شهر زیرزمینی کاریز کیش؛ عقب گرد به 2500 سال پیش

کاریز کیش
0

شهر زیرزمینی کاریز کیش : هنگامی که سخن از مقصدی بین المللی چون جزیره کیش به میان می آید شاید تصورتان این باشد که همه چیز در آنجا مدرن است. شما چندان غلط فکر نکرده اید.

شما می توانید در رزرو تور کیش برنامه رفتن به این شهر را بچینید.

این شهر انواع تفریحات و تجهیزات به روز را در خود گرد آوری کرده و هتل هایی لوکس و پنج ستاره چون هتل ترنج و هتل پانوراما را در خود جای داده.  اما همزمان با آن از نمایش جاذبه های تاریخی و سنتی نیز جا نمانده است.

این جزیره به عنوان قدیمی ترین جزیره خلیج فارس تصاویر بسیاری از روزگاران کهن را در خود حفظ کرده تا قدمتش را به رخ دنیای معاصر بکشد.

شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از نمایشگاه های تاریخ در جزیره کیش است. نمایشگاهی که شما را به اندازه 2500 سال عقب می برد.

نقش ها و طراحی آبزیان در شهر زیر زمینی کاریز کیش

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

شهر زیر زمینی کاریز کیش با طرح سنتی خود شما را به دل زمین دعوت می کند. جایی که تا عمق 16 متری زمین پایین می روید و از خنکایی مطبوع لذت می برید.

این شهر با طرح زیبای خود یکی از جاذبه های دیدنی کیش محسوب می شود. هنگام بازدید از این شهر با سری بالا قدم بردارید و از سقف ها غافل نشوید.

آبزیان سال ها تلاش کرده اند تا توانستند طرحی زیبا بر سقف این شهر نقش کنند. تلاشی که به پایان عمرشان منجر شد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

حاصل کار این طرحان ماهرحالا نگاه شما را محو تماشای سقف هایی مرجانی می کند. سقف هایی که با فسیل هایی از انواع آبزیان زینت یافته است.

آبی که مرجان ها تصفیه کرده اند و خاکی که درمان دردهاست

یکی از جذابیت های این شهر ریشه در آب و خاک آن دارد. آب و خاکی که مردم درمان دردهایشان را ازآنها می جویند. آب این شهر حاصل بارندگی های فصلی است که به لطف وجود مرجان ها تصفیه شده اند.

این آب روزی آنقدر ارزشمند بود که با کالاهای دیگر معاوضه می شد و برای کشورهای حوزه خلیج فارسی غنیمتی مهم به شما می آمد.

حتی آنقدر ارزشمند بود که محملی برای حاجت گرفتن مردمان شده بود. مردمانی که برای برآوردن حاجت خود سکه ای را در این آب روانه می کردند. خاک های این کاریز مثل آب آن اکنون ارزشمند است و در گل درمانی به کار گرفته می شود.

کاریز کیش کجاست؟

داستان از این قرار بود که دو رشته کاریز از مناطق باغو و صفین سرچشمه گرفته اند و پس از طی مسیری به کاریز کیش رسیدند. در آنجا به سه رشنته تبدیل شدند و سپس در یک رشته جریان پیدا کردند و به سمت شهر باستانی حریره پیش رفتند.

حلقه هایی که برای برداشت آب در این مسیر دیده می شود از روزهایی دور سخن می گوید. این شهر امرزوه بسیاری از گردشگران را پای قصه خود نشانده است. پای قصه شهری کهن در جزیره ای پر قدمت.

امکانات دنیای معاصر در شهری کهن

این کاریز کیش که زمانی مورد غفلت قرار گرفته بود به مروز زمان توجه خیلی ها را به سقف های مرجانی و آب شیرین خود جلب کرد.

از آن پس سرمایه گذاری برای مرمت شهری 2500 ساله شروع شد و اکنون این کاریز کیش به یکی از مهم ترین جاذبه های کیش در نظر گردشگران تبدیل شده است.

حالا در مسیر منتهی به این شهر می توانید بازارچه ببینید، از موزه دیدن کنید، به رستوران بروید و مهم تر از همه از کانالی جذاب عبور کنید.

کانالی جذاب که شما را به پای دیدن تصاویری از شاهنامه می کشاند. شما در این کانال سوار بر قایق راهی می شوید. آنگاه هفت خوان رستم از پیش چشمان شما عبور می کند و با یک نقالی جذاب به وجد می آیید.

این تصاویر که حکایت از ایرانی کهن دارد کاملاً با بافت سنتی و اصیل این شهر در تناسب است.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.