معرفی خانه توکلی مشهد 1403 + آدرس

0

خانه توکلی مشهد یکی از بناهای تاریخی و قدیمی شهر زیارتی و سیاحتی مشهد می‌باشد. شهر مشهد همه ساله میزبان مسافرین زیادی است که برای زیارت و تفریح به این شهر می‌آیند. بناهای تاریخی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد بوده که دوستداران هنر، معماری و تاریخ را به سمت خود می‌کشد.

یکی از خانه‌های تاریخی و جالب توجه، خانه توکلی مشهد معروف به موزه مکتب خانه است که در نزدیکی حرم مطهر رضوی قرار دارد و به راحتی میتوان پیاده از حرم تا آن‌جا رفت. در خانه توکلی مشهد یا همان موزه مکتب خانه تندیس‌ها و مجسمه‌های مومی که یادآور مکتب خانه است، به چشم می‌خورد.

مجسمه‌هایی که در حال قرآن خواندن هستند و یا تندیس‌هایی که فلک شدن را نمایش می‌دهند. خانه توکلی مشهد علاوه بر قدمت تاریخی که دارد از لحاظ معماری و کاشی کاری‌های چشم نوازش بسیار مورد توجه است.

معماری قدیمی خانه توکلی مشهد یکی از زیباترین معماری‌های بناهای تاریخی است که روح انسان را نوازش می‌دهد، ستون‌ها، حوض داخل حیاط، کاشیکاری ها و در و پنجره‌های چوبی همه و همه بخش کوچکی از نمای زیبای خانه توکلی مشهد بوده که می‌تواند لحظاتی زیبا و آرامش بخش را برای شما فراهم آورد.

قدمت خانه توکلی مشهد

قدمت خانه توکلی مشهد
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

خانه توکلی مشهد یک عمارت تاریخی با قدمت 180 ساله است. این خانه مربوط به دوره قاجار است که در ابتدا متعلق به آقای کشمشیان یکی از تجار خشکبار بوده است که تا  دوره پهلوی اول در این خانه سکونت داشته‌اند. معمار این عمارت تاریخی، فردی به نام احسان خان قرایی است که  در سال 1221 طراحی و معماری این خانه را انجام داده است که در تور زمینی مشهد می توانید از این مکان دیدن کنید.

بعد از فوت کشمشیان این خانه توسط فردی به نام توکلی خریداری شد از این رو تا کنون، این عمارت با نام خانه توکلی مشهد شناخته می‌شود. البته سال‌ها بعد از اینکه توکلی از این عمارت رفت برای مدتی طولانی این بنای تاریخی متروک ماند و تاریک ترین روزهای خود را گذراند اما سرانجام  بعد از دو قرن ماندگاری، خانه توکلی مشهد، در سال 1384 توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ثبت رسید.

در سال 1389 تا 1390 توسط شهرداری مشهد مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت  و بخشی از این عمارت تبدیل به موزه مکتب خانه شد تا همچون تونل زمان، فرهنگ، احساسات و هنر ایرانی از گذشتگان به آیندگان برساند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

معماری خانه توکلی مشهد

معماری عمارت‌های قدیمی  بسیار زیبا و شگفت انگیز است و زیبایی معماری بناهای تاریخی ایرانی بر هیچکس پوشیده نیست. وجود ایوان،گچ بری، آینه‌کاری، کاشی‌کاری‌های زیبا و پله‌ها و ستون‌های آجری، از جمله عناصری است که در معماری دوره قاجار به چشم می‌خورد.

خانه توکلی مشهد دارای اسکلت چوبی است که بعد از گذشت دو قرن از عمرش به خوبی توانسته هویت خودش را نگه دارد. این عمارت تاریخی داری دو بخش تابستان نشین و زمستان نشین بوده که قسمت تابستان نشین آن در سال‌هایی که متروک بوده، تخریب شده است. اما در همین بخش باقی مانده نما و فضای بسیار دلنشینی وجود دارد.

[irp posts=”4592″]

در سر در ورودی خانه توکلی مشهد، با دو کتیبه‌ی زیبای کاشی کار مزین به آیه “انا فتحنا لک فتحا مبینا” و “وان یکاد” رو به رو می‌شوید. در نمای بیرونی و همچنین از درب ورودی تا داخل از کاشی‌کاری‌های نفیسی استفاده شده است. نمای آجری آن نیز بسیار زیبا و چشم نواز است. ستون‌های آجری در نمای داخلی که با کتیبه‌هایی زیبا مزین شده و استفاده از پنجره های چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی از دیگر زیبایی های این بنای تاریخی است. خانه توکلی مشهد از لحاظ معماری و عناصر آن بسیار خاص بوده که از دیگر ویژگی‌های آن عبارت است از:

 • استفاده از ستون‌ها و سرستون‌ها جهت انتظام مرکزی در بنا
 • درونگرا بودن بنا
 • نمای ساده و تزیینات داخلی بنا
 • ایجاد چشم اندازی وسیع و زیبا توسط پنجره‌ها
 • استفاده از پلکان دو طرفه در بنا

خانه توکلی مشهد چه امکاناتی دارد؟

امکانات خانه توکلی مشهد

نزدیکی خانه توکلی مشهد،  به حرم مطهر رضوی یکی از مزایای آن محسوب می‌شود. به محض خروج از حرم، حتما تابلوی موزه مکتب خانه به چشمتان خواهد خورد و به راحتی پای پیاده هم می‌توانید به این عمارت بروید و از آن دیدن کنید. مطمئن باشید از همان ورودی عمارت، حس و حالتان تغییر خواهد کرد و نما و فضای چشم نوازش شما را به گذشته ها می‌برد. از درب چوبی این عمارت  وارد که شدید، حوضچه زیبایی در وسط حیاط و باغچه ای در اطراف آن می بینید که چندین درخت تنومند در آن نیز وجود دارد.

دیوارهای اطراف، پر از نقش و نگارهای رنگین است، که توجه هرکسی را جلب می‌کند. طراحی نما، کتیبه‌ها، ستون‌ها و ارسی‌ها بر این زیبایی بیشتر افزوده است. خانه توکلی مشهد، دو طبقه بوده که فضاهای داخلی آن توسط ارسی از هم جدا شده است. اتاق‌های چوبی زیادی وجود دارد که در  تعدادی از آن ها فضای قدیمی مکتب خانه ها را توسط تندیس‌ها و مجسمه‌هایی به نمایش گذاشته‌اند.

به غیر از موزه مکتب خانه، معماری و فضای خود بنا بسیار زیبا و دیدنی است و فضای مناسبی برای عکاسی  بوده که در آن می‌توانید عکس و فیلم‌هایی به یادگار تهیه کنید. بازدید از خانه توکلی مشهد، هیچ هزینه‌ای نداشته و به راحتی در یک ساعت می‌توانید از تمامی قسمت‌های آن در تور نوروزی مشهد 1403 بازدید کرده و لذت ببرید. از لحاظ امکانات  خانه توکلی مشهد به طور کلی میتوان موارد زیر را نام برد:

 • دسترسی به وسایل نقلیه
 • سرویس بهداشتی
 • اقامتگاه
 • رستوران
 • بوفه
 • پوشش شبکه

 آدرس خانه توکلی مشهد کجاست؟

در پاسخ به سوال خانه توکلی مشهد کجاست، باید گفت که خانه توکلی، در نزدیکی حرم مطهر رضوی و در 550 متری آن واقع شده است و به راحتی می‌توانید بعد از زیارت از این بنای زیبای تاریخی دیدن فرمایید. اگر از درب نواب حرم خارج‌ و وارد خیابان نواب صفوی شوید با کمی پیاده‌روی به این عمارت تاریخی زیبا خواهید رسید. در واقع خانه توکلی مشهد در خیابان نواب صفوی، نواب صفوی 7 می‌باشد.

[irp posts=”4604″]

یکی دیگر ازبناهای تاریخی به نام خانه داروغه در نزدیکی همین بنا قرار دارد که در موازات بازار مسگرها قرار گرفته است، اگرچه در حال حاضر با اقامتگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس احاطه شده است. به دلیل نزدیکی خانه توکلی با حرم رضوی از لحاظ دسترسی به وسایل نقلیه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. همچنین با سوار شدن به خطوط بی آر تی ۳، ۸۳ و ۸۴ می توانید در یکی از ایستگاه های نزدیک حرم مثل ایستگاه ۱۷ شهریور پیاده شوید و بعد از زیارت از این بنای قدیمی و زیبا دیدن فرمایید.

رستورانهای نزدیک خانه توکلی مشهد کدام است؟

رستوران قصرالعماره مشهد

یکی از ویژگی‌های مهم یک مکان تفریحی و تاریخی این است که به امکانات خاصی از قبیل اقامتگاه و یا رستوران‌ها نزدیک باشد. نزدیک بودن این بنا به حرم باعث شده که از این لحاظ بسیار مناسب باشد و به شما  این امکان را دهد برای صرف غذا بعد از بازدید بتوانید به رستوران‌هایی که در نزدکی وجود دارد مراجعه کنید که عبارت است از:

 • رستوران قصر العماره
 • رستوران صدف
 • فست فود زیتون
 • رستوران ولایت
 • رستوران ثامن

سایر مکان‌های دیدنی نزدیک به خانه توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد به عنوان یک بنای تاریخی با معماری زیبا و شگفت انگیز، بسیار مورد توجه افرادی که است که علاقه بسیاری به معماری و هنر باستانی ایرانی دارند. در جوار و نزدیکی بنای تاریخی خانه توکلی مشهد، مکان‌های دیدنی دیگری هم وجود دارد که در سفرآس 24 معرفی شده اند و به شما این امکان را می‌دهد تا از آن‌ها بازدید کنید و لحظات و اوقات خوشی را سپری نمایید که از جمله آن‌ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • خانه تاریخی داروغه به فاصله ۶۰۰ متر
 • مصلی قدیمی مشهد به فاصله ۱.۲ کیلومتر
 • گنبد خشتیبه فاصله ۱.۴ کیلومتر
 • موزه نادرییه فاصله ۲.۲ کیلومتر
5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.