باره باقی مانده است اما زمانی که مکانی پر رفت و آمد برای تجارت و اعیان بود.

شهر باستانی حریره در شمال جزیره کیش واقع شده و زمانی طلایی ترین نقطه جزیره برای صید مروارید و فروش آن محسوب می‌شد. این شهر دارای بخش‌های مختلفی است که هر چند در حال حاضر شبیه به ویرانه می باشد اما این بخشها عبارتند از  عمارت اعیانی حمام مسجد تاریخی کارگاه شیشه گری و قنات های قدیمی که باز اید از آن ها ارزش زیادی دارد.

 تاجران سیرافی یکی از مهمترین تاجران در دوره چهارم هجری بوده است این تاجران برای وسعت بخشیدن و محکم تر کردن تجارت خود به جزیره کیش مراجعه کردند. آنها شهر باستانی حریره را ساختند جالب ترین نقطه مورد توجه در این شهر وجود تاسیسات آبی است که نشان می‌دهد سازندگان این شهر نبوغ بالایی داشتند.

رستوران اعیانی شهر حریره با توجه به معماری خاصی که دارد یادآور معماری شهرهای همچون اصفهان یزد و کاشان است‌. همچنین کاشیکاریهای در این شهر دیده می شود که باز هم مشابهت زیادی با معماری فلات ایران دارد. کاشی کاری ها شبیه به ساختمان هایی مانند تخت سلیمان و سلطانی در دوره ایلخانی میباشد.

 معماری این بنا چندمی پیچیده است و دارای چاه‌های متعدد در گوشه و کنار شهر باستانی حریره می باشد که البته نادر و جالب به نظر می‌رسد قسمتی برای صیادی مروارید و ماهی وجود دارد که با شیارهایی به سمت دریا می توان آن را تشخیص داد.

جالب است بدانید شهر باستانی حریره دارای حمام است و با وجود یک گرمخانه با تو خزینه یک از جالب ترین برنامه ها در قسمت جنوبی ایران می باشد. با توجه به اینکه ساختمان در دوره ایلخانی بنا شده است یکی از قدیمی ترین حمام ها در ایران شناخته می شود‌.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.