بهترین و بدترین دانشگاه‌های مشهد کدامند؟

0

دانشگاه‌های مشهد یکی دیگر از دلایل شلوغی و توجه زیاد مسافرین تور هوایی مشهد به این کلان شهر است. در کنار جاذبه‌های زیارتی، تاریخی، طبیعتی و گردشگری، دانشگاه‌ها و رتبه علمی شهر مشهد از جمله دلایلی است که باعث توجه بیشتر به این شهر شده است. دانشگاه‌های مشهد، عموما مورد توجه متقاضیان و کنکوری‌ها بوده و به دلیل رتبه علمی و وجود بهترین دانشگاه‌ها در مشهد رقابت زیادی بر سر آن‌ها وجود دارد.

دانشگاه‌های مشهد برای تمامی رشته ‎ها اعم از تجربی، ریاضی و انسانی  تعریف شده است و رشته‌های دانشگاهی تمام علوم نظری و فنی و هنر  تدریس می‌گردد. دانشگاه‎‌های مشهد به طور کلی شامل 74 مرکز علمی و دانشگاهی است که در حال حاضر فعالیت دارند و دانشجو می‌پذیرند. که در ادامه به توضیح  انواع دانشگاه و مراکز علمی و بهترین آن‌ها می‌پردازیم.

بهترین دانشگاه‌های مشهد

دانشگاه‌های مشهد

 در بین تمامی مراکز علمی و دانشگاه‌های مشهد، چندین دانشگاه وجود دارد که از لحاظ علمی در سطح بالاتری قرار دارند و به اصطلاح به عنوان دانشگاه‌های تاپ شناخته می‌شوند. همیشه در بین کنکوری‌ها و  دانشجویان بر سر بهترین دانشگاه‌ها رقابت خاصی وجود دارد که بهترین دانشگاه‌های مشهد از این قائده مستثنی نبوده و حتی از دورترین نقاط کشور برای تحصیل به دانشگاه‌های مشهد می آیند که این نیز تاکیدی بر  برتری  بسیاری از دانشگاه‌های مشهد است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

علاوه بر رتبه علمی دانشگاه‌های مشهد، امکانات رفاهی دانشگاه‌ها و همچنین امکانات رفاهی خود مشهد بر محبوبیت دانشگاهای شهر مشهد افزوده است.

در بین بهترین دانشگاه‌های مشهد میتوان به  دانشگاه فردوسی که یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی مشهد جزو بهترین دانشگاه‌ها در مشهد بوده که به عنوان یکی از معتبر ترین مراکز علمی فعالیت دارد. دانشگاه‌ها و موسسات علمی در دسته بندی و طبقات مختلفی قرار دارند.

دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد، دانشگاه غیر انتفاعی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌های علمی کاربردی که در مقدار هزینه و شهریه و همچنین نحوه پذیرش دانشجو، یکسری تفاوت‌هایی باهم دارند. دانشگاه‌های مشهد شامل تمامی موارد فوق می‌شوند که در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

دانشگاه‌های دولتی مشهد

دانشگاه‌های مشهد دولتی، در ایران از لحاظ رتبه در درجه بالایی قرار دارند و هدف بسیاری از متقاضیان کنکوری است که با هم به رقابت می‌پردازند. اساتید دانشگاه دولتی مشهد، از بهترین اساتید بوده که  از لحاظ پژوهشی فعالیت بالایی داشته و رتبه علمی بالایی دارند. دانشگاه‌های دولتی مشهد شامل دانشگاه‌های رشته تجربی، دانشگاه‌های رشته ریاضی و دانشگاه‌های رشته انسانی  می‌باشد.  از این رو دانشگاه‌ای مشهد که دولتی هستند عبارت است از:

 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه علوم اسلامی رضوی
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی با قدمتی بیش از 70 سال یکی از قدیمی ترین و در عین حال معتبرتین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های مشهد است. دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه‌های درجه یک ایران بوده و رتبه سوم را در ایران به خود اختصاص داده است. محیط دانشگاه، بسیار وسیع و گسترده بوده و در عین حال بسیار سر سبزی و از لحاظ فضای سبز تکمیل می‌باشد. اگر جز مسافرین تور زمینی مشهد از تبریز هستید و قصد تحصیل در مشهد را دارید بازدید از این دانشگاه خالی از لطف نیست.

این دانشگاه در منطقه وکیل آباد مشهد  در کنار میدان آزادی قرار دارد و همه ساله از طریق کنکور سراری در رشته‌های نظری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه‌های مشهد رشته حسابداری، دانشگاه‌های مشهد رشته ریاضی، دانشگاه‌های مشهد رشته روانشناسی و بسیاری از رشته‌های نظری دیگر، به صورت مجزا و دانشکده در دانشگاه فردوسی قرار دارند. برای اطلاعات دقیق تر از رشته‌های موجود در دانشگاه‌های مشهد اعم از فردوسی، میتوانید به سایت دانشگاه فردوسی مراجعه نمایید.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی

دانشگاه رضوی مشهد یکی از برترین دانشگاه‌های ایران در حوزه علوم انسانی می‌باشد که در رشته هایی چون علوم اسلامی و تربیت مجتهد و همچنین حقوق دان، قاضی، جامعه شناس، اقتصاد دان و… فعالیت دارد. این مجموعه با همکاری آستان قدس رضوی شروع به کار کرده است و هم اکنون  در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد.

پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق آزمون کتبی، مصاحبه و تحقیقات صورت می‌گیرد. استفاده از اساتید مجرب و همچنین سخت‌گیری در پذیرش دانشجو باعث شده است که این دانشگاه جزو دانشگاه‌های معتبر و علمی قرار گیرد. در این دانشگاه در کنار دروس جاری و مرتبط هر رشته، دروس حوزوی نیز آموزش داده می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از برترین دانشگاه‌های مشهد بوده که در سال 1325 تاسیس گردیده و زیر نظر وزرات بهداشت درما و آموزش پزشکی فعالیت دارد. از جمله امکانات این دانشگاه میتوان به 7 دانشکده، 28 بیمارستان، 18 شبکه بهداشت و 16 مرکز تحقیقاتی اشاره کرد. از لحاظ علمی این دانشگاه، رتبه بالایی داشته و خود دانشگاه علوم پزشکی ناشر 29 نشریه اختصاصی در حوزه پزشکی و پیرا پزشکی است و تا کنون بیش از 5000 مقاله علمی و پژوهشی از طرف این دانشگاه در سایر نشریات به چاپ رسیده است.

دانشگاه‌های آزاد مشهد

دانشگاه‌های آزاد مشهد

دانشگاه‌های آزاد کشور یکی از معتبرترین مراکز آموزشی هستند که از لحاظ علمی توانسته اند جایگاه مناسبی داشته باشند برخی از واحدهای آزاد مانند دانشگاه آزاد اصفهان، دانشگاه آزاد تهران و دانشگاه آزاد مشهد در رتبه سنجی جهانی قرار گرفته اند که نیز خود کیفیت و برتری این واحدهای آموزشی را تایید می‌کند. دانشگاه‌های آزاد مشهد نیز جزو برترین موسسات آموزشی بوده که مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار می‌گیرد. برای دسترسی به رشته‌های موجود رد این دانشگاه کافیست به سایت دانشگاه آزاد مشهد مراجعه نمایید. واحدهای آزاد مشهد عبارت است از:

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
 • دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد مشهد

دانشگاه‌های غیر انتفاعی مشهد

دانشگاه‌های غیر انتفاعی جزو دانشگاه‌های دارای شهریه هستند که دانشجو برای هر ترم و دروسی که اخذ می‌کند، موظف به پرداخت شهریه است. در بین دانشگاه‌های شهریه دار،  موسسات غیر انتفاعی هزینه کمتری دارند و همین باعث شده که  بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. پذیرش در این دانشگاه‌ها با کنکور امکان پذیر می‌باشد. درست است تعداد این دانشگاه ها زیاد اما اگر قصد تحصیل در مشهد را دارید و جز مسافرین تور مشهد از تبریز هستید، می توانید حداقل به چند دانشگاه تاپ این دسته از دانشگاه های مشهد نیز سر بزنید.

همچنین دانشگاه غیر انتفاعی جزو دانشگاه‌های مشهد بدون  کنکور نیز بود که در مهرماه و یا بهمن ماه میتوان برای ثبت نام اقدام کرد. دانشگاه  خیام مشهد، اولین موسسه غیر انتفاعی در مشهد بوده که  از سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرده و در رشته‌های مختلفی از جمله علوم پایه، علوم انسانی، معماری، ادبیات، شهرسازی در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد. سایر دانشگاه‌های غیر انتفاعی در مشهد عبارت است از:

 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی آرمان رضوی(ویژه خواهران)
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی حکیم طوس (ویژه خواهران)
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی اسرار
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی کاویان
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی اقبال لاهوری
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بهار
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بینالود
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی توس
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی خاوران
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی حمت رضوی
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی خراسان
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی سلمان
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی عطار
 • موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی خردگرایان مطهر

دانشگاه‌های پیام نور مشهد

دانشگاه پیام نور مشهد

دانشگاه‌های پیام نور اصولا دانشجو محور بوده و بر اساس یک محتوا و آزمون هماهنگ کشوری سنجیده می‌شود. در این موسسات آموزشی، منابع درسی اعلام می‌گردد و بعد از مطالعه توسط دانشجو و راهنمایی و رفع اشکال توسط اساتید، دانشجویان در آزمونی همگانی مورد سنجش قرار می‌گیرند. دانشگاه‌های پیام نور مشهد عبارت است از:

 • دانشگاه پیام نور واحد سرولایت
 • دانشگاه پیام نور واحد مشهد

دانشگاه‌ علمی کاربردی مشهد

دانشگاه‌های علمی کاربردی با هدف افزایش مهارت در رشته‌های صنعتی، هنری، کامپیوتری و … ایجاد شده اند. دانشجویان فارغ التحصیل از این مراکز آموزشی، توانسته‌اند با خلاقیت و آموزه های خود  دست به خلاقیت و ابتکار بزنند و مشاغل خاص و جدیدی را آغاز نمایند. دانشگاه‌های مشهد که علمی کاربدی هستند  نیز  در این زمینه عملکرد خوبی داشته ان. دانشگاه انیمیشن مشهد یکی از دانشگاه‌های علمی کاربردی مشهد بوده که بدون کنور نیز دانشجو می‌پذیرد. در ادامه به تعدادی از دانشگاه‌های علمی کاربردی موجود در مشهد اشاره شده است:

 • دانشگاه علمی کاربردی میراث در مشهد  
 • دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی
 • دانشگاه علمی کاربردی جهاد کشاورزی
 • دانشگاه علمی کاربردی مخابرات خراسان رضوی
 • دانشگاه علمی کاربردی فنون و خدمات هوایی
 • دانشگاه علمی کاربردی دادگستری
 • دانشگاه علمی کاربردی نیروی انتظامی
 • دانشگاه علمی کاربردی خبرنگاران
 • دانشگاه علمی کاربردی بانک ملت
 • دانشگاه علمی کاربردی مدیریت صنعتی
 • دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر مشهد واحد ۱ و 2
 • دانشگاه علمی کاربردی صنعت آب و برق
 • دانشگاه علمی کاربردی صنایع و معادن

دانشگاه‌های مشهد و کرونا

بازگشایی دانشگاه های مشهد

در حال حاضر بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به دلیل شرایط کرونا در کشور، فعالیت مجازی دارند وکلاس‌ها به صورت حضوری برگزار نمی‌شود. البته با فراگیری واکسن شرایط کمی بهبود یافته است  و با همه گیر شدن واکسن، کم کم فضای آموزشی به شرایط قبل برخواهد گشت.

در پاسخ به اینکه دانشگاه‌های مشهد کی باز میشود، باید بگوییم در حال حاضر بعضی از دانشگاه‌های مشهد مانند دانشگاه علوم پزشکی به دلیل شرایط دروس دانشجویان هم اکنون فعالیت حضوری دارد ولی بسیاری دیگری از دانشگاه‌ها  همچنان فعالیت مجازی دارند و با بهتر شدن شرایط  برای نیمه دوم تحصیلی 1403 زمزمه شروع فعالیت حضوری به گوش میخورد.

پایان سخن

دانشگاه‌ها مشهد، یکی از دلایل دیگری است که باعث می‌شود که مشهد مورد توجه بسیاری از مسافرین قرار بگیرد.  شهر مشهد در کنار تمام جاذبه‌های گردشگری،  از رتبه علمی بالایی برخوردار است و هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل به این شهر سفر می‌کنند.  انواع و اقسام مختلفی از دانشگاه‌ها اعم از: دولتی و  غیر دولتی در مشهد وجود دارد که در این مقاله از سفرآس 24 به اختصار به توضیح و معرفی آن‌ها پرداختیم.

4.7/5 - (4 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.