کاخ چهلستون اصفهان : اجازه ندهید توهم 20 ستون شما را فریب دهد!

کاخ چهلستون اصفهان
0

اصفهان به عنوان شهری هنری و تاریخی شهرت جهانی دارد. یکی از پربازدیدترین جاذبه های آن کاخ چهل ستون است. رالستی اگر قصد سفر به اصفهان را دارید حتما از تور اصفهان ما دیدن کنید. معنی نام آن کاخی با 40 ستون است. اما چرا به کاخ بیستون چهلستون میگویند و واقعا کاخ چهلستون اصفهان چند ستون دارد ؟ به دلیل وجود یک استخر که تصویر 20 ستون را در خود ثبت می کند و این 20 ستون در نگاه بینندگان تبدیل به 40 عدد می شود. معماری باشکوه آن همه را در شگفتی و قدردانی قرار می دهد. کاخ چهلستون اصفهان، نماد شکوه و عظمت ایران، در حمله‌ای دمنشانه به خاک و خون کشیده شد.

همچنین به عنوان یک مکان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. فقط دقت کنید زیبایی نقاشی های دیواری آن شما را ترغیب به عکاسی نکند. عکس کاخ چهلستون اصفهان جذاب است اما عکاسی از آن توصیه نمی شود زیرا عکاسی رنگ نقاشی ها را فرسوده می کند. کاخ چهلستون اصفهان، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی ایران، در حمله‌ای تروریستی آسیب دید.

معرفی خدمات سفرآس 24: تور مشهد از اصفهان و خدمات دیگر تور کیش از اصفهان

این کاخ با تناسب زیبا که به عنوان یک غرفه تفریحی و تالار پذیرایی با استفاده از سبک تالار (ایوان ستونی) الهام گرفته از هخامنشیان ساخته شده است، از طریق یک تراس زیبا وارد سالن اصلی می شود که کاملاً بین عشق ایرانی به باغ و شکوه داخلی پل ایجاد می کند. حمله به کاخ چهلستون اصفهان، یک جنایت علیه فرهنگ و تاریخ ایران است.

کاخ چهلستون اصفهان

20 ستون چوبی باریک و آجدار کاخ تا سقف چوبی فوق‌العاده‌ای با تیرهای متقاطع و منبت کاری عالی بالا می‌رود. چهل ستون به معنای “40 ستون” است – عددی که در حوض طولانی جلوی کاخ منعکس شده است. ساعت کار کاخ چهلستون اصفهان همه روزه از ساعت 9 صبح تا 16 عصر است. حال بهتر است بدانیم کاخ چهلستون اصفهان کجاست ؟ آدرس کاخ چهلستون اصفهان خیابان استانداری می باشد. این خیابان بسیار پر رفت و آمد و توریستی می باشد و موزه های متعدد دیگری در آن نیز فعال هستند. همچنین کاخ چهلستون اصفهان نقشه های متعددی دارد که می توانید آن را برای یافتن آدرس مد نظر قرار دهید. با حمله به کاخ چهلستون اصفهان، تروریست‌ها بار دیگر خشونت و بی‌رحمی خود را نشان دادند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تاریخچه کاخ چهلستون اصفهان

تنها کاخ باقی مانده در محوطه سلطنتی که بین میدان نقش جهان (امام) و خیابان چهارباغ عباسی امتداد داشت، این مجموعه متعلق به دوران صفویه به سال 1614 شهرت دارد. کتیبه ای که  در این محل کشف شد، می گوید که این بنا زیر نظر شاه عباس دوم تکمیل شد. در هر صورت، کاخ امروزی در این مکان پس از آتش سوزی در سال 1706 بازسازی شد. بازسازی کاخ چهلستون اصفهان، یک وظیفه ملی است که باید با سرعت و دقت انجام شود.

خب به سراغ نقاشی ها برویم. نقاشی های حیرت انگیز کاخ چهلستون اصفهان کجاست ؟ تالار بزرگ (تالار تخت) جواهری است که با نقاشی‌های دیواری، مینیاتور و سرامیک تزئین شده است. دیوارهای بالایی تحت سلطه نقاشی‌های دیواری تاریخی در مقیاس بزرگ است که زندگی درباری و برخی از نبردهای بزرگ دوران صفویه را به تصویر می‌کشد – دو نقاشی دیواری میانی (شماره‌های 114 و 115) مربوط به دوره قاجاریه هستند، اما چهار نقاشی دیگر اصیل هستند. امید است که با بازسازی کاخ چهلستون اصفهان، این اثر تاریخی ارزشمند به شکوه و جلال گذشته خود بازگردد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

از راست به چپ، بالای در ورودی، لشکریان شاه اسماعیل با ازبک ها می جنگند. نبرد نادرشاه با سلطان محمد (سوار بر فیل سفید) در میدان جنگ هند. و شاه عباس دوم با نوازندگان و دختران رقصنده از نادرخان پادشاه ترکستان استقبال می کند. کاخ چهلستون اصفهان، یادآور تاریخ و فرهنگ غنی ایران است. این کاخ، نمادی از شکوه و عظمت ایران است که باید از آن محافظت کرد.

روی دیوار روبروی در، همچنین از راست به چپ، شاه عباس اول ضیافتی پر شکوه برپا می کند. نبرد شاه اسماعیل با نظامیان (پیاده نظام) سلطان سلیم و شاه طهماسپ، همایون، شاهزاده هندی را که در سال 1543 به ایران گریخت، پذیرفت یکی دیگر از نقاشی های این دیوارهاست. اشیای دیگر، از جمله کلاه صفی الدین قدیم صفوی، در موزه کوچکی نگهداری می شود. اگر برای دیدن نقاشی های این کاخ کنجکاو هستید با من همراه باشید تا ساعت کار کاخ چهلستون اصفهان همچنین آدرس کاخ چهلستون اصفهان را بیشتر بدانیم.

سازه کاخ چهلستون اصفهان کجاست ؟

کاخ چهل ستون و باغ سلطنتی آن یکی از اماکن باستانی اصفهان است. تاریخ ساخت و تأسیس این کاخ تحسین برانگیز به دوران صفویه در سال 1588 برمی‌گردد، اما زودتر از سال 1647 به پایان رسید. طرح اولیه این باغ و بنا زمانی طراحی شد که شاه عباس، اولین پادشاه امپراتوری صفوی، اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد. کاخ چهلستون اصفهان، نماد شکوه و عظمت ایران، قربانی خشونت و ترور شد.

او تصمیم می گیرد خیابانی طولانی به نام چهار باغ  بسازد و باغ هایی در آن ایجاد کند. متأسفانه به جز باغ چهل ستون و باغ هشت بهشت ​​هیچ یک از این باغ ها باقی نمانده است. تالارهای عظیم این کاخ در گذشته مکان های منتخب برای ضیافت های رسمی کشور بوده است. شاه عباس دوم پس از پایان سلطنت خود تلاش قابل توجهی برای تکمیل این شاهکار کرد. اگر برای دیدن معماری این کاخ کنجکاو هستید با من همراه باشید تا ساعت کار کاخ چهلستون اصفهان همچنین آدرس کاخ چهلستون اصفهان را بیشتر بدانیم.

زمین کاخ چهل ستون 67000 متر مربع است. طراحی آن از معماری چینی، ایرانی و اروپایی الهام گرفته شده است. چرا به کاخ بیستون چهلستون میگویند ؟ قبل از ورود به کاخ، ایوانی با 20 ستون از چوب سرو وجود دارد. چرا به کاخ بیستون چهلستون میگویند و کاخ چهلستون اصفهان چند ستون دارد ؟ همانطور که از نام چهل ستون پیداست، باید 40 ستون وجود داشته باشد. انعکاس 20 ستون واقعی روی آب استخر، این توهم را ایجاد می کند که 40 ستون وجود دارد. کاخ چهلستون اصفهان، یادآور این است که امنیت و آرامش، نعمتی است که باید قدردان آن باشیم.

گفتنی است که عدد 40 در ایران به طور کلی بیانگر تعدد است. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که در پشت ساخت چنین سازه‌ای شگفت‌انگیز، تأمل زیادی وجود داشته است. علاوه بر این، درها و پنجره‌ها همگی با طرح‌های دیواری و حصار تزئین شده‌اند. علاوه بر این، تالار مرکزی کاخ شامل چند نقاشی پر زرق و برق بر روی دیوارها است که هر یک به رویدادی خاص در یک دوره زمانی خاص اشاره دارد. همانطور که عنوان شد عکس کاخ چهلستون اصفهان جذاب است اما عکاسی از آن توصیه نمی شود زیرا عکاسی رنگ نقاشی ها را فرسوده می کند.

زیبایی کاخ چهلستون اصفهان کجاست؟

کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی ایران است که در دوره صفویه ساخته شده است. این کاخ در سال ۱۶۰۲ میلادی به دستور شاه عباس اول بنا نهاده شد و در سال ۱۶۲۷ میلادی به پایان رسید. کاخ چهل ستون در مجموعه تاریخی و فرهنگی تخت جمشید واقع شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اصفهان و ایران است.

باغ چهل ستون این کاخ، نمونه ای عالی از باغ ایرانی کلاسیک است و اخیراً به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شده است. یک کاج باستانی افتاده که بر روی یک ابراهه قرار گرفته است، حسی از قدمت باغ را می دهد. بینی صیقلی شیرها بر روی فواره های آب ایستاده در سر حوض تزئینی نشان می دهد که این نقطه مورد علاقه برای عکسی از تقارن کامل باغ است.

دانشجویان هنر در ورودی باغ یک مغازه کالیکو راه اندازی کرده اند که پارچه چاپی محبوب ایران را می فروشد. ساعت کار کاخ چهلستون اصفهان همه روزه از ساعت 9 صبح تا 16 عصر است. همچنین آدرس کاخ چهلستون اصفهان خیابان استانداری می باشد. این خیابان بسیار پر رفت و آمد و توریستی می باشد و موزه های متعدد دیگری در آن نیز فعال هستند.

کاخ چهلستون دارای تزئینات بسیار زیبا و چشم‌نوازی است. این تزئینات شامل گچ‌بری، نقاشی، کاشی‌کاری و آینه‌کاری است. گچ‌بری‌های کاخ چهلستون بسیار ظریف و هنرمندانه هستند. نقاشی‌های کاخ چهلستون به سبک مینیاتور ایرانی هستند. کاشی‌کاری‌های کاخ چهلستون بسیار رنگارنگ و زیبا هستند. آینه‌کاری‌های کاخ چهلستون بسیار خیره‌کننده هستند.

شاه عباس دوم نیز ملحقاتی به این کاخ مانند تالار آینه کاری، تالار 18 ستونی و دو اتاق بزرگ رو به شمال و جنوب بر عهده داشته است. تالار دیدنی آینه با آینه کاری های تزیینی، کاشی کاری و نقاشی ها، ایوان ها و حوض باشکوهی که رو به این تالار است، همگی بر شکوه آن می افزاید. کاخ چهل ستون، در واقع، ۲۰ ستون دارد. اما به دلیل انعکاس تصویر ستون‌ها در آب استخر جلوی کاخ، به چهل ستون شهرت دارد.

جنبه های جالب کاخ چهل ستون عبارتند از: شیرهای سنگی در چهار گوشه حوض مرکزی، تالار و قرنیزهای مرمری و طاقدار اطراف آن. نقاشی‌های کاخ چهل ستون تزیینات، نقاشی‌ها و پرتره حاکم در تالار سلطنتی. همراه با اتاق های اطراف تالار آینه. پرتره شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای اتاق خزانه.

چند نما از جمله «مسجد قطبیه»، «زاویه در کوشک» و نقش‌های «در جوباره» و «مسجد آقاسی» در دیوارهای غربی و جنوبی باغ نصب شده است. تالار و ایوان های این کاخ در سال پنجم سلطنت شاه عباس دوم ساخته شده است. طرح اولیه این باغ و بنا زمانی طراحی شد که شاه عباس، اولین پادشاه صفوی، اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کرد.

ایوان کاخ چهلستون از دو قسمت تشکیل شده است: قسمتی بر روی 18 ستون چوبی و چهار ستون در مرکز با 4 خط سنگ و کنده کاری ها به گونه ای است که دو شیر به سر یک انسان نشان داده شده است. آّب از دهان این چهار شیر فوران میکند و در حوض مرمری می ریزد. بنابراین، می‌توان گفت که کاخ چهل ستون، در واقع، ۲۰ ستون دارد، اما به دلیل انعکاس تصویر ستون‌ها در آب استخر جلوی کاخ، به چهل ستون شهرت دارد.

قسمت دیگر که کمی بالاتر است، درب ورودی تالار است و در برخی از اشارات آن را تالار آیینه نامیده اند. این بخش بر روی دو ستون قرار دارد و مزین به آینه کاری وسیع و پرکار است که در آن از آینه های ظریف و زیبا به عنوان موزاییک در کنار آینه های درخشان و براق استفاده شده است. سقف تالار از قاب های چوبی و اشکال مختلف هندسی تشکیل شده است. تصویر متقارن حفره مرمری وسط ایوان در تزئین سقف دیده می شود. برای آشنایی بیشتر با این مکان و هنرهای ایرانی آن می توانید عکس کاخ چهلستون اصفهان را جست و جو و بررسی کنید.

تالار مرکزی کاخ اختصاص داده شده به مهمانان خارجی و شخصیت های دیگر کشورها که حاوی نقاشی هایی است که وقایع تاریخی دوره های مختلف را به نمایش می گذارد. ویژگی این تالار باشکوه که بر روی گنبد بنا شده است با طاقچه های رنگارنگ و طرح های طلایی و شفاف از شاهکارهای آن دوران است.

نقاشی هایی که در تالار مرکزی کاخ است که برخی از آنها در دوره قاجار کشیده شده اند. چهل ستون آلاچیقی است در وسط پارکی در انتهای یک حوض طولانی، در اصفهان که توسط شاه عباس دوم ساخته شد تا برای تفریح ​​و پذیرایی شاه مورد استفاده قرار گیرد. در دو طرف تالار اتاق هایی وجود دارد که در حال حاضر برای نمایشگاه های فصلی استفاده می شود.

این اتاق ها شامل نقاشی هایی نیز می شود که برخی از آنها از شاهکارهای نقاشی به شمار می روند. بیشتر این نقاشی ها در حکومت زلوسلطان زیر لایه ای از گچ پنهان شده بود که از گچ بیرون آمده و با کمک کارشناسان و متخصصان مرمت شد. استخر قصر علاوه بر زیبایی، هوای مطبوعی به وجود می آورد.

چرا به کاخ بیستون چهلستون میگویند ؟ دقیقا به دلیل وجود همین استخر در ابتدای ساختمان که آیینه وار 20 ستون را تبدیل به 40 ستون می کند. در چهار طرف حوض مجسمه هایی وجود دارد که مربوط به عمارت چهلستون نیست و در زمان تخریب کاخ سرپوشیده به این مکان منتقل شده اند. کاخ چهلستون اصفهان نقشه مخصوص به خود را دارد که می توانید آن را از تور لیدر مختص به همین مکان درخواست کنید. کاخ چهل ستون، در واقع، ۲۰ ستون دارد. اما به دلیل انعکاس تصویر ستون‌ها در آب استخر جلوی کاخ، به چهل ستون شهرت دارد. کاخ چهل ستون، باشکوهی و عظمت خود، نمادی از شکوه و عظمت ایران در دوره صفویه است. این کاخ، از جمله آثار تاریخی ایران است که در سال ۲۰۱۱ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 به گفته برخی از مورخان، این عمارت در اثر آتش سوزی شدید ویران شد و بخشی از آن در اواخر عصر صفویه سوخت.   مانند علی قاپو، این کاخ شامل نقاشی‌های دیواری و نقاشی‌های سرامیک زیادی است. بسیاری از پانل های سرامیکی پراکنده شده اند و اکنون در اختیار موزه های بزرگ غرب هستند. در دو طرف تالار مرکزی عمارت چهلستون، تصاویر سفرا و اروپاییانی که در آن زمان در اصفهان بودند، نقاشی شده است. این نقاشی ها توسط دو نقاش هلندی به نام های آنجل و لوکار کشیده شده است. با توجه به عکس کاخ چهلستون اصفهان می توانید جزییات بیشتر این نقاشی ها را بررسی نمایید.

موقعیت و آدرس کاخ چهل ستون اصفهان کجاست؟

کاخ چهلستون در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این کاخ، یکی از نمادهای شکوه و عظمت ایران است.

کاخ چهلستون اصفهان کجاست و چگونه به آنجا برسیم؟ دروازه اصلی کاخ چهل ستون به خیابان سپه، جنب شهرداری اصفهان باز می شود. بنابراین، در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، ایستگاه اتوبوس شهرداری کاملاً به کاخ نزدیک است. ساعت کار کاخ چهلستون اصفهان همه روزه از ساعت 9 صبح تا 16 عصر است.

همچنین آدرس کاخ چهلستون اصفهان خیابان استانداری می باشد. این خیابان بسیار پر رفت و آمد و توریستی می باشد و موزه های متعدد دیگری در آن نیز فعال هستند. از دیگر جاذبه‌های این نزدیکی می‌توان به میدان نقش جهان ، کاخ هشت بهشت ، مسجد شیخ لطف‌الله ، کاخ عالی قاپو ، دروازه قیصریه (بازار بزرگ) و مسجد امام اشاره کرد. در کنار عکس کاخ چهلستون اصفهان می توانید عکس هر کدام از بناهای نزدیک به آن را نیز بررسی کنید.

محل غذا خوردن در نزدیکی کاخ چهل ستون اصفهان کجاست ؟

در نزدیکی کاخ چهل ستون رستوران های زیادی وجود دارد که بعد از بازدید از این کاخ باشکوه می توانید در هنگام گرسنگی غذاهای لذیذی را در آنها میل کنید. این رستوران ها عبارتند از: رستوران نوبهار، رستوران ایرانی حکیم باشی، فست فود آداک، رستوران ونیز، رستوران سرای سیمرغ، رستوران شهرزاد، رستوران ملک سلطان جارچی باشی، میز مادربزرگ، اعظم بریانی و رستوران بختیاری. کاخ چهلستون اصفهان نقشه ای را برای دسترسی مسافران به بخش های مختلف بنا و مکان های اطراف ارائه می دهد که به شما در یافتن جاهای دیگر کمک می کند.

کاخ چهلستون دارای باغی زیبا و وسیع است که با درختان بلند و سرسبز احاطه شده است. در وسط باغ، استخری بزرگ قرار دارد که در آن ماهی‌های رنگارنگ شنا می‌کنند. در اطراف استخر، فواره‌های زیبایی قرار دارد که زیبایی باغ را دوچندان می‌کند.

کاخ چهلستون در طول تاریخ، محل برگزاری جشن‌ها و مراسمات سلطنتی بوده است. این کاخ همچنین، محلی برای پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است.

محل اقامت در نزدیکی کاخ چهل ستون اصفهان کجاست ؟

سفر آس 24 به کسانی که به این فاصله اهمیت می دهند، طیف وسیعی از هتل های مجاور تا کاخ چهل ستون را پیشنهاد می کند. این هتل ها عبارتند از : هتل پارتیکان (1 ستاره) ، هتل صفوی (3 ستاره) ، هتل پیروزی (4 ستاره) ، هتل جهانگردی (3 ستاره) ،  هتل عالی قاپو (4 ستاره) ، هتل عباسی (5 ستاره) . شب‌هایی را در یکی از این هتل‌ها تجربه کنید تا در اصفهان خاطره‌ای عالی بسازید. اگر می خواهید در اقامتگاه های مقرون به صرفه بمانید، به شما توصیه می کنیم به صفحه ما نیز سری بزنید: 10 بهترین هتل (هاستل) ارزان اصفهان .

چرا بازدید از چهلستون پیشنهاد می‌شود؟

بازدید از کاخ چهلستون اصفهان به دلایل زیر پیشنهاد می‌شود:

  • کاخ چهلستون یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی ایران است. این کاخ، ترکیبی از هنر، فرهنگ و مذهب را به نمایش می‌گذارد و یادآور شکوه و عظمت دوران صفویه است.
  • کاخ چهلستون یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اصفهان است. سالانه میلیون‌ها گردشگر از این کاخ بازدید می‌کنند.
  • کاخ چهلستون در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این امر نشان‌دهنده اهمیت این کاخ از نظر تاریخی و فرهنگی است.

در ادامه، به برخی از دلایل خاص برای بازدید از کاخ چهلستون اشاره می‌کنیم:

  • برای آشنایی با معماری ایرانی: کاخ چهلستون یکی از نمونه‌های برجسته معماری ایرانی است. این کاخ، ترکیبی از هنر، فرهنگ و مذهب را به نمایش می‌گذارد و می‌تواند به شما کمک کند تا با معماری ایرانی آشنا شوید.
  • برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایران: کاخ چهلستون یادآور شکوه و عظمت دوران صفویه است. این کاخ، می‌تواند به شما کمک کند تا با تاریخ و فرهنگ ایران در دوران صفویه آشنا شوید.
  • برای لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی: کاخ چهلستون در باغی زیبا و وسیع واقع شده است. این باغ، با درختان بلند و سرسبز، استخر بزرگ و فواره‌های زیبا، مناظری بسیار زیبا و دل‌انگیز را به نمایش می‌گذارد.

اگر به اصفهان سفر می‌کنید، بازدید از کاخ چهلستون را فراموش نکنید. این کاخ، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اصفهان است که می‌تواند به شما کمک کند تا با زیبایی‌های تاریخی و فرهنگی ایران آشنا شوید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.