شهرستان های اطراف مشهد

شهرستان های اطراف مشهد
0

شهرستان های اطراف مشهد: خراسان با برخورداری از ساختار زمین‌شناسی متنوع و اقلیم گوناگون، از دیرباز بستر فعالیت‌های بشری بوده است. موقعیت ویژه جغرافیایی این منطقه، باعث شده است که کهن‌ترین، معروف‌ترین و طولانی‌ترین راه ارتباطی جهان، یعنی جاده ابریشم، از این منطقه عبور کند. اگر مشهد نیستید همین حالا می توانید تور مشهد را رزرو کنید.

وجود ارتفاعات قابل توجهی مانند بینالود، هزار مسجد و کپه داغ، نواحی کویری، تنوع اقلیمی خراسان را به وجود آورده است. این امر، زمینه مناسبی برای استقرار بشر از قدیمی‌ترین ایام و جاذب اقوام و طوایف متعدد در دوران‌های مختلف بوده است.

خراسان، به دلیل ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی خود، نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن‌های مختلف در ایران و جهان داشته است. این منطقه، مهد تمدن‌های باستانی مانند ایلام، ماد، پارس و سامانیان بوده است. همچنین، خراسان، در دوران اسلامی نیز از مراکز مهم علمی و فرهنگی بوده است. در این متن می خواهیم به معرفی برخی از شهرستان های خراسان رضوی بپردازیم، پیشنهاد می کنیم که متن را تا انتها مطالعه کنید.

خدمات سفرآس24 از مبادی و مقاصد مختلف: تور مشهد از اصفهان

نیشابور، شهر فیروزه ای رنگ

شهرستان های اطراف مشهد: نیشابور، شهری در شمال شرق ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در دامنه کوه بینالود واقع شده و از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است. نیشابور در دوران اسلامی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی ایران شناخته می‌شد و مهد بسیاری از دانشمندان و هنرمندان ایرانی بوده است. از جمله مشاهیر نیشابور می‌توان به عمر خیام، عطار نیشابوری و … اشاره کرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

نیشابور دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه عمر خیام: آرامگاه عمر خیام، یکی از شاعران و ریاضیدانان بزرگ ایرانی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری نیشابور است. این آرامگاه در سال ۱۳۴۸ در باغی زیبا در مرکز شهر نیشابور ساخته شده است.

آرامگاه عطار نیشابوری: آرامگاه عطار نیشابوری، یکی دیگر از شاعران بزرگ ایرانی، در باغی زیبا در نزدیکی آرامگاه عمر خیام قرار دارد. این آرامگاه در سال ۱۳۵۲ ساخته شده است.

مسجد جامع نیشابور: مسجد جامع نیشابور، یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران، از دوران سلجوقیان به جای مانده است. این مسجد دارای دو مناره بلند و یک گنبد بزرگ است.

گنبد فیروزه: گنبد فیروزه، یکی از آثار تاریخی مهم نیشابور، در قرن ششم هجری ساخته شده است. این گنبد دارای کاشی‌کاری‌های زیبا و چشم‌نواز است.

سبزوار، شهر فرهنگی در خطه خراسان رضوی

شهرستان های اطراف مشهد: شهری در شمال شرق ایران و مرکز شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی است. این شهر در دشت سبزوار واقع شده و از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است. سبزوار در دوران اسلامی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی ایران شناخته می‌شد و مهد بسیاری از دانشمندان و هنرمندان ایرانی بوده است. از جمله مشاهیر سبزوار می‌توان به ملا هادی سبزواری، ملا محمد ترشیزی و میرزاده عشقی اشاره کرد.

سبزوار دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه ملا هادی سبزواری: آرامگاه ملا هادی سبزواری، یکی از فقیهان و متکلمان بزرگ شیعه، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سبزوار است. این آرامگاه در سال ۱۳۳۵ در باغی زیبا در مرکز شهر سبزوار ساخته شده است.

برج خسرو: برج خسرو، یکی از آثار تاریخی مهم سبزوار، در قرن ششم هجری ساخته شده است. این برج دارای کاشی‌کاری‌های زیبا و چشم‌نواز است.

بازار سبزوار: بازار سبزوار، یکی از بزرگترین بازارهای سنتی ایران، از دوران قاجار به جای مانده است. این بازار دارای طاق‌ها و دالان‌های متعدد است. انه‌های تاریخی سبزوار: سبزوار دارای خانه‌های تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به خانه‌های عظیمیان، ملک‌الشعرای بهار و میرزاده عشقی اشاره کرد. این خانه‌ها دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز هستند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سبزوار شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است و از جاذبه‌های گردشگری متعددی برخوردار است. این شهر می‌تواند مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

خدمات سفرآس24 از مبادی و مقاصد مختلف: تور مشهد از تبریز

تربت حیدریه، قطب زعفران جهان

تربت حیدریه، شهری در شمال شرق ایران و مرکز شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی است. این شهر در دشت وسیعی واقع شده و از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است. تربت حیدریه در دوران اسلامی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی ایران شناخته می‌شد و مهد بسیاری از دانشمندان و هنرمندان ایرانی بوده است. از جمله مشاهیر تربت حیدریه می‌توان به قطب‌الدین حیدر، نجم‌الدین کبری و کمال‌الدین بهزاد اشاره کرد.

تربت حیدریه دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه قطب‌الدین حیدر

آرامگاه قطب‌الدین حیدر، یکی از عارفان بزرگ شیعه، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تربت حیدریه است. این آرامگاه در قرن هشتم هجری ساخته شده است. آرامگاه قطب‌الدین حیدر دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز است و هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

مسجد جامع تربت حیدریه

مسجد جامع تربت حیدریه، یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران، از دوران سلجوقیان به جای مانده است. این مسجد دارای دو مناره بلند و یک گنبد بزرگ است. مسجد جامع تربت حیدریه یکی از مهم‌ترین مراکز مذهبی و فرهنگی تربت حیدریه است و هر ساله نمازگزاران زیادی در آن نماز می‌گزارند.

مدرسه غیاثیه

مدرسه غیاثیه، یکی از آثار تاریخی مهم تربت حیدریه، در قرن هشتم هجری ساخته شده است. این مدرسه دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز است. مدرسه غیاثیه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و فرهنگی تربت حیدریه در دوران اسلامی بوده است.

شهرستان های اطراف مشهد

گناباد، شهری در جنوب خراسان

گناباد یک شهر تاریخی و فرهنگی در جنوب استان خراسان رضوی ایران است. این شهر در دامنه کوه هزار مسجد واقع شده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.گناباد از کهن‌ترین شهرهای ایران است و قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. این شهر در دوران ساسانیان یکی از مراکز مهم تجاری و فرهنگی بوده و در دوران اسلامی نیز نقش مهمی در تاریخ ایران داشته است.

گناباد دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسجد جامع گناباد، یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران که در دوران ساسانیان ساخته شده است.

مدرسه علمیه گناباد، یکی از بزرگترین مدارس علمیه ایران که در دوران قاجار ساخته شده است.

غار مزدوران، یکی از بزرگترین غارهای آهکی ایران که در نزدیکی گناباد واقع شده است.

آبشار اخلمد، یکی از زیباترین آبشارهای ایران که در نزدیکی گناباد واقع شده است.

خدمات سفرآس24 از مبادی و مقاصد مختلف: تور مشهد از شیراز

کاشمر، شهر جاذبه‌های تاریخی

این شهر در دشت وسیعی واقع شده و از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است. کاشمر در دوران اسلامی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی ایران شناخته می‌شد و مهد بسیاری از دانشمندان و هنرمندان ایرانی بوده است. از جمله مشاهیر کاشمر می‌توان به حسن مدرس، مرتضی مدرس، محمدتقی بهار و علی اکبر دهخدا اشاره کرد.

کاشمر دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه حسن مدرس

آرامگاه حسن مدرس، یکی از مبارزان بزرگ انقلاب مشروطه، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کاشمر است. این آرامگاه در سال ۱۳۵۰ در باغی زیبا در مرکز شهر کاشمر ساخته شده است. آرامگاه حسن مدرس دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز است و هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

خانه‌های تاریخی کاشمر

کاشمر دارای خانه‌های تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به خانه‌های عامری، فخرداماد و میرزاده اشاره کرد. این خانه‌ها دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز هستند. خانه‌های تاریخی کاشمر هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

روستای گردشگری قصرقند

روستای قصرقند، یکی از روستاهای گردشگری کاشمر، در دامنه کوه‌های بینالود واقع شده است. این روستا دارای طبیعت زیبا و چشم‌اندازهای بی‌نظیری است. روستای قصرقند هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

کاشمر شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است و از جاذبه‌های گردشگری متعددی برخوردار است. این شهر می‌تواند مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

قوچان، شهری با تاریخ و طبیعت زیبا

این شهر در دامنه کوه‌های هزار مسجد واقع شده و از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است. قوچان در دوران اسلامی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی ایران شناخته می‌شد و مهد بسیاری از دانشمندان و هنرمندان ایرانی بوده است.

خانه‌های تاریخی قوچان

قوچان دارای خانه‌های تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به خانه‌های عامری، فخرداماد و میرزاده اشاره کرد. این خانه‌ها دارای معماری زیبا و تزئینات چشم‌نواز هستند. خانه‌های تاریخی قوچان هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

روستای گردشگری درگز

روستای درگز، یکی از روستاهای گردشگری قوچان، در دامنه کوه‌های هزار مسجد واقع شده است. این روستا دارای طبیعت زیبا و چشم‌اندازهای بی‌نظیری است. روستای درگز هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

خدمات سفرآس24 از مبادی و مقاصد مختلف: تور هوایی مشهد

تربت جام، شهری با تاریخ و فرهنگ غنی

تربت جام شهری تاریخی در شمال شرق ایران و مرکز شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است. این شهر از دیرباز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است.تربت جام از روزگاران کهن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. اهمیت تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و بازرگانی آن، از سده ۳ تا ۴ هجری قمری نمایان شده است. در این دوران، تربت جام به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری و فرهنگی ایران شناخته می‌شد.

در سده‌های ۵ و ۶ هجری قمری، تربت جام در زمان زندگی شیخ احمد جام، یکی از عارفان بزرگ شیعه، به اوج شکوفایی خود رسید. شیخ احمد جام در تربت جام زندگی و تدریس می‌کرد و این شهر را به یکی از مراکز مهم عرفانی تبدیل کرد.

تربت جام در سده‌های ۷ و ۸ هجری قمری، هم‌زمان با یورش مغول‌ها و تیمور لنگ، آسیب زیادی دید. این حملات باعث نابودی بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی تربت جام شد.

تربت جام در اواخر دوران صفوی و در زمان آخرین شاه صفوی، شاه سلطان حسین صفوی، مورد حمله ازبک‌ها و افغان‌ها قرار گرفت. این حملات باعث نابودی بیشتر آثار تاریخی و فرهنگی تربت جام شد.

سرانجام سرداری از شرق ایران، به نام نادرقلی افشار، بر افغان‌ها غلبه کرد و آنها را از ایران راند. نادرشاه افشار در زمان حکومت خود، ایران را بار دیگر به قدرت رساند و مرزهای شرقی ایران را از هجوم ازبک‌ها و افغان‌ها حفظ کرد.

با مرگ نادرشاه افشار در سال ۱۱۶۰ هجری قمری، بار دیگر ناآرامی در خراسان آغاز شد. این ناآرامی‌ها تا اوایل سده ۱۳ هجری قمری ادامه داشت. تربت جام شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است. این شهر در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. با این حال، تربت جام همچنان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود.

شهرستان چناران، شهری با طبیعت بکر و دست نخورده

چناران در گذشته‌های دور به نام‌های رادکان و ارداک شناخته می‌شد. در دوران پیش از اسلام و سده‌های نخست اسلامی، رادکان یکی از شهرهای چهارگانه توس بود و مردانی جوانمرد، نیک‌اندیش و شجاع داشت. به همین دلیل، آن را جایگاه جوانمرد می‌خواندند.

چناران به شکل جدید در دهه ۱۳۳۰ پس از ساخته شدن کارخانه قند چناران شکل گرفت. نام این شهرستان بر گرفته از دو درخت چنار بزرگ در ورودی روستای حاج نصیر است.

از جمله آثار تاریخی چناران می‌توان به بند تاریخی اخلمد، میل رادکان، چشمه سبز گلمکان، آبشار اخلمد، بند جمعاب و روستای فریزی اشاره کرد.

خدمات سفرآس24 : تور مشهد با قطار

شهرستان طرقبه

شهرستان طرقبه شاندیز یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی ایران است. این شهرستان در سال ۱۳۸۶ از شهرستان مشهد جدا و مستقل شده‌است. شهرستان طرقبه شاندیز در بخش جنوب غربی استان خراسان رضوی واقع شده است. این شهرستان از شمال به محور مشهد قوچان، از جنوب به شهرستان نیشابور، از غرب به شهرستان گلبهار و از شرق به شهرستان مشهد محدود می‌شود. تاریخچه طرقبه به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. این منطقه در دوران ساسانیان یکی از مراکز مهم کشاورزی و دامداری بوده است. در دوران اسلامی نیز طرقبه به یکی از مناطق مهم گردشگری و تفریحی تبدیل شد. اقتصاد شهرستان طرقبه شاندیز بر پایه گردشگری، کشاورزی و دامداری است. این شهرستان دارای محصولات کشاورزی متنوعی از جمله گندم، جو، زعفران، انگور و میوه‌های سردسیری است. همچنین این شهرستان دارای دامداری‌های متعددی است که در تولید محصولات لبنی و گوشتی نقش مهمی ایفا می‌کنند. شهرستان طرقبه شاندیز دارای امکانات رفاهی و تفریحی متعددی است. از جمله امکانات طرقبه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هتل‌ها

مسافرخانه‌ها

رستوران‌ها

کافی‌شاپ‌ها

اماکن ورزشی

اماکن تفریحی

شهرستان طرقبه شاندیز به دلیل آب و هوای معتدل کوهستانی، طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری متعدد، یکی از مناطق مهم گردشگری ایران است.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.