کشور موریس در کجا قرار دارد ؟

موریس کجاست
0

در این مقاله می خواهیم به سوال “کشور موریس کجاست؟” پاسخ داده و موقعیت مکانی، جاذبه های گردشگری، تاریخچه و آب و هوای جزیره موریس را شرح دهیم.

موقعیت مکانی کشور موریس

در پاسخ به سوال کشور موریس کجاست باید گفت کشور موریس، در شرق قاره آفریقا و اقیانوس هند واقع شده و این جزیره به عنوان تکه ای از بهشت و جمهوری موریس شناخته شده است. شهرت این جزیره به علت سواحل زیبای آن بوده و می تواند مقصدی ایده آل برای گذراندن تعطیلات شما باشد. کشور موریس، سرزمینی آتشفشانی می باشد که صخره های مرجانی و تالاب ها و سواحلی پوشیده از نخل در آن وجود دارد.

جمعیت این کشور 2/1 میلیون نفر می باشد که در مساحت 865/1 کیلو متر مربع زندگی می کنند که این جمعیت را چینی ها، مسلمانان، هندو ها، کرویل ها و اروپایی ها تشکیل می دهند.

جاذبه های گردشگری کشور موریس

جاذبه های کشور موریس کجاست؟ پورت لوئیس، پارک چامارل، جزیره گابریل، دهات سرفس، گرند باسین و جزیره آیگرتس می باشند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

پورت لوئیس

پایتخت کشور موریس و بندر اصلی آن، پورت لوئیس است که در سال 1735 ساخته شده و بزرگ ترین شهر موریس محسوب می شود. ساختمان های زیادی در این شهر بنا شده است که یکی از این ساختمان ها، قلعه آدلاید یا لا سیتادل می باشد که در سال 1835 توسط بریتانی ها ساخته شده است. بازار پورت لوئیس، محله چینی ها و کودان واترفرانت اصلی ترین جاذبه های گردشگری این بندر هستند.

شهر پورت لوئیس، اقامتگاه رضا شاه در موریس بود که پس از خلع شدن از سلطنت، به این شهر تبعید شد و به مدت 5 ماه در عمارت والری واقع در این بندر زندگی کرد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

پارک چامارل

این مکان دارای خاک هایی به رنگ قهوه ای، قرمز، آبی، سبز، بنفش، زرد و ارغوانی می باشد.آبشار چامارل، یکی دیگر از جاذبه های این پارک است که ارتفاع 100 متری دارد و پیرامون آن را جنگل ها و صخره ها احاطه کرده اند.

جزیره گابریل

این جزیره در شمال کشور موریس قرار گرفته است. جزیره راوند و جزیره فلت در 750 متری آن هستند. جزیره گابریل، 42 هکتار مساحت دارد و ارتفاع بلند ترین نقطه آن 28 متر می باشد. این جزیره برای غواصی بسیار ایده آل است و به علت آب های شفاف و سواحل بکر خود، شهرت دارد.

دهات سرفس

یک آتشفشان خاموش با ارتفاع 605 متری در دهات سرفس قرار دارد که از 600 هزار سال پیش غیر فعال شده است. عمق این آتشفشان، 85 متر و دهانه آن 300 متر قطر دارد که این دهانه، به علت دریاچه کوچکی که در مرکز آن وجود دارد اصلی ترین جاذبه گردشگری این دهات محسوب می شود.

گرند باسین  

گرند باسین، دریاچه ای است که به نام گانگا تالائو شناخته شده و در یک کوه در منطقه ساوان موریس واقع شده است. این دریاچه، از سطح زمین 600 متر بالاتر می باشد و مکانی مقدس برای هندو های ساکن جزیره می باشد. در گرند باسین هر سال مراسمی توسط هندو ها برگزار شده و در کنار آن، معبد خدای شیوا است که برای آن ها بسیار مقدس می باشد. در این منطقه، مجسمه شیوا با ارتفاع 33 متر ساخته شده که بزرگ ترین مجسبه موریس می باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

جزیره آیگرتس

مساحت جزیره آیگرتس، 25 هکتار است و یک جزیره مرجانی می باشد. این جزیره، خارج از شهر ماهبورگ واقع شده و یک منطقه حفاظت شده است. کمیاب ترین پرندگان در این جزیره هستند و حیوانات جزیره آیگرتس کبوتر صورتی، لاک پشت آلدرابرا و گرین جیکو فلسوما می باشند. 18 گونه گیاهی در این جزیره در خطر انقراض هستند که در هیچ کجای جهان رشد نمی کنند.

تاریخچه شهر موریس

در بالا راجب موقعیت مکانی و جاذبه های گردشگری شهر موریس کجاست صحبت کردیم و حالا می خواهیم تاریخچه آن را شرح دهیم.

اعراب

حقایق کشف شده نشان می دهد در قرن دهم میلادی، عرب ها اولین کسانی بودند که این جزیره را کشف کردند و نام آن را، دینا آروبی به معنای جزیره بیابانی گذاشته اند.

پرتغالی ها

دریانورد پرتغالی به نام دومینگو فرناندز در سال 1507 به این جزیره آمد و نام مجمع الجزایری ریونیون و رودریگز را به “ماسکارین” تغییر داد و تا به الان به همین نام شناخته می شود. پرتغالی ها از این جزیره برای مسیر تجاری خود با هند استفاده کرده و در آن ساکن نشدند.

 هلندی ها

در سال 1598 میلادی به این جزیره آمدند و نام آن را موریس گذاشتند. هلندی ها در سال های اول در جزیره زندگی نمی کردند فقط از منابع آن استفاده داشتند. آن ها برای جلوگیری از اشغال جزیره توسط فرانسوی ها و بریتانیا در سال 1630 در این جزیره ساکن شدند و به علت مشکلاتی همچون آفت ها و طوفان های سهمگین، برای همیشه این جزیره را ترک کردند.

فرانسوی ها

فرانسوی ها جزیره موریس را در سال 1751 اشغال کرده و آن را به جزیره فرانسه نام گذاری کردند. آن ها در بندر پورت مورث وست و پورت ساوث ایست ساکن شدند و برای انجام کار هایی از جمله دریانوردی و صنعت گرایی هندی از این جزیره استفاده می کردند.

انگلیسی ها

انگلیسی ها در سال 1810 میلادی، موفق شدند جزیره موریس را از فرانسوی ها پس بگیرند و از آن برای مسیر تجاری خود به هندوستان استفاده کنند. انگلیسی ها، برای بار دیگر نام جزیره را به موریس تغییر دادند.

آب و هوای جزیره موریس

بعد از پاسخ به سوال کشور موریس کجاست و عواملی که در ابتدای مقاله به آن ها اشاره کردیم، می خواهیم در مورد آب و هوای جزیره موریس چند مورد را نام ببریم که عبارت اند از:

  • پایین ترین دمای آب های جزیره موریس در ماه آگوست و بالا ترین دمای آن، در ماه فوریه است.
  • بیشترین وزش باد، در ماه جولای است که با سرعت 17 مایل بر ساعت می وزد.
  • اواسط ماه ژوئن تا آخر ماه سپتامبر، 3 ماه سرد سال و ماه دسامبر تا آوریل، 4 ماه گرم سال است.
  • ماه فوریه گرم ترین ماه است اما بیشترین روزهای بارانی در این ماه می باشند.
اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.