سفرآس24

تور ایروان

با توجه به اینکه ارمنستان هم مرز ایران بوده و زمانی بخشی از خاک این کشور محسوب می شده، تور ایروان زمینی در بین گردشگران رواج بسیاری دارد. البته در کنار آن تور ایروان هوایی نیز مرسوم است اما طرفداران کمتری دارد. این تور با توجه به جاذبه های متنوع خود می تواند سفری به یاد ماندنی را برای مسافران رقم بزند.

تور ایروان با مشاهده ویدئو آن

[Elite_video_player id="4"]

مختصری از تاریخ و جغرافیای ایروان

تور ایروان

ایروان پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است. این شهر در کنار رودخانه هرازدان، مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان واقع شده. شهر نامبرده از سال ۱۹۱۸ پایتخت بوده است و عنوان سیزدهمین پایتخت در تاریخ ارمنستان را از آن خود کرده. تاریخ این شهر به قرن ۸ قبل از میلاد و به تاسیس قلعه اربونی در ۷۸۲ قبل از میلاد توسط پادشاه آرگیشتی اول در منتهی الیه غربی دشت آرارات باز می گردد.

این شهر در سال ۱۸۲۸، همراه با باقی خاک ارمنستان شرقی از طریق جنگ روس و ایران، بخشی از روسیه شاهنشاهی شد. پس از جنگ جهانی اول، ایروان بازمانده ای از پایتخت جمهوری اول ارمنستان شد. از اتفاقات مهم این منطقه، نسل کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی بود. این شهر در طول قرن بیستم با ورود ارمنستان به اتحاد جماهیر شوروی به سرعت گسترش یافت. 

در عرض چند دهه، ایروان از یک شهر استانی در امپراتوری روسیه به مرکز اصلی فرهنگی، هنری و صنعتی ارمنستان تبدیل شد و همچنین مقر دولت ملی شد. اگر قصد سفر به این شهر را دارید خوب است بدانید که تور ایروان از تهران اغلب به صورت تور ایروان هوایی برگزار می شود و تور ایروان از تبریز اغلب به صورت تور ایروان زمینی البته تبریز نیز گزینه پرواز را دارد.

با رشد اقتصاد ارمنستان، ایروان دستخوش تحولات بزرگی شد. بسیاری از مناطق این شهر از اوایل دهه ۲۰۰۰ جایگاهی برای ساخت انواع ساختمان های جدید، فروشگاه های خرده فروشی، رستوران ها، مغازه ها و کافه های خیابانی شدند؛ چیزی که در دوران شوروی به ندرت دیده می شد.

در سال ۲۰۱۱، جمعیت ایروان ۱،۰۶۰،۱۳۸ نفر بود که کمی بیش از ۳۵ درصد از کل جمعیت ارمنستان به شما می آمد. طبق برآورد رسمی سال ۲۰۱۶، جمعیت شهر ۱،۰۷۳،۷۰۰ نفر بوده است. ایروان در سال ۲۰۱۲ از سوی یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب انتخاب شد و اکنون یکی از اعضای وابسته به Eurocities است. با این تفاسیر سفر به ارمنستان وسوسه کننده به نظر می رسد. البته در این میان بحث قیمت نیز مطرح است. قیمت تور ایروان یا تور ایروان ۱۴۰۲ می تواند با توجه به زمینی یا هوایی بودن آن متغیر باشد.

تور ایروان لحظه آخری

تور لحظه آخری ایروان

تور های ایروان از شهرهای بزرگ کشور به مقصد پایتخت ارمنستان برگزار می گردد. اگر قصد سفر به این شهر را دارید بهتر است بدانید که تور ایروان از تهران اغلب به صورت تور ایروان هوایی برگزار می شود و تور ایروان از تبریز اغلب به صورت تور ایروان زمینی. در این تور به سمت شهری صنعتی حرکت می کنید. 

یک مرکز صنعتی، حمل و نقل که در آن کارخانه ها مواد شیمیایی، فلزات اولیه، ماشین آلات، لاستیک، پلاستیک، منسوجات و غذاهای فرآوری شده تولید می شود. ایروان مرکز فرهنگ و آموزش ارمنی است و سرزمینی فرهنگی نیز محسوب می شود. این شهر دارای دانشگاه دولتی ایروان (۱۹۲۰)، آکادمی علوم ارمنستان، موزه تاریخی، خانه اپرا، هنرستان موسیقی و چندین موسسه فنی است.

آرشیو Matenadaran مجموعه ای غنی از نسخه های خطی ارزشمند باستانی ارمنی را در اختیار دارد. ایروان همچنین به چندین کتابخانه عمومی بزرگ، تعدادی موزه و  مرکز تئاتر، و باغ های گیاه شناسی و جانورشناسی مجهز است. این شهر همچنین محل خرابه های یک قلعه رومی، یک قلعه ترکی متعلق به قرن ۱۶ و یک مسجد متعلق به قرن ۱۸ است. 

باستان شناسان در این منطقه، بقایای یک قلعه اورارتو و شهری را که در محل ایروان در ۸۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است کشف کرده اند. بنابراین علاقه مندان به باستان شناسی نیز با رزرو یک تور ایروان لحظه آخری یا تور ایروان نوروز یا تور ایروان ۱۴۰۲ سفر جذابی را نصیب خود خواهند کرد.

ایروان چگونه شهری است؟

پایتخت ارمنستان، یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که ۲۹ سال از رم مسن تر است. تور ایروان ۱۴۰۲ یا تور ایروان نوروزی گزینه ای عالی برای سفر کوتاه به یک کشور و دیدن تاریخی غنی است. در طول تاریخ ۲۸۰۰ ساله این شهر، پادشاهی ها، تهاجمات، کمونیسم و دیکتاتوری ها آمده و رفته اند. در سال ۲۰۱۸، انقلاب مخملی ارمنستان با مجموعه ای از اعتراضات مسالمت آمیز، منجر به اصلاحات دولتی و احساس خوش بینی جدید در این منطقه شد. اکنون، ایروان شهری یک میلیونی با محیطی اروپایی با بلوارهای وسیع است.

پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، ارمنستان به محل افتخار و زیارت ۷-۱۰ میلیون نفر از ارامنه نشینان قوی جهان (بسیار بزرگتر از جمعیت ۳ میلیون نفری ارمنستان) تبدیل شد. در حال حاضر، این شهر بازدیدکنندگان بسیاری دارد، چرا که هزینه های سفر به آن با خرید بلیت لحظه آخری کاهش پیدا می کند. تور ایروان لحظه آخری بسیار مقرون به صرفه است؛ حتی با وجود موزه ها، هتل ها، بخشهای بسیار سخاوتمندانه غذا و شراب، و حتی گذراندن یک شب در اپرا!

دیدنی های تور ایروان نوروز

جشن نوروز

رسوم جشن نوروز در این شهر بسیار دیدنی است! در چند سال گذشته، ارمنستان به شهروندان برخی کشورها از جمله ایالات متحده و ایران اجازه ورود بدون ویزا داده است. تا زمانی که یک گذرنامه معتبر داشته باشید، هیچ محدودیتی وجود ندارد و گردشگران می توانند تا شش ماه در این کشور اقامت داشته باشند. این یک بازه زمانی عالی برای گشت و گذار در ایراوان و دیدن مراسم نوروز محسوب می شود. 

هزینه رفت و برگشت پروازهای روزانه از پاریس، مسکو و دبی و ایران حدود ۲۰۰ دلار است. بنابراین شاید راحت تر بتوانید قیمت تور ایروان و قیمت تور ایروان هوایی را محاسبه کنید.

مهمان نوازی

در تور ایروان زمینی یا تور ایروان هوایی انتظار مهمان نوازی را از مردم این شهر داشته باشید. در ایروان، مهمان نوازی پادشاه است و ساکنان به ضرب المثل “مهمان بالای سر میزبان است” پایبند هستند، به این معنی که مهمان مهمتر از میزبان است. پس برای رزرو تور ایروان از تهران یا تور ایروان از تبریز وقت تلف نکنید! شما روی سر ارمنی ها جا دارید. 

در ایروان پس از استقلال در دهه ۱۹۹۰، غذا کمیاب بود و برق و آب گرم محدودی وجود داشت، اما یروانتزیس همیشه مشتاق کمک به غریبه ها است و از اینکه مردم مشتاق بازدید از آنها هستند قدردانی می کند.

هنگامی که برای اولین بار به ارمنستان سفر کردم، این کشور شش سال از حکومت شوروی خارج شده بود و مردم روزانه با آن مبارزه می کردند. اما راننده تاکسی ما را برای شام در خانه اش دعوت کرد. عصر آن روز یکی از به یاد ماندنی ترین سفرها بود. از خورووادس آبدار (کباب)، تا اجرای بداهه پیانو توسط دختر فارغ التحصیل هنرستان، و بازی در قفس مرغ با نوه خردسالش همه دیدنی بودند.

آب فوق العاده شفاف

آب بنوشید! آب تازه، سرد و تمیز در ایروان فراوان است. پس در تور ایروان نوروز یا تور ایروان ۱۴۰۲ خوردن آب از شیرهای آب را فراموش نکنید. سیستم آب این منطقه پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در وضعیت بدی قرار داشت. 

اما تلاش های دولت برای اصلاح آن با کمک بخش خصوصی یک اتفاق خوب را رقم  زد و بانک جهانی ایروان را به جایگاه ” آب تمیز و ثابت ” و منبع یکی از خوشمزه ترین و خالص ترین آب های آشامیدنی جهان تبدیل ساخت. در حالی که ایروان در سال ۱۹۶۸، دو هزار و هفتصد و پنجاهمین سالگرد خود را جشن می گرفت، ۲۷۵۰ چشمه آب برای ساکنان این شهر ساخته شد؛ آبی گوارا برای تازه کردن روح مسافران!

غذاهای ارگانیک

در تور ایروان از تهران یا تور ایروان از تبریز یا تور ایروان لحظه آخری مثل پادشاه غذا بخورید. وعده های غذایی در ایروان دلپذیر، خوشمزه و مقرون به صرفه است. غذاهای سنتی شامل دولمه (برگ انگور پر شده با گوشت یا برنج)، مانت (پیراشکی گوشتی پخته با ماست)، لواش (نان نازک با چوب)، لاهماجون (خمیر نازک با گوشت چرخ کرده تند) قاپاما (یک غذای کدو تنبل که بسیار مورد احترام است  ویک آهنگ محلی به افتخار آن نوشته شد) و خورووادز می باشد.

mante  Dolmama-یکی از رستورانهای قدیمی و سنتی ایروان است که غذای برجسته آن، دولمه یا خاشلاما (گوشت خورشتی که در شراب پخته شده) طرفداران بسیاری دارد. برای صرف ناهار با منظره کوه آرارات، Cascade Royal را در قله Cascade، راه پله سنگ آهک امتحان کنید. منو این رستوران ترکیبی از غذاهای ارمنی و ایتالیایی است (به عنوان مثال ماهی سفید دریاچه سوان و پنه عربیاتا) که می تواند تغییر خوبی در غذاهای محلی باشد. پس قیمت تور ایروان ارزش چشیدن یک غذای عربی ایتالیایی ترکیبی را دارد.

در تور ایروان لحظه آخری چای های را امتحان کنید؛ چایی که با تکه های میوه تازه مانند توت فرنگی و زردآلو درست شده است. (توجه داشته باشید، این یک مکان مجلل است و یک مد لباس نیز در آنجا وجود دارد.) برای یک سفر دلچسب، کافی شاپ سبز لوبیا، اولین کافی شاپ ۱۰۰ درصد غیر سیگاری ایروان را امتحان کنید. منوی صبحانه در این رستوران عالی است، به ویژه املت سبزیجات وفنجان ماستون – ماست تازه همراه با مربا یا عسل.

خرید در ایروان

ایروان

در تور ایروان نوروز یا تور ایروان ۱۴۰۲ به خرید بروید. تبادل درام ارمنی در خارج از کشور دشوار است. بنابراین پول نقد با خود همراه داشته باشید و مقداری را در فرودگاه برای استفاده فوری مبادله کنید. پس از اینکه به ایروان رسیدید، نرخ های بهتری پیدا کنید. شما می توانید پول را در بانک ها چنج کنید، اما این کار در سوپر مارکت های شهر، مانند Sas ، که در مرکز شهر ایروان قرار دارد و رقابتی ترین نرخ ارز را عرضه می کند، راحت تر امکان پذیر است.

در تور ایروان زمینی یا تور ایروان هوایی پول نقد داشته باشید. با اینکه بسیاری از فروشگاه ها، کافه ها، رستوران ها و کافه ها کارت اعتباری را می پذیرند، اما پول نقد همیشه ترجیح داده می شود تا از نرخ و هزینه معاملات خارجی جلوگیری شود. در صورت نیاز به استفاده از کارت های اعتباری، از Visa و Mastercard استفاده کنید.

در تور ایروان از تبریز یا تور ایروان از تهران از قبض های کوچک برای تاکسی ها استفاده کنید. ایروان شهری آسان برای رفت و آمد است و تاکسی ها ارزان هستند: نرخ آن معمولاً ۱۰۰-۱۵۰ درام (۳۰ سنت) در هر کیلومتر است. اما می توانید نرخ ثابت را بپردازید. پول خرد و کوچک بیاورید، زیرا رانندگان دراغلب موارد پول ندارند. همچنین GG Taxi و Uber برای سفر بدون پول نقد وجود دارد .

نتیجه گیری

تور ایروان

در تور ایروان نوروز یا تور ایروان ۱۴۰۲ راحت باشید. توسعه گردشگری در دهه گذشته گزینه های اقامتی از جمله زنجیره های بین المللی مانند Marriott ، Radisson و Hilton را در اختیار گردشگران داده است. ماریوت، از هتل های سابق ارمنستان در دوران اتحاد جماهیر شوروی، مدتهاست که به محل اصلی تماشای مردم در تابستان در کافه بیرونی مشرف به میدان شلوغ جمهوری تبدیل شده است. همچنین بوتیک هتل ها Tufenkian Heritage Hotel و Grand Yerevan Hotel را بررسی کنید.

آپارتمانها اغلب دارای منظره ای زیبا از کوه آرارات هستند، در مکان های مناسب قرار دارند و برای یک شب حدود ۳۰ دلار هزینه دریافت می کنند. به عنوان یک امتیاز، مالکان معمولاً در نزدیکی همین خانه ها زندگی می کنند و می توانند در زمینه های مختلف به شما کمک کنند. بهترین مکان ها برای اقامت مسافران، در نزدیکی میدان جمهوری (خیابان های ابوویان نعلبندیان و امیریان) و اپرا (خیابان های سایه نوا ، تومانیان و مشوتس) واقع شده اند.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *