معرفی کامل روستای نغندر مشهد 1402 + آدرس

0

روستای نغندر مشهد، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد بوده که طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز دارد. روستاهای اطراف شهرها، محل بسیار خوبی برای تفریح و گردش مسافران تور مشهد از تبریز و توریست‌ها است. وجود مناظر دیدنی، آب و هوای دلپذیر و آشنایی با اقوام گوناگون از جمله دلایلی است که باعث رواج روستاگردی در بین گردشگران شده است. دور بودن از هیاهو و شلوغی های شهر برای ساعت‌ها و همچنین گشت و گذار در دل طبیعت و لذت بردن از آب و هوای پاک و تازه می‌تواند، بسیار فرح بخش باشد و بهترین لحظات را برای شما رقم بزند.

اما در روستا گردی باید این امر توجه داشت که نیاز به یک سری امکانات رفاهی و اقامتی برای مسافرین و گردشگران هست و از این رو روستاهایی که امکاناتی از این قبیل را دارند به عنوان روستای هدف شناخته می‌شوند. روستای نغندر مشهد یکی از روستاهای بسیار زیبا استان خراسان رضوی است که تبدیل به یک منطقه گردشگری شده که بهترین رستوران‌های مشهد، در آن شعبه دارند. از این رو می‌توانید لحظاتی بسیار زیبا را با خیالی راحت و آسوده در کنار عزیزانتان در روستای نغندر مشهد رقم بزنید. در ادامه مجله سفری سفرآس 24 همراه ما بمانید.

روستای نغندر مشهد

طبیعت روستای نغندر مشهد

طبیعت روستای نغندر مشهد را درختان  تنومند توت تشکیل می‌دهد، شغل اصلی مردم نغندر در گذشته پروش پیله کرم ابریشم بوده و برای همین از نوغان برای نام گذاری این روستا استفاده شده است. این روستای کوهستانی در کذشته با نام نوغان دره نیز شناخته می‌شده است. کم کم مرد به شغل‌هایی چون کشاورزی و دام پروری رو‌ی آورده‌اند و بسیاری نیز برای زندگی و کار به شهر مشهد و یا سایر شهرها مهاجرت کرده اند.

جمعیت روستا حدود 1000 نفر بوده که گردشگری و رفت آمد و مسافرین به این روستا باعث رونق اقتصادی شده است. مردمانی که این روزها در روستای نغندر مشهد زندگی می‌کنند به دامداری و کشاورزی مشغول‌اند و حبوباتی مانند عدس و نخود از محصولات کشاورزی اهالی روستای نغندر مشهد است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

جاذبه گردشگری روستای نغندر مشهد چیست؟

روستای نغندر مشهد در توابع طرقبه در دل بینالود قرار دارد. آب و هوای نغندر مشهد بسیار عالی و مطلوب بوده که در کنار  وجود باغ‌ها و کوچه باغ ‌های متعدد و زیبا، پیاده روی و گشت و گذار در دل روستای نغندر مشهد را دلپذیر تر کرده است. در این روستا یک رودخانه وجود دارد که آب مورد نیاز کشاورزی نیز از همین رود تامین می‌شود. رود خانه نغندر در دل طبعیت روستا و موسیقی دل انگیز جاری بودن آب همراه با رقص برگ درختان توت، روح هر انسانی را به پرواز در می‌آورد.

[irp posts=”4896″]

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

یکی دیگر از جاهای دیدنی نغندر وجود  تپه‌هایی است که بلندی کوه نیستند بلکه این تکه سنگ‌های بزرگ، بخش‌هایی به جا مانده از قلعه‌ای قدیمی است که مربوط به جنگ جهانی دوم می‌شود و قدمتی بسیار طولانی دارد. این تکه سنگ‌ها بازمانده دژی محکم است که اهالی نغندر در آن از جان و ناموس خود دفاع می‌کردند. بعضی از تاریخ شناسان نیز بر این باور هستند که برج دیده‌بانی نغندر سال‌ها پیش از جنگ‌های جهانی ساخته شده است ولی در حا حاضر تکه‌ سنگ‌هایی از این برج بیشتر باقی نمانده است که گواه رشادت و دلیری مردان و زنان روستای نغندر در گذشته‌های دور است.

پوشش گیاهی در روستای نغندر مشهد

روستای نغندر مشهد،  اقلیمی کوهستانی دارد و در گوشه‌و‌کنار آن باغ‌های سرسبز با میوه‌های خوشمزه مشاهده می‌شود.  عکس روستای نغندر در مشهد گواه این طبیعت بسیار زیبا و بکر است و یک مکان زیبا برای طبیعت گردی،  گرفتن عکسهای زیبا و خاطره انگیز و استراحت و ریلکس کردن است. شاید بتوان گفت که بیشترین پوشش گیاهی نغندر را درختان تنومند توت تشکیل می‌دهد و وجود همین درختان توت بوده که پرورش پیله کرم ابریشم را در گذشته در این روستا فراهم می‌کرده است. به غیر از باغ‌های میوه، محصولاتی چون غلات و بنشن در نغندر کاشته می‌شود. به لحاظ گستردگی جانوری نیز باید گفت، امروزه افزایش گردشگران در این منطقه باعث شده تا حیوانات غیراهلی به مناطق دورتر کوچ کنند.

امکانات گردشگری روستای نغندر مشهد

اقامتگاه نغندر مشهد

روستای نغندر مشهد در هر 4 فصل دارای طبیعیتی زیبا و دیدنی است و همین طبیعت  خاص و زیبای آن باعث شده است که مورد توجه گردشگران قرار بگیرد. همانطور که گفته شد، وجود امکانات رفاهی و گردشگری از جمله مواردی است که میتواند باعث رونق ویک مکان تفریحی شود. به مسافران تور مشهد از تهران توصیه میکنم برای لذت بردن بیشتر از سفر خود حتما سر زدن به این روستا را در برنامه خود قرار دهند.

رستوران‎های روستای نغندر مشهد

 در روستای نغندر مشهد، وجود رستوران‌های زیاد و متعدد باعث شده تا گردشگران زیاد بومی و غیر بومی به این منطقه زیبا در دل بینالود بیایند. در این رستوران‌ها انواع خوراکی‌های محلی و غذاهای ایرانی طبخ می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت امکانات اصلی نغندر در رستوران‌های این ییلاق جلوه پیدا می‌کند. غذاهایی ایرانی و اصیلی چون شیشلیک، آبگوشت، دیزی سنگی، چلوگوشت و آش لخشک که به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به این منطقه سفر کردین، در رستوران‌های نغندر که شعبه بهترین رستوران‌های مشهد است را امتحان کنید.

 اقامتگاه روستای نغندر مشهد

بسیاری از گردشگران  به دلیل طبیعت و هوای نغندر مشهد وسوسه می‌شوند که شب را در این روستا بمانند و یا برای چند روز در این منطقه اقامت داشته باشند. خوشبختانه  در این منطقه برای این موضوع امکاناتی در نظر گرفته شده است. سوئیت‌هایی در این منطقه وجود دارند که شاید  قابل قیاس با هتل‌های مشهد نباشند اما برای اقامت و سپری کردن شب در روستای نغندر مشهد مناسب هستند. یکی از بهترین اقامتگاه‌ها در نغندر مشهد، مجموعه پذیرایی سپیداران است. این مجموعه رفاهی، دارای  سوئیت و رستوران مجهز است که امکاناتی مانند آشپرخانه و حمام  نیز را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

چه زمانی یه روستای نغندر مشهد برویم بهتر است؟

روستای نغندر در مشهد، همانند سایر روستاهای ییلاقی و کوهستانی در فصل بهار بهترین آب و هوا را دارد و درختان آن در بهار هر سال، نمایی شگفت انگیز و زیبا دارد. شاید بتوان گفت، بهترین زمان، اردیبهشت ماه باشد که این روستا تبدیل به یک بهشت واقعی بر روی زمین می‌شود و هیچ کس نمیتواند از چنین طبیعتی بی توجه بگذرد. بعد از فصل بهار، تابستان‌های نغندر هم حال‌ و‌ هوای خاص خودش را دارد و گردشگری در این فصل بسیار دلچسب است. نغندر تا اواسط پاییز هم تماشایی است.

برگ ریزان درختان جلوه‌ای بسیار رنگارنگ و زیبا را به منطقه می‌بخشد و کوچه باغ‌های روستای نغندر مشهد، نمای دل انگیزی را به خود می‌گیرند که لذت قدم زدن در آن‌ها را دو چندان می‌کند. با رسیدن به فصل زمستان، زیبایی‌های نغندر هم به پایان میرسد چرا که این منطقه کوهستانی بوده و آب‌و‌هوای سرد این منطقه جایی برای گشت‌و‌گذار در فصل زمستان باقی نمی‌گذارد. اگر در زمستان با تور هوایی مشهد به این شهر سفر کرده اید حتما این تفریح دلپذیر را تجربه کنید.

آدرس روستای نغندر مشهد

 اگر به  مسیر نغندر مشهد نقشه توجه کنید، در می بابید که روستای نغندر در دهستان جاغرق واقع شده است. جاغرق در توابع طربقه بینالود  قرار دارد.  منطقه طرقبه چیزی حدود ۳۰ کیلومتر از مشهد فاصله دارد. از طرقبه تا نغندر فقط ۱۱ کیلومتر فاصله وجود دارد که  این مسیر در زمانی حدود ۷ دقیقه طی می‌شود. به این ترتیب با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت فاصله مشهد تا نغندر، تنها  حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و به راحتی میتوانید به این روستای زیبا سفر کنید و لذت گشت گذار در دل طبیعت بکر نغندر را تجربه کنید.

بهترین مسیر برای رسیدن به روستای نغندر مشهد

برای رسیدن به روستای نغندر مشهد باید در هر کجای مشهد که هستید، ابتدا راه بلوار وکیل آباد را در پیش بگیرید تا به طرقبه برسید.  بعد از اینکه از این مسیر عبور کردید  به سد چالیدره رسیده  و بعد از عبور از سد چالیدره به روستای نغندر مشهد می‌رسید که درختان توت آن از دور خودنمایی می‌کند.

[irp posts=”4650″]

قابل توجه است که در راه‌های ارتباطی مشهد، روستای نغندر مشهد، راه اصلی منطقه ییلاقی است  چرا که  پس از نغندر، به  منطقه کنگ می‌رسید که این مسیر سرسبز در پایان به روستای زشک ختم می‌شود. روستای نغندر مشهد میان طرقبه و کنگ واقع شده است. اگر می‌خواهید با وسایل نقلیه عمومی به این منطقه بروید کافیست از پایانه وکیل آباد سوار اتوبوس شوید.

سایر جاذبه‌های گردشگری مجاور نغندر

روستای نغندر در مشهد

 روستای نغندر مشهد  منطقه‌ای بکر و با طراوت در دل رشته‌ کوه‌های بینالود است در اطراف روستای نغندر مشهد، مناطق ومکان‌های دیدنی دیگری نیز وجود دارد. ازاین رو می‌توانید پس از اینکه گشتی در روستا و مناطق تماشایی  روستای نغندر مشهد زدید، راه مناطق دیدنی اطراف را در پیش بگیرید و از سایر آبادی ها و مناطق ییلاقی دیدن فرمایید. سایر روستاها و مکانهای دیدنی اطرفا روستای نغند عبارت است از:

  • روستای کنگ با فاصله‌ای حدود ۷.۵ کیلومتر
  • جاغرق با فاصله ۵ کیلومتر
  •  شاندیز  با فاصله حدود ۴.۸‌کیلومتر
  • روستای عنبران با  فاصله حدود ۸‌کیلومتر

منطقه خوش آب‌و‌هوای اَبرده هم یکی دیگر از  مناطق  نزدیک به روستای نغندر شناخته می‌شود که می‌توانید از آن دیدن فرمایید. اما از جاییکه این مکان‌ها کمی باهم فاصله دارند  و باید حتما با وسیله شخصی و یا با تورهای مرتبط به این مناطق سفر کنید، باید برنامه‌ریزی درست حسابی از قبل برای آن و مناطقی که برای بازدید مد نظر دارید بچینید تا با برنامه‌ای مشخص و هدفمند در کنار بازدید از روستای نغندر مشهد، از سایر آبادی‌های اطراف مشهد و طبیعت‌های زیبای آن دیدن فرمایید و لحظاتی زیبا را برای خود و عزیزانی که همراهتان هستند به ارمغان بیاورید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.