سفرآس24

تور اندونزی

اندونزی یک کشور جزیره ای خیره کننده است و از نظر وسعت بزرگترین کشور آسیای جنوب شرقی است. پر از سواحل خیره کننده، آب شفاف و جنگل های بارانی فراوان برای کشف در این سرزمین وجود دارد. پس همین حالا می توانید تور اندونزی سفر آس 24 را خریداری کنید. شاید ترجیح دهید همچنان تمام سایت ها را برای مقایسه قیمت تور اندوزی زیر و رو کنید. این انتخاب شماست اما این کشور واقعاً همه چیز را دارد.

چند حقیقت شگفت انگیز درباره تور اندونزی جاکارتا که باید بدانید

تور اندونزی
تور اندونزی

اگر شما یک مسافر مشتاق هستید، یا حتی اگر فقط به دنبال یک تفریح ساحلی هستید، تور اندونزی جاکارتا یا بالی باید در لیست سفر شما باشد! در اینجا ۱۵ حقیقت شگفت انگیز درباره مواجهه شدن با دیدنی ها با خرید تور اندونزی وجود دارد که قبل از شروع برنامه ریزی سفر خود باید بدانید!

رزرو تور اندونزی نوروزی و سفر به بزرگترین مجمع الجزایر 

این سرزمین از بیش از ۱۷۰۰۰ جزیره تشکیل شده است که آن را به بزرگترین مجمع الجزایر جهان تبدیل کرده است. اگر بخواهید از یک سر این کشور به انتهای دیگر پرواز کنید، تقریباً ۱۲ ساعت طول می کشد. این خیلی دیوانه کننده است!

هر جزیره این سرزمین چیزی منحصر به فرد و متفاوت ارائه می دهد، و قبل از رفتن باید درباره تور سفر آس ۲۴ کمی تحقیق کنید. می‌توانید در سواحل بالی استراحت کنید، از آتشفشان‌های جاوه بالا بروید یا در جنگل‌های بارانی در سوماترا قدم بزنید تا اورانگوتان گریزان و در حال فرار را پیدا کنید. سبک سفر شما هرچه که باشد، ما می توانیم تضمین کنیم که چیزی مطابق میل خود پیدا خواهید کرد.

در تور ۱۲ روزه ما در این سرزمین می توانید از آبشارهای زیبا دیدن کنید، در سواحل معروف بالی استراحت کنید و شاهد مناظر خیره کننده در جاوه باشید. اگر به دنبال کمی ماجراجویی هستید و فکر می کنید تور اندونزی تابستان برای شما مناسب است، ما دوست داریم این سفر را به شما معرفی کنیم!

خانه یک اژدهای بزرگ را با خرید تور اندونزی ببینید

اینجا محل زندگی اژدهای کومودو است که بخشی از خانواده مارمولک های غول پیکر است. این بزرگترین گونه مارمولک در جهان است که به طول ۳ متر (حدود ۱۰ فوت) و وزن آن تا ۱۳۵ کیلوگرم (که حدود ۳۰۰ پوند است) رشد می کند.

می‌توانید آن‌ها را در جزیره کومودو (اگر نام آن قبلا مشخص نشده است) و برخی از جزایر مجاور پیدا کنید. آنها یک نیش سمی دارند که از آن برای کشتن طعمه خود استفاده می کنند و حتی به انسان ها حمله می کنند، بنابراین اگر موردی را دیدید فاصله خود را حفظ کنید!

سفر به سومین کشور آتشفشان ها با خرید تور اندونزی

این سرزمین در امتداد حلقه آتش معروف اقیانوس آرام واقع شده است که کمربند فعالی از گسلها برای زمین لرزه ها و آتشفشان ها از شیلی تا جنوب شرقی آسیا است. اندونزی با ۱۳۹ نقطه در سراسر جزایر مختلف دارای بیشترین تعداد آتشفشان در جهان است. ۷۹ مورد از این آتشفشان ها در حال حاضر فعال هستند.

وقتی صحبت از فوران های آتشفشانی به میان می آید، این سرزمین دو تا از مخرب ترین فوران های تاریخ را دارد. یکی از آنها فوران تامبورا در سال ۱۸۱۵ بود که تأثیر زیادی بر آب و هوا داشت و باعث شد اروپا در سال ۱۸۱۶ تابستانی نداشته باشد. 

دیگری فوران فاجعه بار کراکاتو در سال ۱۸۳۳ بود. فوران، دو سونامی شدید را به دنبال داشت. در مجموع، این فاجعه جان حدود ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ نفر را گرفت. با توجه به تعداد آتشفشان های واقع در اندونزی و تراکم جمعیت، بسیاری از مردم محلی هنوز در مجاورت خطرناک آتشفشان ها زندگی می کنند.

تور اندونزی جاکارتا و میراث ثبت جهانی

نه مکانی که ثبت میراث جهانی هستند و می توانید در تور اندونزی ۱۴۰۰ بازدید داشته باشید . در تور اندونزی تابستان در مجموع ۹ مکان میراث جهانی برای بازدید شما وجود دارد. این موارد عبارتند از :

  • ترکیبات معبد بوروبودور
  • ترکیبات معبد پرامبانان
  • میراث جنگل های بارانی استوایی سوماترا
  • پارک ملی کومودو
  • پارک ملی لورنتس
  • پارک ملی اوجونگ کولون
  • میراث معدن زغال سنگ Ombilin از Sawahlunto
  • سایت انسان اولیه سنگیران
  • چشم انداز فرهنگی استان بالی: سیستم سوباک به عنوان جلوه ای از فلسفه تری هیتا کارانا

هر یک از این مکان های میراث جهانی منحصر به فرد هستند و چیزهای بسیار ویژه ای در تور اندونزی نوروز یا تابستان برای ارائه دارند. اگر می‌توانید در طول سفرتان تعدادی از آنها را بازدید کنید، از انجام این کار پشیمان نخواهید شد! پس همین حالا قیمت تور اندونزی را بررسی نمایید.

اندونزی خانه بزرگ ترین گل جهان است

بزرگترین گل جهان در اندونزی یافت می شود و رافلزیا نام دارد. اغلب قبل از دیدن آن را بو می کنید، زیرا به بوی تندش معروف است. این بو واقعا بوی نامطبوعی است که باعث شده به آن لقب “گل جسد” داده شود. این موضوع را شاید در هنگام رزرو تور اندونزی خوانده باشید.

آنها هر سال یک بار شکوفا می شوند و به نظر می رسد هیچ کس واقعاً نمی داند چه زمانی و چرا؟ سپس آنها فقط برای چند روز یا حداکثر – یک هفته شکوفه دارند، بنابراین اگر بتوانید یکی را ببینید بسیار خوش شانس هستید. رنگ آنها قرمز است، می تواند تا ۳ فوت رشد کند و تا ۱۰ کیلوگرم وزن دارد.

در تور اندونزی تابستان به چه زبانی صحبت کنیم ؟

تعداد زبان هایی که در سرتاسر این سرزمین صحبت می شود بسیار زیاد است. باهاسا اندونزی زبان رسمی این کشور است، اما بیش از ۷۰۰ زبان و گویش دیگر در سراسر مجمع الجزایر اندونزی صحبت می شود. فقط در استان پاپوآ، حدود ۲۷۰ گویش مختلف وجود دارد. به هر حال نگران نباشید جمعیت جوان این سرزمین قادر هستند به زبان انگلیسی صحبت نمایند.

کانون تنوع زیستی در تور اندونزی جاکارتا 

این سرزمین یک کانون تنوع زیستی است و خانه بسیاری از حیات وحش عجیب و غریب و اغلب در معرض خطر است. اگر به دنبال دیدن پستانداران بزرگ هستید، بهترین گزینه این است که به سوماترا بروید. برخی از حیوانات زیادی که در اینجا یافت می شوند عبارتند از: اورانگوتان سوماترا، ببر سوماترا، کرگدن سوماترایی، فیل، گیبون و ماکاک.

اگرچه با خرید تور اندونزی تنها به ۱ درصد از خشکی زمین قدم می گذارید،  اما همین یک در صد ناقابل جنگل های بارانی و ۱۷ درصد از گونه های پرندگان جهان، ۱۲ درصد از گونه های پستانداران و ۱۰ درصد از گونه های گیاهی کل جهان را در خود جای داده است. 

این بسیار باورنکردنی است، و اگر شما عاشق طبیعت هستید، پس این دلیل دیگری برای مقایسه قیمت تور اندونزی وجود ندارد.

 بزرگترین دریاچه آتشفشانی جهان در در تور اندونزی ۱۴۰۳

دریاچه توبا در جزیره سوماترا یافت می شود و بزرگترین دریاچه آتشفشانی جهان است. دهانه یک ابر آتشفشان را اشغال می کند و اتاق ماگمایی واقع در زیر دریاچه حتی بزرگتر از یلوستون است.

فوران فوق العاده توبا در حدود ۷۵۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاد و آنقدر بزرگ بود که زمستان آتشفشانی جهانی را تا ۱۰ سال ایجاد کرد. 

از طریق تحقیقات، پیشنهاد شده است که فوران فوق العاده توبا در رتبه ۸/۸ در شاخص انفجار آتشفشانی قرار دارد که آن را به بزرگترین فوران آتشفشانی در ۲۵ میلیون سال گذشته تبدیل می کند. این یکی از بزرگترین فوران های فوق آتشفشانی در کل تاریخ زمین در نظر گرفته می شود.

جزیره ای به نام جزیره ساموسیر در وسط دریاچه قرار دارد که می توانید با کشتی به آن بروید. می توانید در جزیره بمانید و حتی در دریاچه شنا کنید. چقدر جذاب است نه؟

دومین خط ساحلی جهان را در تور اندونزی تابستان ببینید

با توجه به تعداد جزایر واقع در داخل کشور، اندونزی دومین خط ساحلی بزرگ جهان را دارد (کانادا اولین خط ساحلی بزرگ را دارد).

طول خط ساحلی این سرزمین با ۵۴۷۱۶ کیلومتر بسیار چشمگیر و البته خیره کننده است. با سواحل پوشیده از درخت نخل، صخره های مرجانی زیبا و آب شفاف. خط ساحلی اینجا توسط کسی که به اندازه کافی خوش شانس باشد که از این جزایر گرمسیری دیدن کند فراموش نخواهد شد. بنابراین سعی کنید با خرید تور اندونزی این خوشبختی را نصیب خود نمایید.

تور اندونزی نوروزی و دیدن از محل زندگی اورانگوتان ها 

به غیر از بورنئو مالزی، دیگر مکان‌های دیدنی اورانگوتان‌ها در جهان سوماترا و بخش اندونزیایی بورنئو هستند. در کل سه نوع اورانگوتان وجود دارد. اورانگوتان بورنئا، اورانگوتان سوماترا و اورانگوتان تاپانولی. برای شما خوش شانسی بزرگ این است که با پرداخت قیمت تور اندونزی به این مکان سفر می کنید و این فرصت را دارید که هر سه را ببینید!

وقتی صحبت از بازدید از بورنئو اندونزی می شود، بهترین پارک های ملی برای بازدید عبارتند از پارک ملی تانجونگ پوتینگ، پارک ملی کوتای و پارک ملی گونونگ پالونگ. 

همه این پارک‌های ملی در بخش اندونزیایی بورنئو واقع شده‌اند و مکانی عالی برای دیدن اورانگوتان‌ها هستند! بیش از سه چهارم جمعیت اورانگوتان جهان در جنگل‌های بورنئو اندونزی زندگی می‌کنند که آن را به زیستگاه بسیار مهمی برای این موجودات باورنکردنی تبدیل کرده است.

اگر می خواهید دو نوع دیگر اورانگوتان را ببینید، باید از جزیره سوماترا دیدن کنید.پس می توانید یک تور اندونزی با سفر آس ۲۴ رزرو کنید. 

اگر می‌خواهید اورانگوتان سوماترایی را ببینید، پارک ملی Gunung Leuser  گانانگ لاسر بهترین گزینه است، زیرا مسیرهای مختلف زیادی وجود دارد، اما برای بردن شما باید یک راهنما استخدام کنید. اورانگوتان تاپانولی فقط در منطقه تاپانولی جنوبی سوماترا، در قلمرو بسیار کوچکی در جنوب دریاچه توبا یافت می شود.

در تور اندونزی جاکارتا قهوه نخورید

برخی از دانه های قهوه از مدفوع حیوانات استخراج می شود. اندونزی محل زندگی درخت نخل آسیایی است که یک پستاندار گربه مانند است. جدا از اینکه فوق‌العاده زیبا هستند، آنها هدف دیگری نیز در این کشور دارند، و این هدفی است که ممکن است برای شما بسیار عجیب باشد!

مردم محلی توت های قهوه را به این شیوه می خورند و سپس مدفوع آنها را جمع آوری می کنند. دانه های قهوه استخراج می شوند و دانه های قهوه معروف Kopi Luwak را می سازند. اینها گران ترین دانه های قهوه در جهان هستند و بسیار محبوب هستند.

در تور اندونزی تابستان به بزرگترین معدن طلای جهان بروید

اندونزی بزرگترین معدن طلای جهان را در خود جای داده است. معدن گراسبرگ در غرب پاپوآ دارای بزرگترین ذخایر طلا در جهان و دومین ذخیره بزرگ مس است. رقابت بر سر این عنوان با سایر معادن در آفریقای جنوبی و پاپوآ گینه نو وجود داشته است که ادعا می کنند بزرگترین هستند، اما در حال حاضر به طور گسترده پذیرفته شده است که Grasberg بزرگترین است.

این معدن با اشتغال بیش از ۱۹۰۰۰ نفر و پوشش ۱۱۰۰۰ هکتار زمین، یک هیولای یک سایت و از اهمیت بسیار زیادی برای کشور و مردم اندونزی است. همچنین خوب است بدانید که آنها اولین تیمی بودند که به جام جهانی فوتبال در جنوب شرقی آسیا راه یافتند. این یکی برای دوستداران فوتبال در آنجا معجزه است. 

اولین تیمی که از آسیای جنوب شرقی جواز حضور در جام جهانی فوتبال را کسب کرد، هند شرقی هلند نام داشت. آنها در اندونزی قرار داشتند و فقط بازیکنانی داشتند که اصل و نسب هلندی داشتند. آنها در سال ۱۹۳۸ با فرانسه بازی کردند و اگرچه این باشگاه اکنون به عنوان تیم ملی اندونزی شناخته می شود، اما از آن زمان دیگر در جام جهانی حضور نداشته اند.

در تور اندونزی جاکارتا بیشترین جمعیت «جوان» جهان را خواهید دید

اندونزی دارای بزرگترین “جمعیت جوان” در جهان است. این کشور ۱۶۵ میلیون نفر زیر ۳۰ سال دارد و تنها ۸ درصد از جمعیت اندونزی بالای ۶۰ سال سن دارند. این دیوانه کننده است !

زنان جوان در اندونزی

اندونزی کشوری متنوع و پر از شگفتی، حیات وحش باورنکردنی و مردم واقعی و جذاب است. امیدواریم این حقایق به شما نگاهی اجمالی به این کشور جادویی داده باشد و الهام بخش شما برای رزرو سفر آینده باشد. 

ما معتقدیم که هر کسی باید حداقل یک بار در زندگی خود تور اندونزی نوروز یا هر فصلی را رزرو کند و به این سرزمین سفر کند تا ببیند این کشور چه چیزی برای ارائه دارد.ما می توانیم نکات برجسته اندونزی را در تور ۱۲ روزه خود به شما نشان دهیم و دیگر نگران جزئیات جزئی نخواهید بود.

نکته که باید درباره فرهنگ اندونزی بدانید 

یادگیری در مورد فرهنگ این مجمع الجزایر عجیب و غریب نه تنها تجربه سفر دلپذیرتری را تضمین می کند، بلکه نحوه درک شما از جهان را نیز غنی می کند. از جنبه های مذهبی گرفته تا عادات اجتماعی، چیزهایی را که باید در مورد فرهنگ اندونزی بدانید کشف کنید.

در تور اندونزی ۱۴۰۳ به فرهنگ توجه کنید

چیزی به نام “فرهنگ اندونزی” وجود ندارد. قبل از اینکه به چیزی بیشتر بپردازیم، این یک سلب مسئولیت مهم است. “اندونزی” یک اصطلاح منحصر به فرد است که یک ملت خاص را نام می برد، اما هیچ چیز یکسانی در مورد فرهنگ آن وجود ندارد. حداقل ۳۰۰ گروه قومی در اندونزی وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از آداب و رسوم و اشیاء فرهنگی متمایز خود را دارند.

این بدان معنا نیست که هیچ شباهت یا گرایشی بین یک فرهنگ به فرهنگ دیگر وجود ندارد، اما هنگام خواندن این عبارت، تنوعی که با آن همراه است را در نظر داشته باشید. اغلب آنچه به عنوان فرهنگ اندونزی در نظر گرفته می شود، در واقع تصویری از فرهنگ غالب است یا نشان دهنده ادغام برخی فرهنگ های مشابه است. بنابراین بیش از اینکه نگران قیمت تور اندونزی باشید به تنوع فرهنگ و هنر در این کشور فکر کنید. 

خانواده ها بسیار به یکدیگر نزدیک هستند

مهم نیست که چقدر پیر یا مستقل هستند، اندونزیایی ها تمایل دارند روابط محکمی با اعضای خانواده خود داشته باشند. برای بسیاری از جوانان اندونزیایی، خروج از خانه والدین یک عمل ساده نیست، حتی زمانی که آنها از قبل درآمد ثابتی داشته باشند. 

بسیاری انتخاب می کنند که زیر سقف والدین خود زندگی کنند مگر اینکه کاملاً مجبور باشند (بسیاری از اندونزیایی ها شهر خود را ترک می کنند تا در شهر شغلی پیدا کنند). و لزوماً نشانه ای از وابستگی نیست، بلکه فقط ارزش ها و اصولی را که ملت در مورد خانواده دارد نشان می دهد.

برخی از خانواده‌ها حتی از خانواده بزرگ تشکیل شده‌اند – پدربزرگ و مادربزرگ، خاله‌ها، عموها و خواهرزاده‌ها را می‌بینید که با هم زندگی می‌کنند یا در یک محله می‌مانند تا فقط به یکدیگر نزدیک شوند.

تعهدات دینی حرف اول را می زند

وقتی در اندونزی هستید، بالیایی‌ها را می‌بینید که اول صبح هدایای خود را ارائه می‌کنند، یا کارمندانی که همه چیز را برای وقت نماز کنار می‌گذارند. مهم نیست که از چه دینی پیروی می کنند، اندونزیایی ها عموماً بسیار معنوی هستند. آنها اعمال مذهبی خود را بسیار جدی می گیرند، و این در مناسک روزانه ، مراسم، حتی عظمت مکان های عبادت آنها منعکس می شود. پس همین الان قیمت های تور اندونزی سفر آس ۲۴ را مقایسه کنید. 

در اندونزی شش دین وجود دارد

اندونزی با جمعیت عظیم مسلمان خود شناخته شده است. بزرگترین کشور جهان علیرغم اینکه طبق قانون یک کشور سکولار است. اما اسلام تنها یکی از شش دین رسمی است که در این کشور به رسمیت شناخته شده است – اسلام، پروتستان، کاتولیک، هندوئیسم، بودیسم و کنفوسیوس. به عنوان مثال، در بالی مذهب غالب هندوئیسم است و در مناطقی وجود دارد که تعداد مسیحیان بیشتر از مسلمانان است.

صدها سیستم اعتقادی سنتی

تنوع اندونزی به انواع نظام های اعتقادی نیز گسترش می یابد. بسیاری از جوامع هنوز به‌طور سنتی زندگی می‌کنند و همچنان از ادیان و آداب اجداد خود، اغلب منحصر به فرد در محله، حمایت می‌کنند. 

اما برای دسته بندی، بسیاری از نظام های اعتقادی از جان گرایی، پویایی و توتمیسم نشأت می گیرند. در برخی جوامع، این باورها با سنت‌ها در تعامل هستند یا تحت تأثیر دین اصلی دیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه تعداد بی‌شماری از اعمال منحصربه‌فرد به وجود می‌آیند.

اندونزیایی ها جمعی هستند

اندونزیایی ها از ابتدایی ترین تاریخ خود همیشه اشتراکی بوده اند. کشاورزان با هم کار می کنند تا زمین های خود را زراعت کنند و منابع را مدیریت کنند، روستاها جوامع نزدیک را حفظ می کنند و از یکدیگر مراقبت می کنند، و ارزش های فرهنگی اصول جمع گرایی را پیش می برند. 

حتی در محیط‌های مدرن مانند محل کار اداری و جوامع مدرن  صمیمیت اندونزیایی‌ها را خواهید دید.

اندونزیایی ها عاشق غذاهای تند و خوش طعم

مجمع الجزایر سرشار از گیاهان و ادویه جات است که دستور العمل های فراوان و سنتی را برای آماده سازی این مواد جمع آوری می کنند. در واقع، بسیاری از غذاهای اندونزیایی ممکن است به زبان گردشگران خوشمزه بیایند. با توجه به محصولات اصلی در منطقه، دستور غذاها از محلی به محل دیگر متفاوت است. 

به عنوان مثال، جاوه ای ها به دلیل فراوانی نیشکر و شکر خرما، غذاهای شیرین تری را دوست دارند. اما بسیاری از مناطق دیگر مانند پادانگ، مانادو و بالی، مطمئناً از خوردن فلفل قرمز و ادویه جات خودداری نمی کنند. پس قیمت تور اندونزی را که بررسی نمویدید بهتر است غذاهای شهر مقصد را هم بررسی کنید.

هر مکانی یک افسانه دارد

یادگیری فرآیندهای زمین‌شناسی که باعث ایجاد کوه‌ها، تپه‌ها و رودخانه‌ها می‌شود، بسیار جذاب است. اما اندونزیایی ها فراتر از صفحات تکتونیکی و فرسایش هستند تا چگونگی پیدایش مکان های دیدنی طبیعی را توضیح دهند. 

در بیشتر مکان‌ها، می‌توانید با مردم محلی صحبت کنید و داستان‌هایی از خدایان، ارواح، خانواده‌های سلطنتی یا گوشه‌نشینان حفاری کنید که در شکل‌گیری یک نقطه خاص مانند ویژگی‌های طبیعی، معابد، یا سایر نشانه‌های فرهنگی نقش دارند.

در تور اندونزی ۱۴۰۳ همه چیز را جشن بگیرید

از اولین قدم گذاشتن کودک بر روی زمین تا ماه‌های خاص بارداری، بسیاری از فرهنگ‌ها در اندونزی مراسم ویژه‌ای برای حتی کوچک‌ترین نقاط عطف دارند. بسیاری از فرهنگ ها نیز از رویدادهای زندگی مانند عروسی ها و تشییع جنازه سود زیادی می کنند و آنها را با آداب و رسوم و جشن های سنتی مسحورکننده ترکیب می کنند. 

همچنین جشن‌های مشترکی مانند تعداد بی‌شمار مراسم مختلف برداشت محصول یا شکرگزاری، و تاریخ‌های خاص مرتبط با افسانه‌ها یا تاریخ وجود دارد.

اندونزیایی ها سنتی هستند

ما در مورد کسانی که در روستاهای سنتی دورافتاده زندگی می کنند صحبت نمی کنیم. بسیاری از اندونزیایی‌هایی که خود را در محیط‌های مدرن می‌بینند هنوز راه‌هایی برای ادغام سنت‌ها و ارزش‌های فرهنگی خود در سبک زندگی معاصر پیدا می‌کنند. 

برخی از شرکت‌ها هنوز از سالنامه‌های سنتی یا بزرگان معنوی برای تعیین روز مناسب برای تجارت مشورت می‌کنند، و بسیاری از جوانان حرفه‌ای هنوز مراسم‌های سنتی را برای عروسی‌هایشان برگزار می‌کنند، چه به خواست خانواده یا به خواست خودشان، اما سنت‌ها همچنان پابرجاست.

 تور اندونزی ۱۴۰۳ و دیدن هنرهای نمایشی

اندونزیایی ها عاشق ساختن و هنرهای نمایشی هستند. فرهنگ غنی اندونزی آثار هنری الهام‌گرفته زیادی را ایجاد می‌کند – نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی، رقص، تئاتر و غیره. از دوران باستان تا دوران معاصر، هنرمندان اندونزیایی از فرهنگ، ارزش‌ها و طبیعت مجمع‌الجزایر الهام می‌گیرند و تضمین می‌کنند که صحنه هنری زنده و در حال پیشرفت است.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *